|
Мактаб |
М.Маметова номли №111 УЎББМ |
|
Фан |
Ўзбек тили |
|
Бўлим |
IV. Инсон ҳуқуқи ва эркинлиги |
|
Ўқитувчи исми-фамилияси: |
Ниязова Шохида Шариббаевна |
|
Куни : |
12.12.2024й |
|
Синф : 9-“А” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарс мавзуси: |
11-ДАРС. Виждон эркинлиги ҳуқуқининг аҳамияти |
|
Таълимий мақсадлар: |
9.1.1.1.Матндаги ахборот мазмунининг асосий ва майда тафсилотларигача тушуниш, танқидий фикр билдириш 9.3.3.1.Ишончли далил ва далолатномаларга таянган ҳолда маълумотларни тақдимот тарзида баён этиш |
|
Дарс мақсади: |
- матндаги ахборот мазмунининг асосий ва майда тафсилотларигача тушуниш, танқидий фикр билдириш -ишончли далил ва далолатномаларга таянган ҳолда маълумотларни тақдимот тарзида баён этиш |
Дарснинг бориши
|
Дарс босқичлари / дарс вақти |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Ресурслар ва баҳолаш |
||
|
Дарснинг кириш қисми Ташкилий қисм 3-5 дақиқа Ўтилган дарсларни эсга тушириш 3-5 дақиқа |
"Бирга таълим" қадриятлари Инсоний қадриятларни сингдириш "Бирлик ва ҳамжихатликда ишлаш" Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат, дўстона муносабатни онгига сингдириш. Ўқитувчи бошчилигида тилак айтиш орқали синфдаги вазият яхшиланади ва дарсга ҳозирлик кўрилади Уйга вазифани ўқитади ва текширади Ўқувчилар диққатини чорлайди, дарсга жалб этади. Муҳокама
учун саволлар |
Бир-бирларига тилак айтадилар. Синфдаги вазият яхшиланади ва дарсга ҳозирлик кўрадилар. Ўқувчилар ўтилган дарс юзасидан берилган саволларга жавоб берадилар.. 1. Қўшма гапларнинг боғланишига кўра турини билади; 2.Қўшма гапнинг қисмларини аниқлайди; 3.Тобе гапни ҳоким гапга боғловчи воситаларни кўрсатади. Ўқитувчи аввалги дарс юзасидан берилган саволларнинг жавобларини тинглайди ва тўлдиради, хулосалайди ва янги дарсга боғлайдиЎқитувчининг ўтилган дарс юзасидан мустаҳкамлашларини тинглайди. |
|
||
|
Дарснинг асосий қисми Янги мавзу 25-30дақиқа
Ўтилган дарсларни эсга тушириш 3-5 дақиқа |
Янги дарс: Виждон эркинлиги ҳуқуқининг аҳамиятимавзуси эълон қилинади.
39-машқ.
Матнни ўқинг, гуруҳда
муҳокама юритиб, топшириқларни
бажаринг. Гуруҳлар матн устида ишлайдилар ва саволларга жавоб бериш учун “МУАММОЛИ ВАЗИЯТ” усулини қўллаймиз. Усулнинг босқичлари: 1.Ўқувчилар 3 гуруҳга бирикадилар.Таълим берувчи ҳар бир гуруҳга алоҳида муаммоли савол танлайсиз, мақсад ва вазифаларини аниқлаб оласиз. 1-гуруҳ: Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 18-моддаси 2-гуруҳ: Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 22-моддаси 3-гуруҳ: Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 145-моддаси ҳақида ўрганасиз ва “тақдимот” тайёрлайсиз. Ўқувчиларнинг тайёрлаган тақдимотларини тинглайди ва баҳолайди “Ақлий ҳужум”
1. Қозоғистонда
фуқароларнинг конституциявий шаъни ва қадр-қиммати тавсифини
ифодалаб беринг? Мустақил ишлаш 4. Матндан қўшма гапларни аниқланг, кўчириб ёзинг, боғланишига кўра қўшма гапнинг қайси турига мансуб эканлигини тушунтиринг ҳамда мураккаб қўшма гапларга таъриф беринг |
Янги дарс учун тайёрланган слайд ва презентацияларни томоша қилади ва дарс мавзусини оча оладилар. Матнолди саволларга жавоб берадилар. Бунда .фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликлари ҳақидқги тушунчаларини баён қиладилар. Қўшма гаплар ва боғловчисиз қўшма гаплар ҳақида олган билимларини қайта такрорлайди ва янги дарсга боғлайди. Дескрипторлар: - топшириқнинг мақсад ва вазифасини англайди; - кичик гуруҳлар берилган мавзуни ўргана оладилар. - мавзунинг келиб чиқиш сабабларини аниқлайдилар; - белгиланган тақдимот Кичик гуруҳлар берилган муаммоли вазиятни ўрганадилар. Топшириқни аниқлайдилар ва ҳар бир гуруҳ белгиланган мавзу устида ишлайди ва тақдимот қилади. Барча тақдимотдан сўнг бир хил фикрлар жамланади , сўнгра бир хил ечимлар жамланади. Гуруҳ таълим берувчи билан биргаликда муаммоли вазиятни ечиш йўлларининг энг мақбул вариантларини танлаб олади. устида ишлайди ва тақдимот қилади Дескрипторлар
1. Қозоғистонда
фуқароларнинг конституциявий шаъни ва қадр-қиммати тавсифини
ифодалаб беради; 4. Матндан қўшма гапларни аниқлаб, кўчириб ёзади, боғланишига кўра қўшма гапнинг қайси турига мансуб эканлигини тушунтиради; 5.Мураккаб қўшма гапларга таъриф бера олади; Қолиплаштируви баҳолаш |
9-синф. Ўзбек тили
https://www.youtube.com/watch?v=SWm6z-yqDWM
|
||
|
Дарснинг якуни 3-5 дақиқа Уйга вазифа |
Ўқувчиларга дарс якунида рефлексия яратиш Уйга вазифа: . Топшириқлар: 1.Қўшма гапнинг турини айтинг; 2.Қўшма гапнинг қисмларини аниқланг; 3.Тобе гапни ҳоким гапга боғловчи воситани кўрсатинг; 4.Ҳоким гапдаги гап бўлакларини аниқланг. |
.
|
|||
|
Рефлексия: 1.ТМ ҳаққоний белгиланганми? 2.Ўқувчиларнинг барчаси ТМ га эриша олдими? 3.Эриша олмасалар, нима учун? 4.Дарсда табақалаштириш тўғри олиб борилдими? 5.Дарс босқичларида вақт тўғри сарфландими? 6.Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? |
|
|
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2. Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2: Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Мактаб |
М.Маметова номли №111 УЎББМ |
|
Фан |
Ўзбек тили |
|
Бўлим |
IV. Инсон ҳуқуқи ва эркинлиги |
|
Ўқитувчи исми-фамилияси: |
Ниязова Шохида Шариббаевна |
|
Куни : |
12.12.2024й |
|
Синф : 9-“А” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарс мавзуси: |
11-ДАРС. Виждон эркинлиги ҳуқуқининг аҳамияти |
|
Таълимий мақсадлар: |
9.1.1.1.Матндаги ахборот мазмунининг асосий ва майда тафсилотларигача тушуниш, танқидий фикр билдириш 9.3.3.1.Ишончли далил ва далолатномаларга таянган ҳолда маълумотларни тақдимот тарзида баён этиш |
|
Дарс мақсади: |
- матндаги ахборот мазмунининг асосий ва майда тафсилотларигача тушуниш, танқидий фикр билдириш -ишончли далил ва далолатномаларга таянган ҳолда маълумотларни тақдимот тарзида баён этиш |
Дарснинг бориши
|
Дарс босқичлари / дарс вақти |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Ресурслар ва баҳолаш |
||
|
Дарснинг кириш қисми Ташкилий қисм 3-5 дақиқа Ўтилган дарсларни эсга тушириш 3-5 дақиқа |
"Бирга таълим" қадриятлари Инсоний қадриятларни сингдириш "Бирлик ва ҳамжихатликда ишлаш" Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат, дўстона муносабатни онгига сингдириш. Ўқитувчи бошчилигида тилак айтиш орқали синфдаги вазият яхшиланади ва дарсга ҳозирлик кўрилади Уйга вазифани ўқитади ва текширади Ўқувчилар диққатини чорлайди, дарсга жалб этади. Муҳокама
учун саволлар |
Бир-бирларига тилак айтадилар. Синфдаги вазият яхшиланади ва дарсга ҳозирлик кўрадилар. Ўқувчилар ўтилган дарс юзасидан берилган саволларга жавоб берадилар.. 1. Қўшма гапларнинг боғланишига кўра турини билади; 2.Қўшма гапнинг қисмларини аниқлайди; 3.Тобе гапни ҳоким гапга боғловчи воситаларни кўрсатади. Ўқитувчи аввалги дарс юзасидан берилган саволларнинг жавобларини тинглайди ва тўлдиради, хулосалайди ва янги дарсга боғлайдиЎқитувчининг ўтилган дарс юзасидан мустаҳкамлашларини тинглайди. |
|
||
|
Дарснинг асосий қисми Янги мавзу 25-30дақиқа
Ўтилган дарсларни эсга тушириш 3-5 дақиқа |
Янги дарс: Виждон эркинлиги ҳуқуқининг аҳамиятимавзуси эълон қилинади.
39-машқ.
Матнни ўқинг, гуруҳда
муҳокама юритиб, топшириқларни
бажаринг. Гуруҳлар матн устида ишлайдилар ва саволларга жавоб бериш учун “МУАММОЛИ ВАЗИЯТ” усулини қўллаймиз. Усулнинг босқичлари: 1.Ўқувчилар 3 гуруҳга бирикадилар.Таълим берувчи ҳар бир гуруҳга алоҳида муаммоли савол танлайсиз, мақсад ва вазифаларини аниқлаб оласиз. 1-гуруҳ: Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 18-моддаси 2-гуруҳ: Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 22-моддаси 3-гуруҳ: Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 145-моддаси ҳақида ўрганасиз ва “тақдимот” тайёрлайсиз. Ўқувчиларнинг тайёрлаган тақдимотларини тинглайди ва баҳолайди “Ақлий ҳужум”
1. Қозоғистонда
фуқароларнинг конституциявий шаъни ва қадр-қиммати тавсифини
ифодалаб беринг? Мустақил ишлаш 4. Матндан қўшма гапларни аниқланг, кўчириб ёзинг, боғланишига кўра қўшма гапнинг қайси турига мансуб эканлигини тушунтиринг ҳамда мураккаб қўшма гапларга таъриф беринг |
Янги дарс учун тайёрланган слайд ва презентацияларни томоша қилади ва дарс мавзусини оча оладилар. Матнолди саволларга жавоб берадилар. Бунда .фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликлари ҳақидқги тушунчаларини баён қиладилар. Қўшма гаплар ва боғловчисиз қўшма гаплар ҳақида олган билимларини қайта такрорлайди ва янги дарсга боғлайди. Дескрипторлар: - топшириқнинг мақсад ва вазифасини англайди; - кичик гуруҳлар берилган мавзуни ўргана оладилар. - мавзунинг келиб чиқиш сабабларини аниқлайдилар; - белгиланган тақдимот Кичик гуруҳлар берилган муаммоли вазиятни ўрганадилар. Топшириқни аниқлайдилар ва ҳар бир гуруҳ белгиланган мавзу устида ишлайди ва тақдимот қилади. Барча тақдимотдан сўнг бир хил фикрлар жамланади , сўнгра бир хил ечимлар жамланади. Гуруҳ таълим берувчи билан биргаликда муаммоли вазиятни ечиш йўлларининг энг мақбул вариантларини танлаб олади. устида ишлайди ва тақдимот қилади Дескрипторлар
1. Қозоғистонда
фуқароларнинг конституциявий шаъни ва қадр-қиммати тавсифини
ифодалаб беради; 4. Матндан қўшма гапларни аниқлаб, кўчириб ёзади, боғланишига кўра қўшма гапнинг қайси турига мансуб эканлигини тушунтиради; 5.Мураккаб қўшма гапларга таъриф бера олади; Қолиплаштируви баҳолаш |
9-синф. Ўзбек тили
https://www.youtube.com/watch?v=SWm6z-yqDWM
|
||
|
Дарснинг якуни 3-5 дақиқа Уйга вазифа |
Ўқувчиларга дарс якунида рефлексия яратиш Уйга вазифа: . Топшириқлар: 1.Қўшма гапнинг турини айтинг; 2.Қўшма гапнинг қисмларини аниқланг; 3.Тобе гапни ҳоким гапга боғловчи воситани кўрсатинг; 4.Ҳоким гапдаги гап бўлакларини аниқланг. |
.
|
|||
|
Рефлексия: 1.ТМ ҳаққоний белгиланганми? 2.Ўқувчиларнинг барчаси ТМ га эриша олдими? 3.Эриша олмасалар, нима учун? 4.Дарсда табақалаштириш тўғри олиб борилдими? 5.Дарс босқичларида вақт тўғри сарфландими? 6.Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? |
|
|
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2. Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2: Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур? |
|
шағым қалдыра аласыз















