|
Білім беру ұйымының атауы |
«М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аусыдыков М. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.12.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жаңа экономикалық саясатының себебі мен салдарын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Отанына деген сүйіспеншілік |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
10 минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психалогиялық ахуал . Сұрақ? 16 желтоқсан қандай күн? Тәуелсіздік күніне арнап Ән орындалады «Көк тудың желбрегені» «Еркін микрафон» әдісі. Өткен тақырыпты еске түсіру Сұрақ? Алдыңғы өтілген тақырып бойынша бір құнды ақпарат айту.
«Сұрақ» Суретте қандай оқиға туралы сипатталады? Осы оқиға туралы не білесіздер? Осы оқиғадан кейін қандай саясат болуы мүмкін? Бүгінгі сабақ тақырыбын болжап көріңіз! Сабақтың тақырыбы ман мақсаты таныстыру Жер-су Реформасы Нарықтық экономика Жаңа экономикалық саясат (ЖЭС) |
Оқушылар өз қандай күн екенін айтады. Оқушылар әнді қосылып орындайды
Оқушылар өткен тақырып бойынша бір құнды ақпарат айды. оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар трек сөздерді дәптерлеріне жазады |
Мадақтау Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Оқулық құралы
Сурет
Тірек сөздер |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
10 минут
4 минут
4 минут
10 минут |
М.Оқушыларға ЖЭС 1921 ж. В.И.Лениннің тұсында басталғанын, бірақ 1929 ж. И.В.Сталин бұл саясаттан бас тартқаны жайлы айту. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Кестені толтырыңыз. «Әскери коммунизм» саясаты мен ЖЭС-тің айырмашылықтары
2-тапсырма. Жеке жұмыс Сәйкестендіріңіз. Төмендегі себептерді ЖЭС-тің енгізілу себебі ме, әлде әскери коммунизмнің нәтижесі ме екенін анықтаңыз.
3-тапсырма. жұптық жұмыс «Сен білесің бе?» Сұрақ:
Жұп-1
Жұп
-2
.
ЕБҚ оқушы суреттегі тұлғаны
дәптеріне азып, оқып,айтады . 4-тапсырма Топтық жұмыс. «4 сөйлем» әдісі Берілген тақырыпты поспс формуласы әдісіне салыңыздар.
|
Мәтінмен жұмыс Дескрипторлар -экономикалық шаралардың айырмашылығын дұрыс табады -Азық-түлік саясатының айырмашылығын дұрыс табады -өнеркәсіп және сауданың айырмашылығын дұрыс табады.
Дескрипторлар -ақпаратты толық дұрыс сәйкестендіреді.
Дескрипторлар: -ЖЭС- тің бір оң салдарын жазады. -ЖЭС-тің бір теріс салдарын жазады. Дескрипторлар: -Пікір жазып мысал келтіреді. -дәлел/факт келтіреді. қорытынды шығарады. |
Дұрыс жауаптар негізінде 3 балл Өзін –өзі бағалау
Дұрыс жауаптар негізінде 2 балл
Дұрыс жауаптар негізінде 2 балл
Дұрыс жауаптар негізінде 3 балл
|
Кесте
Ақпараттық карточка
ЖИ платформасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 5 минут
|
Сабақты қорытындылау Жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды? Үйге тапсырма: Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
|
Білім беру ұйымының атауы |
«М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аусыдыков М. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.12.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жаңа экономикалық саясатының себебі мен салдарын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Отанына деген сүйіспеншілік |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
10 минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психалогиялық ахуал . Сұрақ? 16 желтоқсан қандай күн? Тәуелсіздік күніне арнап Ән орындалады «Көк тудың желбрегені» «Еркін микрафон» әдісі. Өткен тақырыпты еске түсіру Сұрақ? Алдыңғы өтілген тақырып бойынша бір құнды ақпарат айту.
«Сұрақ» Суретте қандай оқиға туралы сипатталады? Осы оқиға туралы не білесіздер? Осы оқиғадан кейін қандай саясат болуы мүмкін? Бүгінгі сабақ тақырыбын болжап көріңіз! Сабақтың тақырыбы ман мақсаты таныстыру Жер-су Реформасы Нарықтық экономика Жаңа экономикалық саясат (ЖЭС) |
Оқушылар өз қандай күн екенін айтады. Оқушылар әнді қосылып орындайды
Оқушылар өткен тақырып бойынша бір құнды ақпарат айды. оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар трек сөздерді дәптерлеріне жазады |
Мадақтау Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Оқулық құралы
Сурет
Тірек сөздер |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
10 минут
4 минут
4 минут
10 минут |
М.Оқушыларға ЖЭС 1921 ж. В.И.Лениннің тұсында басталғанын, бірақ 1929 ж. И.В.Сталин бұл саясаттан бас тартқаны жайлы айту. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Кестені толтырыңыз. «Әскери коммунизм» саясаты мен ЖЭС-тің айырмашылықтары
2-тапсырма. Жеке жұмыс Сәйкестендіріңіз. Төмендегі себептерді ЖЭС-тің енгізілу себебі ме, әлде әскери коммунизмнің нәтижесі ме екенін анықтаңыз.
3-тапсырма. жұптық жұмыс «Сен білесің бе?» Сұрақ:
Жұп-1
Жұп
-2
.
ЕБҚ оқушы суреттегі тұлғаны
дәптеріне азып, оқып,айтады . 4-тапсырма Топтық жұмыс. «4 сөйлем» әдісі Берілген тақырыпты поспс формуласы әдісіне салыңыздар.
|
Мәтінмен жұмыс Дескрипторлар -экономикалық шаралардың айырмашылығын дұрыс табады -Азық-түлік саясатының айырмашылығын дұрыс табады -өнеркәсіп және сауданың айырмашылығын дұрыс табады.
Дескрипторлар -ақпаратты толық дұрыс сәйкестендіреді.
Дескрипторлар: -ЖЭС- тің бір оң салдарын жазады. -ЖЭС-тің бір теріс салдарын жазады. Дескрипторлар: -Пікір жазып мысал келтіреді. -дәлел/факт келтіреді. қорытынды шығарады. |
Дұрыс жауаптар негізінде 3 балл Өзін –өзі бағалау
Дұрыс жауаптар негізінде 2 балл
Дұрыс жауаптар негізінде 2 балл
Дұрыс жауаптар негізінде 3 балл
|
Кесте
Ақпараттық карточка
ЖИ платформасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 5 минут
|
Сабақты қорытындылау Жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды? Үйге тапсырма: Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















