Бекітемін
Мектеп директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары
___________
«14» желтоқсан 2022ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Функция. Функцияның графигі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Пернебай Айжан Сериккызы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
14.12.2022 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.12
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық
оқушылар:
Оқушылардың басым
бөлігі: Кейбір
оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 1 минут
4 минут
2 минут |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал тудыру Мұғалім оқушыларға тілек жазылған сыйлықтар таратады. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасы топпен тексеріледі. Оқулықтағы №27.2 есеп
y
= 1) х = -3; -0,6; 5; 30 мәндеріне сәйкес функцияның мәндерін; 2) у = -2; -1,5; 0,5; 2,5; 4 мәндеріне сәйкес аргументтің мәндерін анықтаңдар. 3) Егер y = f(x) болса, онда мыналарды табыңдар: f(0,5) + f(3); f(1) – f(-1,5); f(2) – 2f(3); f(-0,3) + 3f(1,5). Үй жұмысын қорытындылау
1)
2)
3)
4)
5)Төменде берілген
нүктелер y =
А(1; -10)
B(-2; -5)
C(2.5; 4) |
Оқушы сыйлық артында жазылған тілекті оқиды
Топтар тапсырмаларын сағат тілі бойынша ауыстырып, интерактивті тақтада көрсетілген дұрыс жауабы бойынша тексереді. 1) х = -3; у = -1; х = -0,6; у = -5; х = 5; у = 0,6; х = 30; у = 0,1; 2) у = -2; х = -1,5; у = -1,5; х = -2; у = 0,5; х = 6; у = 2,5; х = 1,2; у = 4; х = 0,75; 3) f(0,5) + f(3) = 6 + 1 = 7 f(1) – f(-1,5) = 3 + 2 = 5 f(2) – 2f(3) = 1,5 – 2 = -0,5 f(-0,3) + 3f(1,5) = -10 + 6 = = -4
Оқушылар сұрақтарға қол көтеріп жауап береді |
мадақтау мадақтау |
Оқушыларға арналған сыйлықтар
презентация |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 18 минут
8 минут
2 минут
5 минут
2 минут |
Тақтамен жұмыс. Оқулықтан №27.3, №27.4 есептер тақтада орындалады. №27.3 y = №27.4 Функция y =
Топтық жұмыс Joyteka.com сайтында «КВЕСТ» ойыны. Бұл тапсырманы орындау үшін әр топқа ноутбук беріледі. Мұғалім тапсырманы орындау шартын интерактивті тақтадан көрсетеді
Сергіту сәті «Жасырылған сан» ойыны. Сыныпта қағаз қиындылары жасырылады.
Жұптық жұмыс Сәйкестендіру тесті. Мұғалім оқушыларға функциялардың формулалары мен графиктерін таратады. Формуланы сәйкес графиктерімен сәйкестендіру керек.
Сабақты қорытындылау Бос орынды толтыр Презентациядан өтілген тақырыптардағы ұғымдардың ережелері көрсетіледі. Оқушылар бос тұрған орындағы сөзді табуы қажет. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндері функцияның анықталу аймағы деп аталады. Функцияның берілу тәсілдері: формула арқылы, кесте, графиктік y = kx + b түріндегі функция сызықтық функция деп аталады Сызықтық функцияның графигі түзу сызық болады Сызықтық функциялардың графиктері х-тің коэффициенттері әртүрлі болғанда қиылысады х-тің коэффициенттері бірдей болғанда параллель х-тің коэффициенттері және бос мүшелері бірдей болғанда беттеседі
y
= а
y
= а
y =
y
= а
y
= а
y = |
Дескриптор: -функцияның кестесін құрады; -графигін салады.
Дескриптор: -кестеде берілген аргументтің мәндерін формулаға қояды; -функцияның мәнін табады.
Бөлме ішінде жасырылған тест тапсырмаларын тауып орындайды. Тест тапсырмалары дұрыс орындалса, бөлме есігі ашылады.
Оқушылар жылдам қиындыларды іздеп тауып, тақтаға жабыстырып құрастырады.
Функция графигін формуласымен сәйкестендіреді. Тапсырманы орындап болған соң, қасындағы жұбымен ауыстырып тексереді
Оқушылар қол көтеріп жауап береді |
Мадақтау
Мадақтау
мадақтау |
Оқулық тақта, бор плакат
ноутбук
қағаз қиындылары
Жұптарға арналған тапсырмалар Презентация
презентация |
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 2 минут
1 минут |
Рефлексия Қызыл қоржын – менің сабаққа да, өзіме де көңілім толды, өте қызықты болды. Сары қоржын – сабақ жақсы болды, тақырыпты меңгердім деп ойлаймын. Көк қоржын – сабақтан жақсы еш нәрсе алған жоқпын. Не айтылғанын түсінбедім. Қызық емес
Үй жұмысын беру Оқулықтан №27.6 есеп үйге беріледі |
Оқушылар қолдарындағы асықты таңдаған қоржынға салады |
|
Қағаздан қиылған асықтар, қоржын |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Бекітемін
Мектеп директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары
___________
«14» желтоқсан 2022ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Функция. Функцияның графигі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Пернебай Айжан Сериккызы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
14.12.2022 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.12
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық
оқушылар:
Оқушылардың басым
бөлігі: Кейбір
оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 1 минут
4 минут
2 минут |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал тудыру Мұғалім оқушыларға тілек жазылған сыйлықтар таратады. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасы топпен тексеріледі. Оқулықтағы №27.2 есеп
y
= 1) х = -3; -0,6; 5; 30 мәндеріне сәйкес функцияның мәндерін; 2) у = -2; -1,5; 0,5; 2,5; 4 мәндеріне сәйкес аргументтің мәндерін анықтаңдар. 3) Егер y = f(x) болса, онда мыналарды табыңдар: f(0,5) + f(3); f(1) – f(-1,5); f(2) – 2f(3); f(-0,3) + 3f(1,5). Үй жұмысын қорытындылау
1)
2)
3)
4)
5)Төменде берілген
нүктелер y =
А(1; -10)
B(-2; -5)
C(2.5; 4) |
Оқушы сыйлық артында жазылған тілекті оқиды
Топтар тапсырмаларын сағат тілі бойынша ауыстырып, интерактивті тақтада көрсетілген дұрыс жауабы бойынша тексереді. 1) х = -3; у = -1; х = -0,6; у = -5; х = 5; у = 0,6; х = 30; у = 0,1; 2) у = -2; х = -1,5; у = -1,5; х = -2; у = 0,5; х = 6; у = 2,5; х = 1,2; у = 4; х = 0,75; 3) f(0,5) + f(3) = 6 + 1 = 7 f(1) – f(-1,5) = 3 + 2 = 5 f(2) – 2f(3) = 1,5 – 2 = -0,5 f(-0,3) + 3f(1,5) = -10 + 6 = = -4
Оқушылар сұрақтарға қол көтеріп жауап береді |
мадақтау мадақтау |
Оқушыларға арналған сыйлықтар
презентация |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 18 минут
8 минут
2 минут
5 минут
2 минут |
Тақтамен жұмыс. Оқулықтан №27.3, №27.4 есептер тақтада орындалады. №27.3 y = №27.4 Функция y =
Топтық жұмыс Joyteka.com сайтында «КВЕСТ» ойыны. Бұл тапсырманы орындау үшін әр топқа ноутбук беріледі. Мұғалім тапсырманы орындау шартын интерактивті тақтадан көрсетеді
Сергіту сәті «Жасырылған сан» ойыны. Сыныпта қағаз қиындылары жасырылады.
Жұптық жұмыс Сәйкестендіру тесті. Мұғалім оқушыларға функциялардың формулалары мен графиктерін таратады. Формуланы сәйкес графиктерімен сәйкестендіру керек.
Сабақты қорытындылау Бос орынды толтыр Презентациядан өтілген тақырыптардағы ұғымдардың ережелері көрсетіледі. Оқушылар бос тұрған орындағы сөзді табуы қажет. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндері функцияның анықталу аймағы деп аталады. Функцияның берілу тәсілдері: формула арқылы, кесте, графиктік y = kx + b түріндегі функция сызықтық функция деп аталады Сызықтық функцияның графигі түзу сызық болады Сызықтық функциялардың графиктері х-тің коэффициенттері әртүрлі болғанда қиылысады х-тің коэффициенттері бірдей болғанда параллель х-тің коэффициенттері және бос мүшелері бірдей болғанда беттеседі
y
= а
y
= а
y =
y
= а
y
= а
y = |
Дескриптор: -функцияның кестесін құрады; -графигін салады.
Дескриптор: -кестеде берілген аргументтің мәндерін формулаға қояды; -функцияның мәнін табады.
Бөлме ішінде жасырылған тест тапсырмаларын тауып орындайды. Тест тапсырмалары дұрыс орындалса, бөлме есігі ашылады.
Оқушылар жылдам қиындыларды іздеп тауып, тақтаға жабыстырып құрастырады.
Функция графигін формуласымен сәйкестендіреді. Тапсырманы орындап болған соң, қасындағы жұбымен ауыстырып тексереді
Оқушылар қол көтеріп жауап береді |
Мадақтау
Мадақтау
мадақтау |
Оқулық тақта, бор плакат
ноутбук
қағаз қиындылары
Жұптарға арналған тапсырмалар Презентация
презентация |
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 2 минут
1 минут |
Рефлексия Қызыл қоржын – менің сабаққа да, өзіме де көңілім толды, өте қызықты болды. Сары қоржын – сабақ жақсы болды, тақырыпты меңгердім деп ойлаймын. Көк қоржын – сабақтан жақсы еш нәрсе алған жоқпын. Не айтылғанын түсінбедім. Қызық емес
Үй жұмысын беру Оқулықтан №27.6 есеп үйге беріледі |
Оқушылар қолдарындағы асықты таңдаған қоржынға салады |
|
Қағаздан қиылған асықтар, қоржын |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















