Ашык сабак 7 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашык сабак 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашык сабак ЖИИ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:

Ахпергенова Т.Т.

Күні:


Сыныбы:


Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

«Атомның құрамы мен құрылысы.

Изотоптар»


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.5-протон, электрон, нейтронды және оларды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу

7.1.2.6-алғашқы 20 элементтің атом құрылысы мен атом ядросының құрамын білу

7.1.2.7-изотоп түсінігін білу

Сабақтың мақсаты:


  • 7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу

  • 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

  • 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу


Сабақтың құндылығы:

Әділдік және жауапкершілік

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Оқушылармен амандасу.

І. Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасы бойынша «Кім жүйрік» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру.


(I) Тапсырма 1. «Кім жүйрік» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру.




1. Химиялық элемент дегеніміз не?

Жауабы: бірдей атомдардың түрі.

2. Химиялық элементтің таңбасы қалай белгіленеді?

Жауабы: Латынның бас әрпі немесе бас-кіші әріппен (мысалы, O, Fe, Na).

3. Жай зат дегеніміз не?

Жауабы: Бір ғана химиялық элемент атомдарынан тұратын зат.

4. Күрделі зат дегеніміз не?

Жауабы: Екі немесе одан көп элемент атомдарынан құралған зат.

5. Мына зат жай ма әлде күрделі: O₂?

Жауабы: Жай зат (бір элемент – оттек).

6. Мына зат жай ма: H₂O?

Жауабы: Күрделі зат (сутек және оттек элементтерінен тұрады).

7. Мына зат күрделі ме: CO₂?

Жауабы: Иә, көміртек және оттек элементтерінен тұратын күрделі зат.

8. Алтынның жай затының формуласы?

Жауабы: Au (жеке атомды).

9. Оттектің жай затының формуласы?

Жауабы: O₂.

10. Темір оксиді күрделі зат па?

Жауабы: Иә, себебі құрамында Fe және O элементтері бар (мысалы, Fe₂O₃).

11. Барлық жай заттар бір элементтен тұра ма?

Жауабы: Иә, бірақ атомдары бір атомды да, көп атомды да болуы мүмкін (O₂, P₄).

12. Фосфордың жай затының формуласы?

Жауабы: P₄.

13. Химиялық элемент пен жай заттың айырмашылығы қандай?

Жауабы: Элемент – атом түрі; жай зат – сол элементтен құралған зат (мысалы, элемент – H, жай зат – H₂).

14. Ауа күрделі зат па?

Жауабы: Жоқ, ол қоспа (азот, оттек, аргон т.б.).

15. Ас тұзы (NaCl) жай ма күрделі ме?

Жауабы: Күрделі зат (Na және Cl элементтері).

16. Сутек пероксиді (H₂O₂) қандай зат?

Жауабы: Күрделі зат.

17. Азоттың жай заты қалай жазылады?

Жауабы: N₂.

18. Көміртектің жай затының түрлері?

Жауабы: Аллотропиялық түрлері: алмаз, графит, фуллерен (бәрі – C).

19. Химиялық формула нені көрсетеді?

Жауабы: Заттың құрамын, элементтердің түрін және атом сандарын көрсетеді.

20. Күрделі заттың мысалын ата.

Жауабы: H₂SO₄, NH₃, CaCO₃, CO₂ (кез келгені).


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.




2 балл


ЖИ https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu


Жаңа сабаққа кіріспе


Оқушыларға жұмбақ арқылы тақырыпты ашады.

Видео-ролик көрсетіледі.

Оқушыларға сурет арқылы тақырыпты ашады.


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталанды.

Сабақтың ортасы

15 мин.

(P) Тапсырма 2. Жұпта

1. «Educaplay» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.





(P) Тапсырма 3.

Топтық жұмыс

2.Тест тапсырмасын орындайды.































(P) Тапсырма 4.

Топтық жұмыс

3. Кестені толтыру.

1. «Educaplay» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.



2.Тест тапсырмасын орындайды.


3.Кестені толтырады.



Дискриптор:

1. «Educaplay» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.

1 балл


2.Тест тапсырмасын орындайды.

2 балл


3.Кестені толтырады.

2 балл






Бейне-ролик


https://www.educaplay.com/learning-resources/21083950-learning_resource.html



ЖИ


https://learningapps.org/1310619


Топтық жұмыс

6 мин


Тапсырма 5.

«Пазлдар әдісі» арқылы тапсырманы орындайды.


«Пазлдар әдісі» арқылы тапсырманы орындайды.


Дискриптор:

Тапсырманы жылдам және дәл орындайды

2 балл



Топтық жұмыс 10 мин

Тапсырма 6.

Оқушылардың білімін практикалық байланыстыру үшін топтык тапсырма. Атом құру ТБ «Атомды өз қолымызбен құрамыз»

Мақсаты: Оқушылардың атом құрылысын меңгеруін көрнекі түрде көрсетуі

Шар,жіп,

Картон және стикер

Атом театры Тапсырма : Адамдар арқылы атом құру, қозғалысын көрсету Мысалы литий

Ал келесі топ осыларды баяндайды

«Атом сарапшылары»







Дискриптор:

Сипаттама береді.

1 балл





Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың

«Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын «PADLET » арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Үй тапсырмасы: Есептер шығару

.....................................


«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


ЖИ



«Мектеп кемеміз, білім теңізіміз. Ал әр пән сол кемеде жарқыраған шам. Бүгінгі сабақта жанған бұл кішкентай шырақтар білімнің нұры,үміт пен болашақтың жарығы. Шырағымыз ешқашан сөнбесін»

Купить и распечатать приглашение пазл кюар кесте жабык тест и свечки конфеты



1 топ «Атомды құрастыр»

Шар,жіп , маркер

2 топ «Атом моделі»постерге картон және стикер

3 топ «Атом театры»

Тапсырма : « Жанды атом моделі». Адамдар арқылы атом құру, қозғалысын көрсету Мысалы литий

4 топ «Атом сарапшылары»



Видео https://youtu.be/MBH969HmoDE

Едукоплей https://www.educaplay.com/learning-resources/21083950-learning_resource.html

Рефлексия https://padlet.com/ella111domina/padlet-a31b50uajmlneq56

Кесте https://learningapps.org/1310619 немесе кюар











































Кестені толтыру













Shape1

3





Shape2

1



Shape4 Shape3

4

2





Shape5

5







Shape8 Shape7 Shape6

8

7

6



«Атом сарапшылары»

Shape9 Shape10 Shape11

10

11

9



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі