Ашық сабақ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп

132 ЖОББМ

Педагогтің аты-жөні:

Бұртай Ф.Н

Күні:

18.02.2025

Сыныбы: 4 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ит-адамның досы

Б.Соқпақбаев «Көшер кезде»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.2.4.1-аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

4.1.5.1 өз ойын , сезімін, көзқарасын өмірде болған өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру

4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін біледі, шығарманы дауыстап түсініп оқи алады; Өз ойын айта алады

Көптеген оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды; Өз сезімін өмірде болған өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра алады

Кейбір оқушылар: шығармаларды ерекшелігіне қарай ажыратады және салыстыра алады, Өз сезімін өмірде болған өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра алады , дәлелдей алады

Құндылық

Талап: қоршаған ортаның тазалығын сақтау

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастастыру

Мақсаты: Ойын ойнату арқылы жағымды көңіл-күй орнатып, топтарды анықтау.

«Түсті доптар»

Қызыл, сары, ақ добым,

Әрі-бері жүгіргің.

Қателеспей тезірек

2-2-ден тізілгің.

3-3-еуден тізілгің.

5-5-еуден тізілгің.

-Балалар, енді осы құраммен бүгінгі сабақта топ болып жұмыс істейсіңдер.

Өлең жолдарын айтады. Топқа бөлінеді.








Кері байланыс домбыра әдісі арқылы жасалады. Бағалау критерийіне сәйкес бағаланады.

Презентация



Доп,



Суреттер,





Үй тапсырмасын пысықтау

Алдыңғы білімді еске  түсіру (ұжымда) «Жылжымалы аялдама» әдісі арқылы жұпта сұраққа жауап алады.

Өтебай Тұрманжанов туралы не білеміз?

1905-1978 ақын 50ге тарта кітабы бар,Бұрыңғы Оңтүстік қазақстан облысы Бөген ауданы Жалғызағаш ауылында дүниеге келген

Қазақстанда қандай көлдер бар?

Балқаш көлі туралы кім айтады?

Көл суының адамға қандай пайдасы бар?

Көлге қандай сипаттама бересің?

Эпитет дегеніміз не?

Теңеу деген не? Бір затты немесе құбылысты екінші затқа,құбылысқа ұқсатып бейнелеу

Экология деген не? Қоршаған тіршілік ортасын зерттейтін ғылым

Эколог деген кім? қоршаған ортаны қорғайтын маман

Топта берілген қағаздан ит сөзін шығару

Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Сабағымыздың тақырыбы «Ит адамның досы» , сабақтың мақсаты: өз ойымды білдіремін. Шығармашылық жұмысқа дағдыланамын.

Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді. Жұпта бірі мұғалім болып сұрақ қояды, екіншісі оқушы болып жауап береді.

Өз ойын білдіреді-1б






Сурет


Презентация

Сабақтың басы

Топтық жұмыс. (ауызша) «МИКС» жаттығуы

Кеспеге түйінді 9-10 тірек сөздер жазылады.

Реніш, жақсы көру, күшігім, қуаныш, итім мақтаныш, сағыныш, өз-өзіне сенімділік, досым. Осы сөздерді қолданып, тапсырманы орындайды.

«Итім болса шіркін!» тақырыбына

1-ші топ – ит туралы не білеміз? білетіндерін айтады.

2-топ – сипаттайды.

3-ші топ – «Итім болса шіркін!» тақырыбына әңгімелейді. Көтеріңкі көңілмен .

4-ші топ – фантастикалық әңгіме құрайды.

Ал, балалар өздерің қандай жануар асырар едіңдер? Не себептен?


Тапсырманы топтық жұмыс арқылы орындайды.

Берілген сөздерді қолданып әңгіме құрайды;

Ит туралы білетінің айтады.



Дескриптор:

Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді-1б

өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б.

Презентация №1


Shape1



Мағынаны тану «Есіңе түсір» айдары

ҰЖ. «Қойын дәптер» әдісі бойынша Бердібек Соқпақбаев өмірі мен шығармашылығы жайлы білетін мағлұматтарды айту

Автор жайында мәлімет:.
Бердібек Соқпақбаев 1924жылы 15 қазанда Алматы обл, Нарынқол ауылында туған.
«Қазақ әдебиеті» газетінде, «Балдырған» журналында, Ш. Айманов атындағы «Қазақфильм» киностудиясында істеген.
Шығармашылығы: 1950ж. «Бұлақ» атты жыр жинағын шығарған. Кейін балалар мен жасөспірімдерге арналған 20 - дан астам әңгіме, повесть, роман кітаптарын ұсынды. «Менің атым Қожа», «Балалық шаққа саяхат»

Бүгін, біз Б. Соқпақбаевтың «Өлгендер қайтып келмейді» романынан үзінді «Көшер кезде» мәтінін оқып, әңгімелейміз

Бердібек Соқпақбаев туралы мәліметті тыңдайды.

Дескриптор:

Шығарманың жанрын біледі-1б;

Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді-1б;

Оқу түрлерін қолданады-1б


Суреттер


Видео


Презентация




Оқулық

Сабақтың ортасы

«Кардиограмма» әдісі бойынша ұжымдық жұмыс.

Бердібек Соқпақбаевтың «Көшер кезде» әңгімесін әр оқушы тізбектей оқып шығады.

Тақтада 4 сезім ілулі тұрады.

Қуаныш, реніш, қорқыныш, шаттық

Мәтінді оқығанда оқушы қандай көңіл күйде болды, сол кездегі жүрегінің қағысын сызыққа салады.

Неліктен ондай сезім болды?

«Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету.

Середей – сорайған, ұзарған.

Басына күн туған – қиыншылыққа тап болған

Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды.


Қандай сезімде болғаның айтады? Қағазға түсіреді.

Неліктен ондай сезімде болғанын айтады.

Дескриптор:

шығарма мазмұнын түсінеді-1б;

шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б;

-өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б.


Оқулық, дәптер.



Кеспе қағаздар









Т.Ж «Әдеби үйірме» әдісі

1-топ: Сілтеме табушылар.

Мәтіннің қызықты жерлерін табады

2-топ: Сұрақ қоюшылар.

Мәтіннің желісі бойынша топты ойландыратын сұрақ қояды

3-топ: Баяндаушы.Мәтін бойынша, топта өткен ой талқысы туралы баяндама жасайды.Мәтіндегі кейіпкерді суреттейді, мінездеме береді .

4-топ: Ізденуші.

Мәтінді ары қарай өз ойымен өрбітеді.

топта талқылайды.

Мәтінге көзге жүгіртіп әр топ тапсырманы орындайды

Дескриптор:

шығарма мазмұнын түсінеді-1б;

шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б;

-өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б.



Сергіту сәті





Дәптермен жұмыс. «Менің айтарым ...!» әдісі

Мінездеу – көркем шығармада кейіпкердің мінез-құлқын, сенім-нанымын, көзқарасын, көңіл күйін суреттеу. Мінездеу сол кейіпкердің жағымды –жағымсыз әрекеттері, сөйлеу мәдениеті, үлгі боларлық қылықтары арқылы көрінеді.

Оқушылар мәтіндегі бір кейіпкерді таңдайды. Өзін сол кейіпкердің орнына қойып хат жазады.



Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме жазадаы.


Дескриптор:.

шығарма мазмұнын түсінеді-1б;

шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б;

-өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б.


Оқулық


Жұмыс дәптері




Суреттер


Бейнекөрсетілім


Сабақтың соңы

«Білгенге маржан» айдары

Жеті қазына –қазақтың дәстүрлі дүниетанымындағы түсініктердің бірі. Қазақ халқы жеті қазынаны ержігіттің өмірімен байланыстырады. Жеті қазынаға жүйрік ат, қыран бүркіт, құмай тазы, берен мылтық, қанды ауыз қақпан, майланғыш ау, өткір кездік жатады.




Оқулық

Презентация


ҚБ тапсырмасы
Иттің жағымды жақтарын тізбектеп айтқан

 болатынбыз, енді жағымсыз жақтарын атап

шығып сақтану ережелерін құрыңдар:
− ауру иттен сақ болу
- ит ұстағаннан кейін қолды жуу
-көктемде және күзде иттер

көбінесе «құтыру»

ауруына тап болады, қасына жоламау

Үйге тапсырма беру : Мәтінді түсініп оқу.

Сұрақтарға жауап береді

«Мадақтау» әдісі арқылы кері байланыс жасау


Рефлексия


«Бес саусақ» әдісі

Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады:

1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.

Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? Shape2 Shape3 Shape4



Суреттер

Саралау.



Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?



1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым.

2.Үй тапсырмасын сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын.

3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін.

4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін.

Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын.

5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын.


Бағалау.



Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді.

2. «Домбыра » тәсілі


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін.



2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:.

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:






Shape5

















 

 



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.03.2025
218
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі