|
пән |
мұғалім |
сынып |
тақырып |
күні |
|
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
5 А,Б,В |
«Аспан денелері » |
9/02 |
|
оқу мақсаты |
5.1.1.1 – Мәтіннің атауын, мазмұнын және суреттерді өзара салыстыра отырып, негізгі ойды анықтау.5.2.3.1 – Ауызша мәтіндердегі ақпараттарды салыстыру, сипаттау және мазмұнын баяндау. 5.4.4.1 – Сөйлем ішіндегі баяндауыштың қызметін түсіну, бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаны дұрыс қолдану. |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
5 мин I. Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. |
Мұғаліммен амандасады, оқу құралдарын дайындайды. |
Мадақтау |
слайд |
|
3 мин II. Психологиялық ахуал |
«Жылы лебіз» әдісі арқылы сыныпта жағымды орта қалыптастыру. |
Бір-біріне аспан денелерімен байланысты тілектер айтады. |
Ауызша мақтау |
Слайд |
|
10 мин III. Жаңа сөздермен жұмыс |
Жаңа сөздерді таныстырады: Аспан әлемі, Жұлдыз құпия, Қозғалыс, Бақылау, Аспан денесі, Шексіз, Көлденең жатқан, Шашырап төгілген, Ақшыл жолақ. |
Сөздерді қайталайды, дәптерге жазады. Жаңа сөздермен сөйлем құрап, сұрақ қояды. |
Қолпаштау |
Слайд |
|
7 мин IV. Грамматикалық тақырып |
Бастауыш пен баяндауыш арасына сызықшаның қойылуын түсіндіреді (мысалы: Ол – аспан денесі). |
Ережемен танысады, мысалдар келтіреді. Бастауыш пен баяндауыштың қызметін анықтайды. |
5 бармақ |
Слайд |
|
5 мин V. Мәтіналды жұмыс |
«Миға шабуыл»: Суретке қарап, сұрақтарға жауап беруді сұрайды. |
Сурет бойынша өз ойларын айтып, сұрақтарға жауап береді. |
мадақтау |
Слайд |
|
15 мин VI. Мәтінмен жұмыс (Жұптық) |
49-бет, №3-тапсырманы оқуды және №4-тапсырмадағы суреттерді сәйкестендіруді тапсырады. |
Мәтінді оқиды, суреттерді сөйлемдермен мағынасына қарай сәйкестендіреді. |
қолпаштау |
Оқулық (49-бет) |
|
3 мин VII. Сергіту сәті |
Көз жаттығуы: Жасырын бейнелерді табуды ұсынады. |
Суреттегі ұсақ детальдарды тауып, көздерін демалтады. |
Шапалақ |
Слайд |
|
15 мин VIII. Мәтінсоңы жұмыс (Жеке/Жұптық) |
Сұрақтарға сүйеніп мазмұнды баяндауды және екі мәтінді салыстыруды тапсырады. |
Мәтін мазмұнын 5 сөйлеммен баяндайды. Кейіпкер, хобби, негізгі ой бойынша кестені толтырады. |
10 балл |
Оқулық, кесте |
|
12 мин IX. Топтық жұмыс |
48-бет, №2-тапсырма бойынша постер қорғауды ұйымдастырады. |
Топқа бөлініп, аспан әлемі туралы постер дайындайды және қорғайды. |
2 жұлдыз,1 тілек |
Ватман, маркер |
|
8 мин X. Өздік жұмыс |
51-бет, №7-тапсырма. Жақшадағы дұрыс сөзді табу. |
Сөйлемдерді толықтырып, өздігінен орындайды. |
5 балл |
Оқулық (51-бет) |
|
7 мин XI. Сұхбаттық жұмыс (Жұптық) |
50-бет, №5-тапсырма. Сөздерді сәйкестендіріп, диалог құру. |
Өзара 5 репликадан тұратын диалогке түседі. |
5 балл |
Оқулық (50-бет) |
|
5 мин XII. Кері байланыс және рефлексия |
Сабақ туралы пікірлерін сұрайды. |
Бүгінгі сабақта не үйренгенін, не қиын болғанын айтады. |
3-2-1 |
Слайд |
|
2 мин XIII. Үй жұмысы |
51-бет, 8-тапсырма. Мәтін құрау (5 сөйлем). |
Тапсырманы күнделікке жазып алады. |
дескриптор |
Оқулық |
Тапсырмаларға арналған дескрипторлар Жаңа сөздермен жұмыс (Сөйлем құрау және сұрақ қою) Жаңа сөздерді мағынасына қарай орынды қолданады; Сөздерден логикалық байланысқан сөйлем құрайды; Сөйлем мүшелерінің байланысын (бастауыш пен баяндауыш) сақтайды; Тақырып бойынша нақты сұрақтар тұжырымдайды.
2. Грамматикалық тапсырма (Сызықшаның қойылуы) Сөйлемдегі бастауыш пен баяндауышты дұрыс табады; Бастауыш пен баяндауыш арасына сызықшаны ережеге сай қояды; Сөйлемнің айтылу интонациясына мән береді.
3. Мәтінмен жұмыс (49-бет, №3-тапсырма) Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқиды; Мәтіндегі негізгі ақпараттарды (аспан денелері, жұлдыздар туралы) анықтайды; Мәтіннің негізгі ойын (автордың айтпақшы болған идеясын) түсіндіре алады.
4. Сәйкестендіру тапсырмасы (Сурет пен сөйлемді сәйкестендіру) Суреттегі бейнені мәтін мазмұнымен байланыстырады; Сөйлемдерді мағыналық желі бойынша дұрыс орналастырады; Аспан денелерінің атауларын суретпен дәл сәйкестендіреді.
5. Мәтін мазмұнын баяндау (5 баллдық жүйе)
|
Балл |
Дескриптор |
|
2 балл |
Сұрақтарға жауап бере отырып, мазмұнды жүйелі баяндайды; |
|
2 балл |
Сөйлем құрылымында грамматикалық қателер жібермейді; |
|
1 балл |
Сөйлем көлемін (кемінде 5 сөйлем) сақтайды. |
6. «Екі мәтінді салыстыру» тапсырмасы (5 баллдық жүйе)
|
Балл |
Дескриптор |
|
2 балл |
Екі мәтіндегі ортақ тақырыпты анықтайды; |
|
2 балл |
Мәтіндердегі кейіпкерлердің немесе ақпараттардың айырмашылығын көрсетеді; |
|
1 балл |
Салыстыру кестесін ұқыпты әрі толық толтырады. |
7. Сұхбаттық жұмыс (Диалог құру) Тақырып аясында сұрақ-жауап түрінде сөйлеседі; Диалогтың реплика санын (кемінде 5) сақтайды; Сөйлеу этикетін (сәлемдесу, қоштасу, сыпайылық) қолданады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аспан денелер і ( қмж)
Аспан денелер і ( қмж)
|
пән |
мұғалім |
сынып |
тақырып |
күні |
|
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
5 А,Б,В |
«Аспан денелері » |
9/02 |
|
оқу мақсаты |
5.1.1.1 – Мәтіннің атауын, мазмұнын және суреттерді өзара салыстыра отырып, негізгі ойды анықтау.5.2.3.1 – Ауызша мәтіндердегі ақпараттарды салыстыру, сипаттау және мазмұнын баяндау. 5.4.4.1 – Сөйлем ішіндегі баяндауыштың қызметін түсіну, бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаны дұрыс қолдану. |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
5 мин I. Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. |
Мұғаліммен амандасады, оқу құралдарын дайындайды. |
Мадақтау |
слайд |
|
3 мин II. Психологиялық ахуал |
«Жылы лебіз» әдісі арқылы сыныпта жағымды орта қалыптастыру. |
Бір-біріне аспан денелерімен байланысты тілектер айтады. |
Ауызша мақтау |
Слайд |
|
10 мин III. Жаңа сөздермен жұмыс |
Жаңа сөздерді таныстырады: Аспан әлемі, Жұлдыз құпия, Қозғалыс, Бақылау, Аспан денесі, Шексіз, Көлденең жатқан, Шашырап төгілген, Ақшыл жолақ. |
Сөздерді қайталайды, дәптерге жазады. Жаңа сөздермен сөйлем құрап, сұрақ қояды. |
Қолпаштау |
Слайд |
|
7 мин IV. Грамматикалық тақырып |
Бастауыш пен баяндауыш арасына сызықшаның қойылуын түсіндіреді (мысалы: Ол – аспан денесі). |
Ережемен танысады, мысалдар келтіреді. Бастауыш пен баяндауыштың қызметін анықтайды. |
5 бармақ |
Слайд |
|
5 мин V. Мәтіналды жұмыс |
«Миға шабуыл»: Суретке қарап, сұрақтарға жауап беруді сұрайды. |
Сурет бойынша өз ойларын айтып, сұрақтарға жауап береді. |
мадақтау |
Слайд |
|
15 мин VI. Мәтінмен жұмыс (Жұптық) |
49-бет, №3-тапсырманы оқуды және №4-тапсырмадағы суреттерді сәйкестендіруді тапсырады. |
Мәтінді оқиды, суреттерді сөйлемдермен мағынасына қарай сәйкестендіреді. |
қолпаштау |
Оқулық (49-бет) |
|
3 мин VII. Сергіту сәті |
Көз жаттығуы: Жасырын бейнелерді табуды ұсынады. |
Суреттегі ұсақ детальдарды тауып, көздерін демалтады. |
Шапалақ |
Слайд |
|
15 мин VIII. Мәтінсоңы жұмыс (Жеке/Жұптық) |
Сұрақтарға сүйеніп мазмұнды баяндауды және екі мәтінді салыстыруды тапсырады. |
Мәтін мазмұнын 5 сөйлеммен баяндайды. Кейіпкер, хобби, негізгі ой бойынша кестені толтырады. |
10 балл |
Оқулық, кесте |
|
12 мин IX. Топтық жұмыс |
48-бет, №2-тапсырма бойынша постер қорғауды ұйымдастырады. |
Топқа бөлініп, аспан әлемі туралы постер дайындайды және қорғайды. |
2 жұлдыз,1 тілек |
Ватман, маркер |
|
8 мин X. Өздік жұмыс |
51-бет, №7-тапсырма. Жақшадағы дұрыс сөзді табу. |
Сөйлемдерді толықтырып, өздігінен орындайды. |
5 балл |
Оқулық (51-бет) |
|
7 мин XI. Сұхбаттық жұмыс (Жұптық) |
50-бет, №5-тапсырма. Сөздерді сәйкестендіріп, диалог құру. |
Өзара 5 репликадан тұратын диалогке түседі. |
5 балл |
Оқулық (50-бет) |
|
5 мин XII. Кері байланыс және рефлексия |
Сабақ туралы пікірлерін сұрайды. |
Бүгінгі сабақта не үйренгенін, не қиын болғанын айтады. |
3-2-1 |
Слайд |
|
2 мин XIII. Үй жұмысы |
51-бет, 8-тапсырма. Мәтін құрау (5 сөйлем). |
Тапсырманы күнделікке жазып алады. |
дескриптор |
Оқулық |
Тапсырмаларға арналған дескрипторлар Жаңа сөздермен жұмыс (Сөйлем құрау және сұрақ қою) Жаңа сөздерді мағынасына қарай орынды қолданады; Сөздерден логикалық байланысқан сөйлем құрайды; Сөйлем мүшелерінің байланысын (бастауыш пен баяндауыш) сақтайды; Тақырып бойынша нақты сұрақтар тұжырымдайды.
2. Грамматикалық тапсырма (Сызықшаның қойылуы) Сөйлемдегі бастауыш пен баяндауышты дұрыс табады; Бастауыш пен баяндауыш арасына сызықшаны ережеге сай қояды; Сөйлемнің айтылу интонациясына мән береді.
3. Мәтінмен жұмыс (49-бет, №3-тапсырма) Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқиды; Мәтіндегі негізгі ақпараттарды (аспан денелері, жұлдыздар туралы) анықтайды; Мәтіннің негізгі ойын (автордың айтпақшы болған идеясын) түсіндіре алады.
4. Сәйкестендіру тапсырмасы (Сурет пен сөйлемді сәйкестендіру) Суреттегі бейнені мәтін мазмұнымен байланыстырады; Сөйлемдерді мағыналық желі бойынша дұрыс орналастырады; Аспан денелерінің атауларын суретпен дәл сәйкестендіреді.
5. Мәтін мазмұнын баяндау (5 баллдық жүйе)
|
Балл |
Дескриптор |
|
2 балл |
Сұрақтарға жауап бере отырып, мазмұнды жүйелі баяндайды; |
|
2 балл |
Сөйлем құрылымында грамматикалық қателер жібермейді; |
|
1 балл |
Сөйлем көлемін (кемінде 5 сөйлем) сақтайды. |
6. «Екі мәтінді салыстыру» тапсырмасы (5 баллдық жүйе)
|
Балл |
Дескриптор |
|
2 балл |
Екі мәтіндегі ортақ тақырыпты анықтайды; |
|
2 балл |
Мәтіндердегі кейіпкерлердің немесе ақпараттардың айырмашылығын көрсетеді; |
|
1 балл |
Салыстыру кестесін ұқыпты әрі толық толтырады. |
7. Сұхбаттық жұмыс (Диалог құру) Тақырып аясында сұрақ-жауап түрінде сөйлеседі; Диалогтың реплика санын (кемінде 5) сақтайды; Сөйлеу этикетін (сәлемдесу, қоштасу, сыпайылық) қолданады.
шағым қалдыра аласыз













