|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Адам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
07.11.2023ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Туленова Айтолкын Джумабаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 Г |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ас не үшін қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Адамға қандай қоректік заттар қажет екенін біледі; Көптеген оқушылар: Пайдалы және пайдасыз тағамдардың құрамын анықтай алады; Кейбір оқушылар: Энергияны жұмсау және орнын толтыруды біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарл/н кезеңі |
Педагогтің іс әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату Оқушылардың көңіл – күйін көтеру Өткен сабақты пысықтау
|
Атмосфера орнату Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау |
https://wordwall.net/ru/resource/63386639 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Топқа бөліну 1-топ Нәруыздар 2-топ Майлар 3-топ Көмірсулар 4-топ Калория Жаңа тақырыпты ашу. Суреттерге назар аударайық Жаңа сабақ. «Жедел жауап» әдісі
Білу және түсіну. Оқулықпен жұмыс. Адам астан энергия алады. Ас энергиясының мөлшері оның энергетикалық құнарлылығы деп аталады. Бұл шама калогриямен немесе килокалориямен өлшенеді. Видеоролик Дұрыс тамақтану дегеніміз– құрамында нәруыз, май, көмірсулар сияқты құнарлы заттары бар тамақты тиісті мөлшерде қабылдау. Көмірсулар– ми мен ағзаның энергия шығынын толықтай өтейді және су алмасуды реттейді. Майлар баға жетпес энергия көзі болып есептеледі. Адам ағзасындағы көмірсу қоры таусылғанда ағзадағы майлар көмекке келеді. Нәруыздар адам ағзасын құрайтын негізгі материал болып табылады. Бұлшық еттер, ішкі ағзалар, қан тамырлары, иммундық жүйе, тері, шаш, тырнақ нәруыздардан тұрады. Нәруыз жетіспеген жағдайда ағзаның иммунитеті мен бұлшық еттері әлсіреп, май мөлшері көбейеді, адам аурушаң бола бастайды. Топтық жұмыс. 1 – топ «Зертте, талқыла, қорытынды шығар»
Зерттеуге қажетті заттар: шоколад, йогурт, шырын, нан тоқаш өнімдері
2 – топ «Пайдалы таңғы ас»
3 – топ «Дәмді әрі пайдалы»
4- топ «Менің сүйікті тағамым»
Сергіту сәті «Шәй немесе кофе» ойыны Ережесі: Екі оқушы арқамен қатарласып тұрады Мұғалімнің қойған таңдауына бірдей жауап айту қажет. Әр бірдей жауап үшін бір ұпайдан беріледі
«Есте сақта!» Адам күші мен энергиясын орнына келтіру үшін тамақтануы қажет. Оның мөлшері адамның жасына, істейтін жұмысы мен күні бойы жұмсаған энергиясына байланысты болады. Дәптермен жұмыс.
|
Топқа бөлінеді
Оқушылар суреттерді мазмұндайды
Сұрақтарға жауап береді
Дескриптор: -Таңғы аспен көңіл күйдің байланысын айтады; -Таңғы және кешкі астың уақытын анықтайды - артық тағамның зиянын айтады -жемістердің пайдасын жеткізеді
Жаңа мағлұмат алады
Балалар видеороликті тамашалайды
Дұрыс тамақтану ережесімен танысады
Топтық жұмыста талқылап, зерттеу жұмысын жүргізеді
Дескриптор: -Ас өнімдеріне зерттеу жасайды; -Тамақтың құрамы мен энергети/қ құнарлыл/н анықтайды; -Азық түліктерді құрамындағы көмірсу, май, нәруыз көлмеіне қарай топтарға бөледі; -Нәтиже шығарады;
Дескриптор: -Сурет бойынша пайдалы және пайдасы аз тағам түрлерін ажыратады; -Таңғы асқа қандай тағам ішуге болатыны туралы ой бөлісіп айтады;
Дескриптор: -Сүт және ет өнімдерінің пайдасы туралы айтады; -Дұрыс өсу үшін қандай тағам түрлері пайдалы екенін тұжырым жасап анықтайды;
Дескриптор: -сүйікті тағамдарын айтады -ол тағамнығ пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды -қай мезгілде жеу керектігін айтады
Оқушылар ойын ережесімен танысады. Топта ойнайды.
Кестені керекті мәлімет/н толықтырады
Дескриптор: -Берілген тағам түрлерінің құрамын анықтайды; -Тағамдық құндылығын айтады;
|
Дәрумендер арқылы бағалау
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Туленова Айтолкын ДжумабаевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ас не үшін қажет?
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ас не үшін қажет?Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















