|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер |
||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
||||
|
Күні: |
14.11.2022ж |
||||
|
Сынып: |
5 сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерімен танысу |
||||
|
Бағалау критерийі |
-әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады -қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды, біледі - жаңа мәліметтерді дәптерге жазып алады |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау. Сабақ мақсатымен бірлесе отырып танысу.
«Миға шабуыл»-әдісі Видео слайд |
Сәлемдесу. Жақсы тілектермен сабақты бастау. Оқушылар видео көру арқылы сабақ тақырыбымен мақсатын анықтап алады. |
ҚБ: мадақтау сөздер айту. |
АКТ-қолдану Видио слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1-тапсырма «Галерея» әдісі -әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады |
Дескриптор -ойларын толық жеткізе алады; -сипаттайды; |
ҚБ: эмоция смайликтерін ұсынамын |
смайликтер |
|
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 м |
2-тапсырма «Ойлан және жауап бер» -әдісі қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды Жаңа мәліметтер |
Дескриптор -ерекшеліктерін анықтайды; -мысал келтіреді; -қандай материалдардан жасалғанын біледі; Жаңа тақырыпқа байланысты мәліметтерді дәптерге жазып алады |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Қолөнер бұйымдар, ұлттық бұйымдардың фотолары Оқулық, қалам,дәптер. |
|
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
«Padlet.com» онлайн тақтасымен кері байланыс алу |
оқушылар сілтеме арқылы «Padlet» тақтасына сабақтағы алған әсерлерін жазады. БББ кестесін толтырады |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Н.А.Зивадинова. |
|
|
Күні: |
14.11.2022 |
|
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Бала құқығы- адам құқығы» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Құқық деген ұғымды түсіндіріп,пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру. Қоғамдық қасіретке әкелетін сыбайлас жемқорлық құндылықтары дағдарысынан шығу және оны жою дұрыс әрекет етуден туындайтынын ұғындыру.Өз көзқарастарын білдіріп, дүниетанымдарын кеңейту,өз ойларын еркін жеткізе алады.Сыбайлас жемқорлықтың кері әсерін айтып, дұрыс жолдарын түсіндіре алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 15 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды тақырыпқа деген қызығушылығын арттырып, пікірлерін тыңдау. -Жалпы құқық дегеніміз не? 1989 жылы 20 қарашада баланың
құқықтары туралы»конвенция қабылданды.Қазірде бұған 91 мемлекет
кірген.
«Біз неге
құқылымыз?» ІІ. Миға шабуыл: Құқық ұғымына байланысты жағдайды ортаға салып.талқылайды. Мектептегі оқушылардың міндетімен таныстырып өту. Оқушылар басқа мектеп қызметкерлерінің
құқығын құрметтеу және олармен санасу олардың өмірімен денсаулығына
қауіп жасамау, даулы сұрақтарды тәртіппен шешеуге
міндетті. |
Өз пікірлері мен бөлісу Құқық деген -Мемлекет шығарған немесе бекіткен тәртіп ережелерінің жиынтығы |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1-тапсырма «Сұрақ-жауап» әдісі 1. Сен өз құқығың жайлы не білесің?
2. Әр адам өз құқығын білуі міндетті ме? 3.Қай жасқа дейін балалар азамат бала болып саналады?
2-тапсырма «Мен және менің
құқығым» |
Сұрақтарға жауап береді. Себептерді анықтайды. Әр бала өз ата-тегін алуға
құқығы бар. Әрине міндетті Бала құқықтары туралы заңда 18 жасқа дейінгі азаматтарды бала деп есептейді. Оқушылар біріге отырып,ой-тұжырымдама жасайды. Өз ойларымен бөліседі.мәселені шешу жолдарын қарастырады. |
Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытындылау Егеменді еліміздің әрбір азаматы өз құқықтары мен міндеттерін үнемі еске сақтап, ел ішінде тәртіпке бас иіп, қашанда заңды құрметтеулері тиіс. «3,2,1» Оқушылар сабақ соңында өз пікірлерімен бөліседі 3-маңызды ақпарат 2-туындаған қиындық 1-ұсыныс жасайды. |
Өз пікірлерімен бөліседі,қорытынды жасайды. |
|
|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер |
|||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
|||||||
|
Күні: |
17.11.2022ж |
|||||||
|
Сынып: |
5 сынып |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көркем кестелеу |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1-әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерімен танысу |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
-әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады -қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды, біледі - жаңа мәліметтерді дәптерге жазып алады |
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау. Сабақ мақсатымен бірлесе отырып танысу.
«Миға шабуыл»-әдісі Видео слайд |
Сәлемдесу. Жақсы тілектермен сабақты бастау. Оқушылар видео көру арқылы сабақ тақырыбымен мақсатын анықтап алады. |
ҚБ: мадақтау сөздер айту. |
АКТ-қолдану Видио слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1-тапсырма Галерея әдісі -әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады |
Дескриптор -ойларын толық жеткізе алады; -сипаттайды; |
ҚБ: эмоция смайликтерін ұсынамын |
смайликтер |
||||
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 мин Рефлексия |
2-тапсырма «Ойлан және жауап бер» -әдісі қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды Жаңа мәліметтер |
Дескриптор -ерекшеліктерін анықтайды; -мысал келтіреді; -қандай материалдардан жасалғанын біледі; Жаңа тақырыпқа байланысты мәліметтерді дәптерге жазып алады |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Қолөнер бұйымдар, ұлттық бұйымдардың фотолары Оқулық, қалам,дәптер. |
||||
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
БББ-әдісі |
Оқушы өз сабақтан алған әсерін, түсінгенін кестеге түсіру арқылы көрсетеді |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
||||
|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер |
|||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
|||||||
|
Күні: |
23.11.2022ж |
|||||||
|
Сынып: |
9 сынып |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.2- бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсын |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сәулеттік нысан макеті туралы сызба үлгісін дайындау Сәлеттік нысан макет материалын құрау арқылы безендіру Бұйымның макетін тәсілдерін анықтай отырып талдау - Мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстыра білу - Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика)зерттеу, талдау |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
Материалдарды өңдеу мен безендіру барысында ұтымды тәсілдерді таңдай алды. Сәулеттік бұйым дайындайды.Макеттің сызба үлгісін жасайды безендіреді.Тарихи құндылықтарды ажыратып талдайды.Мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстыра біледі.Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) зерттейді, талдайды.Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды уақытында әрі дұрыс орындай алады.Сабақ барысында тындаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу. 2.Үй тапсырмасын тексеру «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Топқа бөлу: «» |
Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады. «Технология» пәні сабақтарында шеберханада қауіпсіздік ережелерін сақтау Шебер, есіңде болсын! Жұмыс орныңды әрдайым дұрыс, таза ұстауды еске түсіреді. Құралдарды ыңғайлы,өзіңе керек жерге қой. Жұмыс орныңды жұмыс аяғында арнаулы құралдармен щетка немесе ылғал шүберекпен мұқият тазала. Шыққан қалдық пен қоқысты ерінбей сыртқа шығарып отыр. Киіміңді, бойыңды ластамауға бейімдел.Құрал-сайман,станоктар, жұмыс орның әр уақытта таза болсын! Тапсырма 1. «Ойланайық» әдісі. Постер қорғау ( шағын екі-үш оқушыдан топпен жұмыс жасау) Сәулет өнері ішіндегі көне ғимараты мен қала ғимаратын ажыратыңыз Құрал-жабдықтар»түрлеріне қарай топқа бөлінеді. І топ «Қарындаш» ІІ топ «Сызғыш білесіздер? 3. Әлемнің жеті кереметін ата? 4. Қазақстандағы көне ғимараттарды ата? 5.Еліміздің бас қаласындағы сәулетті нысандарды атап өт. 2 тапсырма: Әр топ оқушылары заманауи және тарихи қиынды суреті беріледі, берілген суреттерді құрастұрып, . |
ҚБ: мадақтау сөздер айту. |
А3, суреттер, желім, фломастер https://www.google.com/ пластмас,картон,сызғыш,желім, дөңгелек білік, -техникалық нұсқау картасы Көне ғимараттары Заманауи үйлер аттарын ата Дескриптор - Көне ғимараттарды ажыратад АКТ-қолдану Видио слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1-тапсырма Галерея әдісі -әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады |
Дескриптор -ойларын толық жеткізе алады; -сипаттайды; |
ҚБ: эмоция смайликтерін ұсынамын |
смайликтер |
||||
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 мин Рефлексия |
2-тапсырма «Ойлан және жауап бер» -әдісі қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды Жаңа мәліметтер |
Дескриптор Дескриптор: 1. Заманауи сәулет өнері жайлы біледі 2. Ғимараттарды бір-бірінен ажыратады 3. Ғимараттың суретін салады ҚБ: «Бағдаршам Ғимарат макетін жасай алады Дереккөздерін тиімді қолданады. Бір кісідей жұмысқа белсене қатысады. Жұмысты толық аяқтайды «Жетістік» бас |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Қолөнер бұйымдар, ұлттық бұйымдардың фотолары Оқулық, қалам,дәптер. |
||||
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
БББ-әдісі |
Оқушы өз сабақтан алған әсерін, түсінгенін кестеге түсіру арқылы көрсетеді |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
||||
|
|
|
|||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
|||||||
|
Күні: |
04.12.2022ж |
|||||||
|
Сынып: |
5 сынып |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мың бір мақал – еңбек туралы мақалдар сайысы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Оқушыларды «Сөз мәйегі – мақал» дегендей, ата-бабамыздан қалған өсиет сөздері арқылы адамгершілікке, ойын нақты, дұрыс жеткізуге, тапқыр сөйлеуге үйрету. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сөз өнері арқылы оқушылардың дүниетанымын кеңейтуге тәрбиелеу |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Алдымен мақал-мәтел дегеніміз не? Қысқаша тоқталып өтсек:
«Миға шабуыл»- «Кім көп біледі?» |
Оқушылар өзара топқа Бөлініп сайыс жүргізеді Мақал-мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Мақал-мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық. Осы тұста мен осы мақал мен мәтел айырмашылығын түсіндіріп өткім келіп отыр. 1-тур: Қатысушы топтар тіл туралы мақал – мәтел айтудан жарысады.(1 минут уақыт беріледі, сол уақыттың ішінде топтар қанша мақал айтса, ұпай саны да соған қарап қойылады) 2-тур: Мақал – сөздің мәйегі (тақтада мақал-мәтелдің басы беріледі, қатысушы топтар мақалды жалғастырад 1. Жаман туыстан…(жат артық) 2. Ырыс қашса да, …(туыс қашпайды) 3. Балапан ұяда не көрсе … (ұшқанда соны іледі) 4. Отансыз адам…(ормансыз бұлбұл) 5. Жақсының аты өлмейді …(Ғалымның хаты өлмейді) 6. Көз жетпеген жерге, …(сөз жетеді) 7. Отыз тістен шыққан сөз, …(отыз рулы елге тарайды) 8. Дұшпаны көптер сақтана жүреді, …(Досы көптер мақтана біледі) 9. Жалған достан …(жау артық) 10. Өнерлінің қолы алтын, …(өлеңшінің сөзі алтын) 2-топқа 11. Еңбек етсең ерінбей, …(тояды қарның тіленбей
|
ҚБ: мадақтау сөздер айту. Көп білсе де, өзін ақылды етіп көрсетуге тырыспайтын жігіт мақтауға лайық. Бiз бәрiмiз мақтағанды ұнатамыз.
|
АКТ-қолдану Видео слайд Қанатты сөздер жазылған плакаттар, шарлар |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жұмбақ жасырады, жауабын айту керек, сол жұмбақтың жауабын тауып айтқан соң, жауабына сәйкес мақал айту кере |
Жұмбақ деген алақанды жұмудан, яғни қолдың ішінде бір нәрсені жасырып, жұмып тұрып, соны тап дегеннен шыққан. Жұмбақ жасырғанда айтылар нәрсені ойда бүгіп қалып, соған ұқсас нәрселерге теңеп, тұспалдап сипаттап айтады. Мысалы: Тұрғанмен жырақ өзі, Таусылмайтын шырақ көзі (Күн |
ҚБ: эмоция смайликтерін
ұсынамын |
смайликтер |
||||
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 мин Рефлексия |
2-тапсырма Не деу керек мұндайда? (Сіздерге бір-бір жағдаяттан беріледі. Сіздер осындай жағдайда айтылатын мақалдарды жазып оқисыздар. |
Дескриптор
-Жағдаяттың мәнін анықтайды; -мысал келтіреді; -Мақал мәтел құрастырып өз ойларын айтады |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Оқулық, қалам,дәптер. |
||||
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
БББ-әдісі |
Оқушы өз сабақтан алған әсерін, түсінгенін кестеге түсіру арқылы көрсетеді |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
ашық сабақ
|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер |
||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
||||
|
Күні: |
14.11.2022ж |
||||
|
Сынып: |
5 сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерімен танысу |
||||
|
Бағалау критерийі |
-әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады -қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды, біледі - жаңа мәліметтерді дәптерге жазып алады |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау. Сабақ мақсатымен бірлесе отырып танысу.
«Миға шабуыл»-әдісі Видео слайд |
Сәлемдесу. Жақсы тілектермен сабақты бастау. Оқушылар видео көру арқылы сабақ тақырыбымен мақсатын анықтап алады. |
ҚБ: мадақтау сөздер айту. |
АКТ-қолдану Видио слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1-тапсырма «Галерея» әдісі -әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады |
Дескриптор -ойларын толық жеткізе алады; -сипаттайды; |
ҚБ: эмоция смайликтерін ұсынамын |
смайликтер |
|
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 м |
2-тапсырма «Ойлан және жауап бер» -әдісі қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды Жаңа мәліметтер |
Дескриптор -ерекшеліктерін анықтайды; -мысал келтіреді; -қандай материалдардан жасалғанын біледі; Жаңа тақырыпқа байланысты мәліметтерді дәптерге жазып алады |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Қолөнер бұйымдар, ұлттық бұйымдардың фотолары Оқулық, қалам,дәптер. |
|
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
«Padlet.com» онлайн тақтасымен кері байланыс алу |
оқушылар сілтеме арқылы «Padlet» тақтасына сабақтағы алған әсерлерін жазады. БББ кестесін толтырады |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Н.А.Зивадинова. |
|
|
Күні: |
14.11.2022 |
|
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Бала құқығы- адам құқығы» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Құқық деген ұғымды түсіндіріп,пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру. Қоғамдық қасіретке әкелетін сыбайлас жемқорлық құндылықтары дағдарысынан шығу және оны жою дұрыс әрекет етуден туындайтынын ұғындыру.Өз көзқарастарын білдіріп, дүниетанымдарын кеңейту,өз ойларын еркін жеткізе алады.Сыбайлас жемқорлықтың кері әсерін айтып, дұрыс жолдарын түсіндіре алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 15 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды тақырыпқа деген қызығушылығын арттырып, пікірлерін тыңдау. -Жалпы құқық дегеніміз не? 1989 жылы 20 қарашада баланың
құқықтары туралы»конвенция қабылданды.Қазірде бұған 91 мемлекет
кірген.
«Біз неге
құқылымыз?» ІІ. Миға шабуыл: Құқық ұғымына байланысты жағдайды ортаға салып.талқылайды. Мектептегі оқушылардың міндетімен таныстырып өту. Оқушылар басқа мектеп қызметкерлерінің
құқығын құрметтеу және олармен санасу олардың өмірімен денсаулығына
қауіп жасамау, даулы сұрақтарды тәртіппен шешеуге
міндетті. |
Өз пікірлері мен бөлісу Құқық деген -Мемлекет шығарған немесе бекіткен тәртіп ережелерінің жиынтығы |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1-тапсырма «Сұрақ-жауап» әдісі 1. Сен өз құқығың жайлы не білесің?
2. Әр адам өз құқығын білуі міндетті ме? 3.Қай жасқа дейін балалар азамат бала болып саналады?
2-тапсырма «Мен және менің
құқығым» |
Сұрақтарға жауап береді. Себептерді анықтайды. Әр бала өз ата-тегін алуға
құқығы бар. Әрине міндетті Бала құқықтары туралы заңда 18 жасқа дейінгі азаматтарды бала деп есептейді. Оқушылар біріге отырып,ой-тұжырымдама жасайды. Өз ойларымен бөліседі.мәселені шешу жолдарын қарастырады. |
Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытындылау Егеменді еліміздің әрбір азаматы өз құқықтары мен міндеттерін үнемі еске сақтап, ел ішінде тәртіпке бас иіп, қашанда заңды құрметтеулері тиіс. «3,2,1» Оқушылар сабақ соңында өз пікірлерімен бөліседі 3-маңызды ақпарат 2-туындаған қиындық 1-ұсыныс жасайды. |
Өз пікірлерімен бөліседі,қорытынды жасайды. |
|
|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер |
|||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
|||||||
|
Күні: |
17.11.2022ж |
|||||||
|
Сынып: |
5 сынып |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көркем кестелеу |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1-әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерімен танысу |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
-әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады -қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды, біледі - жаңа мәліметтерді дәптерге жазып алады |
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау. Сабақ мақсатымен бірлесе отырып танысу.
«Миға шабуыл»-әдісі Видео слайд |
Сәлемдесу. Жақсы тілектермен сабақты бастау. Оқушылар видео көру арқылы сабақ тақырыбымен мақсатын анықтап алады. |
ҚБ: мадақтау сөздер айту. |
АКТ-қолдану Видио слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1-тапсырма Галерея әдісі -әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады |
Дескриптор -ойларын толық жеткізе алады; -сипаттайды; |
ҚБ: эмоция смайликтерін ұсынамын |
смайликтер |
||||
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 мин Рефлексия |
2-тапсырма «Ойлан және жауап бер» -әдісі қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды Жаңа мәліметтер |
Дескриптор -ерекшеліктерін анықтайды; -мысал келтіреді; -қандай материалдардан жасалғанын біледі; Жаңа тақырыпқа байланысты мәліметтерді дәптерге жазып алады |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Қолөнер бұйымдар, ұлттық бұйымдардың фотолары Оқулық, қалам,дәптер. |
||||
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
БББ-әдісі |
Оқушы өз сабақтан алған әсерін, түсінгенін кестеге түсіру арқылы көрсетеді |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
||||
|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер |
|||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
|||||||
|
Күні: |
23.11.2022ж |
|||||||
|
Сынып: |
9 сынып |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.2- бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсын |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сәулеттік нысан макеті туралы сызба үлгісін дайындау Сәлеттік нысан макет материалын құрау арқылы безендіру Бұйымның макетін тәсілдерін анықтай отырып талдау - Мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстыра білу - Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика)зерттеу, талдау |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
Материалдарды өңдеу мен безендіру барысында ұтымды тәсілдерді таңдай алды. Сәулеттік бұйым дайындайды.Макеттің сызба үлгісін жасайды безендіреді.Тарихи құндылықтарды ажыратып талдайды.Мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстыра біледі.Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) зерттейді, талдайды.Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды уақытында әрі дұрыс орындай алады.Сабақ барысында тындаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу. 2.Үй тапсырмасын тексеру «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Топқа бөлу: «» |
Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады. «Технология» пәні сабақтарында шеберханада қауіпсіздік ережелерін сақтау Шебер, есіңде болсын! Жұмыс орныңды әрдайым дұрыс, таза ұстауды еске түсіреді. Құралдарды ыңғайлы,өзіңе керек жерге қой. Жұмыс орныңды жұмыс аяғында арнаулы құралдармен щетка немесе ылғал шүберекпен мұқият тазала. Шыққан қалдық пен қоқысты ерінбей сыртқа шығарып отыр. Киіміңді, бойыңды ластамауға бейімдел.Құрал-сайман,станоктар, жұмыс орның әр уақытта таза болсын! Тапсырма 1. «Ойланайық» әдісі. Постер қорғау ( шағын екі-үш оқушыдан топпен жұмыс жасау) Сәулет өнері ішіндегі көне ғимараты мен қала ғимаратын ажыратыңыз Құрал-жабдықтар»түрлеріне қарай топқа бөлінеді. І топ «Қарындаш» ІІ топ «Сызғыш білесіздер? 3. Әлемнің жеті кереметін ата? 4. Қазақстандағы көне ғимараттарды ата? 5.Еліміздің бас қаласындағы сәулетті нысандарды атап өт. 2 тапсырма: Әр топ оқушылары заманауи және тарихи қиынды суреті беріледі, берілген суреттерді құрастұрып, . |
ҚБ: мадақтау сөздер айту. |
А3, суреттер, желім, фломастер https://www.google.com/ пластмас,картон,сызғыш,желім, дөңгелек білік, -техникалық нұсқау картасы Көне ғимараттары Заманауи үйлер аттарын ата Дескриптор - Көне ғимараттарды ажыратад АКТ-қолдану Видио слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
1-тапсырма Галерея әдісі -әлем халықтарының ұлттық мәдениетіндегі қолөнер туындыларымен танысады |
Дескриптор -ойларын толық жеткізе алады; -сипаттайды; |
ҚБ: эмоция смайликтерін ұсынамын |
смайликтер |
||||
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 мин Рефлексия |
2-тапсырма «Ойлан және жауап бер» -әдісі қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін анықтайды Жаңа мәліметтер |
Дескриптор Дескриптор: 1. Заманауи сәулет өнері жайлы біледі 2. Ғимараттарды бір-бірінен ажыратады 3. Ғимараттың суретін салады ҚБ: «Бағдаршам Ғимарат макетін жасай алады Дереккөздерін тиімді қолданады. Бір кісідей жұмысқа белсене қатысады. Жұмысты толық аяқтайды «Жетістік» бас |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Қолөнер бұйымдар, ұлттық бұйымдардың фотолары Оқулық, қалам,дәптер. |
||||
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
БББ-әдісі |
Оқушы өз сабақтан алған әсерін, түсінгенін кестеге түсіру арқылы көрсетеді |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
||||
|
|
|
|||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Зивадинова Н.А |
|||||||
|
Күні: |
04.12.2022ж |
|||||||
|
Сынып: |
5 сынып |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мың бір мақал – еңбек туралы мақалдар сайысы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Оқушыларды «Сөз мәйегі – мақал» дегендей, ата-бабамыздан қалған өсиет сөздері арқылы адамгершілікке, ойын нақты, дұрыс жеткізуге, тапқыр сөйлеуге үйрету. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сөз өнері арқылы оқушылардың дүниетанымын кеңейтуге тәрбиелеу |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті 20 |
Оқушының әрекеті 80 |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Алдымен мақал-мәтел дегеніміз не? Қысқаша тоқталып өтсек:
«Миға шабуыл»- «Кім көп біледі?» |
Оқушылар өзара топқа Бөлініп сайыс жүргізеді Мақал-мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Мақал-мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық. Осы тұста мен осы мақал мен мәтел айырмашылығын түсіндіріп өткім келіп отыр. 1-тур: Қатысушы топтар тіл туралы мақал – мәтел айтудан жарысады.(1 минут уақыт беріледі, сол уақыттың ішінде топтар қанша мақал айтса, ұпай саны да соған қарап қойылады) 2-тур: Мақал – сөздің мәйегі (тақтада мақал-мәтелдің басы беріледі, қатысушы топтар мақалды жалғастырад 1. Жаман туыстан…(жат артық) 2. Ырыс қашса да, …(туыс қашпайды) 3. Балапан ұяда не көрсе … (ұшқанда соны іледі) 4. Отансыз адам…(ормансыз бұлбұл) 5. Жақсының аты өлмейді …(Ғалымның хаты өлмейді) 6. Көз жетпеген жерге, …(сөз жетеді) 7. Отыз тістен шыққан сөз, …(отыз рулы елге тарайды) 8. Дұшпаны көптер сақтана жүреді, …(Досы көптер мақтана біледі) 9. Жалған достан …(жау артық) 10. Өнерлінің қолы алтын, …(өлеңшінің сөзі алтын) 2-топқа 11. Еңбек етсең ерінбей, …(тояды қарның тіленбей
|
ҚБ: мадақтау сөздер айту. Көп білсе де, өзін ақылды етіп көрсетуге тырыспайтын жігіт мақтауға лайық. Бiз бәрiмiз мақтағанды ұнатамыз.
|
АКТ-қолдану Видео слайд Қанатты сөздер жазылған плакаттар, шарлар |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жұмбақ жасырады, жауабын айту керек, сол жұмбақтың жауабын тауып айтқан соң, жауабына сәйкес мақал айту кере |
Жұмбақ деген алақанды жұмудан, яғни қолдың ішінде бір нәрсені жасырып, жұмып тұрып, соны тап дегеннен шыққан. Жұмбақ жасырғанда айтылар нәрсені ойда бүгіп қалып, соған ұқсас нәрселерге теңеп, тұспалдап сипаттап айтады. Мысалы: Тұрғанмен жырақ өзі, Таусылмайтын шырақ көзі (Күн |
ҚБ: эмоция смайликтерін
ұсынамын |
смайликтер |
||||
|
Ортасы 15 мин Сабақтың соңы 10 мин Рефлексия |
2-тапсырма Не деу керек мұндайда? (Сіздерге бір-бір жағдаяттан беріледі. Сіздер осындай жағдайда айтылатын мақалдарды жазып оқисыздар. |
Дескриптор
-Жағдаяттың мәнін анықтайды; -мысал келтіреді; -Мақал мәтел құрастырып өз ойларын айтады |
ҚБ: мадақтау сөздер |
Оқулық, қалам,дәптер. |
||||
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
БББ-әдісі |
Оқушы өз сабақтан алған әсерін, түсінгенін кестеге түсіру арқылы көрсетеді |
ҚБ: оқушы жауабы бойынша |
|
||||

шағым қалдыра аласыз
















