«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін:
Мектеп директоры: Жамағатова А.Т.

Сабақтың тақырыбы: Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
(ашық сабақ)
15.11.2024 ж
Пән мұғалімі: Дуисбаева Ж.
ДӘІЖО: Бейсекенова А.
Сыныбы: 8 сынып
2024 – 2025 оқу жылы
Көлащы ауылы
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» |
||||
|
Пәні: |
География |
||||
|
Бөлім: |
Атмосфера |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Дуисбаева Жанай Сериковна |
||||
|
Күні: |
15.11.2024 ж. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.5 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді |
||||
|
Сабақтың барысы
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 2 мин. Өткен білімді еске түсіру 4 мин. |
Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Бағыт-бағдар» психологиялық ахуалын қалыптастыру. «Кім жылдам?» әдісі «Wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын тексеру. |
Оқушылар сабаққа дайындалады, құрал жабдықтарын шығарады.Орындарынан тұрып бағыттарды ажыратады. Бір-бірімен амандасып, сәттілік тілейді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім кері байланыс беріп отырады Бағалау критерийі: Сұрақтарға дұрыс жауап беру Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа-1 балл |
Интерактивті тақта
https://wordwall.net/resource/38432125 Презентация 1 |
|
|
Жаңа білім 10 мин. |
Ой қозғау. «Ерекше сурет» әдісі.
Берілген суреттерге қарап не айта аласыңдар? Бұл жердегі адам мен ауа райы арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыздар? Осылай тақырыпты оқушылардың өздерімен бірлесе ашып аламыз. Жаңа тақырыппен, мақсатымен таныстыру. Жаңа тақырыпты түсіндіру.Бағалау парақтары таратылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Мұғалім кері байланыс беріп отырады. |
Интерактивті тақта, тақырыптық суреттер Презентация 2 Интерактивті тақта Презентация 3 |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин.
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Карталар сөйлейді» әдісі Атлас картаның көмегімен,халық тығыз орналасқан аймақтардың қандай климаттық белдеуде жатқанын анықтайды . |
Кескін картамен жұмыс жасайды |
Бағалау критерийі: Климаттық белдеулерді ажырату. Дескриптор: Халық тығыз орналасқан аймақтардың қандай климаттық белдеуде жатқанын анықтайды (1б); Картаға түсіре алады(2б) Климаттық белдеу түрлерін ажырата алады (2б) |
Интерактивті тақта, атлас карта, кескін карта. Презентация 4 |
|
|
12 минут |
2-тапсырма.Топтық жұмыс «Кинолента» әдісі. Оқушыларды үш топқа бөлемін. «Суық аймақтар» «Ыстық аймақтар» «Көшпенділер» Қосымша мәліметтер жазылған таратпа қағаздарды таратамын. |
Оқушылар үш топқа бөлініп,берілген тақырыпшаларды қорғайды.Постермен жұмыс жасайды |
Бағалау критерийі: Әр түрлі климаттық белдеулерде өмір сүретін халықтардың тұрмыс жағдайын сипаттау. Дескриптор: Климаттық белдеу ерекшеліктерін ажырата алады (1б); Тұрмыс жағдайына баға береді (1 б); Халықтың баспана,киіну ерекшеліктерін атап,лентаға түсіреді (2б); |
Оқулық,таратпа қағаздар, интербелсенді тақта. Презентация 5 |
|
|
Бекіту 4 минут |
Сабақты қорытындылау «Ұшақ» әдісі. Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы ұшаққа билет алады. «Umaigra» платформасы арқылы сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма: Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері |
Тақырыптан түсінгендерін қорытындылайды. |
мадақтау |
Интерактивті тақта Презентация 6 https://www.umaigra.com/editor/mygames
|
|
|
Кері байланыс 3 мин. |
1.Климаттың адамзатқа тигізетін негізгі әсерлерін атаңыз? 2.Адамзаттың климатқа тигізетін әсері? 3.Ауа райының қандай ерекшелігін өзіңізге теңер едіңіз? |
Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді.Бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. |
Мұғалімнің кері байланысы мен бағалауы. |
Интерактивті тақта Рефлексия. Презентация 7 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін:
Мектеп директоры: Жамағатова А.Т.

Сабақтың тақырыбы: Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
(ашық сабақ)
15.11.2024 ж
Пән мұғалімі: Дуисбаева Ж.
ДӘІЖО: Бейсекенова А.
Сыныбы: 8 сынып
2024 – 2025 оқу жылы
Көлащы ауылы
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» |
||||
|
Пәні: |
География |
||||
|
Бөлім: |
Атмосфера |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Дуисбаева Жанай Сериковна |
||||
|
Күні: |
15.11.2024 ж. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.5 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді |
||||
|
Сабақтың барысы
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 2 мин. Өткен білімді еске түсіру 4 мин. |
Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Бағыт-бағдар» психологиялық ахуалын қалыптастыру. «Кім жылдам?» әдісі «Wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын тексеру. |
Оқушылар сабаққа дайындалады, құрал жабдықтарын шығарады.Орындарынан тұрып бағыттарды ажыратады. Бір-бірімен амандасып, сәттілік тілейді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім кері байланыс беріп отырады Бағалау критерийі: Сұрақтарға дұрыс жауап беру Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа-1 балл |
Интерактивті тақта
https://wordwall.net/resource/38432125 Презентация 1 |
|
|
Жаңа білім 10 мин. |
Ой қозғау. «Ерекше сурет» әдісі.
Берілген суреттерге қарап не айта аласыңдар? Бұл жердегі адам мен ауа райы арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыздар? Осылай тақырыпты оқушылардың өздерімен бірлесе ашып аламыз. Жаңа тақырыппен, мақсатымен таныстыру. Жаңа тақырыпты түсіндіру.Бағалау парақтары таратылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Мұғалім кері байланыс беріп отырады. |
Интерактивті тақта, тақырыптық суреттер Презентация 2 Интерактивті тақта Презентация 3 |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин.
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Карталар сөйлейді» әдісі Атлас картаның көмегімен,халық тығыз орналасқан аймақтардың қандай климаттық белдеуде жатқанын анықтайды . |
Кескін картамен жұмыс жасайды |
Бағалау критерийі: Климаттық белдеулерді ажырату. Дескриптор: Халық тығыз орналасқан аймақтардың қандай климаттық белдеуде жатқанын анықтайды (1б); Картаға түсіре алады(2б) Климаттық белдеу түрлерін ажырата алады (2б) |
Интерактивті тақта, атлас карта, кескін карта. Презентация 4 |
|
|
12 минут |
2-тапсырма.Топтық жұмыс «Кинолента» әдісі. Оқушыларды үш топқа бөлемін. «Суық аймақтар» «Ыстық аймақтар» «Көшпенділер» Қосымша мәліметтер жазылған таратпа қағаздарды таратамын. |
Оқушылар үш топқа бөлініп,берілген тақырыпшаларды қорғайды.Постермен жұмыс жасайды |
Бағалау критерийі: Әр түрлі климаттық белдеулерде өмір сүретін халықтардың тұрмыс жағдайын сипаттау. Дескриптор: Климаттық белдеу ерекшеліктерін ажырата алады (1б); Тұрмыс жағдайына баға береді (1 б); Халықтың баспана,киіну ерекшеліктерін атап,лентаға түсіреді (2б); |
Оқулық,таратпа қағаздар, интербелсенді тақта. Презентация 5 |
|
|
Бекіту 4 минут |
Сабақты қорытындылау «Ұшақ» әдісі. Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы ұшаққа билет алады. «Umaigra» платформасы арқылы сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма: Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері |
Тақырыптан түсінгендерін қорытындылайды. |
мадақтау |
Интерактивті тақта Презентация 6 https://www.umaigra.com/editor/mygames
|
|
|
Кері байланыс 3 мин. |
1.Климаттың адамзатқа тигізетін негізгі әсерлерін атаңыз? 2.Адамзаттың климатқа тигізетін әсері? 3.Ауа райының қандай ерекшелігін өзіңізге теңер едіңіз? |
Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді.Бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. |
Мұғалімнің кері байланысы мен бағалауы. |
Интерактивті тақта Рефлексия. Презентация 7 |
|
шағым қалдыра аласыз

















