Материалдар / Аспаптық камералық шығармалар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Аспаптық камералық шығармалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жасөспірімдердің музыкаға деген ықыласын дамытады, ырғақты тыңдай білуге үйретеді, есту қабілеттерін дамытып, қалыптастырады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2018
770
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мерзімі: Сыныбы : 6 1тоқсан / 7

Тоқсандық тақырыбы: Қазақстан композиторларының

аспаптық музыкасы.

Сабақтың тақырыбы: Аспаптық камералық шығармалар


Сабақтың мақсаты: Кәсиби классикалық музыка арқылы

Қазақстан композиторларының

шығармашылығына тоқталу , таныстыру,

таныту, тарату.


Білімділік мәні : Оқушылардың жан – жақты білімдерін

арттырып , логикалық ойлау қабылеттерін

классикалық музыка арқылы арттырып,

музыкалық терминдер арқылы

сауаттылығын ашу .


Дамытушылығы: Жас өспірімдердің музыкаға деген

ықыласын дамыту,есте сақтау, ырғақты

айыру,тыңдай білу, айыра білу, есту

қабылеттерін қалыптастыру, дамыту.


Тәрбиелік мәні : Қазақстан композиторларының музыкалық

шығармалары арқылы классикалық

музыканың тәрбиелік мәнін

тыңдату , сезіну , арқылы бойына сіңіру.


Сабақтың әдісі: Жаңа сабақ түсіндіру , әңгімелеу, пікір талас

құру, әндету , музыкалық терминдер арқылы

сауат ашу , шығармашылыққа баулу .


Пәнаралық байланысы: Музыка әдебиеті ,Қазақстан тарихы,

жаратылыстану.


Пайдаланған оқу - әдістемелік әдебиеттер:

« Музыка» оқулығы 6 сынып

«Атамұра» бағдарламасы.


Авторлары: А.Жайымов, Б.Ысқақов, Ж.Еңсепов. Ж.Сәрсембенов.







Сабақ барысы

Уақыты

Жоспары

1.

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Сәлемдесу,

Әнұран әндету.

2.

Өткен сабақты сұрау

4 минут

Қазақстан композиторларының аспаптық музыкасы


3.

Жаңа сабақты түсіндіру

10 минут

Фортепиано аспабына арналған шығармалар


4

Музыкалық тыңдау

5 минут

Н.Меңдіғалиев «Домбыра туралы аңыз»

5.

Дауыс ашу жаттығулары

2 минут

Төмен , жоғары дыбыс қатарларын әндету.

6.

Әндету

6 минут

Н. Тілендиевтің әні «Саржайлау» бекіту

7.

Шығармашылық жұмыс

3 минут

Қазақстан композиторлары(реферат)

8.

Музыкалық терминдер

5 минут

Концерт, этюд, соната


9.

Қорытындылау

3 минут

Аспаптық музыка.


10.

Бағалау

3минут

«5»- , «4»- , «3»- .


11.

Үйге тапсырма

2 минут

Қазақстан композиторлары.



Иә , саламатсыңдарма балалар !

- Қанекей кешегі сабақты қорытындылай келе біз бүгін Қазақстан композиторларының аспаптық музыкасына тоқтала отырып фортепиано аспабына арналған шығармалармен танысамыз.

-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

Фортепиано аспабына арналған шығармалар


Қазақстан композиторлары фортепиано аспабына арнап көптеген шығармалар жазды. Композиторлар Ғ.Жұбанова, Е.Рахмадиев, Қ.Қожамияров, М.Сағатов, Т.Қажығалиев, А.Серкебаевтардың шығармалары жиі орындалады.

Композитор Н.Меңдіғалиевтің фортепианоға арналған шығармалары домбырадағы ұлттық сазға негізделіп, өзгеше нақышта естіледі. М. Сағатовтың «Күй » атты шығармасы да ежелгі халық аспаптың музыка негізінде жазылған.

Қазақ халқының әндері мен күйлеріндегі әуендік ерекшеліктер фортепианолық шығармалардың ең басты арнасы болып қалыптасты.



Музыкалық шығарманы тыңдау:

Қазақстан композиторы Н.Меңдіғалиев

«Домбыра туралы аңыз»

Дауыс ашу жаттығулары:

* Ән салып, өлең айтқанда қолды төмен түсіріп , желкенді

көтермей , деніні тік ,түзу ұста.

* Әнді бастаудан алдын асықпай қарныңмен демалуға дағдылан.


* Әнді айқайламай мәнерлеп айт.



Әндету: Саржайлау

Сөзін жазған М.Мақатаев. Әнін жазған . Н. Тілендиев.


1. Жазира , жасыл кілем өрнектеген,

Туған жерге ,дариға ,жер жетпеген!

Саржайлауым.

Кең өлкем , әлдейлей бер , сен деп келем ,

Аңсап келем, сағынып , шөлдеп келем.

Саржайлауым.


Қайырмасы:


Саумал бұлақ- балдай дәрім,

Салқын самал- баурайларың..

Саялаған , беу , туған жер ,

Сағындырған , Саржайлауым..


2. Армысың ата – қоныс , жасыл мекен!

Ұлыңмын , мен сенің қасыңда өтем.

Саржайлауым.

Басқаның жерұйығын неғылайын,

Жерұйығы өзімнің қасымда екен!

Саржайлауым.


Қайырмасы:


3. Жадырап , жұтайыншы тау самалын ,

Осы еді ғой сағынып аңсағаным.

Саржайлауым.

Гүлдерім , шыршаларым , аршаларым ,

Бәріңе арнап мен бүгін ән саламын.

Саржайлауым.


Шығармашылық жұмыс:


* Қазақстан композиторларының шығармашылығы жайында мәлімет жинақтау.

* Фортепианоға арналған музыканы тыңдай білу, сыныпта талдау жүргізу, ол шығармаларды тану.

* Рефераттық жұмыс жасау, қорғау.

Қорытындылау :


* Фортепиано аспабына жазылған қандай шығармаларды білесің?

* «Домбыра туралы аңыз» нені бейнелейді?



Үйге тапсырма:


* Фортепиано аспабына арналған шығармалар


Бағалау: «5» - «4» - «3» -











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!