Материалдар / Ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Түрлі әдіс-тәсілдерді пайдаланып ашық сабақ өтуге болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Сәуір 2024
64
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

8-бөлім. «Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис»

Педагогтің аты-жөні:

Сарсенбекова Гульнара Жексеновна

Күні:

10.04.2024

Сыныбы: 9 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әлем назарын өзіне аудартқан қақтығыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.1 -әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

9.4.4.3 -сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Білім алушылар ғылыми стилмен танысады.

Құндылықтарға баулу:

Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау.

Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. Физикалық белсенді болу.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу.

«Жаңбыр тамшылары» Қол шатырды ортада мұғалім ұстап тұрады, музыка ойнап тұрады. Музыка тоқтағанда, хормен оқушылар «Менің көңіл-күйім керемет!», «Мен әрқашан бақыттымын!», «Мен мына әлемді жақсы көремін!»

Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйі көтеріліп, өзіне деген сенімі артады, сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылардың көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі

АКТ, қолшатыр, смайликтер, буфер.

Жаңа сабаққа кіріспе


«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды.

  1. Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін атаңыз.

  2. Себеп бағыныңқы сабақтас қалай жасалады.

  3. Көпқұрамды құрмалас сөйлем дегеніміз не?



«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды.

  1. Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін атаңыз.

  2. Себеп бағыныңқы сабақтас қалай жасалады.

  3. Көпқұрамды құрмалас сөйлем дегеніміз не?

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


АКТ, слайд, оқулық, дәптер.

Сабақтың ортасы


Топтық жұмыс

1-тапсырма:

«Мәтін талдау» әдісі. Оқушыларға әртүрлі тақырыптағы мәтіндер таратылып беріледі.

Тапсырма: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігіне талдау жасаңыз.

1-топ. Екі мәтінді салыстыра талдаңыздар.


А мәтіні

Ортақ белгісі

Ә мәтіні

Тақырыбы



Қызметі



Құрылымы



Тілдік ерекшелігі




2-топ. «Төрт сөйлем» әдісі бойынша талдаңыздар.

«Төрт сөйлем»


Пікір


Дәлел


Мысал


Қорытынды




3-топ. Мәтінді түсініп оқып шығып, күрделі жоспар құрыңыздар.

Мәтін бөліктері

Мәтін бөліктері басталатын сөйлем

Жанры, стилі

Кіріспе



Негізгі бөлім


Қорытынды



Топтық жұмыс

1-тапсырма:

«Мәтін талдау» әдісі. Оқушыларға әртүрлі тақырыптағы мәтіндер таратылып беріледі.

Тапсырма: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігіне талдау жасаңыз.

1-топ. Екі мәтінді салыстыра талдайды.


А мәтіні

Ортақ белгісі

Ә мәтіні

Тақырыбы



Қызметі



Құрылымы



Тілдік ерекшелігі




2-топ. «Төрт сөйлем» әдісі бойынша талдайды.


«Төрт сөйлем»


Пікір


Дәлел


Мысал


Қорытынды




3-топ. Мәтінді түсініп оқып шығып, күрделі жоспар құрады.

Мәтін бөліктері

Мәтін бөліктері басталатын сөйлем

Жанры, стилі

Кіріспе



Негізгі бөлім


Қорытынды



Дескриптор: Жалпы – 4 балл.

- тақырыбын, қызметін, құрылымын анықтап, тілдік ерекшелігіне талдау жасайды.








ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
















Оқулық, әртүрлі стильдегі мәтіндер қиындысы, кестелер, маркер.


Жеке жұмыс

2-тапсырма: «Оймоншақ» әдісі.

Ережесі: Тақырып бойынша әр оқушы кезекпен бір сөйлемнен жазып шығады.

Сөйлемдер бір-бірімен логикалық байланыста болуы және құрамында сабақтас құрмалас сөйлем болуы қажет.

1-топ «Құстар»

1-топ «Көктем»

1-топ «Менің досым»


Жеке жұмыс

2-тапсырма: «Оймоншақ» әдісі.

Ережесі: тақырып бойынша топтағы әр оқушы кезекпен бір сөйлемнен жазып шығыңыз.

Сөйлемдер бір-бірімен логикалық байланыста және құрамында сабақтас құрмалас болуы болуы қажет.

1-топ «Құстар»

1-топ «Көктем»

1-топ «Менің досым»


Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- тақырып бойынша кезекпен бір сөйлемнен жазып шығады.

-сөйлемдер бір-бірімен логикалық байланыста болуы қажет.

-құрамында сабақтас сөйлем болуы тиіс.


9-сынып оқулығы, жұмыс дәптері


Жұптық жұмыс.

3-тапсырма:

«Ассонанс» ойыны.

Ережесі: Оқушыларға сурет қиындыларын таратады. Суретке қарап, сөйлем құрастыруы тиіс. Тақырыпқа сай және сабақтас құрмалас сөйлем болуы тиіс. Сөйлемді жасалу жолы мен мағыналық түрлеріне қарай талдайды.



Сабақты қорытындылау: «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі. «Шындық-жалған» бойынша.

525тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!