2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі


40 орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бізді қоршаған орта

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім

6-бөлім. Синтаксис. Қоршаған орта және энергия ресурстары

Педагогтің аты -жөні

Сенадилова Жулдыз Рыскелдиновна

Күні

1 ақпан

Сынып: 8

Қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны: 26

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бізді қоршаған орта

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік)талдай отырып, негізгі ойды анықтау;

8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану

Сабақтың мақсаты

Мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;

Публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурс


Сабақтың басы



5 минут

Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру;

Оқушыларды түгендеу;

Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айту;

Жауапкершілік,туған жерді сүю,табиғатқа қамқорлық жасау,әдептілік құндылығы туралы айту.


Ой шақыру

«Суреттер галереясы» әдісі арқылы тақырыпты болжау.

Табиғатты қорғау-біздің басты мақсатымыз.Отан мен табиғат тығыз байланысты ұғымдар.Адам-табиғаттың бір бөлшегі.Табиғат туралы қандай мақал-мәтелдер білесіздер?


(Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушыларға хабарлаймын)

Бөлім: Синтаксис. Қоршаған орта және энергия ресурстары

Тақырып: Бізді қоршаған орта


Сабақтың мақсатымен таныстыру

Сабақтағы оқу тапсырмаларының бағалануымен таныстыру


Мұғаліммен амандасу;


Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды.

Өз ойларын айтады.

Табиғат туралы мақал-мәтелдер айтады

Әр оқушы бағалау парақшасын алады, оқу тапсырмаларының ретімен танысады



ҚБ

Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың»

« Керемет»,

«Тамаша»т.б. сөздерімен

ынталандыру

Бағалау критерийі:

Мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;

Публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Қолдану



Бағалау парақшасы

Сабақтың ортасы

Жаңа материалды меңгерту

5 минут

Мағынаны тану

Shape1


Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.

Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады.

Жаңа тақырып бойынша пікір білдіреді;

«Түртіп алу» әдісі

Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады.

Ғылыми және публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді естеріне түсіреді







Жаңа тақырып бойынша пікірлерін ынталандырып отырады


Жаңа материалды түсінгенін тексеру


8 минут





















10минут

ТЖ

1-тапсырма

SWOT талдау әдісі

Мәтінді тыңдай отырып,қандай әлеуметтік мәселелер көтерілгенін анықтай отырыңыздар. Ол мәселелер бойынша сіздің көзқарасыңыз қандай?Мәтіннің негізгі ойы қандай?




ТЖ

1-тапсырма.

1-топ : Күшті жақтары

2-топ :Әлсіз жақтары

3-топ : Мүмкіншіліктері

4-топ : Қауіп-қатерлері

Ықтимал жауап

S-күшті жақтары

1.Табиғаттан түрлі ресурстарды алуға болады.

2.Елдердің экономикасы қарқынды дамиды

W-әлсіз жақтары

1.Табиғатты шамадан тыс көп қолдану нәтижесінде қоршаған ортаның бұзылуы мен ластануы жүреді.Табиғат байлығын пайдалану нәтижесінде ресурстар қорының азаю мәселесі пайда болады.

O-мүмкіншіліктері

1.Адам мен табиғат арасындағы байланыс нәтижесінде жер шарының дамуына,жаңалықтар ашуға және адамның рухани құндылықтары ашылады

Т-қауіп-қатерлері

1.Табиғат байлығын тиімсіз қолдану.

2.Суды үнемдемеу.

3.Құрғақшылық.



Бағалау балы

Дескриптор:

-мәтіндегі мәселелерді талдайды-1б;

- мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1

Барлығы- 2 балл

Мұғалім ұсынған дұрыс жауап арқылы топтар арасында өзара бағалау


Кері байланыс

Тыңдалым мәтіні

https://youtu.be/7NGMzQg-d4Y?si=mw65MH7d0KSmnz8D


















Жұптық жұмыс

2-тапсырма. «Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі.

Мәтіндермен танысыңыз. Тірек сөздерді анықтап, мәтіндер қай стильде жазылғанын ажыратыңыз.3 дәлел келтіріңіз.

1-мәтін

Жыл сайын 5 маусымда Дүниежүзілік қоршаған ортаны қорғау күні атап өтіледі.

Бұл күнді атап өтудегі мақсат – әрбір азаматты қоршаған ортаны қорғауға баулу. Басқа сөзбен айтқанда, әлем халықтарына табиғатты қорғау мәселе сіндегі негізгі күш адамдардың өз қолында, қоғамның қолында екенін түсіндіру. Сондай-ақ күллі әлемдегі елдермен халықтардың қауіпсіз және бақуат ты келешегін қамтамасыз ету үшін әріптестік қарым-қатынастардың пайдасы зор екенін ұғындыру.

Дүние жүзілік қоршаған орта күні елімізде жиындар, велосипедшілер

шеруі, концерттер, шығармалар мен үнқағаздар конкурсы, көшеттер отырғызу сияқты шаралар, аулалар мен көшелерді тазалау науқандары өткізіледі.

2-мәтін

Адам тіршілігіне жұмсалатын заттардың ішінде судың маңызы зор. Мұздар ды, батпақтарды қосып есептегенде, жер бетінің 77,5%-ын су алып жатыр. Су қорларына мұхиттар,теңіз, өзен, көл, жерасты сулары, мұздықтар, атмосфера дағы ылғал кіреді. Жер бетіндегі биологиялық өнімдердің 43%-ын, ал оттегінің 50%-дан көбін мұхиттар мен теңіздер береді.

Су қоры – халық байлығы. Өкінішке орай, жер бетіндегі тұщы судың қоры өте аз. Өзендер мен көлдердегі тұщы сулардың қоры гидросфера ресурсының 1%-ына да жетпейді екен. Құрлық бетінің әр жерінде тұщы су қоры әртүрлі.

Қазақстан Республикасы тұщы су қоры тапшы мемлекеттер қатарына жатады.


Жұптық жұмыс

2-тапсырма.

«Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі

Мәтіндермен танысады. Тірек сөздерді анықтап,

қай стильде жазылған ажыратады.3 дәлел келтіреді.

Ықтимал жауап:


1-мәтін

2-мәтін

тірек сөздер

Қоршаған орта,үнқағаздар,5-маусымда,қорғау,бақуатты келешек

Су,су қорлары,мұздықтар,биологиялық өнім,тұщы су

Стилі

Публицистикалық

Ғылыми

3 дәлел

1.Экспрессивті сөздер

2.Көпшілікке арналған

3.Мақала

1.Терминдер.

2.Сандық ақпарат

3.Етістіктері осы,өткен шақта



Бағалау балы

Дескриптор:

5 тірек сөздерді анықтайды-1б;

Тілдік құралдар арқылы мәтіннің стилін ажыратады-1б;

3 дәлел келтіреді-1б;



Барлығы –3 балл

Мұғалім ұсынған дұрыс жауап арқылы жұптар арасында өзара бағалау

Кері байланыс

ҚБ Таратпа қағаз


7минут

3-тапсырма

Жеке жұмыс

«Сәйкестендіру» әдісі

Тілдік құралдарды стиль түрімен сәйкестендір


1

Мақала

Ғылыми


2

Дәлелдеуді қажет етеді

публицистика

3

Шешендік сөздің ауызша түрі

Ғылыми

4

Сөз негізгі мағынада жұмсалады

публицистика

5

Экспрессивтік бояуы бар

Ғылыми

6

Ғылыми терминдер жиі қолданылады

публицистика

7

Риторикалық сұрақтар,стильдік қайталау

Ғылыми


8

Тұжырымды ойлар

публицистика


3-тапсырма

Жеке жұмыс

«Сәйкестендіру» әдісі

Тілдік құралдарды стиль түрімен сәйкестендіреді


Мақала

публицистика

Дәлелдеуді қажет етеді

ғылыми

Шешендік сөздің ауызша түрі

публицистика

Сөз негізгі мағынада жұмсалады

ғылыми

Экспрессивтік бояуы бар

публицистика

Ғылыми терминдер жиі қолданылады

ғылыми

Риторикалық сұрақтар,стильдік қайталау

публицистика

Тұжырымды ойлар

ғылыми



Бағалау балы

Дескриптор:

Тілдік құралдарды таниды-1б;

Ғылыми стильдің ерекшеліктерін таниды-2б;

Публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді ажыратады-1б;

Тілдік құралдарды стиль түрімен сәйкестендіріді-1б


Барлығы –5 балл

Мұғалім ұсынған дұрыс жауап арқылы бағалау

Кері байланыс

Таратпа қағаз












Сабақтың соңы


Сабақты қорытындылау

5 минут




Сабақты бекіту мақсатында

Learningapps.платформасында «Шын.Жалған» тапсырмасын ұсыну

  1. Отанды сүю отбасынан басталады (Ш)

  2. Жер-Ананы шексіз пайдалана аламыз (Ж)

  3. Киелі табиғат астамшылықты көтермейді. (Ш)

  4. Қазақ қай заманда да табиғатқа табынып, өзін осынау ғаламат   жаратылыстың бір бөлшегі сезінді. (Ш)

  5. Адам табиғаттын бір бөлшегі болып табылады. (Ш)

  6. Адам табиғатсыз өмір сүре алады (Ж)

  7. Қазіргі табиғаттың ластануы үлкен - мәселе (Ш)

  8. Бірыңғай мүшелер бер сұраққа жауап береді (Ш)

  9. Бірыңғай мүшелер әр түрлі сөйлем мүшесі бола алады (Ж)

  10. Публицистикалық стильде риторикалық сұрақтар, стильдік қайталау антитеза қолданылады, ал ғылыми стилде ғылыми терминдер жиі қолданылады. (Ш)


«Түйінді идея» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту

1.Балалар, қоршаған ортаға не жатады?

2.Қоршаған ортаны қорғаудың маңызы неде?

Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді.

Рефлексия.

Білім алушылардың ойларын тыңдау

Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды.

3) Рефлексия:

.

Білім алушылардың ойларын тыңдау

2.Үйге тапсырма беру: 5-тапсырма,118-бет


Сабақты бекіту мақсатында

Learningapps.платформасында «Шын.Жалған» тапсырмасын орындайды




























Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар бүгінгі сабақта нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады.

.

Үйге тапсырма алады.




Жарайсың!

« Керемет»,

«Тамаша»т.б. сөздерімен

ынталандыру

























1) Оқушыларды 1-10 дейін бағалайды;

2) Білім алушының

жетістігі туралы пікір білдіру;

3.Кері байланыс беру

Ұсыныс айту.


смартфон

https://learningapps.org/display?v=pdnao8dq324
















Рефлексия парақшасы,





Тексерді ________


























07 Қаңтар 2025
144
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі