|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік графика |
Мектеп: Сағадат Нұрмағанбетов атындағы № 72 жалпы орта білім беретін мектептің |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бабаева Әсем Досыбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 а |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қисық бетімен жұмыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
5.2.2.3- Векторлық кескіндерді түс қисықтары арқылы өңдеудің сапасын көтеру және өңдеу; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Inkscape редакторының қызметтерін анықтайды. Көптеген оқушылар: Inkscape редакторының қызметтерін салыстырады. Кейбір оқушылар: Inkscape редакторының қызметтерін қолданудың маңыздылығын сипаттайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология. Сабақта қолданылатын темин сөздер.
Оқытудың тілдік мақсаты: Практикалық жұмыс жасаған нәтижелерін ауызша жинақтайды Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сурет, Сызу, Ағылшын тілі, Орыс тілі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Векторлық суреттерді құру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу.Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «I wish you» тренингін ұйымдастыру. Мақсаты: Оқушылар шеңберде бір-біріне жағымды тілек, ынтымақта қарым-қатынас орнатуға ықпал ету. Сыныпты түстер арқылы «Таңда да таста» әдісі арқылы үш топқа бөлемін. Қызыл, сары. |
Кеспелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты пысықтау 7 мин |
ІІ. Өткен сабақты пысықтау Өткен сабақты пысықтау «Квест» ойыны. Inkscape құралдарының суреттері топтарға беріледі. Суреттің аттары жазылған парақшалар сынып ішінде жасырынған. Оқушылар парақшаларды жылдам тауып суреттерге жапсыруы керек. Бірінші жеңген топ жеңілген топқа Тәуелсіздік күніне байланысты сұрақтар қояды.
Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 2мин 10 мин 4 мин |
Бейнесабақ. Оқушылар Inkscape графикалық редакторларында Қисық бетімен жұмыс жасауға арналған бейнесабақты көреді. Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Жеке компьютерде практикалық жұмыс орындау 1-тапсырма. Интербелсенді тақтада орналасқан суреттердің бірін безье сызықтарын қолдау арқылы орындаймыз.
Дескриптор: - суретті векторлық графикалық редакторға салады; - қисық командасын қолданады; - сурет пішімін анықтайды. - суретке бұрмалау әсерін береді; - суреттің түсіне өзгерту жасайды. Топтық жұмыс «Венн диаграммасы» Inkscape пен Paint.NET-тің әсерлер беру құралдарын және түсті реттейтін қисықтар жұмысын салыстырыңдар. Ұқсастық пен айырмашылықтарын атаңдар. Қай графикалық редакторда суретті өңдеу қолайлы? Дескриптор: - растрлық және графикалық редакторларда сурет өңдеу командаларын анықтайды; - растрлық және графикалық редакторларда сурет өңдеу командаларын салыстырады ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім бағалауы
|
Мұғалім үшін Оқушы үшін
Интербелсен ді тақта, презентация Компьютер-мен жұмыс Постер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 2 мин
|
Bilimland платформасында тест жұмысын орындату.
ҚБ: «Басбармақ » - оқушылар тақырыпты түсінулеріне қарай, топтар бір-бірін «басбармақ» көрсету әдісі арқылы бағалайды.
"Кішкентай бөбек"-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім? |
Компьютер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 2 мин |
Тәуелсіздігіміздің 29 жылдығына орай көк туымыздың бейнесін салу.
|
Интернет көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация
– Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Компьютерлік
графика Мектеп: Сағадат Нұрмағанбетов
атындағы № 72 жалпы орта білім беретін
мектептің Мұғалімнің
аты-жөні: Бабаева Әсем
Досыбаевна Сынып: 5
а Сабақтың
тақырыбы
Қисық бетімен
жұмыс 5.2.2.3- Векторлық кескіндерді түс
қисықтары арқылы өңдеудің сапасын көтеру және
өңдеу; Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар:Inkscape
редакторының қызметтерін
анықтайды. Көптеген оқушылар:
Inkscape
редакторының қызметтерін
салыстырады. Кейбір оқушылар:
Inkscape
редакторының қызметтерін қолданудың маңыздылығын
сипаттайды. Бағалау
критерийі
Безье сызығын пайдаланып сурет
салуда қолдана алады; Қисық сызықтарды салу үшін
безье қисығын және түзу сызықтарды салу құралдарын
ажыратады;.
Тілдік
мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология.
Сабақта қолданылатын темин
сөздер. Қазақ
тілі Орыс
тілі Ағылшын
тілі Ауысу Сдвиг Shift Ескі
фотолар Старые
фото Old photos Кескіндер
құру Создание
фигур Greating shapes Векторлық
кескін Векторное
изображение Vector image
Оқытудың тілдік
мақсаты: Практикалық жұмыс жасаған
нәтижелерін ауызша жинақтайды Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
Inkscape
графикалық редакторларында
түстердің сапасы қалай реттеледі? естеріңе
түсіріңдер.
Inkscape
суретті өңдеу үшін қандай
әсерлерді қолдану тиімді болады? ойларыңмен
бөлісіңдер.
Жазу.
Расторлық
суретке әсер беру командаларын
жазыңдар.
Құндылықтарға
баулу
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске
асыру. Оқушыларды бір-біріне
құрмет көрсетуге, белсенді азаматтық
ұстанымы бар, өзінің жұмысына
жауапкершілікпен қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге
ұмтылады.
Пәнаралық
байланыс Сурет, Сызу, Ағылшын тілі,
Орыс тілі. Алдыңғы
білім
Векторлық суреттерді құру. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 3
мин І. Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «I wish you» тренингін
ұйымдастыру. Мақсаты: Оқушылар шеңберде
бір-біріне жағымды тілек, ынтымақта қарым-қатынас орнатуға ықпал
ету. Сыныпты түстер арқылы «Таңда да таста» әдісі арқылы үш топқа
бөлемін. Қызыл, сары. Кеспелер Өткен сабақты пысықтау 7
мин ІІ. Өткен сабақты
пысықтау Өткен сабақты пысықтау «Квест»
ойыны. Inkscape
құралдарының суреттері
топтарға беріледі. Суреттің аттары жазылған парақшалар сынып ішінде
жасырынған. Оқушылар парақшаларды жылдам тауып суреттерге жапсыруы
керек. Бірінші жеңген топ жеңілген топқа Тәуелсіздік күніне
байланысты сұрақтар қояды. Ауызша мадақтау, қолдау
көрсету. Суреттер Сабақтың
ортасы 5 мин 2мин 10
мин 4
мин Бейнесабақ. Оқушылар Inkscape
графикалық
редакторларында Қисық бетімен жұмыс жасауға
арналған бейнесабақты көреді. Жаңа тақырып туралы білім
деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын
қою
Безье қисығы дегеніміз
не?
Қисық сызықтарды салудың
қандшай режимдерін білесің?
Қисық сызықтармен сызылған
суреттердің бағытын ауыстыруға бола
ма?
Суреттерді қандай бағыттарға
бұруға болады?
Суреттердің көлемін қалай
өзгертеміз?
Оқулықпен
жұмыс. Оқушылар оқулықтағы
мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге
талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға
болады). Жеке компьютерде
практикалық жұмыс орындау 1-тапсырма. Интербелсенді тақтада
орналасқан суреттердің бірін безье сызықтарын қолдау арқылы
орындаймыз. Дескриптор: - суретті векторлық графикалық
редакторға салады; - қисық командасын
қолданады; - сурет пішімін
анықтайды. - суретке бұрмалау әсерін
береді; - суреттің түсіне өзгерту
жасайды. Топтық
жұмыс «Венн
диаграммасы» Inkscape
пен Paint.NET-тің әсерлер беру
құралдарын және түсті реттейтін қисықтар жұмысын салыстырыңдар.
Ұқсастық пен айырмашылықтарын атаңдар. Қай графикалық редакторда
суретті өңдеу қолайлы? Дескриптор: - растрлық және графикалық
редакторларда сурет өңдеу командаларын
анықтайды; - растрлық және графикалық
редакторларда сурет өңдеу командаларын
салыстырады ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім
бағалауы
Бәрекелді!
Жарайсың!
Ұтымды жауап айта
алдың! Мұғалім
үшін Оқушы
үшін Интербелсен ді тақта,
презентация Компьютер-мен
жұмыс Постер Сабақтың соңы
Рефлексия
2 мин
Bilimland платформасында тест
жұмысын орындату. ҚБ: «Басбармақ »
- оқушылар тақырыпты
түсінулеріне қарай, топтар бір-бірін «басбармақ» көрсету әдісі
арқылы бағалайды.
Рефлексия: "Бес
саусақ" әдісі. Балалар параққа алақандарын қойып,
саусақтарын қаламмен айналдырып сызады. Содан соң әр саусақтың
ішіне сабақ туралы сұрақтарға жауап
жазады:
"Бас
бармақ"-басты мәселе. Бүгінгі сабақта
ең құнды не болды?
"Балалы
үйрек"-бірлесу. Қалай жұмыс
жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза
қылдым?
"Ортан
терек"-ойлану. Мен бүгін қандай білім
мен тәжірибе алдым?
" Шылдыр шүмек
"-шынайылық. Сабақ маған ұнады
ма? Неліктен? "Кішкентай
бөбек"-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта
өзімді қалай сезіндім? Компьютер Үй тапсырмасы 2
мин
Тәуелсіздігіміздің 29
жылдығына орай көк туымыздың бейнесін
салу.
Интернет
көзі Дифференциация
– | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



5
мин
















