|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аманжолова Ж.Т. |
|||||
|
Күні: |
09.06.2025ж. |
|||||
|
Сынып:4-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышта не бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жекелеген ғарыш денелерін сиппаттау |
|||||
|
Құндылықтар: Апта дәйексөзі: Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап (Абай) |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу; өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Армысың досым,
Аспанмен тілдесу -Балалар, айналамызды қарап көрейікші, үстіміздегі киім ше? Бүгін жаратылыстану пәнінен не істейтінімізді тауып көрейік. -Дұрыс, бүгін біз тек оқушы емес, ғарышкер, зерттеушілер боламыз. -Сабағымыздың тақырыбы Ғарышта не бар? Оқу мақсатымыз 4.4.3.1Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру -Бүгін біз сіздермен космосқа ұшамыз. Бірақ біздің ғарыш кемемізді іске қосу үшін тапсырма орындау керек. Үй тапсырмасы. -Бізге Froggy Jumps өткен тақырып бойынша бізге тест тапсырмаларын дайындап қойыпты. -Алдарыңда тұрған дескриптор бойынша жұмыс жасап, қалыптастырушы бағалауға балл қойып отырамыз. -1961 жылдың 12 сәуір күні не болғаның маған кім айтады? -дұрыс айтасыңдар, сол күні, «Восток» ғарыш кемесінде қобалжып отқан Гагарин атамыздан командир сұрайды дайынсың ба деп? Сол кезде ең алғашқы ғарышкер -Поезали! Деп жауап береді. Ал сендер, балалар! Дайынсыңдар ма? -ПОЕХАЛИ! https://youtu.be/F-A2ShK6Cmc?si=lPXzBRHrXBLoUG9y https://youtu.be/0FAdGk9uKJo?si=umAlko5ozDPGYueI Жаңа тақырып Жедел сұрақ (2 минут) Ғарышта не бар? Аспанды түнде бақылап көрдің ба? Аспандағы ақ күміс түсті жолақты байқадыңдар ма? Олар қалай аталады? құс жолы Білетін балалар оның жұлдыздардың шоғыры екенін айтуы мүмкін. Ол не болуы мүмкін? Біздің галактика қандай пішінде? Біздің галактика (2 минут) Оқушылардың бір тобына диск, екінші тобына вертушка немесе спираль тәрізді қиылған қағаз таратып беру. Әр топқа галактика осы затқа ұқсайды деп айтыңыз. Әр топтан бір-бір бала өз заты бойынша галактиканы сипаттайды. Біздің галактика осы заттарға ұқсайды. Ендеше жер ғаламшары орналасқан галактиканы сипаттайық
Галактикадағы біздің орнымыз қайда? (Шетінде болуымыз керек) Балалардың пікірін тыңдаңыз. https://youtu.be/5aNU5d3DWIs?si=YIUqd1pAQarGP-O2 https://www.youtube.com/watch?v=fvCmciSySXo Галактика ( 3, 37 минут) Бейнефильмнен қандай әсер алдыңдар? Біздің Жер шары мен Күн жүйесінің бұл кеңістіктегі орны қайда? Галактика ортасында не бар? Жер ғаламшары - Құсжолының жеңдерінің бірінде, Галактиканың шетіне қарай орналасқан Жеке жұмыс Ойлан! (5 минут) Неліктен ғарыш денелері негізінен шар тәрізді болады? Ойлан. Бірнеше аспан денелерінің суреттерін көрсетіңіз (Ай, Күн, ғаламшарлар). Олардың формасы қандай ? Олар неліктен шар тәрізді деп ойлайсыңдар? Әр жұптың жауабын комментарий жасамай тыңдаңыз. Енді әр жұпқа мақта, жүн, ермексаз беріңіз. Затты алақандарына салып айналдыруды өтініңіз. Сәлден соң балалар нәтижесін көрсетеді. Барлығы шар тәрізді формадаға затқа айналады. Оған не әсер етті? Оқушылар айналдыру деп айтады. -Бұл әлемдік тартылыс күші –гравитация әсері. Бұл күш барлық денелер бір біріне тартылады. Дене неғұрлым үлкен болған сайын ол шар тәрізді бола бастайды. Жұптық жұмыс Планшет әдісі. Планшеттегі берілген тұжырымға сәйкес, терминдерді сәйкестендіру керек. Сергіту сәті: Аустралиялық жауын Топтық жұмыс: 1 Ғарышкерлер-Попс формула Ғарышты зерттеудің маңызы 2 Галактика-Swot анализ Күн жүйесінде Күн болмаса не болар еді? 3 Космос – Күн жүйесі Күн, Ай, Жер қалай қозғалады? Оқушылар топта талқылаған тұжырымдарын талқылайды. Топтық жұмыс (фунционалдық сауаттылық тапсырмасы ): Мәтін: Ғарышта 8 планета, 1 Күн және 2500 жұлдыз бар. Әр планетаның орбитасында айналатын серіктері болуы мүмкін. Мысалы, Юпитердің 79 серігі бар. Ғарыш кемелері бір миссияда 3 планетаны және 5 жұлдызды зерттейді. Әр миссияға дайындық үшін 2 ай қажет және 12 ғарышкер тартылады. Бір миссия құны – 15 млн доллар. 1 топ : Егер Юпитердің 79 серігі бар болса, ал қалған 7 планетаның әрқайсысында орта есеппен 2 серік болса, барлығы қанша серік бар? 2 топ: 2500 жұлдыздың 40%-ын телескоп арқылы зерттеу қажет. Барлығы қанша жұлдыз телескоп арқылы зерттеледі? 3 топ: Егер бір миссия құны 20 млн доллар болса, ал 11 миссия жоспарланса, барлығы қанша қаржы қажет болады? Сабақты қорытындылау: 1. Галактиканың ортасында не бар? 2.Күн жүйесі ғаламшарлары неліктен өз орбитасынан шығып кетпейді? Оларға қандай күштер әсер етеді? 3.Құс жолы дегеніміз не? 4. Дүрбі арқылы қарасақ, Құс жолынан нені байқаймыз? 5. Күн жүйесі Галактиканы толық айналу үші шамамен қанша уақыт қажет? -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй жұмысы: Ғарыш тақырыбында, Лепбук жасау Кері байланыс: Маған бәрі түсінікті Менің сұрағым бар Мен сабақты түсінбедім
|
Жақсы көңіл күй тілейді Үй тапсырмасын пысықтайды Сұрақтарға жауап береді Оқушылар ойланып, өз болжамдарын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Түнгі аспаннан не байқағанын әңгімелеп береді. Кері байланыс жасайды Видеодан түсінгендерін айтады . Сұрақтарға жауап береді.. Олардың шар тәрізді екенін айтады. |
Мақтау, мадақтау
ҚБ: Дескриптор Тест тапсырмасын орындайды1Б «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру. Жарайсың Тамаша ҚБ: Дескриптор: Тапсырманы уақытында орындап, барлық терминдер мен тұжырымдарды сәйкестендірді.3Б Дескриптор: 1топ Өз пікірін негіздеп, мысалмен дәлелдеді1Б Қорытындыда маңызды ойды түйіндедіБ Топ болып тең үлес қосты1Б 2топ SWOT (Күшті, Әлсіз, Мүмкіндік, Қауіп) бөлімдерін дұрыс пайдаланды1Б Барлық бөлімге нақты 1-2 аргумент келтірді1Б Топ мүшелері пікірлесіп, бір тұжырымға келді1Б 3 топ Күн, Ай, Жердің қозғалысын дұрыс түсіндірді (айналу/орбита)1Б Қозғалыстардың бір-біріне әсерін көрсетті (мысалы: түн-күн, ай фазалары)1Б Әр оқушы бір рөл атқарды (сөйлеу, сызу, түсіндіру)1Б ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою
|
Ай, Күн, Жер шарлары АКТ.
Кері байланыс парағы https://www.youtube.com/watch?v=fvCmciSySXo Мақта, ермексаз А3 форматты қағаз, Күн, Ай, Жер Кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аманжолова Ж.Т. |
|||||
|
Күні: |
09.06.2025ж. |
|||||
|
Сынып:4-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышта не бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жекелеген ғарыш денелерін сиппаттау |
|||||
|
Құндылықтар: Апта дәйексөзі: Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап (Абай) |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу; өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Армысың досым,
Аспанмен тілдесу -Балалар, айналамызды қарап көрейікші, үстіміздегі киім ше? Бүгін жаратылыстану пәнінен не істейтінімізді тауып көрейік. -Дұрыс, бүгін біз тек оқушы емес, ғарышкер, зерттеушілер боламыз. -Сабағымыздың тақырыбы Ғарышта не бар? Оқу мақсатымыз 4.4.3.1Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру -Бүгін біз сіздермен космосқа ұшамыз. Бірақ біздің ғарыш кемемізді іске қосу үшін тапсырма орындау керек. Үй тапсырмасы. -Бізге Froggy Jumps өткен тақырып бойынша бізге тест тапсырмаларын дайындап қойыпты. -Алдарыңда тұрған дескриптор бойынша жұмыс жасап, қалыптастырушы бағалауға балл қойып отырамыз. -1961 жылдың 12 сәуір күні не болғаның маған кім айтады? -дұрыс айтасыңдар, сол күні, «Восток» ғарыш кемесінде қобалжып отқан Гагарин атамыздан командир сұрайды дайынсың ба деп? Сол кезде ең алғашқы ғарышкер -Поезали! Деп жауап береді. Ал сендер, балалар! Дайынсыңдар ма? -ПОЕХАЛИ! https://youtu.be/F-A2ShK6Cmc?si=lPXzBRHrXBLoUG9y https://youtu.be/0FAdGk9uKJo?si=umAlko5ozDPGYueI Жаңа тақырып Жедел сұрақ (2 минут) Ғарышта не бар? Аспанды түнде бақылап көрдің ба? Аспандағы ақ күміс түсті жолақты байқадыңдар ма? Олар қалай аталады? құс жолы Білетін балалар оның жұлдыздардың шоғыры екенін айтуы мүмкін. Ол не болуы мүмкін? Біздің галактика қандай пішінде? Біздің галактика (2 минут) Оқушылардың бір тобына диск, екінші тобына вертушка немесе спираль тәрізді қиылған қағаз таратып беру. Әр топқа галактика осы затқа ұқсайды деп айтыңыз. Әр топтан бір-бір бала өз заты бойынша галактиканы сипаттайды. Біздің галактика осы заттарға ұқсайды. Ендеше жер ғаламшары орналасқан галактиканы сипаттайық
Галактикадағы біздің орнымыз қайда? (Шетінде болуымыз керек) Балалардың пікірін тыңдаңыз. https://youtu.be/5aNU5d3DWIs?si=YIUqd1pAQarGP-O2 https://www.youtube.com/watch?v=fvCmciSySXo Галактика ( 3, 37 минут) Бейнефильмнен қандай әсер алдыңдар? Біздің Жер шары мен Күн жүйесінің бұл кеңістіктегі орны қайда? Галактика ортасында не бар? Жер ғаламшары - Құсжолының жеңдерінің бірінде, Галактиканың шетіне қарай орналасқан Жеке жұмыс Ойлан! (5 минут) Неліктен ғарыш денелері негізінен шар тәрізді болады? Ойлан. Бірнеше аспан денелерінің суреттерін көрсетіңіз (Ай, Күн, ғаламшарлар). Олардың формасы қандай ? Олар неліктен шар тәрізді деп ойлайсыңдар? Әр жұптың жауабын комментарий жасамай тыңдаңыз. Енді әр жұпқа мақта, жүн, ермексаз беріңіз. Затты алақандарына салып айналдыруды өтініңіз. Сәлден соң балалар нәтижесін көрсетеді. Барлығы шар тәрізді формадаға затқа айналады. Оған не әсер етті? Оқушылар айналдыру деп айтады. -Бұл әлемдік тартылыс күші –гравитация әсері. Бұл күш барлық денелер бір біріне тартылады. Дене неғұрлым үлкен болған сайын ол шар тәрізді бола бастайды. Жұптық жұмыс Планшет әдісі. Планшеттегі берілген тұжырымға сәйкес, терминдерді сәйкестендіру керек. Сергіту сәті: Аустралиялық жауын Топтық жұмыс: 1 Ғарышкерлер-Попс формула Ғарышты зерттеудің маңызы 2 Галактика-Swot анализ Күн жүйесінде Күн болмаса не болар еді? 3 Космос – Күн жүйесі Күн, Ай, Жер қалай қозғалады? Оқушылар топта талқылаған тұжырымдарын талқылайды. Топтық жұмыс (фунционалдық сауаттылық тапсырмасы ): Мәтін: Ғарышта 8 планета, 1 Күн және 2500 жұлдыз бар. Әр планетаның орбитасында айналатын серіктері болуы мүмкін. Мысалы, Юпитердің 79 серігі бар. Ғарыш кемелері бір миссияда 3 планетаны және 5 жұлдызды зерттейді. Әр миссияға дайындық үшін 2 ай қажет және 12 ғарышкер тартылады. Бір миссия құны – 15 млн доллар. 1 топ : Егер Юпитердің 79 серігі бар болса, ал қалған 7 планетаның әрқайсысында орта есеппен 2 серік болса, барлығы қанша серік бар? 2 топ: 2500 жұлдыздың 40%-ын телескоп арқылы зерттеу қажет. Барлығы қанша жұлдыз телескоп арқылы зерттеледі? 3 топ: Егер бір миссия құны 20 млн доллар болса, ал 11 миссия жоспарланса, барлығы қанша қаржы қажет болады? Сабақты қорытындылау: 1. Галактиканың ортасында не бар? 2.Күн жүйесі ғаламшарлары неліктен өз орбитасынан шығып кетпейді? Оларға қандай күштер әсер етеді? 3.Құс жолы дегеніміз не? 4. Дүрбі арқылы қарасақ, Құс жолынан нені байқаймыз? 5. Күн жүйесі Галактиканы толық айналу үші шамамен қанша уақыт қажет? -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй жұмысы: Ғарыш тақырыбында, Лепбук жасау Кері байланыс: Маған бәрі түсінікті Менің сұрағым бар Мен сабақты түсінбедім
|
Жақсы көңіл күй тілейді Үй тапсырмасын пысықтайды Сұрақтарға жауап береді Оқушылар ойланып, өз болжамдарын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Түнгі аспаннан не байқағанын әңгімелеп береді. Кері байланыс жасайды Видеодан түсінгендерін айтады . Сұрақтарға жауап береді.. Олардың шар тәрізді екенін айтады. |
Мақтау, мадақтау
ҚБ: Дескриптор Тест тапсырмасын орындайды1Б «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру. Жарайсың Тамаша ҚБ: Дескриптор: Тапсырманы уақытында орындап, барлық терминдер мен тұжырымдарды сәйкестендірді.3Б Дескриптор: 1топ Өз пікірін негіздеп, мысалмен дәлелдеді1Б Қорытындыда маңызды ойды түйіндедіБ Топ болып тең үлес қосты1Б 2топ SWOT (Күшті, Әлсіз, Мүмкіндік, Қауіп) бөлімдерін дұрыс пайдаланды1Б Барлық бөлімге нақты 1-2 аргумент келтірді1Б Топ мүшелері пікірлесіп, бір тұжырымға келді1Б 3 топ Күн, Ай, Жердің қозғалысын дұрыс түсіндірді (айналу/орбита)1Б Қозғалыстардың бір-біріне әсерін көрсетті (мысалы: түн-күн, ай фазалары)1Б Әр оқушы бір рөл атқарды (сөйлеу, сызу, түсіндіру)1Б ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою
|
Ай, Күн, Жер шарлары АКТ.
Кері байланыс парағы https://www.youtube.com/watch?v=fvCmciSySXo Мақта, ермексаз А3 форматты қағаз, Күн, Ай, Жер Кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз
















