-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Экожүйелер
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
7
Сабақтың тақырыбы:
Қоректік тізбектер және қоректік торлар.
Модельдеу №1 «Қоректік тізбек пен торды құру».
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.3.1.2 - табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
Сабақтың мақсаты
Табиға қоректік тізбектерді анықтау
Қоректік тізбектерді ажырату
Бағалау критерийлері
Табиға қоректік тізбектердің топтарын анықтайды
Қоректік тізбектердің энерга алу тәсілдерін талдайды
ЕБҚ оқушысы () авторофты гетеретрофты ағзаларды ажыратады
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу және үсіну, Қолданту
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
5-12 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізед
Алдыңғы білімді пысықтау: «Барабан» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында дөңгелекті айналдырып келген сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады.
-
Табиғи ортада организмдер үшін температураның маңызы қандай?
-
Су тапшылығына өсімдіктердің бейімделуін анықта?
-
Абиотикалық факторларға мысал келтір?
-
Биотикалық фактор дегеніміз не?
-
Продуценттер не жатады?
-
Өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіне жарықтың рөлі қандай?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар арнайы платформада жасақталған барабанды айналдыра отырып, сәйкес келген сұрақтарға жауап береді, сыныптастары ойын толықтырды
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды!)
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Дескриптор:
ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.

Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/
https://wordwall.net/ru/resource/58808332

Стикерлер
Таратпа кестелер
Сабақтың ортасы
12-15 мин
15-25 мин
ЕБҚ оқушысына арналған тарсырмалар
25-30 мин
Функцоиналдық сауаттылық арттыру үшін орындалатын тапсырмалар
30-35 мин
-
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер ұсынады. Суретті сипаттап тақырыпты айту ұсынады
-
Берілген суретті мұқият қарастырыңыздар?
-
Қ
андай
айналым көрініс тауып тұр?
-
Қоректенуіне қарай ағзаларды қалай ажыратасыздар
-
«Кинометафора» әдісін қолдану
Бейнероликті көріп отырып тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жаздыртады
-
Мұғалім түсіндірме жүргізеді
4.Топтық жұмыс ұйымдастырады
«Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1-топ тапсырмалары Шалғындық қоректік тізбекті құрыңыздар

2-топ Қоректік тізбектің екі типін сипаттап түсіндіреді

3-топ Автотрофты, гетеретрофты организмдерді анықтап, сипаттаңыздар. Қоректік торды құрыңыздар
Оқушының қызығушылығын арттыру үшін Сәйкестігін тап тапсырмасын платфорада жасақтап ұсынады

-
Тапсырма. «Ой бұлты» әдісі
Қоректік тізбек – қоректену типімен біріктірілген организмдер жиынтығы дегенді қалай түсінесіздер?
Берліген суретті талда?

Орманның өртенуі, ағаштардың кесілуі қоршаған табиғаттағы басқа да тіршілік иелеріне көптеген қауіп қатер алып келеді. Біздің жұтып жатқан ауамыз, қорегіміз тікелей өсімдіктермен байланысты. Дайын органикалық заттарды өндірушілерді қорғауға алып, табиғатты аялау ең бірініш мақсатымыз.
1-тапсырма Өз тұрып жатқан жеріңіздің табиғатын сипаттаңыз
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2-тапсырма Қоректік тізбектің қай бөлігі басым. Мүмкін болатын жауапты +,- белгісін қойып орындаңыз.
Көп
Аз
Мүлдем жоқ
Продуценттер
Редуценттер
Косументтер
Детриттік
3-тапсырма Берілген суреттен Қоректік тізбектің 2 мысалын сызба рақылы жасақтаңыз

-
Жұптық жұмыс «Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларға қызықты тапсырмалар ұсынады.

Мағынаны білу үшін оқушылар берілген суреттеі ұжымдық талқылайды
Сұрақтарға жауап береді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
Бейнекөрсетілім, мұғалім түсіндірмесін ұғына отырып адасқан әріптер ішінен бүгінгі тақырыпқа қатысты термин сөздерді табады, сызып көрсетеді
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. 1-топ оқушылары шалғындық қоректік тізбектің сызбасын толықтырады
2-топ оқушылары жайылымдық , детриттік тізбектерді ажыратады
3-топ автотрофты, гетереофты ағзаларға сипаттама береді, қорект
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Күшенбаева Гульмира Талғатбекқызы07 Тамыз 2023
393
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАшық сабақ
Тақырып бойынша 31 материал табылдыАшық сабақ
Материал туралы қысқаша түсінік7 сынып Биология Экожүйе бөлімі. Табиғи қоректік тізбек ҚМЖМатериалдың қысқаша нұсқасы
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Экожүйелер
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
7
Сабақтың тақырыбы:
Қоректік тізбектер және қоректік торлар.
Модельдеу №1 «Қоректік тізбек пен торды құру».
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.3.1.2 - табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
Сабақтың мақсаты
Табиға қоректік тізбектерді анықтау
Қоректік тізбектерді ажырату
Бағалау критерийлері
Табиға қоректік тізбектердің топтарын анықтайды
Қоректік тізбектердің энерга алу тәсілдерін талдайды
ЕБҚ оқушысы () авторофты гетеретрофты ағзаларды ажыратады
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу және үсіну, Қолданту
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
5-12 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізед
Алдыңғы білімді пысықтау: «Барабан» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында дөңгелекті айналдырып келген сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады.
-
Табиғи ортада организмдер үшін температураның маңызы қандай?
-
Су тапшылығына өсімдіктердің бейімделуін анықта?
-
Абиотикалық факторларға мысал келтір?
-
Биотикалық фактор дегеніміз не?
-
Продуценттер не жатады?
-
Өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіне жарықтың рөлі қандай?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар арнайы платформада жасақталған барабанды айналдыра отырып, сәйкес келген сұрақтарға жауап береді, сыныптастары ойын толықтырды
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды!)
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Дескриптор:
ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.

Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/
https://wordwall.net/ru/resource/58808332

Стикерлер
Таратпа кестелер
Сабақтың ортасы
12-15 мин
15-25 мин
ЕБҚ оқушысына арналған тарсырмалар
25-30 мин
Функцоиналдық сауаттылық арттыру үшін орындалатын тапсырмалар
30-35 мин
-
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер ұсынады. Суретті сипаттап тақырыпты айту ұсынады
-
Берілген суретті мұқият қарастырыңыздар?
-
Қ
андай
айналым көрініс тауып тұр?
-
Қоректенуіне қарай ағзаларды қалай ажыратасыздар
-
«Кинометафора» әдісін қолдану
Бейнероликті көріп отырып тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жаздыртады
-
Мұғалім түсіндірме жүргізеді
4.Топтық жұмыс ұйымдастырады
«Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1-топ тапсырмалары Шалғындық қоректік тізбекті құрыңыздар

2-топ Қоректік тізбектің екі типін сипаттап түсіндіреді

3-топ Автотрофты, гетеретрофты организмдерді анықтап, сипаттаңыздар. Қоректік торды құрыңыздар
Оқушының қызығушылығын арттыру үшін Сәйкестігін тап тапсырмасын платфорада жасақтап ұсынады

-
Тапсырма. «Ой бұлты» әдісі
Қоректік тізбек – қоректену типімен біріктірілген организмдер жиынтығы дегенді қалай түсінесіздер?
Берліген суретті талда?

Орманның өртенуі, ағаштардың кесілуі қоршаған табиғаттағы басқа да тіршілік иелеріне көптеген қауіп қатер алып келеді. Біздің жұтып жатқан ауамыз, қорегіміз тікелей өсімдіктермен байланысты. Дайын органикалық заттарды өндірушілерді қорғауға алып, табиғатты аялау ең бірініш мақсатымыз.
1-тапсырма Өз тұрып жатқан жеріңіздің табиғатын сипаттаңыз
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2-тапсырма Қоректік тізбектің қай бөлігі басым. Мүмкін болатын жауапты +,- белгісін қойып орындаңыз.
Көп
Аз
Мүлдем жоқ
Продуценттер
Редуценттер
Косументтер
Детриттік
3-тапсырма Берілген суреттен Қоректік тізбектің 2 мысалын сызба рақылы жасақтаңыз

-
Жұптық жұмыс «Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларға қызықты тапсырмалар ұсынады.

Мағынаны білу үшін оқушылар берілген суреттеі ұжымдық талқылайды
Сұрақтарға жауап береді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
Бейнекөрсетілім, мұғалім түсіндірмесін ұғына отырып адасқан әріптер ішінен бүгінгі тақырыпқа қатысты термин сөздерді табады, сызып көрсетеді
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. 1-топ оқушылары шалғындық қоректік тізбектің сызбасын толықтырады
2-топ оқушылары жайылымдық , детриттік тізбектерді ажыратады
3-топ автотрофты, гетереофты ағзаларға сипаттама береді, қорект
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx07.08.2023393Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











