САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Бөлім: |
Қоректену |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оңғарбаева Гүлбану Серікбайқызы |
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны: 0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 - адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау 9.1.2.2 - асқорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнату |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: адамның асқорыту жолдарын және ондағы ыдырау, сіңіру, бөлу үдерістерін сипаттайды, асқорыту ферменттерінің әсері мен маңызын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: асқорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты анықтайды. Кейбір оқушылар: ыдырау, сіңіру, бөліп шығару – зат және энергия алмасудың ажырамас бір бөлігі екенін түсінеді. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-2 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару Суреттер арқылы топқа бөлу және сол суреттерді не байланыстыратынын атай отырып, тақырыпты анықтау Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі Бүгінгі сабақта: Сіздің білетініңіз: адамның ас қорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттайды; Сіздің меңгеретініңіз: ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнатады; |
Сәлемдеседі,сабаққа назарларын аударады Оқушылар суреттер арқылы топқа бөлінді және олардың байланысу жолын атап, тақырыптың атауын анықтады |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 2-11 минут 11-15 минут 15-18 минут |
«Стоп кадр» әдісі Оқушыларға тақырыпты бейнесабақ көрсету арқылы түсіндіру Топтарға 10 сұрақ жазылған үлестірме қағаздар тарату және оларға жауап беру Алған білімдерін қолдану үшін 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі Дескриптор: 1 сұрақ-1 ұпай 1.Асқорыту жолдарын және олардың қызметтерін біледі. 2.Ферменттер мен олардың ағзадағы рөлін анықтайды. 1 топқа модель беріледі, асқорыту мүшелерін атау керек 2 топқа тағамдар беріледі, бұл тағамдардың қай органикалық заттарға жататынын талдау керек 3 топқа тағамдар беріледі, бұл тағамдарды қандай ферменттер ыдырататынын анықтау керек Дескриптор: иә-жоқ 1 топ: асқорыту мүшелерін біледі. 2 топ: органикалық заттарды ажырата алады. 3 топ: ферменттердің әсер ету механизмін талдайды. Топтарға суреттер беріледі, суреттерді қолдана отырып, топпен талдау арқылы асқорыту мүшелерін атайды. Дескриптор: иә-жоқ 1. Сурет арқылы асқорыту мүшелерін табады. 2. Асқорыту мүшелерінің атауларын анықтайды. |
Оқушылар бейнесабақты көру арқылы жаңа тақырыпты түсінеді. Жеке жұмыс: үлестірме қағаздағы сұрақтарға жауап бере отырып, біледі. Топтық жұмыс: 1 топ берілген модельден асқорыту мүшелерін анықтап, атайды. 2 топ берілген тағамдардың қандай органикалық топқа жататынын талдайды 3 топ берілген тағамдарды ыдырататын ферменттерді анықтайды Топтарға суреттер беріледі, суретті қолдана отырып, топпен талдау арқылы асқорыту мүшелерін атай алады |
«Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды «Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды «Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды
|
https://m.youtube.com/watch?v=_weETX3xSOw
|
|
|
18-22 минут |
Бекіту «Витамин» әдісі Оқушыларға алған білімді жинақтау үшін жаңа тақырыпқа байланысты термин сөздер жазылған қағаздар тарату Дескриптор: иә-жоқ 1.Жаңа тақырыпқа байланысты термин сөздерді айта алады және қолдана алады. |
Жеке жұмыс: Оқушылар алған білімін жинақтай отырып, термин сөздердің сипаттамасын атайды |
«Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды |
|
|
|
22-25 минут |
Бағалау Оқушыларды диаграмма әдісі арқылы бағалау Кері байланыс «Смс» әдісі Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады |
Оқушылар өздерін диаграмма арқылы бағалайды, әр топтан 3 оқушы өздерінің ортақ ұпайын айтады Оқушылар қағаздан жасалған қалта телефондарына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін SMS хабарлама арқылы жазады |
«Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі
Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Бөлім: |
Қоректену |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оңғарбаева Гүлбану Серікбайқызы |
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны: 0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 - адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау 9.1.2.2 - асқорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнату |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: адамның асқорыту жолдарын және ондағы ыдырау, сіңіру, бөлу үдерістерін сипаттайды, асқорыту ферменттерінің әсері мен маңызын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: асқорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты анықтайды. Кейбір оқушылар: ыдырау, сіңіру, бөліп шығару – зат және энергия алмасудың ажырамас бір бөлігі екенін түсінеді. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-2 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару Суреттер арқылы топқа бөлу және сол суреттерді не байланыстыратынын атай отырып, тақырыпты анықтау Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі Бүгінгі сабақта: Сіздің білетініңіз: адамның ас қорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттайды; Сіздің меңгеретініңіз: ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнатады; |
Сәлемдеседі,сабаққа назарларын аударады Оқушылар суреттер арқылы топқа бөлінді және олардың байланысу жолын атап, тақырыптың атауын анықтады |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 2-11 минут 11-15 минут 15-18 минут |
«Стоп кадр» әдісі Оқушыларға тақырыпты бейнесабақ көрсету арқылы түсіндіру Топтарға 10 сұрақ жазылған үлестірме қағаздар тарату және оларға жауап беру Алған білімдерін қолдану үшін 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі Дескриптор: 1 сұрақ-1 ұпай 1.Асқорыту жолдарын және олардың қызметтерін біледі. 2.Ферменттер мен олардың ағзадағы рөлін анықтайды. 1 топқа модель беріледі, асқорыту мүшелерін атау керек 2 топқа тағамдар беріледі, бұл тағамдардың қай органикалық заттарға жататынын талдау керек 3 топқа тағамдар беріледі, бұл тағамдарды қандай ферменттер ыдырататынын анықтау керек Дескриптор: иә-жоқ 1 топ: асқорыту мүшелерін біледі. 2 топ: органикалық заттарды ажырата алады. 3 топ: ферменттердің әсер ету механизмін талдайды. Топтарға суреттер беріледі, суреттерді қолдана отырып, топпен талдау арқылы асқорыту мүшелерін атайды. Дескриптор: иә-жоқ 1. Сурет арқылы асқорыту мүшелерін табады. 2. Асқорыту мүшелерінің атауларын анықтайды. |
Оқушылар бейнесабақты көру арқылы жаңа тақырыпты түсінеді. Жеке жұмыс: үлестірме қағаздағы сұрақтарға жауап бере отырып, біледі. Топтық жұмыс: 1 топ берілген модельден асқорыту мүшелерін анықтап, атайды. 2 топ берілген тағамдардың қандай органикалық топқа жататынын талдайды 3 топ берілген тағамдарды ыдырататын ферменттерді анықтайды Топтарға суреттер беріледі, суретті қолдана отырып, топпен талдау арқылы асқорыту мүшелерін атай алады |
«Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды «Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды «Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды
|
https://m.youtube.com/watch?v=_weETX3xSOw
|
|
|
18-22 минут |
Бекіту «Витамин» әдісі Оқушыларға алған білімді жинақтау үшін жаңа тақырыпқа байланысты термин сөздер жазылған қағаздар тарату Дескриптор: иә-жоқ 1.Жаңа тақырыпқа байланысты термин сөздерді айта алады және қолдана алады. |
Жеке жұмыс: Оқушылар алған білімін жинақтай отырып, термин сөздердің сипаттамасын атайды |
«Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды |
|
|
|
22-25 минут |
Бағалау Оқушыларды диаграмма әдісі арқылы бағалау Кері байланыс «Смс» әдісі Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады |
Оқушылар өздерін диаграмма арқылы бағалайды, әр топтан 3 оқушы өздерінің ортақ ұпайын айтады Оқушылар қағаздан жасалған қалта телефондарына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін SMS хабарлама арқылы жазады |
«Диаграмма» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз






















