Тексерілді:
|
Бөлімі: |
Механикалық қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Серікбол Айкерім |
|
Күні: |
18.10.2024ж |
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.5 – s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу; 7.2.1.6 – дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау: (1) дененің тыныштық күйін, (2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-кез-келген уақыт мезетіндегі дененің орнын графикте белгілеуді үйренеді -графикте дененің тыныштық күйіндегі және тұрақты жылдамдықпен қозғалысын анықтайды -дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен екі жағдайында жылдамдық мәнін анықтайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұ с йымдастыру кезеңіОқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.Үйге берілген тапсырмаларды тексеру және тақырыпты еске түсіре отырып, тақтада берілген есепті шығара келе орташа жылдамдықты есептей алуды нақты бекіту. |
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді, тақтадағы есептің шешімін айтады. |
Дескриптор -Қозғалыстағы дененің орташа жылдамдығын есептейді. |
|
|||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Әртүрлі механикалық қозғалыстарды график көмегімен сипаттауға болады. Ол үшін әр түрлі қозғалыстардың уақытқа тәуелді қозғалыс теңдеулерін білу қажет. Қозғалыстың ең қарапайым түрі бірқалыпты түзусызықты қозғалыс. 1-тапсырма Мына жағдайлар үшін бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графиктерін сызыңдар
2-тапсырма Суретте бірқалыпты қозғалатын екі дененің (I және II) қозғалыс графиктері берілген. Олардың қайсысының жылдамдығы үлкен? Жауабыңызды дәлелдеңіз.
3-тапсырма а)суретте дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигі берілген.Графикпен танысып төмендегі тапсырманы орындаңыз: Гграфиктің әр бөлігіне сәйкес дененің жылдамдығын анықтаңыз АВ бөлігінде......................... ВС бөлігінде......................... СД бөлігінде......................... б)дененің барлық жолдағы (АД аралығы) орташа жылдамдықты анықтаңыз
|
Оқушылар кестеге қарап дәптерлеріне график тұрғызады
Оқушылар графикке қарап екі дененің жылдамдықтын салыстырады
График бөліктері үшін жылдамдығын есептейді
|
Дескриптор - Кестедегі мәліметтер бойынша координатаның уақытқа тәуелділік графигін тұрғызады Жалпы балл-2
Дескриптор - 1,2-ші график бойынша дене жылдамдығын анықтайды -Екі дененің жылдамдықтарын салыстырады Жалпы балл-3
Дескриптор - АВ бөлігі үшін дене жылдамдығын анықтайды - ВС бөлігі үшін дене жылдамдығын анықтайды -СД бөлігі үшін дене жылдамдығын анықтайды -Барлық жолдағы жылдамдықты анықтайды Жалпы балл-4
|
Дәптер Слайд ДК экран оқулық |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлекция
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Жаңа сабақты бекітуде «Ойлану уақыты» әдісін пайдаланамын 1 тапсырма Дененің қозғалыс теңдеуін және жылдамдығын анықта
2 тапсырма Графикті пайдаланып қозғалыс теңдеуін жазыңыз
БББ кестесі
Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.
Оқулықтағы §11 қайталау 2.2-жаттығу. |
Оқушылар жаңа сабақты бекіту тапсырмаларын орындайды. |
Дескриптор -Графикке қарап, қозғалыс теңдеуін анықтайды -Жылдамдығын анықтайды
Жалпы балл-2
Дескриптор -Графикке қарап, қозғалыс теңдеуін анықтайды Жалпы балл-1
Жалпы балл-12
|
Дәптер Слайд ДК экран оқулық |
|||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені,оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілет- терін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін.Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
-кез-келген уақыт мезетіндегі дененің орнын графикте белгілеуді үйренеді -графикте дененің тыныштық күйіндегі және тұрақты жылдамдықпен қозғалысын анықтайды |
Физика сабағында «Техника қауіпсіздігінің ережелерін» еске түсіру. |
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
Тексерілді:
|
Бөлімі: |
Механикалық қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Серікбол Айкерім |
|
Күні: |
18.10.2024ж |
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.5 – s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу; 7.2.1.6 – дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау: (1) дененің тыныштық күйін, (2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-кез-келген уақыт мезетіндегі дененің орнын графикте белгілеуді үйренеді -графикте дененің тыныштық күйіндегі және тұрақты жылдамдықпен қозғалысын анықтайды -дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен екі жағдайында жылдамдық мәнін анықтайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұ с йымдастыру кезеңіОқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.Үйге берілген тапсырмаларды тексеру және тақырыпты еске түсіре отырып, тақтада берілген есепті шығара келе орташа жылдамдықты есептей алуды нақты бекіту. |
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді, тақтадағы есептің шешімін айтады. |
Дескриптор -Қозғалыстағы дененің орташа жылдамдығын есептейді. |
|
|||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Әртүрлі механикалық қозғалыстарды график көмегімен сипаттауға болады. Ол үшін әр түрлі қозғалыстардың уақытқа тәуелді қозғалыс теңдеулерін білу қажет. Қозғалыстың ең қарапайым түрі бірқалыпты түзусызықты қозғалыс. 1-тапсырма Мына жағдайлар үшін бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графиктерін сызыңдар
2-тапсырма Суретте бірқалыпты қозғалатын екі дененің (I және II) қозғалыс графиктері берілген. Олардың қайсысының жылдамдығы үлкен? Жауабыңызды дәлелдеңіз.
3-тапсырма а)суретте дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигі берілген.Графикпен танысып төмендегі тапсырманы орындаңыз: Гграфиктің әр бөлігіне сәйкес дененің жылдамдығын анықтаңыз АВ бөлігінде......................... ВС бөлігінде......................... СД бөлігінде......................... б)дененің барлық жолдағы (АД аралығы) орташа жылдамдықты анықтаңыз
|
Оқушылар кестеге қарап дәптерлеріне график тұрғызады
Оқушылар графикке қарап екі дененің жылдамдықтын салыстырады
График бөліктері үшін жылдамдығын есептейді
|
Дескриптор - Кестедегі мәліметтер бойынша координатаның уақытқа тәуелділік графигін тұрғызады Жалпы балл-2
Дескриптор - 1,2-ші график бойынша дене жылдамдығын анықтайды -Екі дененің жылдамдықтарын салыстырады Жалпы балл-3
Дескриптор - АВ бөлігі үшін дене жылдамдығын анықтайды - ВС бөлігі үшін дене жылдамдығын анықтайды -СД бөлігі үшін дене жылдамдығын анықтайды -Барлық жолдағы жылдамдықты анықтайды Жалпы балл-4
|
Дәптер Слайд ДК экран оқулық |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлекция
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Жаңа сабақты бекітуде «Ойлану уақыты» әдісін пайдаланамын 1 тапсырма Дененің қозғалыс теңдеуін және жылдамдығын анықта
2 тапсырма Графикті пайдаланып қозғалыс теңдеуін жазыңыз
БББ кестесі
Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.
Оқулықтағы §11 қайталау 2.2-жаттығу. |
Оқушылар жаңа сабақты бекіту тапсырмаларын орындайды. |
Дескриптор -Графикке қарап, қозғалыс теңдеуін анықтайды -Жылдамдығын анықтайды
Жалпы балл-2
Дескриптор -Графикке қарап, қозғалыс теңдеуін анықтайды Жалпы балл-1
Жалпы балл-12
|
Дәптер Слайд ДК экран оқулық |
|||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені,оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілет- терін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін.Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
-кез-келген уақыт мезетіндегі дененің орнын графикте белгілеуді үйренеді -графикте дененің тыныштық күйіндегі және тұрақты жылдамдықпен қозғалысын анықтайды |
Физика сабағында «Техника қауіпсіздігінің ережелерін» еске түсіру. |
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















