Г

тікбұрышты параллелепипед.
Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу
Сугурбаева Назым Токтарбаевна
Алматы облысы Іле ауданы Байсерке ауылы
«№28 мектеп-гимназия» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі
|
Мектеп |
№28 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Геометриялық фигуралар |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сугурбаева Н.Т |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18.10.2024ж |
||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№35 Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.1.1 - тікбұрышты үшбұрышты, текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбесі, қабырғалары, қырлары) бір-бірінен ажырату және атау 4.3.1.2 - геометриялық фигураларды жіктеу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастырады және қолдана алып, элементтерін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық» бөлімін пысықтау. Өткен тақырып өзіңді тексер бойынша тест орындату, тестті сканермен тексеру Оқушыларды 4 топқа бөлу Ой қозғау «Өз біліміңді тексер» Балалар геометриялық фигураларға назар аударайықшы. -Қандай фигураларды көріп тұрмыз? -Дұрыс ендеші біздің жаңа бөліміміз геометриялық фигуралар. Бүгін осы бөлімнің «Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу» тақырыбымен танысамыз және бүгінгі сабақта Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастыруды және қолдануды үйренесің. |
Бүгінгі сабаққа арналған жақсы сөздер айтады Тестті орындайды Заттарды атайды Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Аквариум, қорап, кірпіш |
Жарайсыңдар! Аквариум
Мадақтау |
Тест қағаздары Геометрия лық фигуралар Оқулық
Аквариум, текше, қорап макеті |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы |
Есіңде сақта! V = a * b * c Vтекше = a * a *a = a3 Тәуелсіздік алғалы біздің мемлекетіміз көркейіп бірнеше ғимараттар салуда. Қазақстанды аралай отырып, осы ғимараттармен танысамыз. Қазақстанның картасын аралай отырып. Тапсырмаларды орындаймыз ҚБ 1-тапсырма «Орнын тап» әдісі арқылы темірсандықты аш Ойлау дағдысы: білу, түсіну, қолдану Параллелепипедтердің көлемін тап.
Ұзындығы – 9 см Ені – 3 см Биіктігі – 4 см V = ? Ш: 9см * 3 см * 4 см =108 см3 2) a=9см b=3см c=1см v=?cм3 v=a*b*c v=9*3*1=27см3 Ж: v=27см3 3) a=3см vтекше=?см3 vтекше=а*а*а=a3 vтекше=3*3*3=27см3 Ж: Vтекше=27cм3 ҚБ 2 тапсырма. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. (кесте) Белгілі шамалар бойынша параллелепипедтердің көлемін тап. Тақтадағы дұрыс жауабымен тексеру
ҚБ 3 тапсырма. Сәйкестендір ОДД: білу, түсіну, қолдану Көрсетілген өлшем бірлікті дұрыс жауабымен сәйкестендір
12м3=12000дм3 12дм3=12000см3 3м3=3000дм3 1000000мм3=1000см3 1дм3= 1000см3=1000000 мм3 1м3=1000дм3=1000000см3
ҚБ 4 тапсырма. Жеке жұмыс. ОДД: білу, түсіну, қолдану Дәптерге ұзындығы -25м, ені -10м, ал тереңдігі 2м болатын хауыздың көлемін тап. a=25м b=10м c=2м v=?м3 v=a*b*c v=25*10*2=500м3 Ж: Хауыздың көлемі v=500м3 |
Көлемді табуды үйренеді
Формуланы қолдана отырып параллелепи педтің көлемін тауып, мәнін есептейді. Дескриптор: Геометриялық фигуралардың қалай аталатынын есіне түсіріп, атайды. Параллелепи педтердің көлемін табады.
2балл
Дескриптор: Берілгенін жазады, көлемді табады Кестені жұптаса отырып, белгілі шамалар бойынша параллелепи педтердің көлемін табады 2 балл
Дескриптор: Тақтадағы дұрыс жауаптарын тауып, сәйкестендір ді 2 балл
Көрсетілген өлшем бірліктің мәнін дұрыс жауабымен сәйкестендіреді 2 балл
Дескриптор: -Берілгенін дұрыс жазды -Хауыздың көлемін тапты 2балл Хауыздың көлемін таба біледі |
Мадақтау
Тамаша!
Керемет жұмыс!
|
Оқулық, дәптер
Қима қағаздар
Кесте
Wordwall платформа сы арқылы
https://wordwall.net/ru/resource/79811874
|
|||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті «Оюды қайтала» |
Оюға ұқсас қимылды көрстеді |
Жарайсыңдар! |
Күй |
|||||||||||||||||
|
|
ФС Математика күнделікті өмірде топтық жұмыс 5 тапсырма. Топтық жұмыс 5) Есептеңдер. 1-топ. Бірдей қырларының атауын және олардың мәнін жаз a= AF=BE=CN=DL=40cм в=FL=EN=DC=AD=20cм с= AB=EF=NL=CD =30cм 2-топ. Табанының ауданын тап Sт.=40*20=800cм2 3-топ. Көлемін есепте V=? V=40*20*30=24000см3 4-топ. Жартылай толтыру үшін қанша су қажет? 1/2V=? 24000см3:2=12000см3 Ж: Жартылай толтыру үшін 12000см3 су керек. ЕББҚ (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма. Аквариумды текше пішінді деп алып, ұқсас есеп құрастырыңдар. 7 тапсырма. Топтық жұмыс
Текше мен тікбұрышты параллелепипедтің жазбаларын салыстырыңдар. Олардың ұқсастықтар мен айырмашылықтарын табыңдар.Қарама-қарсы жақтарының атауын жұптап жазыңдар. Текше: Параллелепипед АВСR=FGMN EANK=SLVF DEFC=RNOP ROSN=KFHC CFNR=GKLM NSFK=CHDT Шағын топтарға бірігіп орындау. 8 тапсырма ЕББҚ (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма. Екі қорапта 1200г кәмпит болды. Бір қораптан екіншісі 50г кәмпитті ауыстырып салғанда, екеуінің массасы теңесті. Бастапқыда қораптардың массасы қандай еді? 1-қорап—Хг 2-қорап—1200-Хг 1200г Ш: х-50=1200-х+50 Х+х=1200+50+50 2х=1300 Х=1300/2 Х=650г (1 қорап) 1200-х=1200-650=550г (2 қорап) Тексерух-50=1200-х+50 650-50=1200-650+50 600=600 Ж: 1-ҚОРАПТА650Г, 2-ҚОРАПТА 550Г КӘМПИТ БАР.
Бекіту Бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру
|
Аквариумның көлемін және бүйір жақтарының аудаын табады
Әр топ өзіне берілген фигураны құрастырып, қарама-қарсы жақтарының атауын жазады
Өрнекті жазып, мәнін табады.
Дескриптор:
Теңдеу құрастырады, мәнін табады 2 балл
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау, тиімді кері байланыс жасау
Мадақтау, тиімді кері байланыс жасау
Жарайсыңдар! Сендердің қолдарыңнан келді
Мадақтау, тиімді кері байланыс жасау
|
Аквариум
https://wordwall.net/ru/resource/79812626
Қағаздан жасалынған текше, параллелепи пед
https://wordwall.net/ru/resource/79813429
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы
|
Рефлексия: «Балықтар» балықтарға + белгісіне бүгінгі сабақта меңгергенін және – белгісіне түсінбеген тұстарын жазады. Бағалау. Үйге тапсырма. 129 бет 10 тапсырма. |
Жинаған баллдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
Балықтың суреті
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед.
Ашық сабақ. Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед.
Г

тікбұрышты параллелепипед.
Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу
Сугурбаева Назым Токтарбаевна
Алматы облысы Іле ауданы Байсерке ауылы
«№28 мектеп-гимназия» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі
|
Мектеп |
№28 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Геометриялық фигуралар |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сугурбаева Н.Т |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18.10.2024ж |
||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№35 Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.1.1 - тікбұрышты үшбұрышты, текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбесі, қабырғалары, қырлары) бір-бірінен ажырату және атау 4.3.1.2 - геометриялық фигураларды жіктеу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастырады және қолдана алып, элементтерін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық» бөлімін пысықтау. Өткен тақырып өзіңді тексер бойынша тест орындату, тестті сканермен тексеру Оқушыларды 4 топқа бөлу Ой қозғау «Өз біліміңді тексер» Балалар геометриялық фигураларға назар аударайықшы. -Қандай фигураларды көріп тұрмыз? -Дұрыс ендеші біздің жаңа бөліміміз геометриялық фигуралар. Бүгін осы бөлімнің «Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу» тақырыбымен танысамыз және бүгінгі сабақта Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастыруды және қолдануды үйренесің. |
Бүгінгі сабаққа арналған жақсы сөздер айтады Тестті орындайды Заттарды атайды Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Аквариум, қорап, кірпіш |
Жарайсыңдар! Аквариум
Мадақтау |
Тест қағаздары Геометрия лық фигуралар Оқулық
Аквариум, текше, қорап макеті |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы |
Есіңде сақта! V = a * b * c Vтекше = a * a *a = a3 Тәуелсіздік алғалы біздің мемлекетіміз көркейіп бірнеше ғимараттар салуда. Қазақстанды аралай отырып, осы ғимараттармен танысамыз. Қазақстанның картасын аралай отырып. Тапсырмаларды орындаймыз ҚБ 1-тапсырма «Орнын тап» әдісі арқылы темірсандықты аш Ойлау дағдысы: білу, түсіну, қолдану Параллелепипедтердің көлемін тап.
Ұзындығы – 9 см Ені – 3 см Биіктігі – 4 см V = ? Ш: 9см * 3 см * 4 см =108 см3 2) a=9см b=3см c=1см v=?cм3 v=a*b*c v=9*3*1=27см3 Ж: v=27см3 3) a=3см vтекше=?см3 vтекше=а*а*а=a3 vтекше=3*3*3=27см3 Ж: Vтекше=27cм3 ҚБ 2 тапсырма. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. (кесте) Белгілі шамалар бойынша параллелепипедтердің көлемін тап. Тақтадағы дұрыс жауабымен тексеру
ҚБ 3 тапсырма. Сәйкестендір ОДД: білу, түсіну, қолдану Көрсетілген өлшем бірлікті дұрыс жауабымен сәйкестендір
12м3=12000дм3 12дм3=12000см3 3м3=3000дм3 1000000мм3=1000см3 1дм3= 1000см3=1000000 мм3 1м3=1000дм3=1000000см3
ҚБ 4 тапсырма. Жеке жұмыс. ОДД: білу, түсіну, қолдану Дәптерге ұзындығы -25м, ені -10м, ал тереңдігі 2м болатын хауыздың көлемін тап. a=25м b=10м c=2м v=?м3 v=a*b*c v=25*10*2=500м3 Ж: Хауыздың көлемі v=500м3 |
Көлемді табуды үйренеді
Формуланы қолдана отырып параллелепи педтің көлемін тауып, мәнін есептейді. Дескриптор: Геометриялық фигуралардың қалай аталатынын есіне түсіріп, атайды. Параллелепи педтердің көлемін табады.
2балл
Дескриптор: Берілгенін жазады, көлемді табады Кестені жұптаса отырып, белгілі шамалар бойынша параллелепи педтердің көлемін табады 2 балл
Дескриптор: Тақтадағы дұрыс жауаптарын тауып, сәйкестендір ді 2 балл
Көрсетілген өлшем бірліктің мәнін дұрыс жауабымен сәйкестендіреді 2 балл
Дескриптор: -Берілгенін дұрыс жазды -Хауыздың көлемін тапты 2балл Хауыздың көлемін таба біледі |
Мадақтау
Тамаша!
Керемет жұмыс!
|
Оқулық, дәптер
Қима қағаздар
Кесте
Wordwall платформа сы арқылы
https://wordwall.net/ru/resource/79811874
|
|||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті «Оюды қайтала» |
Оюға ұқсас қимылды көрстеді |
Жарайсыңдар! |
Күй |
|||||||||||||||||
|
|
ФС Математика күнделікті өмірде топтық жұмыс 5 тапсырма. Топтық жұмыс 5) Есептеңдер. 1-топ. Бірдей қырларының атауын және олардың мәнін жаз a= AF=BE=CN=DL=40cм в=FL=EN=DC=AD=20cм с= AB=EF=NL=CD =30cм 2-топ. Табанының ауданын тап Sт.=40*20=800cм2 3-топ. Көлемін есепте V=? V=40*20*30=24000см3 4-топ. Жартылай толтыру үшін қанша су қажет? 1/2V=? 24000см3:2=12000см3 Ж: Жартылай толтыру үшін 12000см3 су керек. ЕББҚ (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма. Аквариумды текше пішінді деп алып, ұқсас есеп құрастырыңдар. 7 тапсырма. Топтық жұмыс
Текше мен тікбұрышты параллелепипедтің жазбаларын салыстырыңдар. Олардың ұқсастықтар мен айырмашылықтарын табыңдар.Қарама-қарсы жақтарының атауын жұптап жазыңдар. Текше: Параллелепипед АВСR=FGMN EANK=SLVF DEFC=RNOP ROSN=KFHC CFNR=GKLM NSFK=CHDT Шағын топтарға бірігіп орындау. 8 тапсырма ЕББҚ (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма. Екі қорапта 1200г кәмпит болды. Бір қораптан екіншісі 50г кәмпитті ауыстырып салғанда, екеуінің массасы теңесті. Бастапқыда қораптардың массасы қандай еді? 1-қорап—Хг 2-қорап—1200-Хг 1200г Ш: х-50=1200-х+50 Х+х=1200+50+50 2х=1300 Х=1300/2 Х=650г (1 қорап) 1200-х=1200-650=550г (2 қорап) Тексерух-50=1200-х+50 650-50=1200-650+50 600=600 Ж: 1-ҚОРАПТА650Г, 2-ҚОРАПТА 550Г КӘМПИТ БАР.
Бекіту Бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру
|
Аквариумның көлемін және бүйір жақтарының аудаын табады
Әр топ өзіне берілген фигураны құрастырып, қарама-қарсы жақтарының атауын жазады
Өрнекті жазып, мәнін табады.
Дескриптор:
Теңдеу құрастырады, мәнін табады 2 балл
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау, тиімді кері байланыс жасау
Мадақтау, тиімді кері байланыс жасау
Жарайсыңдар! Сендердің қолдарыңнан келді
Мадақтау, тиімді кері байланыс жасау
|
Аквариум
https://wordwall.net/ru/resource/79812626
Қағаздан жасалынған текше, параллелепи пед
https://wordwall.net/ru/resource/79813429
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы
|
Рефлексия: «Балықтар» балықтарға + белгісіне бүгінгі сабақта меңгергенін және – белгісіне түсінбеген тұстарын жазады. Бағалау. Үйге тапсырма. 129 бет 10 тапсырма. |
Жинаған баллдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
Балықтың суреті
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















