Ашық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға керек материал
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күнделікті сабақ жоспары

Пән:Қазақ тілі

Сыныбы:6 «а»

Күні:25.03.16

Сабақтың тақырыбы:Сын есім

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Сын есім туралы түсініктерін қалыптастыру. Сөйлем ішінен сын есімдерді табу, олардың қай сөзбен байланысып тұрғанын анықтау.

2.Дамытушылық: Сын есімнің түрлерін өзіне тән белгілерін білу, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Пәнге қызығушылықтарын арттыру.

3.Тәрбиелік: Мейірімділікке, адамгершілікке бірінің ойын, пікірін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі:Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ

Сабақтың  әдісі-: Баяндау , түсіндіру,  сұрақ- жауап.

Сабақтың  көрнекілігі: кітап,  интерактивті  тақта, компьютер, ойын  тапсырмалар, үлестірмелі  қағаздар.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру бөлімі

а)- Сәлеметсіздер ме,балалар!

- Отырыңыздар.

ә)-Бүгін  сыныпта  кім  кезекші? 


Сабақтың ұраны:

Қазақ тілім – өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім!

II. Үй  тапсырмасын  тексеру.


1)Зат есім дегеніміз не?

2)Тұлғасына қарай қандай түрлері бар?(негігі-ата,ана; туынды-оқу-шы, дәрі-гер)

3)Деректі зат есім деп нені айтамыз?(ағаш, қағаз,мектеп)

4)Дерексіз зат есім дегеніміз не?(адамгершілік, ақыл, қуаныш, сезім)

III. Жаңа сабақ.

«Сөз таптары» патшасының 9 баласы бар екенін білеміз. Тұңғыш баласының аты - "Зат есім" еді, ал екінші баласының есімін білу үшін алдымен сөзжұмбақты шешіп алайық.

 Бұның басқа сөзжұмбақтардан біраз өзгешелігі бар. Мен сендерге зат есімдерді айтамын, ал сендер сол зат есімнің түрін, түсін, сапасын білдіретін сөздерді немесе қандай? қай? сұрағына жауап беретін сөзді табуларың керек.

Ж

у

а

С





ж

Ы

л

Ы

Ұ

з

ы

Н





к

Е

ң



ж

а

С

ы

Л


б

и

І

к


Ә

д

е

М

і


1. Қой
2. Тон
3. Арқан
4. Көше
5. Жапырақ
6. Тау
7. Қыз

ЗShape1

Сын есім сұрақтары- қандай? Қай?

ат есім заттың, құбылыстың атын білдірсе, сын есім сол заттың, құбылыстың сын – сипатын, көлемін, түр – түсін, сапасын білдіреді.



Shape2

Білдіретін мағынасы




Заттың түр-түсін:

Ақ, сарғылт

Заттың көлемін, салмағын:

Үлкен,

ауыр,

ұзын

Заттың иісін, дәмін:

Тәтті, жағымды

Заттың сапасын:

Қатты, жұмсақ

шырайлы

Заттың бағасын:

Қымбат, арзан, жақсы

Заттың сипатын:

Жасты, білімді қысқы

Заттың орнын, мәнін:

кенже,

үстіңгі, сүйікті


2 тапсырма.«Сөз бәйге!»

Өзіне ең жақын адамның сытрқы түрін сипаттап жаз.Мәтінде қолданылатын сын есімдер адамның қандай белгілерін анықтап тұрғанын түсіндір.Сынып «ең үздік суреткерді» анықтасын.

Ойлан, тап!

Оқушылар елімізге қатысты 20 сөз (сын есім) ойлап жазады

Мысалы, Біз тәуелсіз, егеменді, бай, ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... елміз.


Сөйлем құру

ә) Әдемі, күшті, кәрі сөздерінің синонимдерін тауып, сөйлем құрайды.


б) ұзын, суық, жақсы сөздерінің антонимдерін тауып, сөйлем құрайды.


Сергіту сәті:

«Бір әріптің ізімен» дидактикалық ойыны
Берілген әріптермен сөйлем құрау, сөйлемде мүмкіндігінше сын есім болғаны жөн.
Мысалы: Ашулы арыстан ақырды

А-а-а, Ооо, Жжж.



Семантикалық карта



Заттың түрін,

Түсін

Заттың бағасын

Заттың сипатын

Заттың салмағын

Заттың сапасы

Заттың дәмін,

иісін

Заттың

орнын,

мәнін

Қызыл

+







Білімді



+





Қымбат


+






Кенже








+

Арзан


+






Қатты





+



қап-қара

+







Тәтті






+


жеңіл




+




Сүйікті








+

Ауыр




+




жұмсақ,





+




Тауып көр.Бір оқушы сурет арқылы келесі оқушыға оны сипаттайды, екінші оқушы соны табу керек

"Буриме" ойыны

Шарты: Екі үлгінің біреуін негізге ала отырып, өлең құрастыру.

а)........ мәнерлі,

........ өнерлі.

.....................

........ жігерлі.

ә)......... айбатты,

............ қайратты,

............ қанатты,

..........................

IV.Сабақты бекіту.

1. сын есім дегеніміз не?
2. Сын есімнің мағыналық маңызды белгілерін атаңдар
3. Сын есім мен зат есімнің айырмашылығы және ұқсастығы қандай?

V.Үйге тапсырма

91 бет,87 жаттығу.Мәтінді оқып, сын есімдерді тап та, сұрақ қою арқылы қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айт.

Рефлексия.

Сабақтан алған әсерін стикерге жазып үш смайликтің біреуіне жапсыру.

Бағалау.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.02.2019
515
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі