Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Түркістан қаласы
«М.Әбенова атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ
Тарих пәнінің мұғалімі Самуратова Акжан Усеновна
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
|||||||||||||||||
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|
|||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды? |
|
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағыжаңа экономикалық саясаттың кемшіліктерімен жетістіктерін талдайды. |
|
|||||||||||||||||
Бағалау критерий |
Қазақстандағы әскери коммунизм саясаты мен жаңа экономикалық саясаттың кемшіліктерімен жетістіктерін талдап,сипатап,қорытынды жасайды. ЖЭС пен Қазіргі Қазақстанның нарықтық экономикасын салыстырады. |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 5 мин Өткен білімді еске түсіру, 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сыныпта оқушылардың сабаққа зейінін шоғырландыру. «Менің таңдауым» әдісі арқылы. Оқушылар қорамсаптағы жебелер арқылы 3 топқа біріктіру.
«Банкомат» әдісі арқылы
2. Ауылшаруашылығын асаауыр жағдайға əкеп соқтырған жағдай 3.Республиканың басым бөлігінде қуаңышлық орыналып, қатты жұт жайлаған уақыт, Жұттың кесірінен қырылған мал үлесін атаңыз? 4..«Даладағы аштық» мақаласының авторы, 5..«Далақырғыздары(қазақтары) қыстауда өз отбасыларымен бірге аштықтан қырылып жатыр» деп жазған кім? Жаңа тақырыпқа болжам жасау. Бейнеролик көрсету,тақырыпқа байланысты
|
Оқушылар қорамсаптағы жебелер арқылы топқа бірігу Сұрақтарға жауап береді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
АКТ Тақырып тық суреттер АКТ https://www.youtube.com/watch?v=HL0oXmHx4Gg |
|||||||||||||||
Жаңа білім 10 минут Бекіту 8 минут |
«БАЛЫҚ ҚАҢҚАСЫ» әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгерту Оқушылар әскери коммунизм саясатының зардаптарын талқылауда шаруалар көтерілістері туралы ақпарат берген соң сұрақ қою Деңгейлік тапсырма 1-тапсырма. А критерий тест тапсырмасы 1.Азаматсоғысыменшетелдікинтервенция Жылдарыелдегіматериалдықресурстардың барынша шектеулікезіндеенгізілгенсаясат А\ ЖЭС Б\ әскери коммунизм В\нарықтық экономика 2.Ауылшаруашылығындағы«əскерикоммунизмнің» көрінісі А\ салық Б\ табыс салығы В\салғырт 3.ЖЭС бағыт алу қабылданды: А\ Х сьезде Б\ ХХ сьезде В\ІХ сьезде 4.1921 -1922 жылдардағы аштық салдарынан Қазақстаннан тысқары аймақтарға көшіп кеткен адам саны: А\ 10 000 Б\ 1 млн В\700 мыңнан астам 5.1926 жылы Қазақстанда жұмыс істеген жәрмеңке саны А\ 100 астам Б\ 200 –ге жуық В\300 – ге жуық В критерий Термин сөздермен жұмыс 5 балл
С критерий Сыни ойлау зерттеу
Т кестесі
ЖЭС тән белгілер Қазақстанның бүгінгі нарықтық жағдайы
|
Бағалау критерийі: Әскери коммунизм саясатының/ ЖЭС себеп-салдарларын талдайды. Дескрипторлар -Әскери коммунизм саясатының/ себебін атайды;
-Жаңа экономикалық саясаттың ерекшеліктерін талдайды. -Әскери коммунизм саясатының 3 ерекшелігін атайды; -ЖЭС-тың 3 ерекшелігін түсіндіреді; -Экономикалық саясаттың 3 ұқсастығын көрсетеді.
-Термин сөздерді, ұғымдармен сәйкестендіру
-ЖЭС – ке тән белгілерді көрсете алады кемі,3 дәйек
жағдайына тән 3 дәйек көрсете алады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»
|
Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012. К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013. Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. Өзекті мәселелері. Өнер, 2014 Жалпы білім беретін мектептің 9(8) сыныбына арналған оқулық Қазақстан тарихы (ХХ ғасырдың басынан Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталғанға дейін) Авторлары: Кабульдинов З., Шаймерденова М., Куркеев Е. Алматы «Атамұра»,2019
Оқулық
Тапсырма-лар
Бейнеролик |
|||||||||||||||
Үйге тапсырма:
|
Сабақты қорытындылау «Кеңес одағы ЖЭС-тан бас тартпаған жағдайда қандай өзгерістер болуы мүмкін еді?» Нарықтық экономиканың заңдылықтарына негізделген Жаңа экономикалық саясаттың кеңестік идеологияға қарама-қайшы келгендігіне көз жеткізіп, Кеңес үкіметінің жоспарлы экономикаға көшіп, ол өз кезегінде қиыншылықтарға әкелгендігі жөнінде сабақты қорытындыланады. Ой түйіндеу әдісі,арқылы эссе жазу Жаңа экономикалық саясаттың, нарықтық экономикаға тән қандай белгілері болды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||
Кері байланыс
5 минут |
« Тик ток » әдісі кері байланыс
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Бағалау критерий |
Тапсырма |
Дискриптор |
Максималды балл 15 балл |
Білім алушы баллы |
А критерий Білу мен түсіну |
1 |
Білім алушы тақырып бойынша тест тапсырмаларын орындайды |
5 |
|
В критерий Қолдану |
2 |
Термин сөздерді,ұғымдармен сәйкестендіру |
4 |
|
С критерий Сыни ойлау |
3 |
-ЖЭС – ке тән белгілерді көрсете алады кемі, 3 дәйек |
3 |
|
Қазақстанның бүгінгі нарықтық жағдайына тән 3 дәйек көрсете алады. |
3 |
|||
Үй тапсырмасына байланысты, |
|
сұрақтарға жауап берсек,жетон бойынша балл |
1 |
|