Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Визуалды өнер |
Мектеп: «Тәжен мектеп – балабақша кешені» КММ |
||||||
|
Күні: 11.09.2025 ж. |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 6 Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Натюрморт өнері |
||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.5.2. – Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың басым бөлігі: Натюрморт жанры мен натюрморт түрлерін жасауда ақпарат көздерін қолданады.
салыстырады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері Тыңдалым Айтылым Оқылым Жазылым |
Білу: Натюрморт түрлерін түрлі геометриялық пішіннің ішінде жасауын біледі Қолдану: Жасаған жұмысын қағаз бетіне орналастыра алады
Жинақтау: Жасалған барлық тапсырмаларды жинақтап көрсетеді |
||||||
|
Тілдік мақсаттар Жазылым айтылым |
Диалогтар мен жазба жұмыстары үшін қажетті сөздер:
Пәнге тән лексика және терминалогия: Өнердің қайтаөркендеуі, заманауи өнер, мүсін, пейзаж, натюрморт, дақ, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді. Сабақ барысында еңбектену құндылығын бойына сіңіреді. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері: натюрморт салады, бояйды Қазақ тілі мен әдебиеті: терминдер, жаңа сөздер Математика: геометриялық фигуралардың түрлері |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет желісін пайдалана отырып әлемдік суретшілердің жұмыстарын талқылау. Әр түрлі тапсырмаларды орындау үшін интернет ресурстарды пайдалану |
||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 30 минут |
Берілгенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл»(әдіс) Жеке жұмыс Мақсаты: Қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу. Тиімділігі: Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы, ешқандай сынға ұшырамау керек, қағазға түсіріліп, талқылау жұмысы болады. Қолданылуы: Жаңа сабақ бастар алдында осы әдіс бойынша сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашуға болады.
1 тапсырма: «Жасырын геометриялық фигуралар» әдісі арқыры сабақтың тақырыбын ашу. Сұрақтар:
Кері байланыс: Бүгінгі тақырып қандай деп ойлайсыздар? Дискриптор: Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын анықтайды
ҚБ: «Мұғалім тарапынан мадақтау» әдісі. Мұғалім тапсырманы жақсы орындаған оқушыға «Жарайсың!» деген қолпаштау сөздері арқылы бағалайды
Саралау: Сұрақ – жауап, диалог, кері байланыс, қосымша ресурс пайдалану арқылы
Түсіну Наюрморт өнері туралы мәлімет Натюрморт- бейнелеу өнерінің бір жанры болып табылады. Бұл жанр алғаш рет ХVII-ғасырда Голландияда және Испанияда пайда болған. ХVII ғасырда голланд тілінде бұл жанр “stilleuer” (қозғалмайтын табиғат) деп аталады. Ал қазіргі өнердегі “натюморт”(өлі табиғат) термині ХVII ғасырда француз сөзінен алынған. Натюморт жеке жанр ретінде танылғанға дейін, ол белгілі бір туындыларда қосымша бөлшек ретінде бейнелеп келеді. Натюморт жанрының дамуына үлес қосқан мынадай Голланд суретшілірін атауға болады: Давид Байли (1584-1657ж.ж), Рембранд(1606-1669 ж.ж) Фердинат Боль(1616-1680ж.ж)
Берілгенді оқыту әдісі: «Бэкроним» әдісі Оқушылар жұптаса отырып берілген сұрақтарға жауап беру алқылы кластер құрады Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, сөз қорын дамыту. Тиімділігі: Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды, жазылым дағдысы қалыптасады. Қолданылуы: Сөзде берілген әр әріптері бойынша мағыналы сөйлем құрылады. Сөздер бастапқы әріптен басталады. 2 тапсырма: Саралау тапсырмасы:жұптық жұмыс. Жұптар таңдаған сұрағына жауап беру арқылы класстер құрады. Сұрақтар А. Ұлттық элементтер арқылы натюрморттың қай мәдениетке жататынын анықтауға боладыма? В. Визуалды өнер түрлеріне натюрморт,пейзаж өнері кіредіме? С. Кескіндеменің анималистикалық жанры түстер мен реңтерге бай болғандықтан, суретшіде әрбір жануардың тіршілік ортасын бейнелеуге ерекше мүмкіндік барма?
Кері байланыс: Берілген сұрақты түсіндіңізбе? Дискриптор: Жұптар таңдаған сұрағына жауап береді. Дайындаған сұрағына класстер құрады. ҚБ: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша. Жұптар сызық бойында құрған класстерлерін басқа жұптарға қорғайды. «Отшашу» әдісі арқыры әр жұп бірін-бірі бағалайды Саралау: Жұптық жұмыс арқылы оқушылар натюрморттың қай мәдениетке жататынын, визуалды өнер, кескіндеме туралы бір-біріне түсіндіре және бірлесе отырып орындайды. |
Қосымша ресурстар – слайд презентация, постер. Көркем еңбек оқулығы 5 - сынып
Көркем еңбек оқулығы 5 - сынып Қосымша ресурстар: стикер, маркер, слайд презентация, плакат, қарандашта т,б, |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Берілгенді оқыту әдісі: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша Мақсаты: Оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысын қалыптастыру. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірімен әңгімелесу арқылы ой қорыта алады, жұптық жұмыс жүреді. Қолданылуы: Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, әңгіме жүргізеді. Үйге берген тапсырма туралы әңгімелесулеріне болады немесе жаңа сабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі. 3 тапсырма: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша. Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, әңгіме жүргізеді. Жаңа сабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі.
Кері байланыс: Бүгінгі сабақты толық түсіндік пе? Дискриптор: Оқушылар бір-бірімен әңгіме жүзгізу және ойларымен бөлісу арқылы сабақты қорытындылайды
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Саралау: Сұрақ – жауап, диалог, кері байланыс, қосымша ресурс пайдалану арқылы |
|
|||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? (смайликтер, тағыбасқа) |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Сабақтың негізгі мақсатына саралау жүргізілді, сабақты жоспарлау барысында оқушылардың көпшілігіне, басым бөлігіне, кейбір оқушыларға қолжетімді тапсырмалар анықталды. |
Қалыптастырушы бағалау: «Өзара бағалау», «Мұғалім тарапынан мадақтау» әдісі, «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері арқылы жүргізілді. Тапсырмаларға құрылған дескрипторлар негізінде әр қадам бойыншша кері байланыс жасалады, оқушының шығармашылық қабілетіне сындарды кері байланыс беріледі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақтың оқу мақсаттары мен мақсаты шынайы, оқушыға қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Оқушылар оқу мақсаттарына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме? Сабақ жүргізу уақытында ауытқу болды ма, неліктен? Натюрмортты салу кездерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? |
||||||
|
Сабақтың мақсаты қолжетімді және шынайы болды Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді Саралау сабақта дұрыс жүргізілді Сабақ кезінде уақытты тиімді пайдаландым Сабақ уақытында ауытқушылықтар болған жоқ |
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз) 1: Сабақта жаңа әдіс тәсіл пайдалану оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттырады 2:Оқушылар әділ бағаланды. Оқушылар өзін-өзі. , өзгені және жұпты бағалау табысты болды Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: Рефлекция 2:Сабақ нәтижесіне көп көңіл бөлу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Визуалды өнер |
Мектеп: «Тәжен мектеп – балабақша кешені» КММ |
||||||
|
Күні: 11.09.2025 ж. |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 6 Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Натюрморт өнері |
||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.5.2. – Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың басым бөлігі: Натюрморт жанры мен натюрморт түрлерін жасауда ақпарат көздерін қолданады.
салыстырады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері Тыңдалым Айтылым Оқылым Жазылым |
Білу: Натюрморт түрлерін түрлі геометриялық пішіннің ішінде жасауын біледі Қолдану: Жасаған жұмысын қағаз бетіне орналастыра алады
Жинақтау: Жасалған барлық тапсырмаларды жинақтап көрсетеді |
||||||
|
Тілдік мақсаттар Жазылым айтылым |
Диалогтар мен жазба жұмыстары үшін қажетті сөздер:
Пәнге тән лексика және терминалогия: Өнердің қайтаөркендеуі, заманауи өнер, мүсін, пейзаж, натюрморт, дақ, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді. Сабақ барысында еңбектену құндылығын бойына сіңіреді. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері: натюрморт салады, бояйды Қазақ тілі мен әдебиеті: терминдер, жаңа сөздер Математика: геометриялық фигуралардың түрлері |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет желісін пайдалана отырып әлемдік суретшілердің жұмыстарын талқылау. Әр түрлі тапсырмаларды орындау үшін интернет ресурстарды пайдалану |
||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 30 минут |
Берілгенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл»(әдіс) Жеке жұмыс Мақсаты: Қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу. Тиімділігі: Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы, ешқандай сынға ұшырамау керек, қағазға түсіріліп, талқылау жұмысы болады. Қолданылуы: Жаңа сабақ бастар алдында осы әдіс бойынша сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашуға болады.
1 тапсырма: «Жасырын геометриялық фигуралар» әдісі арқыры сабақтың тақырыбын ашу. Сұрақтар:
Кері байланыс: Бүгінгі тақырып қандай деп ойлайсыздар? Дискриптор: Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын анықтайды
ҚБ: «Мұғалім тарапынан мадақтау» әдісі. Мұғалім тапсырманы жақсы орындаған оқушыға «Жарайсың!» деген қолпаштау сөздері арқылы бағалайды
Саралау: Сұрақ – жауап, диалог, кері байланыс, қосымша ресурс пайдалану арқылы
Түсіну Наюрморт өнері туралы мәлімет Натюрморт- бейнелеу өнерінің бір жанры болып табылады. Бұл жанр алғаш рет ХVII-ғасырда Голландияда және Испанияда пайда болған. ХVII ғасырда голланд тілінде бұл жанр “stilleuer” (қозғалмайтын табиғат) деп аталады. Ал қазіргі өнердегі “натюморт”(өлі табиғат) термині ХVII ғасырда француз сөзінен алынған. Натюморт жеке жанр ретінде танылғанға дейін, ол белгілі бір туындыларда қосымша бөлшек ретінде бейнелеп келеді. Натюморт жанрының дамуына үлес қосқан мынадай Голланд суретшілірін атауға болады: Давид Байли (1584-1657ж.ж), Рембранд(1606-1669 ж.ж) Фердинат Боль(1616-1680ж.ж)
Берілгенді оқыту әдісі: «Бэкроним» әдісі Оқушылар жұптаса отырып берілген сұрақтарға жауап беру алқылы кластер құрады Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, сөз қорын дамыту. Тиімділігі: Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды, жазылым дағдысы қалыптасады. Қолданылуы: Сөзде берілген әр әріптері бойынша мағыналы сөйлем құрылады. Сөздер бастапқы әріптен басталады. 2 тапсырма: Саралау тапсырмасы:жұптық жұмыс. Жұптар таңдаған сұрағына жауап беру арқылы класстер құрады. Сұрақтар А. Ұлттық элементтер арқылы натюрморттың қай мәдениетке жататынын анықтауға боладыма? В. Визуалды өнер түрлеріне натюрморт,пейзаж өнері кіредіме? С. Кескіндеменің анималистикалық жанры түстер мен реңтерге бай болғандықтан, суретшіде әрбір жануардың тіршілік ортасын бейнелеуге ерекше мүмкіндік барма?
Кері байланыс: Берілген сұрақты түсіндіңізбе? Дискриптор: Жұптар таңдаған сұрағына жауап береді. Дайындаған сұрағына класстер құрады. ҚБ: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша. Жұптар сызық бойында құрған класстерлерін басқа жұптарға қорғайды. «Отшашу» әдісі арқыры әр жұп бірін-бірі бағалайды Саралау: Жұптық жұмыс арқылы оқушылар натюрморттың қай мәдениетке жататынын, визуалды өнер, кескіндеме туралы бір-біріне түсіндіре және бірлесе отырып орындайды. |
Қосымша ресурстар – слайд презентация, постер. Көркем еңбек оқулығы 5 - сынып
Көркем еңбек оқулығы 5 - сынып Қосымша ресурстар: стикер, маркер, слайд презентация, плакат, қарандашта т,б, |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Берілгенді оқыту әдісі: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша Мақсаты: Оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысын қалыптастыру. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірімен әңгімелесу арқылы ой қорыта алады, жұптық жұмыс жүреді. Қолданылуы: Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, әңгіме жүргізеді. Үйге берген тапсырма туралы әңгімелесулеріне болады немесе жаңа сабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі. 3 тапсырма: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша. Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, әңгіме жүргізеді. Жаңа сабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі.
Кері байланыс: Бүгінгі сабақты толық түсіндік пе? Дискриптор: Оқушылар бір-бірімен әңгіме жүзгізу және ойларымен бөлісу арқылы сабақты қорытындылайды
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Саралау: Сұрақ – жауап, диалог, кері байланыс, қосымша ресурс пайдалану арқылы |
|
|||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? (смайликтер, тағыбасқа) |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Сабақтың негізгі мақсатына саралау жүргізілді, сабақты жоспарлау барысында оқушылардың көпшілігіне, басым бөлігіне, кейбір оқушыларға қолжетімді тапсырмалар анықталды. |
Қалыптастырушы бағалау: «Өзара бағалау», «Мұғалім тарапынан мадақтау» әдісі, «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері арқылы жүргізілді. Тапсырмаларға құрылған дескрипторлар негізінде әр қадам бойыншша кері байланыс жасалады, оқушының шығармашылық қабілетіне сындарды кері байланыс беріледі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақтың оқу мақсаттары мен мақсаты шынайы, оқушыға қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Оқушылар оқу мақсаттарына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме? Сабақ жүргізу уақытында ауытқу болды ма, неліктен? Натюрмортты салу кездерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? |
||||||
|
Сабақтың мақсаты қолжетімді және шынайы болды Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді Саралау сабақта дұрыс жүргізілді Сабақ кезінде уақытты тиімді пайдаландым Сабақ уақытында ауытқушылықтар болған жоқ |
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз) 1: Сабақта жаңа әдіс тәсіл пайдалану оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттырады 2:Оқушылар әділ бағаланды. Оқушылар өзін-өзі. , өзгені және жұпты бағалау табысты болды Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: Рефлекция 2:Сабақ нәтижесіне көп көңіл бөлу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















