Материалдар / Ашық сабақ

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Мұғалімнің аты-жөні

Ержигитова Г.И

Күні: 17.04.2022


Сыныбы: 6 «Ғ»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.2.19 теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: айнымалының коэфиценттерін қарама-қарсы сан болатындай етіп өрнектейді

Оқушылардың басым бөлігі: теңдеулер жүйесін алмастыру және қосу тәсілі арқылы шешеді.

Кейбір оқушылар: мәтін есептерді теңдеулер жүйелерін құрып, алмастыру және қосу тәсілі арқылы шығарады

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8-12

мин

I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау, сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

«Сатамын.Сатып аламын» әдісі арқылы оқушылар шеңбер құра тұрады.Оң жағында тұрған сыныптасының жақсы қасиетін сатып алады. Өзінің кемшілік қасиетін сол жағындағы сыныптасына сатып жібереді.

Топқа бөлу

«Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушыларды Microsoft ,Apple,Tesla деген атаулармен топқа бөлемін.


1-бөлім.Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

1474

Жауабы :(25;1)


Жауабы : (6;3)

2-Бөлім.

Ой қозғау.

 1.Бір жейде және бір көйлек 4 м матадан тігіледі. Осындай 5 жейде және 2 көйлек 17 м матадан тігіледі.Бір жейде неше метр матадан тігіледі? Бір көйлек неше метр матадан тігіледі?

2.Асан мен Үсеннің ойлаған сандарының косындысы 15-ке тең, көбейтіндісі 56-ға тең. Олар кандай сандарды ойлады?


Оқушылардың көңіл -күйін көтереді, сабаққа қызығушылығын арттырады.












«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.











Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
































Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/6-synyp/eki-ajnymalysy-bar-syzyqtyq-tengdeuler-zhujeleri?mid=%info%



















Тақтамен жұмыс



Постер

Сабақтың ортасы

22-28

Мин

3-бөлім . «Кездейсоқ таңдау».Тақтамен жұмыс

Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шеш:

1

1)

Жауабы


2)

Жауабы


4- бөлім. Жұптық жұмыс «Көршіңмен талқыла»

1483

Теңдеулер жүйесін құрып, оны қосу тәсілімен шеш.

Автобустың 3 сағатта жүрген жолын пойыз 2 сағатта жүреді. Саяхатшылар 4 сағ автобуспен және 3 сағ пойызбен жүргенде барлығы 408 км жол жүрді. Автобустың жылдамдығын және пойыздың жылдамдығын табыңдар.

17 х = 816

х = 816: 17

х = 48

х-тің табылған мәнін жүйедегі теңдеулердің кез келген біреуіне қойып, у-ті табамыз

2у=144

у=144:2

у=72

Жауабы: автобустың жылдамдығы

48 км/сағ; пойыздың жылдамдығы 72 км/сағ

5-бөлім.Топтық жұмыс

1491 Теңдеулер жүйесін алмастыру әдісімен шешіңдер

1/

Жауабы


2/

Жауабы

3.

Сергіту сәті «Ережені сақтаймыз» . «Гүл шоқтарын құрастыру әдісі».

теңдеулер жүйесін шешу реттілігімен орналастыр.

Шешуі:




х=14:7

х=2

4+у=5

у=1

Жауабы: (2;1)

6-бөлім. Деңгейлік тапсырма. Қорытынды тест.

  1. Теңдеуден у айнымалыны х арқылы өрнекте


  1. теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шеш

  1. теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш



Оқушы тақтаға есеп шығарады












Мәтін есепті жұппен талқылап жауабын

































Топпен есепті талдайды




































Теңдеулер жүйесін шешу реттілігімен орналастырады.


Есептердің шығару ретімен орналастырады








Түсінгендері бойынша жұмыс жасайды.

деңгейлік тест.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

у айнымалыны х арқылы өрнектейді

-у айнымалыны теңдіктің сол жағында қалдырып мәндес теңдеу алады

- у айнымалыны х арқылы өрнектейді

теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешеді

-теңдеулер жүйесіне қосу тәсілін қолданады;

- бір айнымалысы бар теңдеу алады;

- теңдеуді шешеді;

- теңдеудің шешімін қолданады;

- екінші айнымалыны табады;

- жүйенің шешімін жазады

теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешеді

- бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді;

- бір айнымалысы бар теңдеу алады;

- теңдеуді шешеді;

- теңдеудің шешімін қолданады;

- екінші айнымалыны табады;

- жүйенің шешімін жазады.


Қалыптас

тырушы бағалау:

Дұрыс жауап берген оқушыларға ынталандыру мақсатында ауызша мадақтау айтылады.




Слайдпен тексереді
























Топтар бірін-бірі бағалайды





























Интербелсенді тақтадан оқушылардың жұмыстары бағаланады
























Интербел-сенді тақта



























































Тақта, маркер



































А-4 қағазда жауаптар















Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ