Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Қызығушылықты ояту |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастастыру Мақсаты: Ойын ойнату арқылы жағымды көңіл-күй орнатып, топтарды анықтау. «Түсті доптар» Қызыл, сары, ақ добым, Әрі-бері жүгіргің. Қателеспей тезірек 2-2-ден тізілгің. 3-3-еуден тізілгің. 5-5-еуден тізілгің. -Балалар, енді осы құраммен бүгінгі сабақта топ болып жұмыс істейсіңдер. |
Өлең жолдарын айтады. Топқа бөлінеді. |
Кері байланыс домбыра әдісі арқылы жасалады. Бағалау критерийіне сәйкес бағаланады. |
Презентация Доп, Суреттер, |
||
|
|
Үй тапсырмасын пысықтауАлдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Жылжымалы аялдама» әдісі арқылы жұпта сұраққа жауап алады. Өтебай Тұрманжанов туралы не білеміз? 1905-1978 ақын 50ге тарта кітабы бар,Бұрыңғы Оңтүстік қазақстан облысы Бөген ауданы Жалғызағаш ауылында дүниеге келген Қазақстанда қандай көлдер бар? Балқаш көлі туралы кім айтады? Көл суының адамға қандай пайдасы бар? Көлге қандай сипаттама бересің? Эпитет дегеніміз не? Теңеу деген не? Бір затты немесе құбылысты екінші затқа,құбылысқа ұқсатып бейнелеу Экология деген не? Қоршаған тіршілік ортасын зерттейтін ғылым Эколог деген кім? қоршаған ортаны қорғайтын маман Топта берілген қағаздан ит сөзін шығару Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Сабағымыздың тақырыбы «Ит адамның досы» , сабақтың мақсаты: өз ойымды білдіремін. Шығармашылық жұмысқа дағдыланамын. |
Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді. Жұпта бірі мұғалім болып сұрақ қояды, екіншісі оқушы болып жауап береді. |
Өз ойын білдіреді-1б |
Сурет Презентация |
||
|
Сабақтың басы |
Топтық жұмыс. (ауызша) «МИКС» жаттығуы Кеспеге түйінді 9-10 тірек сөздер жазылады. Реніш, жақсы көру, күшігім, қуаныш, итім мақтаныш, сағыныш, өз-өзіне сенімділік, досым. Осы сөздерді қолданып, тапсырманы орындайды. «Итім болса шіркін!» тақырыбына 1-ші топ – ит туралы не білеміз? білетіндерін айтады. 2-топ – сипаттайды. 3-ші топ – «Итім болса шіркін!» тақырыбына әңгімелейді. Көтеріңкі көңілмен . 4-ші топ – фантастикалық әңгіме құрайды. Ал, балалар өздерің қандай жануар асырар едіңдер? Не себептен? |
Тапсырманы топтық жұмыс арқылы орындайды. Берілген сөздерді қолданып әңгіме құрайды; Ит туралы білетінің айтады. |
Дескриптор: Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді-1б өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
Презентация №1
|
||
|
|
Мағынаны тану «Есіңе түсір» айдары ҰЖ. «Қойын дәптер» әдісі бойынша Бердібек Соқпақбаев өмірі мен шығармашылығы жайлы білетін мағлұматтарды айту Автор жайында мәлімет:. Бүгін, біз Б. Соқпақбаевтың «Өлгендер қайтып келмейді» романынан үзінді «Көшер кезде» мәтінін оқып, әңгімелейміз |
Бердібек Соқпақбаев туралы мәліметті тыңдайды. |
Дескриптор: Шығарманың жанрын біледі-1б; Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді-1б; Оқу түрлерін қолданады-1б |
Суреттер Видео Презентация Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Кардиограмма» әдісі бойынша ұжымдық жұмыс. Бердібек Соқпақбаевтың «Көшер кезде» әңгімесін әр оқушы тізбектей оқып шығады. Тақтада 4 сезім ілулі тұрады. Қуаныш, реніш, қорқыныш, шаттық Мәтінді оқығанда оқушы қандай көңіл күйде болды, сол кездегі жүрегінің қағысын сызыққа салады. Неліктен ондай сезім болды? «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету. Середей – сорайған, ұзарған. Басына күн туған – қиыншылыққа тап болған |
Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды. Қандай сезімде болғаның айтады? Қағазға түсіреді. Неліктен ондай сезімде болғанын айтады. |
Дескриптор: шығарма мазмұнын түсінеді-1б; шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б; -өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
Оқулық, дәптер. Кеспе қағаздар |
||
|
|
Т.Ж «Әдеби үйірме» әдісі 1-топ: Сілтеме табушылар. Мәтіннің қызықты жерлерін табады 2-топ: Сұрақ қоюшылар. Мәтіннің желісі бойынша топты ойландыратын сұрақ қояды 3-топ: Баяндаушы.Мәтін бойынша, топта өткен ой талқысы туралы баяндама жасайды.Мәтіндегі кейіпкерді суреттейді, мінездеме береді . 4-топ: Ізденуші. Мәтінді ары қарай өз ойымен өрбітеді. |
топта талқылайды. Мәтінге көзге жүгіртіп әр топ тапсырманы орындайды |
Дескриптор: шығарма мазмұнын түсінеді-1б; шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б; -өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
|
||
|
|
Сергіту сәті |
|
|
|
||
|
|
Дәптермен жұмыс. «Менің айтарым ...!» әдісі Мінездеу – көркем шығармада кейіпкердің мінез-құлқын, сенім-нанымын, көзқарасын, көңіл күйін суреттеу. Мінездеу сол кейіпкердің жағымды –жағымсыз әрекеттері, сөйлеу мәдениеті, үлгі боларлық қылықтары арқылы көрінеді. Оқушылар мәтіндегі бір кейіпкерді таңдайды. Өзін сол кейіпкердің орнына қойып хат жазады. |
Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме жазадаы. |
Дескриптор:. шығарма мазмұнын түсінеді-1б; шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б; -өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Бейнекөрсетілім |
||
|
Сабақтың соңы |
«Білгенге маржан» айдары Жеті қазына –қазақтың дәстүрлі дүниетанымындағы түсініктердің бірі. Қазақ халқы жеті қазынаны ержігіттің өмірімен байланыстырады. Жеті қазынаға жүйрік ат, қыран бүркіт, құмай тазы, берен мылтық, қанды ауыз қақпан, майланғыш ау, өткір кездік жатады. |
|
|
Оқулық Презентация |
||
|
|
ҚБ
тапсырмасы болатынбыз, енді жағымсыз жақтарын атап шығып сақтану ережелерін құрыңдар: көбінесе «құтыру» ауруына тап болады, қасына жоламау Үйге тапсырма беру : Мәтінді түсініп оқу. |
Сұрақтарға жауап береді |
«Мадақтау» әдісі арқылы кері байланыс жасау |
|
||
|
Рефлексия |
«Бес саусақ» әдісі Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады: 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді
қалайша сезіндім? |
|
|
Суреттер |
||
|
Саралау.
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Үй тапсырмасын сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін. Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын. 5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын. |
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2. «Домбыра » тәсілі |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:. 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Қызығушылықты ояту |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастастыру Мақсаты: Ойын ойнату арқылы жағымды көңіл-күй орнатып, топтарды анықтау. «Түсті доптар» Қызыл, сары, ақ добым, Әрі-бері жүгіргің. Қателеспей тезірек 2-2-ден тізілгің. 3-3-еуден тізілгің. 5-5-еуден тізілгің. -Балалар, енді осы құраммен бүгінгі сабақта топ болып жұмыс істейсіңдер. |
Өлең жолдарын айтады. Топқа бөлінеді. |
Кері байланыс домбыра әдісі арқылы жасалады. Бағалау критерийіне сәйкес бағаланады. |
Презентация Доп, Суреттер, |
||
|
|
Үй тапсырмасын пысықтауАлдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Жылжымалы аялдама» әдісі арқылы жұпта сұраққа жауап алады. Өтебай Тұрманжанов туралы не білеміз? 1905-1978 ақын 50ге тарта кітабы бар,Бұрыңғы Оңтүстік қазақстан облысы Бөген ауданы Жалғызағаш ауылында дүниеге келген Қазақстанда қандай көлдер бар? Балқаш көлі туралы кім айтады? Көл суының адамға қандай пайдасы бар? Көлге қандай сипаттама бересің? Эпитет дегеніміз не? Теңеу деген не? Бір затты немесе құбылысты екінші затқа,құбылысқа ұқсатып бейнелеу Экология деген не? Қоршаған тіршілік ортасын зерттейтін ғылым Эколог деген кім? қоршаған ортаны қорғайтын маман Топта берілген қағаздан ит сөзін шығару Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Сабағымыздың тақырыбы «Ит адамның досы» , сабақтың мақсаты: өз ойымды білдіремін. Шығармашылық жұмысқа дағдыланамын. |
Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді. Жұпта бірі мұғалім болып сұрақ қояды, екіншісі оқушы болып жауап береді. |
Өз ойын білдіреді-1б |
Сурет Презентация |
||
|
Сабақтың басы |
Топтық жұмыс. (ауызша) «МИКС» жаттығуы Кеспеге түйінді 9-10 тірек сөздер жазылады. Реніш, жақсы көру, күшігім, қуаныш, итім мақтаныш, сағыныш, өз-өзіне сенімділік, досым. Осы сөздерді қолданып, тапсырманы орындайды. «Итім болса шіркін!» тақырыбына 1-ші топ – ит туралы не білеміз? білетіндерін айтады. 2-топ – сипаттайды. 3-ші топ – «Итім болса шіркін!» тақырыбына әңгімелейді. Көтеріңкі көңілмен . 4-ші топ – фантастикалық әңгіме құрайды. Ал, балалар өздерің қандай жануар асырар едіңдер? Не себептен? |
Тапсырманы топтық жұмыс арқылы орындайды. Берілген сөздерді қолданып әңгіме құрайды; Ит туралы білетінің айтады. |
Дескриптор: Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді-1б өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
Презентация №1
|
||
|
|
Мағынаны тану «Есіңе түсір» айдары ҰЖ. «Қойын дәптер» әдісі бойынша Бердібек Соқпақбаев өмірі мен шығармашылығы жайлы білетін мағлұматтарды айту Автор жайында мәлімет:. Бүгін, біз Б. Соқпақбаевтың «Өлгендер қайтып келмейді» романынан үзінді «Көшер кезде» мәтінін оқып, әңгімелейміз |
Бердібек Соқпақбаев туралы мәліметті тыңдайды. |
Дескриптор: Шығарманың жанрын біледі-1б; Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді-1б; Оқу түрлерін қолданады-1б |
Суреттер Видео Презентация Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Кардиограмма» әдісі бойынша ұжымдық жұмыс. Бердібек Соқпақбаевтың «Көшер кезде» әңгімесін әр оқушы тізбектей оқып шығады. Тақтада 4 сезім ілулі тұрады. Қуаныш, реніш, қорқыныш, шаттық Мәтінді оқығанда оқушы қандай көңіл күйде болды, сол кездегі жүрегінің қағысын сызыққа салады. Неліктен ондай сезім болды? «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету. Середей – сорайған, ұзарған. Басына күн туған – қиыншылыққа тап болған |
Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды. Қандай сезімде болғаның айтады? Қағазға түсіреді. Неліктен ондай сезімде болғанын айтады. |
Дескриптор: шығарма мазмұнын түсінеді-1б; шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б; -өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
Оқулық, дәптер. Кеспе қағаздар |
||
|
|
Т.Ж «Әдеби үйірме» әдісі 1-топ: Сілтеме табушылар. Мәтіннің қызықты жерлерін табады 2-топ: Сұрақ қоюшылар. Мәтіннің желісі бойынша топты ойландыратын сұрақ қояды 3-топ: Баяндаушы.Мәтін бойынша, топта өткен ой талқысы туралы баяндама жасайды.Мәтіндегі кейіпкерді суреттейді, мінездеме береді . 4-топ: Ізденуші. Мәтінді ары қарай өз ойымен өрбітеді. |
топта талқылайды. Мәтінге көзге жүгіртіп әр топ тапсырманы орындайды |
Дескриптор: шығарма мазмұнын түсінеді-1б; шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б; -өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
|
||
|
|
Сергіту сәті |
|
|
|
||
|
|
Дәптермен жұмыс. «Менің айтарым ...!» әдісі Мінездеу – көркем шығармада кейіпкердің мінез-құлқын, сенім-нанымын, көзқарасын, көңіл күйін суреттеу. Мінездеу сол кейіпкердің жағымды –жағымсыз әрекеттері, сөйлеу мәдениеті, үлгі боларлық қылықтары арқылы көрінеді. Оқушылар мәтіндегі бір кейіпкерді таңдайды. Өзін сол кейіпкердің орнына қойып хат жазады. |
Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме жазадаы. |
Дескриптор:. шығарма мазмұнын түсінеді-1б; шығарма бойынша бағалау сұрақтарын қояды-1б; -өз ойын дәлелмен жеткізеді-1б. |
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Бейнекөрсетілім |
||
|
Сабақтың соңы |
«Білгенге маржан» айдары Жеті қазына –қазақтың дәстүрлі дүниетанымындағы түсініктердің бірі. Қазақ халқы жеті қазынаны ержігіттің өмірімен байланыстырады. Жеті қазынаға жүйрік ат, қыран бүркіт, құмай тазы, берен мылтық, қанды ауыз қақпан, майланғыш ау, өткір кездік жатады. |
|
|
Оқулық Презентация |
||
|
|
ҚБ
тапсырмасы болатынбыз, енді жағымсыз жақтарын атап шығып сақтану ережелерін құрыңдар: көбінесе «құтыру» ауруына тап болады, қасына жоламау Үйге тапсырма беру : Мәтінді түсініп оқу. |
Сұрақтарға жауап береді |
«Мадақтау» әдісі арқылы кері байланыс жасау |
|
||
|
Рефлексия |
«Бес саусақ» әдісі Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады: 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді
қалайша сезіндім? |
|
|
Суреттер |
||
|
Саралау.
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Үй тапсырмасын сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін. Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын. 5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын. |
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2. «Домбыра » тәсілі |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:. 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
![]()
шағым қалдыра аласыз
















