|
Білім беру ұйымының атауы |
№132 ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар . Жазбаша көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қонысбек А.Т |
|||||
|
Күні: |
15.02.2024ж |
|||||
|
Сынып: 3 |
И |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін қолданады. Көпшілігі: мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санғакөбейтуді алгоритмге сәйкес түсінік береді. Кейбірі: мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін түсіндіре алады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: ізденімпаз,жаңашыл ұрпақ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Психологиялық дайындық Күнге қарап қолымды Бір екі деп соғайын. Қарап тұрған құрбыма Мен қолымды бұлғаймын Өткенді пысықтау Үйге берілген есептерді тексеру «Жылжымалы аялдама» Көбейтудің компоненттерін кім атайды? Бөлудің компоненттерін кім атайды? Қалдық дегеніміз не? Қалдықпен орындауда қалай тексереді? ҰЖ .1-тапсырма «Ойлан тап!» әдісі бойынша орындап тақырыпты ашу. Ұлы математикпен танысу. Жиындарға қара. А жиынына тиесілі болуы мүмкін фигураларды таңда. Сол фигураларда жазылған әріптерді ретімен оқы. Сонда сен осындай диаграммаларға аты берілген ғалымның фамилиясын біле аласың. В жиынының элементтерін атап, тағы бір белгілі математикатің фамилиясын анықта .
Леонард Эйлер (1707-1783) - бұл ғылымдардың дамуына (физика, астрономия және бірқатар қолданбалы ғылымдар сияқты) үлкен үлес қосқан швейцариялық, неміс және орыс математигі және механигі. Өмір сүрген жылдары ол әр түрлі салаларға қатысты 850-ден астам шығарма жариялады. Леонард Эйлер өзінің өмірбаянының осы кезеңінде механика, музыка теориясы мен сәулет өнерін терең зерттеді. Ол әртүрлі тақырыпта 470-ке жуық еңбек жариялады. Джон Венн - британдық логик және философ, көптеген салаларда, соның ішінде жиынтық теорияда, ықтималдықта, логикада қолданылатын әйгілі британдық логик және философ., статистика және информатика. Джон Венн логика құмар болған. Ол Венн диаграммасын ойлап тапқан . |
Амандасады. . Үй тапсырмасын тексертеді Оқушы мұғалім болып жұбына сұрақ қояды, жұбы жауап береді. Білім алушылар диаграммада берілген әріптерден ұлы математика Эйлер Венн екенің табады. Эйлер Вен туралы мәлімет алады. |
Бағалау балл жүйесі арқылы
Дескриптор: Қайталауға арналған есептер шығарады-1б Есептердің шығару жолын түсіндіреді-1б |
Көңіл күй стикерлері Презентация №1 Презентация Венн диаграммасы |
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып. Оқулықпен жұмыс. ӨЖ. Баған түрінде есептеп. Дұрыстығын тексер. 323*2=646 844/2=422 124*2=248 482/2=241 231*3=693 663/3=221 Амалдар бойынша баған түрінде есептеү 1000-32*3-84/2=862 124*2+482/2=489 |
Балалар отырып өзіндік жұмыс ретінде жеке орындайды. Бірінші орындаған оқушы тақтаға жазады. |
Дескриптор: Есептуді түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды-1б Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді қолданады -1б; |
Оқулық Жұмыс дәптері Тақта |
||
|
|
ҰЖ. «Құмсағат» ойыны . Кестені пайдаланып, тура теңдік пен теңсіздікті табады. |
Оқушылар тура теңдікті табады, тапқан жауабын экраннан салыстырады |
Дескриптор: Теңдік құрастырады-1б, Теңсізідік құрастырады-1 б; Көбейту түрлерін қолданады-1б |
Презентация, құмсағат ойыны |
||
|
|
Топтық жұмыс 1-топ: «Ақылды үкілер» әдісі арқылы орындалады. Амалдардың орындалу ретін анықтап, баған түрінде жазып есептейді. 864/2+121*3 1.864/2=432 2.121*3=363 3.432+363=795 2-топ: «Кластер құру» әдісі арқылы орындалады. Өрнектердің біреуін таңдап есеп құрастыр . 320*2+120*3 450*2-120*3
|
Балалар топпен бірлесіп, амалдардың орындалу ретін көрсетін, есепті баған түрінде орындайды. Суреттер мен өрнектердің біреуін пайдаланып есеп құрастырады, мәнін табады. |
Дескриптор: Есептуді түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды-1б Есептерді шығарады-1б
|
Кесте Суреттер Презентация
|
||
|
|
Сергіту сәті |
Көңілді қимылдар |
|
|
||
|
|
Жұптық жұмыс. «Бес саусақ» әдісі арқылы орындау. Теңдеуді шеш У+30*5=450 C +4*25=985 B *(300-250)=550 |
Жұбымен бірге бес саусаққа теңдеуді шешу жолдарын жазады. |
Дескриптор: Теңдеудің шешу жолын біледі-1б; Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді қолданады-1б |
Алақан суреті
|
||
|
Сабақтың соңы |
ҰЖ. « Кубик рубик» ойыны
|
Кубикті лақтырады. Қандай сан түссе сол санға қосындының мәнін сол санға көбейтеді. |
Дескриптор: Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді қолданады-1б |
Презентация Кесте Кубик |
||
|
|
ҚБ тапсырма: «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы тапсырманы орындайды |
Геометриялық фигураларда берілген өрнектің мәнін табады |
Дескриптор: Екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді- 1б; Екі, үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай бөледі-1б |
|
||
|
|
Рефлексия
|
WhatsApp желісі деп берілген кеспеге сабақтан алған әсерін жазады. |
|
|
||
У+30*5=450
С +4*25=985
В *(300-250)=550


|
«Кластер құру» әдісі арқылы орындалады. Өрнектердің біреуін таңдап есеп құрастыр . 320*2+120*3 450*2-120*3 |
|
«Ақылды үкілер» әдісі арқылы орындалады. Амалдардың орындалу ретін анықтап, баған түрінде жазып есептейді. 864/2+121*3 |







![]()

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
№132 ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар . Жазбаша көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қонысбек А.Т |
|||||
|
Күні: |
15.02.2024ж |
|||||
|
Сынып: 3 |
И |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін қолданады. Көпшілігі: мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санғакөбейтуді алгоритмге сәйкес түсінік береді. Кейбірі: мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін түсіндіре алады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: ізденімпаз,жаңашыл ұрпақ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Психологиялық дайындық Күнге қарап қолымды Бір екі деп соғайын. Қарап тұрған құрбыма Мен қолымды бұлғаймын Өткенді пысықтау Үйге берілген есептерді тексеру «Жылжымалы аялдама» Көбейтудің компоненттерін кім атайды? Бөлудің компоненттерін кім атайды? Қалдық дегеніміз не? Қалдықпен орындауда қалай тексереді? ҰЖ .1-тапсырма «Ойлан тап!» әдісі бойынша орындап тақырыпты ашу. Ұлы математикпен танысу. Жиындарға қара. А жиынына тиесілі болуы мүмкін фигураларды таңда. Сол фигураларда жазылған әріптерді ретімен оқы. Сонда сен осындай диаграммаларға аты берілген ғалымның фамилиясын біле аласың. В жиынының элементтерін атап, тағы бір белгілі математикатің фамилиясын анықта .
Леонард Эйлер (1707-1783) - бұл ғылымдардың дамуына (физика, астрономия және бірқатар қолданбалы ғылымдар сияқты) үлкен үлес қосқан швейцариялық, неміс және орыс математигі және механигі. Өмір сүрген жылдары ол әр түрлі салаларға қатысты 850-ден астам шығарма жариялады. Леонард Эйлер өзінің өмірбаянының осы кезеңінде механика, музыка теориясы мен сәулет өнерін терең зерттеді. Ол әртүрлі тақырыпта 470-ке жуық еңбек жариялады. Джон Венн - британдық логик және философ, көптеген салаларда, соның ішінде жиынтық теорияда, ықтималдықта, логикада қолданылатын әйгілі британдық логик және философ., статистика және информатика. Джон Венн логика құмар болған. Ол Венн диаграммасын ойлап тапқан . |
Амандасады. . Үй тапсырмасын тексертеді Оқушы мұғалім болып жұбына сұрақ қояды, жұбы жауап береді. Білім алушылар диаграммада берілген әріптерден ұлы математика Эйлер Венн екенің табады. Эйлер Вен туралы мәлімет алады. |
Бағалау балл жүйесі арқылы
Дескриптор: Қайталауға арналған есептер шығарады-1б Есептердің шығару жолын түсіндіреді-1б |
Көңіл күй стикерлері Презентация №1 Презентация Венн диаграммасы |
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып. Оқулықпен жұмыс. ӨЖ. Баған түрінде есептеп. Дұрыстығын тексер. 323*2=646 844/2=422 124*2=248 482/2=241 231*3=693 663/3=221 Амалдар бойынша баған түрінде есептеү 1000-32*3-84/2=862 124*2+482/2=489 |
Балалар отырып өзіндік жұмыс ретінде жеке орындайды. Бірінші орындаған оқушы тақтаға жазады. |
Дескриптор: Есептуді түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды-1б Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді қолданады -1б; |
Оқулық Жұмыс дәптері Тақта |
||
|
|
ҰЖ. «Құмсағат» ойыны . Кестені пайдаланып, тура теңдік пен теңсіздікті табады. |
Оқушылар тура теңдікті табады, тапқан жауабын экраннан салыстырады |
Дескриптор: Теңдік құрастырады-1б, Теңсізідік құрастырады-1 б; Көбейту түрлерін қолданады-1б |
Презентация, құмсағат ойыны |
||
|
|
Топтық жұмыс 1-топ: «Ақылды үкілер» әдісі арқылы орындалады. Амалдардың орындалу ретін анықтап, баған түрінде жазып есептейді. 864/2+121*3 1.864/2=432 2.121*3=363 3.432+363=795 2-топ: «Кластер құру» әдісі арқылы орындалады. Өрнектердің біреуін таңдап есеп құрастыр . 320*2+120*3 450*2-120*3
|
Балалар топпен бірлесіп, амалдардың орындалу ретін көрсетін, есепті баған түрінде орындайды. Суреттер мен өрнектердің біреуін пайдаланып есеп құрастырады, мәнін табады. |
Дескриптор: Есептуді түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды-1б Есептерді шығарады-1б
|
Кесте Суреттер Презентация
|
||
|
|
Сергіту сәті |
Көңілді қимылдар |
|
|
||
|
|
Жұптық жұмыс. «Бес саусақ» әдісі арқылы орындау. Теңдеуді шеш У+30*5=450 C +4*25=985 B *(300-250)=550 |
Жұбымен бірге бес саусаққа теңдеуді шешу жолдарын жазады. |
Дескриптор: Теңдеудің шешу жолын біледі-1б; Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді қолданады-1б |
Алақан суреті
|
||
|
Сабақтың соңы |
ҰЖ. « Кубик рубик» ойыны
|
Кубикті лақтырады. Қандай сан түссе сол санға қосындының мәнін сол санға көбейтеді. |
Дескриптор: Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді қолданады-1б |
Презентация Кесте Кубик |
||
|
|
ҚБ тапсырма: «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы тапсырманы орындайды |
Геометриялық фигураларда берілген өрнектің мәнін табады |
Дескриптор: Екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді- 1б; Екі, үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай бөледі-1б |
|
||
|
|
Рефлексия
|
WhatsApp желісі деп берілген кеспеге сабақтан алған әсерін жазады. |
|
|
||
У+30*5=450
С +4*25=985
В *(300-250)=550


|
«Кластер құру» әдісі арқылы орындалады. Өрнектердің біреуін таңдап есеп құрастыр . 320*2+120*3 450*2-120*3 |
|
«Ақылды үкілер» әдісі арқылы орындалады. Амалдардың орындалу ретін анықтап, баған түрінде жазып есептейді. 864/2+121*3 |







![]()

шағым қалдыра аласыз






















