Аспан әлемінің құпиялары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Аспан әлемінің құпиялары

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі мұғалімдеріне
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ:Қазақ тілі

«Болашақ» ЖОМ Мұғалімнің аты жөні: Урбаева Эльмира.


Қатысқандары: Қатыспағаны:







9 бөлім:Аспан әлемінің құпиялары.


Сынып: 5

Күні: 11.04.18


Ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы:


Тақырыбы:

Ай және Күн.


Сабаққа негізделген оқу мақсаты.

5.О1-мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау.

5.ӘТН 5-төл сөз, төлеу сөз,автор сөздерінің жасалу жолдарын,қызметін білу,төл сөзді төлеу сөзге айналдыру.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:


Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді. 5.О1-мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау.

5.ӘТН5 –төл сөз,төлеу сөз,автор сөздерінің жасалу жолдарын,қызметін білу, төл сөзді төлеу


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Төл сөз,төлеу сөз, автор сөздерінің жасалу жолдарын анықтайды.




Кейбіроқушылар орындай алады:


Төл сөзді төлеу сөзге айналдырады..


Бағалау критерийі

Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну.

Төл сөз,төлеу сөз,автор сөздерінің жасалу жлдарын анықтау.

Төл сөзді төлеу сөзге айналдыру.


Ойлау деңгейі

Түсіну, қолдану, анықтау


Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, биология.


Құндылықтарға баулу

Ашықтық. Оқу үдерісінің ашықтығы мен мөлдірлігі.


Алдыңғы оқу

Жер-ғаламшар.



Жоспар


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтажоспарланғантапсырматүрлері.

Ресурстар

Жоспарланғанжаттығулар уларменқатарескертпелердіжазыңыз)

Сабақтың басы:




5мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ай мен Күннің суретін көрсетіп оқушыларды екі топқа бөлемін.Сол суреттер арқылы Ай мен Күн туралы білетіндерін айтады. Жаңа тақырыпқа болжау жасайды.

1Топ (Ай),

2Топ (Күн),

«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.

1.Неше ғаламшар бар?

2. Ғаламшар туралы қандай аңыздарды білеміз?

3.Көктемгі Ай мен Күн қай кезде теңеледі?












Сабақтың ортасы:


10 мин






























































7 мин
























13мин

Жазылым барысындағы 1-тапсырма ТЖ.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы екі топқа бірдей тұтас мәтін беріп,осы мәтіннен жинақы мәтін шығару.

Мәтін

Жинақы мәтін

Ай мен күн

Ай мен өткен заманда біреудің Айсұлу және күнсұлу деген екі қызы болыпты. Екеуі де теңдесі жоқ сұлу болыпты. Бірінен бірі асқан сұлумын деп, бірімен бірі үнемі үнемі ұрысып, жиі – жиі жанжалдасып қалады екен. Бір күні Күнсұлу іс тігіп отырған Айсұлуға тиісіп:- Сенен мен сұлумын! – дейді. Ал айсұлу болса: - Жоқ, сен сұлу емессің, мен сұлумын! – деп таласады.ақыр аяғында бұл талас үлкен шатаққа айналады. Ыза қысып, әбден ашуланған Күнсұлу өзіне қарсы келіп отырған Айсұлудың бетін тырнап алады. Күнсұлу тырнағының дағы Айсұлудың бетіне өшпестей болып тиеді. Міне, содан бері Айсұлу жұрттан ұялып, тек түнде ғана тысқа шығады екен. Ал , бейбастықпен қатты ұятқа қалған Күнсұлу түн қараңғылығында бұғып жатады екен. Содан бері Айсұлу мен Күнсұлу біріне-бірі көрінбей, бірінен- бірі жасырынып, аулақтап жүреді екен.



жетекші сұрақтар:

1. – Айсұлу мен Күнсұлу қай заманда өмір сүріпті?

2. – Теңдесі жоқ сұлу кім? – Айсұлу. –Күнсұлу ше?

3. – Айсұлу қай уақытта тысқа шығады екен? – Түнде. – Күндіз ше?

Дескриптор:

-Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

-Негізгі және қосымша ақпараттарды ала отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.

-Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Микрафон”әдісі арқылы оқушылар өздері жазған жинақы мәтінді оқиды.

Жазылым барысында 2- тапсырма. Т.Ж “Алма теру ” әдісі арқыл жүзеге асырылады.

Талдағы алманы алады,артында жазылған төл сөздерді төлеу сөзге айналдыру.

Еңбек -түбі береке”,-деді халық.

Ғылым аппай мақтанба”,-деді А.Құнанбаев.

Күш білімде,білім кітапта”,-деген дана халқымыз.

Оқы,оқы және оқы”,-деді Ы.Алтынсарин.


Дескриптор: Төл сөздерді төлеу сөзге айналдырады. Жазу барысыда орфографиялық қате жыбермеуге әрекет жасайды.

ҚБ. «Өзін-өзі» бағалау

Жазылым барысындағы 3-тапсырма ТЖ. «Сөйлемді аяқта»әдісі.

Берілген мақал- мәтелдерді жалғастыр, мағынасын түсіндір.

1 топ

Күн- ортақ

Ай -ортақ.

...................

Жаңбыр жауса .............

Таң атпайын десе,.............

2 топ.

Жаңа айдан ..............

Жердің сәні егін,ердің сәні ...................

Қатты жауған жаңбыр ..................


Дескриптор

Мақал мәтелдің жалғасын тауып жазады.

Мағынасын түсіндіріп береді.

ҚБ: «Бірін-бірі» бағалау


Жазылым барысындағы 4тапсырма

Әртопқа жұмбақ беріліп,ондағы шыққан жауаптарға үш тілде қазақ,орыс,ағылшын тілінде жауап беру.


Айтылым барысындағы ТЖ “Адасқан әріптер” ойынында сөздердің дұрысын табу.


1топ Үнк- Күн, Ату -Тау, Өлк- Көл, Алар- Арал, Ензө- Өзен.

2топ.Ерж- Жер, Тізең- Теңіз, Лада- Дала, Лбұт- Бұлт, Лже -Жел,


Дескриптор

Сөздердің дұрысын табады.

Жазу барысында қате жыбермеуге әрекет жасайды.

Балық қаңқасы”әдісі арқылы сабақты пысықтау.































Сабақтың соңы 5мин

Кері байланыс

«Shape1 Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс.


Shape2 Shape3



Үйге тапсырма:

Ай мен Күн туралы шағын ертегі жазып келу.





Қосымшаақпарат



СаралауCіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз.

Барлық оқушылар:

Негізгі және қосымша ақпараты түсінеді. Оқушылардың көбісі:

Мәтіннен тірек сөзбен зат есімді табады.

Кейбір оқушылар:

Мақал мәтелдердің мағынасын түсіндіріп береді.

Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау,

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі

Shape4 Shape6 Shape5


Пәнаралық байланыс –

Денсаулық және қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбиеэлементі).


Пән аралық байланыс:

5сынып қазақ тілі оқулығы. жаратылыстану.



Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

Қандай болды?

Мен жоспарлаған

Саралау шаралары

Тиімді болды ма?

Мен берілген

Уақыт ішінде

Үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

Келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды.

Барлық оқушылар мақсатына жетті.

Мақсатына жетпеген оқушылар тыңдалым аз болды.

Сыныпта саралау дұрыс жүргізілді.

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланылды.

Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ,себебі:жоспарға сәйкес жүргізілді.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Сабақты талдау дұрыс өтілді.

2:Оқылым мен түсіндіру.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Сабақтың мазмұнын тыңдау мен ажырату.

2:Оқушылардың ұйымшылдығы. Топтық жұмысты жандандыру.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

Жетілдіруге көмектесетін не білдім?












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2019
949
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі