9 бөлім. Аспан әлемінің
құпиялары
Пән: қазақ
тілі
Сабақ
тақырыбы: Аспан денелері
|
Мектеп: №
2 жалпы орта білім беретін мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Рысқалиева Ж.Ж
|
Сынып: 5 сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары) оқу бағдарламасына сілтеме:
|
Ж3.Жазба жұмыстарында
сипаттау,бейнелеу құралдарын қолданып жазу.
Т3.Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер
мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Мәтін
мазмұнын түсінеді. Тақырып бойынша сұрақтар қоя алады. Аспан
денелері туралы қосымша ақпарат бере алады. Жазба жұмысында
сипаттау, бейнелеу құралдарын қолдана алады.
|
Ойлау
дағдылары:
|
Білу.
Түсіну.
Қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
Тақырыпқа
сәйкес сөз бен сөз тіркестерін мағынасына қарай ажыратады. Мәтін
құрауда бейнелеу құралдарын қолдана алады.
|
Тілдік
мақсат:
|
Оқушылар орындай алады:
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер: Ғаламшар, серік,әлем,күн, жұлдыз,
дамыған
Постер құруға, мәтін
жазуға арналған пайдалы тіркестер: күн жүйесі,аспан әлемі,құс
жолы,ай ,күн. Талқылауға арналған сұрақтар:
Басқа
планетелерде тіршілік барма?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу,сыйластық пен
әдептілікке баулу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану, орыс тілі
|
АКТ
қолдану
|
Интербелсенді тақта, слайды,
|
Алдыңғы
оқу
|
Күн
туралы біледі.Аспан туралы біледі.
|
Жоспар.
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен
қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Оқушылармен
амандасу.
«Шаттық
шеңбері"тренингі
|
|
Ортасы
|
Қызығушылықтарын
ояту.
-Суретте не
бейнеленген?
-Сендер жұлдыздарды
тамашалап көрдіңдер ме?
-Олар қайда
орналасқан?
-Бүгінгі сабақтың
тақырыбы: “Аспан денелері”
Олай болса, бүгінгі
сабағымыз «Аспан денелері» туралы бейнекөрініс
көрейік.
Бейнекөрініс.
Енді бүгінгі
сабағымызға байланасты жаңа сөздермен таныс болайық. Жаңа сөздерді
орыс тілінде айтып көрейік.
Жаңа сөздермен
танысамыз.
Ғаламшар –
планета
Жұлдыз
–звезда
Аспан
–небо
Әлем
–мир
Күн жүйесі
– солнечная система
Құпия
–секрет
Дамыған
–развитый
Ішкі
– внутренний
Сыртқы
–наружный
Мәтіналды
жұмыс
Жазылым
3-тапсырма. Мәтінді
оқы. (Әр топтан оқушылар мәтінді оқиды.)
4-
тапсырма Мәтінмен жұмыс.
Дәптермен жұмыс Суреттерді сөйлемдермен
сәйкестендір,мазмұн желісін оқы.
Дескриптор:-мәтінді
түсініп оқи алады; -суреттерді сөйлемдермен сәйкестендіре
алады.
Сергіту сәті:
«Көңілді күн» әні
Топтық
жұмыс.
«Аспан әлемі» постер
жасау.
Дескриптор: - оқушылар
сөз тіркесінің мағынасын мәтін мазмұнына сүйеніп, өз сөздерімен
түсіндіреді. Постер қорғайды.
|
Суреттер
Видео
Тақтамен
жұмыс
Дәптермен
жұмыс
Кітап,
Маркер,
А4
|
Аяқталуы
|
Қорытынды:
7-тапсырма. Мәтінге
байланысты жақшадағы сөздердің ішінен дұрыс нұсқасын тауып сөйлемді
толықтыр.
Дескриптор: Білім алушы
мәтінге байланысты жақшадағы сөздердің ішінен дұрыс нұсқасын тауып
сөйлемді толықтыра алады.
Кері байланыс:
Рефлексия «Бағдаршам» әдісі
Қызыл
түс – түсінген
жоқпын; Сары
түс – әлі де практика
қажет / сұрақтар бар; Жасыл түс – барлығы
түсінікті
Үйге тапсырма
беру. Аспан денелері туралы
шағын мәтін жазу.
|
Дәптер,тақта
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
|
РефлексияСабақ / оқу
Мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?Сыныптағы ахуал
қандай болды?
|
Төмендегі
бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары:
|