(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: ұйғыр әдебиет
|
Бөлім |
Қурван Тохтәмов |
|||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||
|
Күні |
|
|||||||||
|
Сынып 7 «б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Һекайидики образлар |
|||||||||
|
Оқыту мақсаттары |
7.3.1.1 персонажларниң паалийити билән муәллип бәргән портретлиқ характеристикисини селиштуруп, уларниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериш; 7.1.2.1 бәдиий әсәр қәһриманлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиш; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқуғучилар персонажларниң паалийити билән муәллип бәргән портретлиқ характеристикисини селиштуруп, уларниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериду бәдиий әсәр қәһриманлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиду |
|||||||||
|
Дәрисниң бериши: |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||
|
Дәрисниң беши 5 минут |
Саламлишиш. 1.Синипта бирлик атмосферисини уюштуруш. Достуңизниң бойидики икки яхши хисләтни атаң 2. Баһалаш критерийлирини ениқлаш. 3. Оқуғучиларни оқуш вә дәрис мәхсәтлири билән тонуштуруш |
Синипта бирлик атмосферисини уюштуриду. Оқуғучилар достлириниң бойидики яхши хисләтлири билән бөлүшиду дәрис мәхсәтлири билән тонушиду |
|
|
||||||
|
Өй тапшурмилирини тәкшүрүш |
«Мейигә һужум» усули арқилиқ өткән мавзу билән йеңи дәрисни бағлаштуруш мәхситидә ой қозғаш соаллирини бирлишип тәһлил қилиш. |
Қурван Тохтәмовниң өзәңлар халиған йәнә бир әсәрини оқуп қисқичә мәзмунини сөзләп бериду |
Дескриптор Умумий-2балл Әсәрни оқуйду-1балл Әсәр мәзмунини билиду-1балл |
Дәрислик, иш дәптәрлири |
||||||
|
Дәрисниң оттуриси 32 минут |
1-тапшурма 207-211 бәтләрдики берилгән парчини оқуп «Вақиәләр тизмиси» усули бойичә идеявий мәзмунини чүшиниш вә тәһлил қилиш 2-тапшурма.
3-тапшурма. Һекайә қисимлириға заман тәсвиригә тохтилип һекайиниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериң.Ойиңизни дәлилләң 4 тапшурма Һекайидики Мөмүн билән Меһрихан обризлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиңлар
|
1-тапшурма. Оқуғучилар парчини оқуп , мәзмунини чүшиниду
Оқуғучилар жәдвални толтуриду
Һекайә қисимлириға заман тәсвиригә тохтилип һекайиниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериду.Ойини дәлилләйду Һекайидики Мөмүн билән Меһрихан обризлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиду |
Дескриптор: Умумий 2 балл Мәтинни оқуп мәзмунини чүшиниду-1балл Идеясини ачиду-1балл Дескриптор: Умумий балл- 2балл Қәһриманларниң иш һәрикитини терип язиду-1балл Муәллип бәргән портретлиқ мүжәзнамә билән селиштуриду-1балл Дескриптор: Умумий балл -2балл Һекайиниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериду-1балл Дәлил кәлтүриду-1балл
Дескриптор: Умумий балл -2балл Қәһриман қияпитини гуманитик турғидин тәһлил қилиду-1балл Мисаллар арқилиқ өз ойини дәлилләйду-1балл |
Дәрислик Дәптәр |
||||||
|
Дәрисниң ахири 3 мин |
Дәрисни «Әкси бағлиниш билети» елиш арқилиқ йәкүнлиниду Оқуғучилар дәристин алған тәсирати билән бөлүшиду |
|
Муәллим оқуғучиларниң қатнашқан паалчанлиғиға қарап 1-10 пайлиқ система бойичә һәр бир оқуғучиниң өзигә тегишлик пайини қоюп баһалайду |
|
||||||
|
Өйгә тапшурма : |
«Бир түп алма» әсәридики ана обризи һәққидә қисқичә эссе йезиңлар |
|
Дескриптор: Эссе язиду-1балл Эссе қурулумини сақлайду-1балл |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: ұйғыр әдебиет
|
Бөлім |
Қурван Тохтәмов |
|||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||
|
Күні |
|
|||||||||
|
Сынып 7 «б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Һекайидики образлар |
|||||||||
|
Оқыту мақсаттары |
7.3.1.1 персонажларниң паалийити билән муәллип бәргән портретлиқ характеристикисини селиштуруп, уларниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериш; 7.1.2.1 бәдиий әсәр қәһриманлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиш; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқуғучилар персонажларниң паалийити билән муәллип бәргән портретлиқ характеристикисини селиштуруп, уларниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериду бәдиий әсәр қәһриманлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиду |
|||||||||
|
Дәрисниң бериши: |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||
|
Дәрисниң беши 5 минут |
Саламлишиш. 1.Синипта бирлик атмосферисини уюштуруш. Достуңизниң бойидики икки яхши хисләтни атаң 2. Баһалаш критерийлирини ениқлаш. 3. Оқуғучиларни оқуш вә дәрис мәхсәтлири билән тонуштуруш |
Синипта бирлик атмосферисини уюштуриду. Оқуғучилар достлириниң бойидики яхши хисләтлири билән бөлүшиду дәрис мәхсәтлири билән тонушиду |
|
|
||||||
|
Өй тапшурмилирини тәкшүрүш |
«Мейигә һужум» усули арқилиқ өткән мавзу билән йеңи дәрисни бағлаштуруш мәхситидә ой қозғаш соаллирини бирлишип тәһлил қилиш. |
Қурван Тохтәмовниң өзәңлар халиған йәнә бир әсәрини оқуп қисқичә мәзмунини сөзләп бериду |
Дескриптор Умумий-2балл Әсәрни оқуйду-1балл Әсәр мәзмунини билиду-1балл |
Дәрислик, иш дәптәрлири |
||||||
|
Дәрисниң оттуриси 32 минут |
1-тапшурма 207-211 бәтләрдики берилгән парчини оқуп «Вақиәләр тизмиси» усули бойичә идеявий мәзмунини чүшиниш вә тәһлил қилиш 2-тапшурма.
3-тапшурма. Һекайә қисимлириға заман тәсвиригә тохтилип һекайиниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериң.Ойиңизни дәлилләң 4 тапшурма Һекайидики Мөмүн билән Меһрихан обризлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиңлар
|
1-тапшурма. Оқуғучилар парчини оқуп , мәзмунини чүшиниду
Оқуғучилар жәдвални толтуриду
Һекайә қисимлириға заман тәсвиригә тохтилип һекайиниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериду.Ойини дәлилләйду Һекайидики Мөмүн билән Меһрихан обризлирини гуманистик турғидин тәһлил қилиду |
Дескриптор: Умумий 2 балл Мәтинни оқуп мәзмунини чүшиниду-1балл Идеясини ачиду-1балл Дескриптор: Умумий балл- 2балл Қәһриманларниң иш һәрикитини терип язиду-1балл Муәллип бәргән портретлиқ мүжәзнамә билән селиштуриду-1балл Дескриптор: Умумий балл -2балл Һекайиниң тарихий вә бәдиий қиммитигә баһа бериду-1балл Дәлил кәлтүриду-1балл
Дескриптор: Умумий балл -2балл Қәһриман қияпитини гуманитик турғидин тәһлил қилиду-1балл Мисаллар арқилиқ өз ойини дәлилләйду-1балл |
Дәрислик Дәптәр |
||||||
|
Дәрисниң ахири 3 мин |
Дәрисни «Әкси бағлиниш билети» елиш арқилиқ йәкүнлиниду Оқуғучилар дәристин алған тәсирати билән бөлүшиду |
|
Муәллим оқуғучиларниң қатнашқан паалчанлиғиға қарап 1-10 пайлиқ система бойичә һәр бир оқуғучиниң өзигә тегишлик пайини қоюп баһалайду |
|
||||||
|
Өйгә тапшурма : |
«Бир түп алма» әсәридики ана обризи һәққидә қисқичә эссе йезиңлар |
|
Дескриптор: Эссе язиду-1балл Эссе қурулумини сақлайду-1балл |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














