Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлімі: 6.3А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
Мектеп: №206 мектеп-гимназия |
||
Мерзімі: 9.02.2023ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Жумадуллаев А.А |
||
Сынып: 6ә |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Тірі табиғаттағы үдерістер |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
6.4.2.9 тірі ағзалардағы тітіркендіргіштерге жауап беру реакциясын зерттеу |
||
Сабақ мақсаты |
|
||
Бағалау критерийлері: |
1. тітіркендіргіш түрлерін топтастырады; 2. тітіркендіргіштердің әсеріне тірі ағзалардың жауап реакциялармен танысады; 3. тітіркенгіштіктің тірі ағзалар үшін маңызын сипаттайды. |
||
Құндылықтарды игерту
|
Жұпта және топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрметпен қарау, академиялық адалдық - өз бетімен жұмыс істеу, ашықтық - оқушылар сабақтың мақсаттарын және міндеттерін өз бетінше анықтай алады. |
||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, тапсырмалар, кері байланыс,стикер |
||
АКТ – ны қолдану дағдылары |
learningapps.org, Microsoft Power Point, wordwall,Youtube |
||
Пәнаралық байланыстар |
Биологиялық ұғымдар туралы көбірек біледі. Топта жұмыс істегенде оқушылар биологиялық терминдерді қолданатын болады. |
||
Бастапқы білім |
Оқушылар 5 – шы сыныпта тірі ағзалардың ортақ қасиеттері, денелер қозғалысының себебімен танысты. Оқушылар тітіркендіргіштерді ажырата алады. Бастапқы білімді жаңғырту жұптық жұмыс барысында тірі ағзалардың ортақ қасиеттеріне мысалдар беру арқылы жүзеге асады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10мин
|
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда 2. «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мотивациялық сөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.Үй жұмысын тексеру |
Оқушылардын білімдерін кроссворд арқылы тексеру |
2 балл |
https://learningapps.org/watch?v=p8y1x0oc523
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе. |
4.«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.
|
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады. |
Оқушылардың жауаптарына байланысты қалыптастырушы бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну 10 мин |
5.Мағынаны ашу
Қоршаған орта үнемі өзгеріп отыратындықтан, кез келген ағза өзгерісті сезеді. Соған сәйкес реакция жасайды. Ағзалардың осындай қасиетін тітіркенгіштік және қозғыштық деп атайды. Тітіркенгіштік – ағзаның қоршаған орта әсеріне беретін жауабы немесе тітіркенуіді сезу қасиеті. Қозғыштық – тірі жасушалардың қоршаған ортадағы өзгерісті қабылдау қасиеті және оған қозу арқылы беретін жауабы.
|
Көрсетілген ресурстарды көріп, талқылайды |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Слайд. Презентация. https://www.youtube.com/watch?v=m9XKHZfAFhI
https://www.youtube.com/watch?v=OQZ2rf9YGH4
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10мин |
6.Топтық жұмыс Пазл суреттер таратылады.
|
Бағалау критерийі: 1- топ. “ТРОПИЗМ” Өсімдік суретінен пазл құрап, өсімдіктердің тітіркену реакциясын сипаттап жазады. 2- топ. “НАСТИ” Жануар суретінен пазл құрап, жануарлардың тітіркену реакциясын сипаттап жазады. 3- топ.”АҒЗА” Адам суретінен пазл құрап, адамның тітіркену реакциясын сипаттап жазады. |
Оқушылардың жауаптарына байланысты қалыптастырушы бағалау. Тітіркеніштерді сипаттап постер қорғайды 3 балл |
Сурет
https://www.youtube.com/watch?v=LdMSgkptwwQhttps://www.youtube.com/watch?v=mCM0gEaMhVU |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8мин |
7. Жұптық жұмыс «Ситуациялық сұрақтар» әдісі арқылы оқушылардың айтылым дағдысын қалыптастыру;
|