|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Батырова Гульжанат Нурбергеновна |
|||||
|
Күні: |
17.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70-сабақ. Кері есептер / Велосипедпен саяхатқа шығу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды үйренеді. Кері есеп құрастыруды меңгереді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал Қайырлы күн, достым! Сәтті күніміз болсын! Қасиетті жұма күнің! Сәттілікке толсын! Жақсы ниет тілекпен! Бастайық сабақ біз бүгін! -Балалар көңіл күйлерің қалай? -Керемет! -Балалар, сендердің қайсысың велосипедпен саяхаттадыңдар? -Велосипедпен қанша алысқа дейін бардындар? - Біздің кейіпкерлер велосипедпен орманға жол тартты. Орманда не істеуге болады? ---(Саңырауқұлақ,жидектер теруге болады). Саңырауқұлақ тергенде нені есте сақтау керек? (Саңырауқұлақтардың жеуге жарамдысы және жеуге жарамсыздары болады). Қандай саңырауқұлақтарды білесіңдер? (томарқұлақ,арыш,қозықұйрық, түлкіжем т,б) «Саңырауқұлақ теру»әдісі себеттен саңырауқұлақтардың суреттерін алып ,топтарға бірігеді. Саңырауқұлақтың артындағы амалдарды орындайды 20+50 =70 10+40=50 30-10=20 20+60=80 100-80=20 2+5=7 1+4=5 3-1=2 2+6=8 10-8=2 Өткенді пысықтау «Educaplay» платформасында «Бақаны келесі жағалауға шығару» әдісі Жаңа тақырыпты ашу Ой қозғау «Сиқырлы суреттер»әдісі Сиқырлы суреттер арқылы тақырыпты ашу. Олай болса балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кері есептер» Сабақ мақсаты: Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды үйренеді. Кері есеп құрастыруды меңгереді Бағалау: «Ыстық бауырсақ» Онда сабағымызды шығармашылық жұмыстан бастайық. №1 тапсырма (топтық жұмыс) Дәптермен жұмыс Есептер құрастырып оларды шығар. Оқулық бойынша және тақтадағы жұмыспен бір мезгілде балалар дәптерге есептердің шешулерін – өрнектерді жазады. Ереже Бейнеролик QR Мұндай есептерді кері есептер деп атайды. Есептің шартындағы белгілі шама ізделінді шамаға айналатын есепті берілген есепке кері есеп депатайды. №2 тапсырма (жұптық жұмыс) «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Өзін-өзі тексеруді жүзеге асырылады. Орындап болған соң, балалар сұлбаларын өзара салыстырады, кері есептердің маңызын түйсіне отырып, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды баяндап айтады. А)
Шешуі: 10+20=30 (с.) Жауабы: 30 саңырауқұлақ Ә)
Шешуі: 30-10=20 (с.) Жауабы: 20 саңырауқұлақ Б)
Шешуі: 30-20=10 (с.) Жауабы: 10 саңырауқұлақ Сергіту сәті. «Биле,биле шаңырақ» ЕҚБ Тақ,жұп және дөңгелек сандарды жалғастыр.
№ 3 тапсырма Өзіндік жұмыс (Ж.Ж) Есепте. 30 + 20= 50 90 - 70= 20 70 - 40= 30 80- 40= 40 60 - 30= 30 100 -60 = 40 10 + 80=90 30+40=70 ЕҚБ Қоянға көмектес
ҚБ: тапсырмасы Керекті цифрларды қой: 5 + = 6 2 + = 3 8 + = 9 9 - = 8 4 + = 5 1 + = 2 7 + = 8 8 - = 7 3 + = 4 9 + = 10 10 - = 9 7 - = 6 №4 тапсырма «Математикалық жарыс».
ҚЖ: Қай фигураға ұқсайды? Сызықпен қос.
Кері байланыс: «Ой жұмбақ»
Қуаныш Мұң Қорқыныш |
Сабаққа ынталанады Сәлемдесу. Балалар бір-біріне жақсы тілектер айтады Ойын ойнайды Есептер құрастырады Ережемен танысады. Бейнеролик тамашалай-ды. Оқушылар мұғалімнің жетекшілігі мен есеп шығарады, дәптерде сұлбаны толтырады Дәптермен жұмыс жасайды Бірлескен жұмыс орындайды Амалдарды орындайды Қимылдарды қайталап жасайды. Тақ,жұп және дөңгелек сандарды жалғастырады Есептеу жүргізеді Есептеуден жарысады Қосымша жұмыс жасайды Сабаққа кері байланыс жасайды. |
Оқушыларды мадақтап отыру
Бауырсақпен бағалау Дескриптор: Амалдарды орындайды-1б Ондықтарды қосу мен азайтуды біледі-1б Дескриптор: Есептің сұлбасын (қысқаша шартын) құрады-1б Өрнек құрып, мәнін есептейді-1б
Дескриптор: Есеп шығарады, дәптерде сұлбаны толтырады-1б Есептің шешу амал таңбасын таңдайды-1б Өрнек құрып, мәнін есептейді-1б Жарайсың! Мықтылық жасадыңдар!
Дескриптор: Қосудың мәнін есептейді-1б Азайтудың мәнін есептейді-1б Сен нағыз математиксің! Дескриптор. Амалдарды ретімен орындайды-1б Жарайсыңдар! |
АКТ тақта, презентация үлестірмелі парақтар. Орман Саңырау құлақ туралы суреттер Саңырау құлақ кеспе парақтары Оқулық
Суреттер Ереже жазылған плакат
Оқулық Оқулық Оқулық
Оқулық Суреттер Таратпа парақтар Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Батырова Гульжанат Нурбергеновна |
|||||
|
Күні: |
17.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70-сабақ. Кері есептер / Велосипедпен саяхатқа шығу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды үйренеді. Кері есеп құрастыруды меңгереді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал Қайырлы күн, достым! Сәтті күніміз болсын! Қасиетті жұма күнің! Сәттілікке толсын! Жақсы ниет тілекпен! Бастайық сабақ біз бүгін! -Балалар көңіл күйлерің қалай? -Керемет! -Балалар, сендердің қайсысың велосипедпен саяхаттадыңдар? -Велосипедпен қанша алысқа дейін бардындар? - Біздің кейіпкерлер велосипедпен орманға жол тартты. Орманда не істеуге болады? ---(Саңырауқұлақ,жидектер теруге болады). Саңырауқұлақ тергенде нені есте сақтау керек? (Саңырауқұлақтардың жеуге жарамдысы және жеуге жарамсыздары болады). Қандай саңырауқұлақтарды білесіңдер? (томарқұлақ,арыш,қозықұйрық, түлкіжем т,б) «Саңырауқұлақ теру»әдісі себеттен саңырауқұлақтардың суреттерін алып ,топтарға бірігеді. Саңырауқұлақтың артындағы амалдарды орындайды 20+50 =70 10+40=50 30-10=20 20+60=80 100-80=20 2+5=7 1+4=5 3-1=2 2+6=8 10-8=2 Өткенді пысықтау «Educaplay» платформасында «Бақаны келесі жағалауға шығару» әдісі Жаңа тақырыпты ашу Ой қозғау «Сиқырлы суреттер»әдісі Сиқырлы суреттер арқылы тақырыпты ашу. Олай болса балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кері есептер» Сабақ мақсаты: Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды үйренеді. Кері есеп құрастыруды меңгереді Бағалау: «Ыстық бауырсақ» Онда сабағымызды шығармашылық жұмыстан бастайық. №1 тапсырма (топтық жұмыс) Дәптермен жұмыс Есептер құрастырып оларды шығар. Оқулық бойынша және тақтадағы жұмыспен бір мезгілде балалар дәптерге есептердің шешулерін – өрнектерді жазады. Ереже Бейнеролик QR Мұндай есептерді кері есептер деп атайды. Есептің шартындағы белгілі шама ізделінді шамаға айналатын есепті берілген есепке кері есеп депатайды. №2 тапсырма (жұптық жұмыс) «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Өзін-өзі тексеруді жүзеге асырылады. Орындап болған соң, балалар сұлбаларын өзара салыстырады, кері есептердің маңызын түйсіне отырып, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды баяндап айтады. А)
Шешуі: 10+20=30 (с.) Жауабы: 30 саңырауқұлақ Ә)
Шешуі: 30-10=20 (с.) Жауабы: 20 саңырауқұлақ Б)
Шешуі: 30-20=10 (с.) Жауабы: 10 саңырауқұлақ Сергіту сәті. «Биле,биле шаңырақ» ЕҚБ Тақ,жұп және дөңгелек сандарды жалғастыр.
№ 3 тапсырма Өзіндік жұмыс (Ж.Ж) Есепте. 30 + 20= 50 90 - 70= 20 70 - 40= 30 80- 40= 40 60 - 30= 30 100 -60 = 40 10 + 80=90 30+40=70 ЕҚБ Қоянға көмектес
ҚБ: тапсырмасы Керекті цифрларды қой: 5 + = 6 2 + = 3 8 + = 9 9 - = 8 4 + = 5 1 + = 2 7 + = 8 8 - = 7 3 + = 4 9 + = 10 10 - = 9 7 - = 6 №4 тапсырма «Математикалық жарыс».
ҚЖ: Қай фигураға ұқсайды? Сызықпен қос.
Кері байланыс: «Ой жұмбақ»
Қуаныш Мұң Қорқыныш |
Сабаққа ынталанады Сәлемдесу. Балалар бір-біріне жақсы тілектер айтады Ойын ойнайды Есептер құрастырады Ережемен танысады. Бейнеролик тамашалай-ды. Оқушылар мұғалімнің жетекшілігі мен есеп шығарады, дәптерде сұлбаны толтырады Дәптермен жұмыс жасайды Бірлескен жұмыс орындайды Амалдарды орындайды Қимылдарды қайталап жасайды. Тақ,жұп және дөңгелек сандарды жалғастырады Есептеу жүргізеді Есептеуден жарысады Қосымша жұмыс жасайды Сабаққа кері байланыс жасайды. |
Оқушыларды мадақтап отыру
Бауырсақпен бағалау Дескриптор: Амалдарды орындайды-1б Ондықтарды қосу мен азайтуды біледі-1б Дескриптор: Есептің сұлбасын (қысқаша шартын) құрады-1б Өрнек құрып, мәнін есептейді-1б
Дескриптор: Есеп шығарады, дәптерде сұлбаны толтырады-1б Есептің шешу амал таңбасын таңдайды-1б Өрнек құрып, мәнін есептейді-1б Жарайсың! Мықтылық жасадыңдар!
Дескриптор: Қосудың мәнін есептейді-1б Азайтудың мәнін есептейді-1б Сен нағыз математиксің! Дескриптор. Амалдарды ретімен орындайды-1б Жарайсыңдар! |
АКТ тақта, презентация үлестірмелі парақтар. Орман Саңырау құлақ туралы суреттер Саңырау құлақ кеспе парақтары Оқулық
Суреттер Ереже жазылған плакат
Оқулық Оқулық Оқулық
Оқулық Суреттер Таратпа парақтар Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз


























