Бекітемін _________
мектеп директорының оқу
ісі жөніндегі орынбасары
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
28.01.2026 ж. |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер. Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті? |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру, меңгерілген материал бойынша дәйекті қорытынды жасау; |
||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және Отаншылдық Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау; Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу; Мемлекеттік тілді білу. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уа қыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, назарларын сабаққа аудару. Google Forms платформасы арқылы үй тапсырмасын орындау. 1. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы қай қалада болды? A)
Шымкент 2. Желтоқсан оқиғасы қай жылы өтті? A) 1985
ж 3. Желтоқсан оқиғасының басталуына не себеп болды? A) Экономикалық
дағдарыс 4. Д.Қонаевтың орнына кім тағайындалды? A)
Н.Назарбаев 5. Желтоқсан оқиғасына негізінен кімдер қатысты? A)
Жұмысшылар 6. Желтоқсан оқиғасы қай алаңда өтті? A) Республика
алаңы 7. Желтоқсан оқиғасының басты талабы қандай болды? A) Тәуелсіздік
алу 8. Желтоқсан оқиғасынан кейін не болды? A) Үкімет отставкаға
кетті 9. Желтоқсан оқиғасы Қазақстан тарихында нені білдіреді? A) Экономикалық
реформа 10. Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызы неде? A) Кеңес Одағының
күшеюі Сабақ интерактивті тақтадан, қайта құру кезеңіндегі қоғамдағы демократияландыру процесінің қаншалықты өріс алғаны туралы ақпараттар беретін Желтоқсан, Жаңаөзен және Қарағанды оқиғалары мен Невада-Семей қозғалыстары туралы суреттер көрсетіледі. Суреттерде қандай оқиғалар көрсетілген? Біздің тақырыбымызбен қандай байланыс болуы мүмкін? Алдыңғы сабақта алған білімдері мен қалыптасқан түсініктерін қолдана отырып, бүкіл сыныппен талқылау жұмысы ұйымдастырылып жаңа тақырыпқа шығу. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы (1985 - 2000 гг.) Шеретов С.Г. «Дәнекер», 2002 Тарих толқынында. Назарбаев Н.Ә. Атамұра. 2003 ж. https://forms.gle/PRBw7cBas13Fy9A26 |
|||||||
|
Жаңа білім |
Бейнеролик көрсету. Мәтінмен жұмыс 1985-1990 жылдар аралығында Қазақстанда демократиялық үдерістер қоғамдық сананы қалай өзгертті? Зерттеу 1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді:
Топтар постер дайындайды. 1 топ «Тілдер саясаты»-Қазақ тілінің жағдайының нашарлауына қандай факторлар әсер етті? 1989 жылғы «Тілдер туралы заң» қандай өзгерістер әкелді? Қазақ тілінің қазіргі жағдайда дамытуға ұсыныстар 2 топ «Қоғамдық ұйымдар- Мақсатын сипаттау - Басты өзгерісті анықтау - Оқиға маңызын дәйекпен дәлелдеу 3 топ «Қайта оралған есімдер» - Дәйекті сипаттау -Дәлелдер келтіру -Пікірді ұсыну -Бағалау -Сауатты жазылуы Жұптық жұмыс «Невада –Семей қозғалысы» «Қарағанды ереуілі» «Жаңа өзен оқиғасы» Тарихи хронология, тарихи тұлға, тарихи оқиға «Невада –Семей» антиядролық қозғалысы
«Семей - Невада қозғалысы», «Жаңа өзен оқиғасы», «Қарағанды ереуілі» қозғалысының тарихи хронологиясын, тарихи тұлғаларын, тарихи оқиғаны жазады.
Жеке жұмыс. Смартфондары арқылы Wordwall платформасы арқылы тест тапсырмаларын орындайды. 1. «Қазақ КСР- індегі Тілдер Туралы қазақ КСР- нің Заңы» қабылданды: А) 1989 жылы 22 қыркүйек В) 1999 жылы 23 қыркүйек С) 1988 жылы 19 қазан 2. Заңға сәйкес Қазақ КСР мемлекеттік тілі: А) Орыс тілі В) Қазақ тілі С) Қазақ және орыс тілі 3. Президент лауазымын енгізу туралы Заң қабылданған уақыт: А) 1978 жылы В) 1988 жылы С) 1990 жылы 4. Қазақстан Компартиясы Оталық Комитетінің қаулысымен 20-40 жылдар мен 50- жылдардың бас кезінде жазықсыз жазаға ұшыраған қазақ зиялыларының бір тобы ақталған жыл: А) 1978 жылы В) 1988 жылы С) 1990 жылы 5. 1990 жылдың маусымынан 1991 жылдың маусымыа дейін бір жылдың ішінде ашылған республика бойынша қазақ тілінде тәлім беретін балбақшаның саны: А) 482 В) 453 С) 412 |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор:
1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді Қазақ тілінің жағдайын анықтайды; Қоғамдық ұйымдардың мақсаттарын сипаттайды; Қайта оралған есімдердерді анықтайды;
«Семей - Невада қозғалысы», «Жаңа өзен оқиғасы», «Қарағанды ереуілі» қозғалысының тарихи хронологиясын, тарихи тұлғаларын, тарихи оқиғаны жазады.
Оқушылар ұялы телефондарына жіберілген сілтеме арқылы тест сұрақтарына жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010.
https://www.youtube.com/watch?v=4R67oSjv9x4 Семей Невада қозғалысы Б.Ғ.Аяған, Х.М.Әбжанов, Д.А.Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы «Раритет» 2010ж https://www.youtube.com/watch?v=cYGDH9RhKl0 – Невада-Семей қозғалысы
https://www.youtube.com/watch?v=QgcvXDCwPkg - Невада-Семипалатинск https://www.youtube.com/watch?v=QvYrDpEec-I – Қарағанды ереуілі http://el.kz/2486 Қазақ тілі туралы заң
https://wordwall.net/resource/105710553
|
|||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау 1. Қайта құру (перестройка) саясаты қай жылдары жүргізілді?1985–1991 жж.
2. Қайта құру
саясатын бастаған КСРО басшысы кім
болды?М.
Горбачев 4. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы Қазақстанда нені көрсетті? Ұлттық сананың оянуын 5. Қайта құру жылдарында Қазақстанда қандай қоғамдық қозғалыс пайда болды? «Невада – Семей» 6. «Семей – Невада» қозғалысының басты мақсаты қандай болды? Ядролық сынақтарды тоқтату 7. Қайта құру жылдарында Қазақстанда қандай экономикалық қиындықтар болды?Тауар тапшылығы 8. Қайта құру кезеңінде Қазақстанда қандай ереуілдер болды? Қарағанды шахтерлер ереуілі 9. Қайта құру жылдарында ұлттық мәдениетке қатысты қандай өзгеріс болды? Ұлттық тіл мен мәдениетке көңіл бөлінді 10. Қайта құру жылдарының тарихи маңызы неде? Қазақстан тәуелсіздігіне жол ашты--- Үйге тапсырма «Демократиялық үдерістер қоғамдық сананы өзгертті» эссе |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
|
Ақпараттық карточка
|
|||||||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалай ды |
А4, конспект
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашык сабак
ашык сабак
Бекітемін _________
мектеп директорының оқу
ісі жөніндегі орынбасары
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
28.01.2026 ж. |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер. Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті? |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру, меңгерілген материал бойынша дәйекті қорытынды жасау; |
||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және Отаншылдық Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау; Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу; Мемлекеттік тілді білу. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уа қыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, назарларын сабаққа аудару. Google Forms платформасы арқылы үй тапсырмасын орындау. 1. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы қай қалада болды? A)
Шымкент 2. Желтоқсан оқиғасы қай жылы өтті? A) 1985
ж 3. Желтоқсан оқиғасының басталуына не себеп болды? A) Экономикалық
дағдарыс 4. Д.Қонаевтың орнына кім тағайындалды? A)
Н.Назарбаев 5. Желтоқсан оқиғасына негізінен кімдер қатысты? A)
Жұмысшылар 6. Желтоқсан оқиғасы қай алаңда өтті? A) Республика
алаңы 7. Желтоқсан оқиғасының басты талабы қандай болды? A) Тәуелсіздік
алу 8. Желтоқсан оқиғасынан кейін не болды? A) Үкімет отставкаға
кетті 9. Желтоқсан оқиғасы Қазақстан тарихында нені білдіреді? A) Экономикалық
реформа 10. Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызы неде? A) Кеңес Одағының
күшеюі Сабақ интерактивті тақтадан, қайта құру кезеңіндегі қоғамдағы демократияландыру процесінің қаншалықты өріс алғаны туралы ақпараттар беретін Желтоқсан, Жаңаөзен және Қарағанды оқиғалары мен Невада-Семей қозғалыстары туралы суреттер көрсетіледі. Суреттерде қандай оқиғалар көрсетілген? Біздің тақырыбымызбен қандай байланыс болуы мүмкін? Алдыңғы сабақта алған білімдері мен қалыптасқан түсініктерін қолдана отырып, бүкіл сыныппен талқылау жұмысы ұйымдастырылып жаңа тақырыпқа шығу. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы (1985 - 2000 гг.) Шеретов С.Г. «Дәнекер», 2002 Тарих толқынында. Назарбаев Н.Ә. Атамұра. 2003 ж. https://forms.gle/PRBw7cBas13Fy9A26 |
|||||||
|
Жаңа білім |
Бейнеролик көрсету. Мәтінмен жұмыс 1985-1990 жылдар аралығында Қазақстанда демократиялық үдерістер қоғамдық сананы қалай өзгертті? Зерттеу 1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді:
Топтар постер дайындайды. 1 топ «Тілдер саясаты»-Қазақ тілінің жағдайының нашарлауына қандай факторлар әсер етті? 1989 жылғы «Тілдер туралы заң» қандай өзгерістер әкелді? Қазақ тілінің қазіргі жағдайда дамытуға ұсыныстар 2 топ «Қоғамдық ұйымдар- Мақсатын сипаттау - Басты өзгерісті анықтау - Оқиға маңызын дәйекпен дәлелдеу 3 топ «Қайта оралған есімдер» - Дәйекті сипаттау -Дәлелдер келтіру -Пікірді ұсыну -Бағалау -Сауатты жазылуы Жұптық жұмыс «Невада –Семей қозғалысы» «Қарағанды ереуілі» «Жаңа өзен оқиғасы» Тарихи хронология, тарихи тұлға, тарихи оқиға «Невада –Семей» антиядролық қозғалысы
«Семей - Невада қозғалысы», «Жаңа өзен оқиғасы», «Қарағанды ереуілі» қозғалысының тарихи хронологиясын, тарихи тұлғаларын, тарихи оқиғаны жазады.
Жеке жұмыс. Смартфондары арқылы Wordwall платформасы арқылы тест тапсырмаларын орындайды. 1. «Қазақ КСР- індегі Тілдер Туралы қазақ КСР- нің Заңы» қабылданды: А) 1989 жылы 22 қыркүйек В) 1999 жылы 23 қыркүйек С) 1988 жылы 19 қазан 2. Заңға сәйкес Қазақ КСР мемлекеттік тілі: А) Орыс тілі В) Қазақ тілі С) Қазақ және орыс тілі 3. Президент лауазымын енгізу туралы Заң қабылданған уақыт: А) 1978 жылы В) 1988 жылы С) 1990 жылы 4. Қазақстан Компартиясы Оталық Комитетінің қаулысымен 20-40 жылдар мен 50- жылдардың бас кезінде жазықсыз жазаға ұшыраған қазақ зиялыларының бір тобы ақталған жыл: А) 1978 жылы В) 1988 жылы С) 1990 жылы 5. 1990 жылдың маусымынан 1991 жылдың маусымыа дейін бір жылдың ішінде ашылған республика бойынша қазақ тілінде тәлім беретін балбақшаның саны: А) 482 В) 453 С) 412 |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор:
1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді Қазақ тілінің жағдайын анықтайды; Қоғамдық ұйымдардың мақсаттарын сипаттайды; Қайта оралған есімдердерді анықтайды;
«Семей - Невада қозғалысы», «Жаңа өзен оқиғасы», «Қарағанды ереуілі» қозғалысының тарихи хронологиясын, тарихи тұлғаларын, тарихи оқиғаны жазады.
Оқушылар ұялы телефондарына жіберілген сілтеме арқылы тест сұрақтарына жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010.
https://www.youtube.com/watch?v=4R67oSjv9x4 Семей Невада қозғалысы Б.Ғ.Аяған, Х.М.Әбжанов, Д.А.Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы «Раритет» 2010ж https://www.youtube.com/watch?v=cYGDH9RhKl0 – Невада-Семей қозғалысы
https://www.youtube.com/watch?v=QgcvXDCwPkg - Невада-Семипалатинск https://www.youtube.com/watch?v=QvYrDpEec-I – Қарағанды ереуілі http://el.kz/2486 Қазақ тілі туралы заң
https://wordwall.net/resource/105710553
|
|||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау 1. Қайта құру (перестройка) саясаты қай жылдары жүргізілді?1985–1991 жж.
2. Қайта құру
саясатын бастаған КСРО басшысы кім
болды?М.
Горбачев 4. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы Қазақстанда нені көрсетті? Ұлттық сананың оянуын 5. Қайта құру жылдарында Қазақстанда қандай қоғамдық қозғалыс пайда болды? «Невада – Семей» 6. «Семей – Невада» қозғалысының басты мақсаты қандай болды? Ядролық сынақтарды тоқтату 7. Қайта құру жылдарында Қазақстанда қандай экономикалық қиындықтар болды?Тауар тапшылығы 8. Қайта құру кезеңінде Қазақстанда қандай ереуілдер болды? Қарағанды шахтерлер ереуілі 9. Қайта құру жылдарында ұлттық мәдениетке қатысты қандай өзгеріс болды? Ұлттық тіл мен мәдениетке көңіл бөлінді 10. Қайта құру жылдарының тарихи маңызы неде? Қазақстан тәуелсіздігіне жол ашты--- Үйге тапсырма «Демократиялық үдерістер қоғамдық сананы өзгертті» эссе |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
|
Ақпараттық карточка
|
|||||||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалай ды |
А4, конспект
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз














