|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Аспан әлемінің құпиялары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бакирова Света |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.04.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аспан денелері қалай зерттеледі? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.4.1 Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.4.4.4 Сан есімінің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды Сан есімінің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут Өткен сабақты пысықтау 7 минут Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабаққа қызығушылығын аудару.
Алдыңғы білімді тексеру. «Үш қадам» әдісі арқылы аспан денелеріне қатысты ырым мен тыйым сөздерді тауып келу. 1-қадам. Тыйым сөз айту 2-қадам Тыйым сөздің мағынасын ашу. 3-қадам Тыйым сөзді қатыстырып сөйлем құрау. «Жұлдыздар жарқырайды» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру.
«Ойтүрткі» сұрақтар.
Оқушыларға видеоролик көрсету. Жазылым тапсырмасы. «Марста тұрғым келеді\келмейді» ойтолғау «Төрт сөйлем» әдісі арқылы Пікір: Өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел: Өз пікіріңді бірсөйлеммен дәлелде Мысал: Өмірмен байланыстырып мысал келтір. Қорытынды : Тақырып бойынша қорытынды жаз . Оқушыларға сан есім сөздердің емлесі туралы түсінік беру, сан есім сөздердің зат есімнің орнына қолданылуы.
Сан есім атау тұлғада тұрып бастауыш болады. Мысалы: Төртеу түгел болса , төбедегі келеді, алтау ала болса ауыздағы кетеді. (Кім түгел болса? Кім ала болса?) Жетеуі де өнерлі екен. (Кім өнерлі ?) Бұл сан есімінің зат есім орнына қолданылуы деп аталады.
Тыңдалым
тап Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні:
Қазақ
тілі
Бөлім:
Аспан әлемінің
құпиялары
Педагогтің
аты-жөні:
Бакирова
Света
Күні:
15.04.2024
Сынып:
5
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Аспан денелері
қалай зерттеледі?
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 5.1.4.1 Тірек сөздер мен
жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтау.
5.4.4.4 Сан есімінің
мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана
білу.
Сабақтың
мақсаты Тірек сөздер мен жетекші
сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтайды
Сан есімінің
мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана
біледі
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы 3
минут Өткен сабақты
пысықтау 7
минут Сабақтың
ортасы 30
минут Сабақтың
соңы 5
минут Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу. Сабаққа қызығушылығын
аудару. Мен сабақты жақсы
оқимын. Мен үздік
оқушымын. Менің қолымнан бәрі
келеді. Менің достарым
көп. Мен ойымды ашық
айтамын Мен әрқашан жақсылық
жасаймын Мені бәрі үлгі
тұтады. Алдыңғы білімді
тексеру. «Үш қадам» әдісі арқылы аспан
денелеріне қатысты ырым мен тыйым сөздерді тауып
келу. 1-қадам. Тыйым сөз
айту 2-қадам Тыйым сөздің мағынасын
ашу. 3-қадам Тыйым сөзді қатыстырып
сөйлем құрау. «Жұлдыздар жарқырайды» әдісі
арқылы сұрақтарға жауап
беру. Есептік сан есімдерге мысал
келтір, сөйлем құра. Реттік сан есімдерге мысал
келтір ,сөйлем құра. Жинақтық сан есімдерге мысал
келтір, сөйлем құра. Топтау сан есімдеріне мысал
келтір , сөйлем құра. Болжалдық сан есімдерге мысал
келтір, сөйлем құра. Бөлшектік сан есімдерге мысал
келтір, сөйлем құра. Жинақтық сан есімдер саны
нешеу? Сабақтың мақсатымен
таныстыру. «Ойтүрткі»
сұрақтар. Жерден басқа ғаламшарда
тіршілік иелерінің өмір сүруі мүмкін
бе? Адамдар неге басқа ғаламшарда
өмір сүруге қызығады? Қандай ғаламшарда жер
бетіндегідей өмір болуы
мүмкін? Егер саған таңдау мүмкіндігі
берілсе қайда тұрар едің? Оқушыларға видеоролик
көрсету. Жазылым тапсырмасы. «Марста
тұрғым келеді\келмейді»
ойтолғау «Төрт сөйлем» әдісі
арқылы Пікір: Өз пікіріңді бір
сөйлеммен жаз. Дәлел: Өз пікіріңді
бірсөйлеммен дәлелде Мысал: Өмірмен байланыстырып
мысал келтір. Қорытынды : Тақырып бойынша
қорытынды жаз . Оқушыларға сан есім
сөздердің емлесі туралы түсінік беру, сан есім сөздердің зат
есімнің орнына
қолданылуы. № Ережесі Мысалы 1 Цифрмен жазылған сан есімге
қосымша дефис арқылы
жалғанады 36-үйдің
5-пәтері 2 Реттік сан есімі араб
цифрымен жазылса –ншы, -нші, -ыншы, -інші жұрнағының орнына дефис
қойылады, ал рим цифрымен жазылса дефис
қойылмайды
5-сынып
2-
қабат
Vсынып XXғасыр 3
Күн, жыл
аттарымен тіркесіп келген реттік сан есімдер араб цифрымен жазылса
дефис жазылмай ды.
2017
жылдың 22
наурызы 4
Екі, алты, жеті
деген сандарға жинақтық сан есім жұрнағы
жалған ғанда түбірдің соңындағы ы,
і дыбыстары түсіп
қалады.
Екі-екеу
Алты-алтау Жеті-жетеу 5
Болжалдық сан
есімдер цифрмен жазыл
ғанда оларға
қосымша
лар дефис арқылы
жазылады.
Болжалдық сан
есім жасайтын шамалы, шақты, тарта және бөлшектік
сан есім жасайтын жарты, ширек сөздері бөлек
жазылады.
1000-даған адам
жиналды,
Сағат 5-терде
келді.
Онға
тарта
2
жарты 6 Қосарлану арқылы жасалған
болжалдық, топтау сан есімдері сөзбен жазылса да, цифрмен жазылса
да арасына дефис
қойылады.
Он-он бес, 40-50
үй
Он-оннан 20-20-дан
Сан есім атау
тұлғада тұрып бастауыш болады. Мысалы: Төртеу түгел болса ,
төбедегі келеді, алтау ала болса ауыздағы кетеді. (Кім түгел болса?
Кім ала болса?)
Жетеуі де өнерлі
екен. (Кім өнерлі ?) Бұл сан есімінің зат есім орнына қолданылуы
деп аталады.
Тыңдалым
тап | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













