|
Мектеп |
№44 орта мектеп |
|||
|
Бөлім |
Адам болам десеңіз |
|||
|
Педагогтың аты – жөні |
Гульярова Г |
|||
|
Күні |
09.02. 2022ж. |
|||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
№ |
21 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жомарттық пен кеңпейілділік |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Жомарттық – жанның күйі ретінде |
|||
|
Құндылығы |
Сүйіспеншілік |
|||
|
Қасиеттері |
Бәрін жақсы көру, бауырмалдық, татулық. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға жомарттық пен кеңпейілділік туралы түсіндіре отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу |
|||
|
Міндеттері |
1. Білімділік: Оқушыларға айналасындағы барлық адамдарды жақсы көрудің маңызын ұғындыру. 2. Дамытушылық: Оқушылар бойындағы бауырмалдық қасиеттерін дамыту. 3. Тәрбиелік: Оқушыларды тату болуға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
5 Т – ережесі:
Талапты болу арманым Тыныштық менің таңдауым Тәртіп асқақ ұраным Тазалық менің құралым Татулықпен отырсақ Сабақ өтер мұғалім Оқушыларды үш топқа бөліп отырғып қою 1-топ: Кеңпейіл 2-топ: Жомарт 3-топ: Күншуақ |
5Т ережесін еске түсіреді. Өлеңді хормен айтады. Топтар бір-біріне жүректерді беру арқылы ізгі тілектерін білдіреді. |
Өзін-өзі тану оқулығы Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық ІзғұтыноваР.О. Мұратханова Р. Оралбекова Ә.Қ. Алматы,2018
жүрекше |
|
|
Ы.Алтынсарин «Жомарт» мәтінін оқып келу. -Оқып келген мәтін бойынша топтар сұрақтарыңды қойыңдар. Сұрақтар: -Атымтай жомарттықты қалай түсіндірді? -Жомарт адамдардан қандай үлгі алуға болады? -Жомарт адам болу үшін қандай іс-әрекеттер жасау керек деп ойлайсыңдыр? Жомарттықты тағы қалай көрсетуге болады? |
Топтағы оқушылар оқып келген мәтін бойынша мазмұнын айтады, бір-біріне сұрақтар қойып,жауап береді. |
|
|
|
Адамның қадірлісі-жомарт кісі Жүсіп Баласағұни (ақын, ойшыл, ғалым, мемлекет қайраткері.) Сұрақтар: - Дәйексөзді қалай түсінесіңдер? - Қандай адамды жомарт, кеңпейіл деп айтамыз? Неліктен? - Айналадағы адамдарға риясыз көмек көрсету деген не? - Иә, балалар жақсылық жасағанда, кем -кетіктерге көмектесер болсаңдар, оны жария етпей құпия сақтаған дұрыс, және мен жомарттық жасадым, мен жақсылық істедім деп барлық жүрген жерінде айтып жүрудің қажеті жоқ. Естеріңде болсын: жаны жомарт, қолы ашық, кеңпейілді адам өз ортасында сыйласымды, жарасымда өмір сүреді. Жомарт болу үшін дүние – дәулеттің болуы шарт емес. |
|
|
|
|
Жомарт пен сараң Сұрақтар: -Неліктен хан уәзірлерін сынады? -Хан қандай шешімге келді? -Кейіпкерлердің қайсысы жомарттық танытты? -Ханның орнында болсағдар не істер едіңдер? -Ертегіден қандай құндылықтарды байқауға болады? |
«Жомарт пен сараң» бейнеролигін тамашалайды. Сұрақтарға жауап береді. |
Бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=ttazNMTK-Sw |
|
|
Топпен жұмыс 1-топ: Қөңіл жомарттығы 2-топ: Қол жомарттығы 3-топ: Жол жомарттығы
«Аяқталмаған сөйлем» тренингі 1.Жомарттық-бұл…( айналадағы адамдарға риясыз көмек көрсету) 2.Жомарт адам… (қолы ашық, кеңпейілді адам) 3. Жомарт болу үшін …( дүние – дәулеттің болуы шарт емес) «Жомарттық гүлін» құрастыру |
Оқушылар тапсырманы постер түрінде қорғайды.
Тренинг барысында топтағы оқушылар өз ойларын гүл күлтелеріне жазып тақтаға іледі. |
Гүл күлтешелері
|
|
|
«Дос болайық бәріміз» Сөзі: Х.Талғаров Әні: И.Нүсіпбаев |
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды |
||
|
«Жомарт» мәтінін оқып келу. |
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады |
Оқулық |
|
Тыныштық сәті |
Баяу әуен орындалып тұрады. -Балалар денемізді тік ұстап, еркін отырамыз. Қолымызды тіземіздің үстіне қоямыз. Көзімізді жұмамыз. Балалар бүгінгі сабағымызды есімізге түсірейікші. Біз бүгін не білдік, не үйрендік сол туралы ойланайық. -Енді көзімізді жұмып осы сабақта айтылған ойлар мен істерді ой елегінен өткізіп көрейікші. -Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің түкпіріне апарып орналастырайық. -Енді көздеріңді аша ғойыңдар. Сабақ аяқталды. Бүгінгі күндерің қуаныш әкелсін! |
|
«Хрустальная грусть» композициясы |
|
Бекітемін»
Мектеп директоры
_________Н.Ө.Қыстаубаев
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Жомарттық пен кеңпейілділік
Күні:09.02.2022ж.
Сыныбы: 3 «Ғ»
Пәні:Өзін-өзі тану
Пән мұғалімі: Султанова Г.А.
2021-2022 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
ашық сабақ
|
Мектеп |
№44 орта мектеп |
|||
|
Бөлім |
Адам болам десеңіз |
|||
|
Педагогтың аты – жөні |
Гульярова Г |
|||
|
Күні |
09.02. 2022ж. |
|||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
№ |
21 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жомарттық пен кеңпейілділік |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Жомарттық – жанның күйі ретінде |
|||
|
Құндылығы |
Сүйіспеншілік |
|||
|
Қасиеттері |
Бәрін жақсы көру, бауырмалдық, татулық. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға жомарттық пен кеңпейілділік туралы түсіндіре отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу |
|||
|
Міндеттері |
1. Білімділік: Оқушыларға айналасындағы барлық адамдарды жақсы көрудің маңызын ұғындыру. 2. Дамытушылық: Оқушылар бойындағы бауырмалдық қасиеттерін дамыту. 3. Тәрбиелік: Оқушыларды тату болуға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
5 Т – ережесі:
Талапты болу арманым Тыныштық менің таңдауым Тәртіп асқақ ұраным Тазалық менің құралым Татулықпен отырсақ Сабақ өтер мұғалім Оқушыларды үш топқа бөліп отырғып қою 1-топ: Кеңпейіл 2-топ: Жомарт 3-топ: Күншуақ |
5Т ережесін еске түсіреді. Өлеңді хормен айтады. Топтар бір-біріне жүректерді беру арқылы ізгі тілектерін білдіреді. |
Өзін-өзі тану оқулығы Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық ІзғұтыноваР.О. Мұратханова Р. Оралбекова Ә.Қ. Алматы,2018
жүрекше |
|
|
Ы.Алтынсарин «Жомарт» мәтінін оқып келу. -Оқып келген мәтін бойынша топтар сұрақтарыңды қойыңдар. Сұрақтар: -Атымтай жомарттықты қалай түсіндірді? -Жомарт адамдардан қандай үлгі алуға болады? -Жомарт адам болу үшін қандай іс-әрекеттер жасау керек деп ойлайсыңдыр? Жомарттықты тағы қалай көрсетуге болады? |
Топтағы оқушылар оқып келген мәтін бойынша мазмұнын айтады, бір-біріне сұрақтар қойып,жауап береді. |
|
|
|
Адамның қадірлісі-жомарт кісі Жүсіп Баласағұни (ақын, ойшыл, ғалым, мемлекет қайраткері.) Сұрақтар: - Дәйексөзді қалай түсінесіңдер? - Қандай адамды жомарт, кеңпейіл деп айтамыз? Неліктен? - Айналадағы адамдарға риясыз көмек көрсету деген не? - Иә, балалар жақсылық жасағанда, кем -кетіктерге көмектесер болсаңдар, оны жария етпей құпия сақтаған дұрыс, және мен жомарттық жасадым, мен жақсылық істедім деп барлық жүрген жерінде айтып жүрудің қажеті жоқ. Естеріңде болсын: жаны жомарт, қолы ашық, кеңпейілді адам өз ортасында сыйласымды, жарасымда өмір сүреді. Жомарт болу үшін дүние – дәулеттің болуы шарт емес. |
|
|
|
|
Жомарт пен сараң Сұрақтар: -Неліктен хан уәзірлерін сынады? -Хан қандай шешімге келді? -Кейіпкерлердің қайсысы жомарттық танытты? -Ханның орнында болсағдар не істер едіңдер? -Ертегіден қандай құндылықтарды байқауға болады? |
«Жомарт пен сараң» бейнеролигін тамашалайды. Сұрақтарға жауап береді. |
Бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=ttazNMTK-Sw |
|
|
Топпен жұмыс 1-топ: Қөңіл жомарттығы 2-топ: Қол жомарттығы 3-топ: Жол жомарттығы
«Аяқталмаған сөйлем» тренингі 1.Жомарттық-бұл…( айналадағы адамдарға риясыз көмек көрсету) 2.Жомарт адам… (қолы ашық, кеңпейілді адам) 3. Жомарт болу үшін …( дүние – дәулеттің болуы шарт емес) «Жомарттық гүлін» құрастыру |
Оқушылар тапсырманы постер түрінде қорғайды.
Тренинг барысында топтағы оқушылар өз ойларын гүл күлтелеріне жазып тақтаға іледі. |
Гүл күлтешелері
|
|
|
«Дос болайық бәріміз» Сөзі: Х.Талғаров Әні: И.Нүсіпбаев |
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды |
||
|
«Жомарт» мәтінін оқып келу. |
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады |
Оқулық |
|
Тыныштық сәті |
Баяу әуен орындалып тұрады. -Балалар денемізді тік ұстап, еркін отырамыз. Қолымызды тіземіздің үстіне қоямыз. Көзімізді жұмамыз. Балалар бүгінгі сабағымызды есімізге түсірейікші. Біз бүгін не білдік, не үйрендік сол туралы ойланайық. -Енді көзімізді жұмып осы сабақта айтылған ойлар мен істерді ой елегінен өткізіп көрейікші. -Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің түкпіріне апарып орналастырайық. -Енді көздеріңді аша ғойыңдар. Сабақ аяқталды. Бүгінгі күндерің қуаныш әкелсін! |
|
«Хрустальная грусть» композициясы |
|
Бекітемін»
Мектеп директоры
_________Н.Ө.Қыстаубаев
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Жомарттық пен кеңпейілділік
Күні:09.02.2022ж.
Сыныбы: 3 «Ғ»
Пәні:Өзін-өзі тану
Пән мұғалімі: Султанова Г.А.
2021-2022 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз













