«Бәйшешек» бөбекжай-бақшасы
«Айгөлек» ересек тобы
Тақырыбы: «Ас атасы-нан»
Тәрбиеші: Ф.К.Артыгалиева
2024-2005 оқу жылы
Технологиялық карта
Күні: 14.04.2025ж
Ұйымдастырылған ашық оқу іс-әрекеті: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: «Ас атасы – нан»
Білім беру саласы: Таным
Жас тобы: 3–4 жас (ересек топ)
Ұзақтығы: 20–25 минут
Мақсаты:
Балаларға нанның қасиетін түсіндіру, бидайдан нанға дейінгі жолымен таныстыру, нанды құрметтеуге тәрбиелеу.
Міндеттері:
Білімдік:
Нан туралы түсінік қалыптастыру
Бидай, ұн, қамыр сөздерін үйрету
Дамытушылық:
Сөздік қорын дамыту
Сұраққа толық жауап беруге үйрету
Тәрбиелік:
Нанды қадірлеуге, ысырап етпеуге тәрбиелеу
Қажетті құралдар:
Нан түрлері (ақ нан, бөлке)
Бидай масағы суреті
Ұн, қамыр (көрнекілік үшін)
Слайд немесе суреттер
Дидактикалық ойынға карточкалар

Сабақ барысы (кесте)
|
Кезеңдері |
Тәрбиеші әрекеті |
Балалардың әрекеті |
Қолданылатын әдіс |
|
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылық ояту Негізгі бөлім Дидактикалық ойын Сергіту сәті Қорытынды |
Балаларды шаттық шеңберіне тұрғызады. Жылы сөздер айтқызады. – Балалар, шеңберге тұрайық. – Бір-бірімізге жылы сөз айтайық. Шаттық шеңбері: Нанымыз мол болсын, Дастархан толы болсын! Береке, бірлік болсын! Жұмбақ жасырады Жұмбақ жасыру: Өзі аппақ, Дәмі тәтті-ақ. Дастарханнан кетпейді, Онсыз өмір өтпейді. –бұл не? – Дұрыс нан! Нанның бидайдан жасалатынын түсіндіреді. Суреттер көрсетеді Тәрбиеші түсіндіреді: Нан – ең қасиетті тағам. Сондықтан «Ас атасы – нан» дейді. Нан бидайдан жасалады. Алдымен бидайды жерге егеді. Бидай өседі. Оны орады. Диірменге апарып ұн жасайды. Ұннан қамыр илейді. Қамырдан нан пісіреді. «Нан қайдан келеді?» суреттерді ретімен қойғызады Сұрақ-жауап: – Нан неден жасалады? – Бидай қайда өседі? – Нанды жерге тастауға бола ма? (Балалардың жауабы тыңдалады) ? Дидактикалық ойын:
Қимыл-қозғалыс жаттығуын жасатады Бидай болып өсеміз, Желмен бірге тербелеміз. Комбайн келсе жиналамыз, Наубайханада пісеміз. Сұрақтар қояды, қорытындылайды – Балалар, бүгін біз не туралы айттық? – Нан неден жасалады? – Нанды қалай ұстау керек? |
Шеңберге тұрады, шаттық шеңберін айтады Жұмбақтың шешуін табады (Нан) Тыңдайды, жауап береді «Нан қайдан келеді?» Суреттерді ретімен орналастыру: Бидай Ұн Қамыр Нан Қимыл жасайды Жауап береді Нанды қадірлеу керек. Нанды жерге тастауға болмайды. Нан – еңбектің жемісі. |
Шаттық шеңбері Сұрақ-жауап Әңгімелеу, көрсету Ойын әдісі Сергіту Қорытындылау |
Күтілетін нәтиже:
Балалар:
Біледі: Нанның бидайдан жасалатынын біледі
Түсінеді: Нанды құрметтеу керектігін түсінеді
Сұрақтарға жауап бере алады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ас атасы - нан"
"Ас атасы - нан"
«Бәйшешек» бөбекжай-бақшасы
«Айгөлек» ересек тобы
Тақырыбы: «Ас атасы-нан»
Тәрбиеші: Ф.К.Артыгалиева
2024-2005 оқу жылы
Технологиялық карта
Күні: 14.04.2025ж
Ұйымдастырылған ашық оқу іс-әрекеті: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: «Ас атасы – нан»
Білім беру саласы: Таным
Жас тобы: 3–4 жас (ересек топ)
Ұзақтығы: 20–25 минут
Мақсаты:
Балаларға нанның қасиетін түсіндіру, бидайдан нанға дейінгі жолымен таныстыру, нанды құрметтеуге тәрбиелеу.
Міндеттері:
Білімдік:
Нан туралы түсінік қалыптастыру
Бидай, ұн, қамыр сөздерін үйрету
Дамытушылық:
Сөздік қорын дамыту
Сұраққа толық жауап беруге үйрету
Тәрбиелік:
Нанды қадірлеуге, ысырап етпеуге тәрбиелеу
Қажетті құралдар:
Нан түрлері (ақ нан, бөлке)
Бидай масағы суреті
Ұн, қамыр (көрнекілік үшін)
Слайд немесе суреттер
Дидактикалық ойынға карточкалар

Сабақ барысы (кесте)
|
Кезеңдері |
Тәрбиеші әрекеті |
Балалардың әрекеті |
Қолданылатын әдіс |
|
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылық ояту Негізгі бөлім Дидактикалық ойын Сергіту сәті Қорытынды |
Балаларды шаттық шеңберіне тұрғызады. Жылы сөздер айтқызады. – Балалар, шеңберге тұрайық. – Бір-бірімізге жылы сөз айтайық. Шаттық шеңбері: Нанымыз мол болсын, Дастархан толы болсын! Береке, бірлік болсын! Жұмбақ жасырады Жұмбақ жасыру: Өзі аппақ, Дәмі тәтті-ақ. Дастарханнан кетпейді, Онсыз өмір өтпейді. –бұл не? – Дұрыс нан! Нанның бидайдан жасалатынын түсіндіреді. Суреттер көрсетеді Тәрбиеші түсіндіреді: Нан – ең қасиетті тағам. Сондықтан «Ас атасы – нан» дейді. Нан бидайдан жасалады. Алдымен бидайды жерге егеді. Бидай өседі. Оны орады. Диірменге апарып ұн жасайды. Ұннан қамыр илейді. Қамырдан нан пісіреді. «Нан қайдан келеді?» суреттерді ретімен қойғызады Сұрақ-жауап: – Нан неден жасалады? – Бидай қайда өседі? – Нанды жерге тастауға бола ма? (Балалардың жауабы тыңдалады) ? Дидактикалық ойын:
Қимыл-қозғалыс жаттығуын жасатады Бидай болып өсеміз, Желмен бірге тербелеміз. Комбайн келсе жиналамыз, Наубайханада пісеміз. Сұрақтар қояды, қорытындылайды – Балалар, бүгін біз не туралы айттық? – Нан неден жасалады? – Нанды қалай ұстау керек? |
Шеңберге тұрады, шаттық шеңберін айтады Жұмбақтың шешуін табады (Нан) Тыңдайды, жауап береді «Нан қайдан келеді?» Суреттерді ретімен орналастыру: Бидай Ұн Қамыр Нан Қимыл жасайды Жауап береді Нанды қадірлеу керек. Нанды жерге тастауға болмайды. Нан – еңбектің жемісі. |
Шаттық шеңбері Сұрақ-жауап Әңгімелеу, көрсету Ойын әдісі Сергіту Қорытындылау |
Күтілетін нәтиже:
Балалар:
Біледі: Нанның бидайдан жасалатынын біледі
Түсінеді: Нанды құрметтеу керектігін түсінеді
Сұрақтарға жауап бере алады
шағым қалдыра аласыз













