|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зивадинова Н.А. |
|
Күні: 28.11.2024 ж |
|
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнек салу тәсілдері мен техникасы. Материалдар мен құралдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және үйлестіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтайды, таңдайды және үйлестіре біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау Қ/Б |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Сақина салу» ойыны. Тиімділігі:Оқушылар шеңбер тәрізді иық тіресе тұрып, сақинаның кімнің қолына түскенін мұқият бақылайды. Оқушылдың бойындағы байқампаздық, ұлттық ойындарға деген қызығушылық артады. Оқушылар арасында жағымды ахуал қалыптасып, оқушылардың сабаққа белсенділігі артады. Топқа бөліну : |
Оқушылар шеңбер тәрізді иық тіресе тұрып, сақинаның кімнің қолына түскенін мұқият бақылайды. Сақина түскен оқушы бүгінгі сабаққа өз тілегін айтады.
Көркем тобы. Өрнек тобы. |
|
«Сақина салу» |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
(Ұ) Миға шабуыл «Этно Fest» әдісі Жаңа сабақ тақырыбын ашу Галереяға саяхат жасау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын мұғаліммен бірге болжайды. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру: |
Қабырғадағы өрнектерге, оюларға қарап, бүгінгі тақырыпқа негіздеме жасайды.
Қауіпсіздік ережесін еске түсіреміз. 1.Алдымыздағы заттарды өз орнына қою. 2.Қылқаламдағы бояуды екінші бояумен араластырмау. 3.Қайшыны дұрыс қолдану 4.Қолды дұрыс ұстау. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Картиналар, сызбалар |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 15 минут |
№1-тапсырма: жұптық жұмыс (Soft skills дағдылары) «Жұбыңмен таңда» әдісі wordwall. Платформасында сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Оқулықтағы 26-27 беттердегі мәліметті пайдаланып, Өрнек салу тәсілдері мен техникасын таңдай отырып, қажетті материалдар мен құралдарды анықтап, іске асырыңыз. Бағалау критерийі: -өрнек салу әдістерін таңдайды -қажетті материалдарды таңдайды |
. Дескриптор: - өрнек салу әдісін таңдайды -қажетті құралдарды анықтайды -материалдарды анықтайды -таңдалған құралдарды дұрыс пайдаланады - сәйкестендіреді |
Қ/Б Медальмен
|
7-сынып оқулығы, аудио, жұмыс дәптері, қима қағаздар , тақта
|
|
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 10 минут |
№2-тапсырма: Топтық жұмыс (Hard skills дағдылары іске асады) «Шебер қолдар» әдісі Берілген батикке А3 форматтағы өрнек түсіру, бояу,түстер үйлесімділігін сақтаңдар.
Бағалау критерийі: -ою-өрнек түсіреді -бояды үйлесіммен қолданады |
Оқушылар берілген материлдармен жұмыс түрлерін ұсынады Дескриптор: - батикке көркем сурет ою –өрнектер композициясын орналастырады − шығармашылық жұмысында түстік үйлесімділікті көрсетеді − жұмысында өнердің көркем тәсілдерін үйлестіру -оқушылармен сабақтың соңында атқарылған жұмысқа талдау жасау |
Қ/Б Бағдаршам
|
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері, А3 парағы, қарындаштар |
|
|
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут
Рефлексия 5 минут
2 минут
|
«Автор орындығы» әдісі арқылы оқушылардың тақырыпқа сай сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады
Мұғалім сабақты бекіту бойынша қорытынды 2-3 сөйлем айтады. «Padlet» онлайн тақтасы арқылы кері байланыс алу (Digital skills дағдылары) Үй тапсырмасы : Еркін тақырыпқа сай идея ұсыну |
Дескриптор: -сұраққа жауап береді
Сабақтағы қызықты сәттерін, меңгерген білімдерін «БББ» кестесіне салып шығады.
Өздерін ойландырып жүрген болашақ туралы, ұлттық рух, құндылықтардың дәріптелуі туралы идеяларын ұсынады |
Қ/Б «Тамаша!»
|
Орындық , тақта
|
|
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
|
Көркем еңбек |
Мектеп .Достық орта мектебі |
|||||
|
Күні: 12.03.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: Зивадинова Нуржамал Абдыгалиевна |
|||||
|
Сынып: 7а |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымдарды сәндеу. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану, |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, шаттық шеңберін құру. Қайталау сұрақтарына кім жылдам әдісі арқылы жауап қайтару.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар толық әрі нақты жауап қайтару керек
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым оқу жоспары
|
||
|
Ортасы
|
Сабакта видео сабак корсетіледі.. Постер жасап құрастырылып дизайн жасалады. Білім алушылардың қажеттілігіне қарай тапсырма беру арқылы сабақтың мақсатына жету. Ою-өрнекпен жұмыс
|
Оқушылар постер дайындап нобай жасап бұйымды сәндейді. |
|
https://www.canva.com/design/DAGhQdE7N1A/LggDOfRGrzPcZNry2IAHYQ/view?utm_content=DAGhQdE7N1A&utm_campaign=share_your_design&utm_medium=link2&utm_source=shareyourdesignpanel |
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле аламыз |
. |
Ақпараттық ресурстар |
||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология (Констркуция-лық материалдарды өңдеу) |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зивадинова Н.А. |
|
Күні: 13.01.2025ж |
|
|
Сыныбы: 6 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәжірибе жұмысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.6.2- электрлі қол құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін,еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
электрлі қол құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін,еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіну |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау Қ/Б |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. .Үй тапсырмасын сәйкестендіру әдәсі арқылы сұрау. Материалдың бір түрінің құрамын зерттеу
Суреттер сөйлейді әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтау
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Қауіпсіздік ережесін еске түсіреміз. 1.Алдымыздағы заттарды өз орнына қою. . 2Құралдарды дұрыс қолдану 4.Қолды дұрыс ұстау Үй тапсырмасын орындап,суреттерді сәйкестендіріп орналастыру.
|
|
«Суреттер» |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
Сабақ барысы. Слайд көрсетіледі. Ағаш және темір өңдеу верстактарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін және қол құрал-саймандарын көрсетіледі (ара, қылара, зімпара т.б.). сонымен қатар техника қауіпсіздік ережелерімен таныстырылады.
|
Электр қол арамен жұмыс жасау техникаларын меңгереді. құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін,еңбек гигиенасы . |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Картиналар, сызбалар |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма АК АКТ қолдану |
№1-тапсырма: жұптық жұмыс «Тобыңмен таңда» әдісі АКТ ноутбуктен көрсетілген мәлімет бойынша тапсырма орындау. Бағалау критерийі: -Ағаш пен темірді ажаратып -қажетті материалдарды таңдайды |
. Дескриптор: - Компьютер колдана отырып тақырыпқа байланысты түрлі ақпарат жинау және дұрыс қолдану арқылы білім дағдыларын көтереді Ағаш және темір өңдеу верстактарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін және қол құрал-саймандарынмен танысады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.
|
7-сынып оқулығы, аудио, жұмыс дәптері, қима қағаздар |
|
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 10 минут |
№2-тапсырма: «Кім жылдам» әдісі Құрал-саймандарды қолдану реттілігін анықта сәйкесін тап (дұрыс жауабын тауып орналастыр)(ұлдар) Бағалау критерийі: Қол еңбегі құралдарымен ажрата білу Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, |
Білім
алушы Дискриптор Қауіпсіздік ережесін біледі. Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеп үйренеді |
Қ/Б Бағдаршам
|
6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері, А3 парағы, қарындаштар |
|
|
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут
|
«Автор орындығы» әдісі арқылы оқушылардың тақырыпқа сай сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады
Мұғалім сабақты бекіту бойынша қорытынды 2-3 сөйлем айтады. Үй тапсырмасы : Еркін тақырыпқа сай идея ұсыну
|
Дескриптор: -сұраққа жауап береді
Өздерін ойландырып жүрген болашақ туралы, ұлттық рух, құндылықтардың дәріптелуі туралы идеяларын ұсынады
Өздерін ойландырып жүрген болашақ туралы, ұлттық рух, құндылықтардың дәріптелуі туралы идеяларын ұсынады |
Қ/Б «Тамаша!»
|
Орындық , тақта
|
|
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
|
Бөлім: |
Визуалды өнер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зивадинова Н.А. |
|
Күні: 19.09.2024 |
|
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық сәндік натюрмор |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау Қ/Б |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу! Өткен сабақты еске түсіру мақсатында сұрақтар қою:
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырып және оның мақсатымен танысады. Үй тапсырмасын орындап,суреттерді сәйкестендіріп орналастыру.
|
|
«Суреттер» |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма АК АКТ қолдану |
Кітаппен жұмыс:
Натюрморт түрлерімен таныстыру. Шығармашылық тапсырма: Кезеңдер бойынша натюрморт салу. |
Кітаппен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Натюрморт түрлерімен танысады. Шығармашылық тапсырманы орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Қағаз, түрлі түсті қарындаштар, өшірігіш |
|
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 10 минут |
№2-тапсырм. Композиция құрастыр
Сабақ барысында бірнеше ұлттық заттарды
жинақтау (ұлттық ыдыстар, музыкалық аспаптар, бас киімдер, және
т.б.) оқушыларға оймен өзіндік композицияларын
құрастыру Натюрморт: Сурет көшірмесі Бағалау критерийі: Натюрморт: Сурет көшірмесі Айша Ғалымбаев «Дастархан» Анар Абжанова натюрморты Оқушылар алдыңғы сабақтара алған білімдерін қолдана заттар композициясын қағаз бетінде орналастыру ержелерін ескере отырып конструкциясын тұрғызады. ) Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді. |
Заттарды оймен жазықтықта орналастыруды таңдап, оқушылар композиция құрастырады. Композиция құрастырып болған соң оқушылар оны қағ Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Альбомда эскиздерді орындау. Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді.аз бетіне түсіруді бастайд |
Қ/Б Бағдаршам
Бағалау критерийлері: - Сызықты натюрмортт жасайды. -кейіпкердің мінезін жеткізеді.
|
Натюрморт: http://www.picture-russia.ru/genre/6 http://veta.kz/products/1247420 http://afisha.kz/news/vystavki/the_opening_of_a_personal_exhibition_gulfairus_ismailova/ Сурет көшірмесі Айша Ғалымбаев |
|
|
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут
|
Сабақтың соңында рефлексия орындайды: -нені білемін, нені үйрендім -не түсініксіз болды Үй тапсырмасы : Натюрморт салу
|
Дескриптор: -сұраққа жауап береді Қорытынды жасау үшін оқушылардың жұмысын қатар қойып, арнайы қойылған нұсқамен дұрыс орналасқанын салыстырады. Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді. |
Қ/Б «Тамаша!»
|
Орындық , тақта |
|
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
|
1 бөлім Сәндік қолданбалы өнер |
Мектеп: |
||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Күні: 17.12.2024 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері. |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.2.1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы талдауды жасау; 9.1.3.1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану); 9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
*Қазақстанның тоқыма өнерінің тарихымен, түрлерімен танысады; *Кілемдер түрлерін меңгереді; Гобелен өнерімен танысады; *Қазіргі кілемдер үлгілерін зерттейді. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
кезеңдері |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы. |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері. «Сұраққа жетіп ал». Оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында «сұраққа жетіп ал» белсенді әдісі қолданылады. Ол үшін мұғалім кішірек допты сұрақ қоя отырып бір оқушыға лақтырады.Ол оқушы келесі оқушыға сұрақ қоя отырып допты лақтырады. Алаша –alasha-ковер Кілем- ковер- carpet Гобелен–tarestry- гобелен Басқұр – киіз үйді сәндейтін жалпақ жолақ; Алаша – түксіз кілем. Түкті кілем. Негізгі (бойлық) және көлденең (арқау) жіптер, раппорт, символ, тоқу мен кілем тоқу. Сәндік қолданбалы өнер және тоқыма түрлері туралы презентация көрсетіледі. |
Сұрақтар: *Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не? *Тоқыма өнерінің түрлерін атаңыз; *Алаша өнері дегенді қалай түсінесіз? *Кілем, гобелен тоқу өнері дегеніміз не?
|
Өзара бағалау
|
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері https://decormaster.kz/st/kazaxskie_kovry.php Қазақ кілемдері http://www.bilu.kz/kover.php Қазақтардың сәндік қолданбалы өнері. Тоқыма өнері және кілем тоқу. https://www.youtube.com/watch?v=02qOjmk_ESg Басқұр http://kyzylordatv.kz/ru/news/culture/vozrozhdaetsya-unikalnoe-iskusstvo-tkachestva |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тоқыма өнеріндегі кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлері түрлі-түсті қағазға жазылып жеребе таратылады. Әр топ оқушылары берілген тоқыма өнері туралы мәліметтер жинақтайды.
Кілем Алаша Гобелен Зерттеу жұмысы. Тапсырма: Әр топқа тиісті тапсырма беріледі 1 топ- кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлерінің тарихын, тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттеңіздер. 2 топ- Қазақстандық және әлемдік тоқыма өнерінен мысалдар келтіріңіздер АКТ арқылы
|
Оқушыларды «Қаламсап» әдісі арқылы 2 топқа бөлу.
|
Дескриптор: -Тақырыпты толық ашады; -кілем, гобелен, алаша өнерінің түрлерін анықтайды; -тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттейді; -қазіргі кілемдер түрлерін анықтайды. -мәліметті сызба, сурет ретінде ; зерттеу жұмысына таныстырылым жасайды . Қолдау көрсету
|
Тоқу өнерінің сырлары https://www.kondor-tour.kz/kaz_tkachestvo Кілем тоқу http://classpodelki.ru/publ/azbuka_rukodelija/kovrotkachestvo/35 Қолмен тоқу техникасы http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_3/20-1-0-96 Кілем тоқу станогы, кілем тоқуға арналған материалдар мен құрал-жабдықтар http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_2/20-1-0-72 |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Оқушының аты-жөні сыныбы
|
Sketchbook (сурет дәптері), түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш алып келу. Кілемдер топтамасын жинақтап келу
|
Өзін- өзі бағалау |
|
|||||||||||||
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
ашық сабақ
|
Бөлім: |
Сәндік қолданбалы өнер бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зивадинова Н.А. |
|
Күні: 28.11.2024 ж |
|
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнек салу тәсілдері мен техникасы. Материалдар мен құралдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және үйлестіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтайды, таңдайды және үйлестіре біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау Қ/Б |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Сақина салу» ойыны. Тиімділігі:Оқушылар шеңбер тәрізді иық тіресе тұрып, сақинаның кімнің қолына түскенін мұқият бақылайды. Оқушылдың бойындағы байқампаздық, ұлттық ойындарға деген қызығушылық артады. Оқушылар арасында жағымды ахуал қалыптасып, оқушылардың сабаққа белсенділігі артады. Топқа бөліну : |
Оқушылар шеңбер тәрізді иық тіресе тұрып, сақинаның кімнің қолына түскенін мұқият бақылайды. Сақина түскен оқушы бүгінгі сабаққа өз тілегін айтады.
Көркем тобы. Өрнек тобы. |
|
«Сақина салу» |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
(Ұ) Миға шабуыл «Этно Fest» әдісі Жаңа сабақ тақырыбын ашу Галереяға саяхат жасау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын мұғаліммен бірге болжайды. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру: |
Қабырғадағы өрнектерге, оюларға қарап, бүгінгі тақырыпқа негіздеме жасайды.
Қауіпсіздік ережесін еске түсіреміз. 1.Алдымыздағы заттарды өз орнына қою. 2.Қылқаламдағы бояуды екінші бояумен араластырмау. 3.Қайшыны дұрыс қолдану 4.Қолды дұрыс ұстау. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Картиналар, сызбалар |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 15 минут |
№1-тапсырма: жұптық жұмыс (Soft skills дағдылары) «Жұбыңмен таңда» әдісі wordwall. Платформасында сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Оқулықтағы 26-27 беттердегі мәліметті пайдаланып, Өрнек салу тәсілдері мен техникасын таңдай отырып, қажетті материалдар мен құралдарды анықтап, іске асырыңыз. Бағалау критерийі: -өрнек салу әдістерін таңдайды -қажетті материалдарды таңдайды |
. Дескриптор: - өрнек салу әдісін таңдайды -қажетті құралдарды анықтайды -материалдарды анықтайды -таңдалған құралдарды дұрыс пайдаланады - сәйкестендіреді |
Қ/Б Медальмен
|
7-сынып оқулығы, аудио, жұмыс дәптері, қима қағаздар , тақта
|
|
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 10 минут |
№2-тапсырма: Топтық жұмыс (Hard skills дағдылары іске асады) «Шебер қолдар» әдісі Берілген батикке А3 форматтағы өрнек түсіру, бояу,түстер үйлесімділігін сақтаңдар.
Бағалау критерийі: -ою-өрнек түсіреді -бояды үйлесіммен қолданады |
Оқушылар берілген материлдармен жұмыс түрлерін ұсынады Дескриптор: - батикке көркем сурет ою –өрнектер композициясын орналастырады − шығармашылық жұмысында түстік үйлесімділікті көрсетеді − жұмысында өнердің көркем тәсілдерін үйлестіру -оқушылармен сабақтың соңында атқарылған жұмысқа талдау жасау |
Қ/Б Бағдаршам
|
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері, А3 парағы, қарындаштар |
|
|
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут
Рефлексия 5 минут
2 минут
|
«Автор орындығы» әдісі арқылы оқушылардың тақырыпқа сай сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады
Мұғалім сабақты бекіту бойынша қорытынды 2-3 сөйлем айтады. «Padlet» онлайн тақтасы арқылы кері байланыс алу (Digital skills дағдылары) Үй тапсырмасы : Еркін тақырыпқа сай идея ұсыну |
Дескриптор: -сұраққа жауап береді
Сабақтағы қызықты сәттерін, меңгерген білімдерін «БББ» кестесіне салып шығады.
Өздерін ойландырып жүрген болашақ туралы, ұлттық рух, құндылықтардың дәріптелуі туралы идеяларын ұсынады |
Қ/Б «Тамаша!»
|
Орындық , тақта
|
|
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
|
Көркем еңбек |
Мектеп .Достық орта мектебі |
|||||
|
Күні: 12.03.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: Зивадинова Нуржамал Абдыгалиевна |
|||||
|
Сынып: 7а |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымдарды сәндеу. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану, |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, шаттық шеңберін құру. Қайталау сұрақтарына кім жылдам әдісі арқылы жауап қайтару.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар толық әрі нақты жауап қайтару керек
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым оқу жоспары
|
||
|
Ортасы
|
Сабакта видео сабак корсетіледі.. Постер жасап құрастырылып дизайн жасалады. Білім алушылардың қажеттілігіне қарай тапсырма беру арқылы сабақтың мақсатына жету. Ою-өрнекпен жұмыс
|
Оқушылар постер дайындап нобай жасап бұйымды сәндейді. |
|
https://www.canva.com/design/DAGhQdE7N1A/LggDOfRGrzPcZNry2IAHYQ/view?utm_content=DAGhQdE7N1A&utm_campaign=share_your_design&utm_medium=link2&utm_source=shareyourdesignpanel |
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле аламыз |
. |
Ақпараттық ресурстар |
||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология (Констркуция-лық материалдарды өңдеу) |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зивадинова Н.А. |
|
Күні: 13.01.2025ж |
|
|
Сыныбы: 6 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәжірибе жұмысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.6.2- электрлі қол құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін,еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
электрлі қол құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін,еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіну |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау Қ/Б |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. .Үй тапсырмасын сәйкестендіру әдәсі арқылы сұрау. Материалдың бір түрінің құрамын зерттеу
Суреттер сөйлейді әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтау
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Қауіпсіздік ережесін еске түсіреміз. 1.Алдымыздағы заттарды өз орнына қою. . 2Құралдарды дұрыс қолдану 4.Қолды дұрыс ұстау Үй тапсырмасын орындап,суреттерді сәйкестендіріп орналастыру.
|
|
«Суреттер» |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
Сабақ барысы. Слайд көрсетіледі. Ағаш және темір өңдеу верстактарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін және қол құрал-саймандарын көрсетіледі (ара, қылара, зімпара т.б.). сонымен қатар техника қауіпсіздік ережелерімен таныстырылады.
|
Электр қол арамен жұмыс жасау техникаларын меңгереді. құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін,еңбек гигиенасы . |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Картиналар, сызбалар |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма АК АКТ қолдану |
№1-тапсырма: жұптық жұмыс «Тобыңмен таңда» әдісі АКТ ноутбуктен көрсетілген мәлімет бойынша тапсырма орындау. Бағалау критерийі: -Ағаш пен темірді ажаратып -қажетті материалдарды таңдайды |
. Дескриптор: - Компьютер колдана отырып тақырыпқа байланысты түрлі ақпарат жинау және дұрыс қолдану арқылы білім дағдыларын көтереді Ағаш және темір өңдеу верстактарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін және қол құрал-саймандарынмен танысады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.
|
7-сынып оқулығы, аудио, жұмыс дәптері, қима қағаздар |
|
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 10 минут |
№2-тапсырма: «Кім жылдам» әдісі Құрал-саймандарды қолдану реттілігін анықта сәйкесін тап (дұрыс жауабын тауып орналастыр)(ұлдар) Бағалау критерийі: Қол еңбегі құралдарымен ажрата білу Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, |
Білім
алушы Дискриптор Қауіпсіздік ережесін біледі. Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеп үйренеді |
Қ/Б Бағдаршам
|
6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері, А3 парағы, қарындаштар |
|
|
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут
|
«Автор орындығы» әдісі арқылы оқушылардың тақырыпқа сай сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады
Мұғалім сабақты бекіту бойынша қорытынды 2-3 сөйлем айтады. Үй тапсырмасы : Еркін тақырыпқа сай идея ұсыну
|
Дескриптор: -сұраққа жауап береді
Өздерін ойландырып жүрген болашақ туралы, ұлттық рух, құндылықтардың дәріптелуі туралы идеяларын ұсынады
Өздерін ойландырып жүрген болашақ туралы, ұлттық рух, құндылықтардың дәріптелуі туралы идеяларын ұсынады |
Қ/Б «Тамаша!»
|
Орындық , тақта
|
|
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
|
Бөлім: |
Визуалды өнер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зивадинова Н.А. |
|
Күні: 19.09.2024 |
|
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық сәндік натюрмор |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау Қ/Б |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу! Өткен сабақты еске түсіру мақсатында сұрақтар қою:
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырып және оның мақсатымен танысады. Үй тапсырмасын орындап,суреттерді сәйкестендіріп орналастыру.
|
|
«Суреттер» |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма АК АКТ қолдану |
Кітаппен жұмыс:
Натюрморт түрлерімен таныстыру. Шығармашылық тапсырма: Кезеңдер бойынша натюрморт салу. |
Кітаппен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Натюрморт түрлерімен танысады. Шығармашылық тапсырманы орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Қағаз, түрлі түсті қарындаштар, өшірігіш |
|
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 10 минут |
№2-тапсырм. Композиция құрастыр
Сабақ барысында бірнеше ұлттық заттарды
жинақтау (ұлттық ыдыстар, музыкалық аспаптар, бас киімдер, және
т.б.) оқушыларға оймен өзіндік композицияларын
құрастыру Натюрморт: Сурет көшірмесі Бағалау критерийі: Натюрморт: Сурет көшірмесі Айша Ғалымбаев «Дастархан» Анар Абжанова натюрморты Оқушылар алдыңғы сабақтара алған білімдерін қолдана заттар композициясын қағаз бетінде орналастыру ержелерін ескере отырып конструкциясын тұрғызады. ) Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді. |
Заттарды оймен жазықтықта орналастыруды таңдап, оқушылар композиция құрастырады. Композиция құрастырып болған соң оқушылар оны қағ Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Альбомда эскиздерді орындау. Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді.аз бетіне түсіруді бастайд |
Қ/Б Бағдаршам
Бағалау критерийлері: - Сызықты натюрмортт жасайды. -кейіпкердің мінезін жеткізеді.
|
Натюрморт: http://www.picture-russia.ru/genre/6 http://veta.kz/products/1247420 http://afisha.kz/news/vystavki/the_opening_of_a_personal_exhibition_gulfairus_ismailova/ Сурет көшірмесі Айша Ғалымбаев |
|
|
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут
|
Сабақтың соңында рефлексия орындайды: -нені білемін, нені үйрендім -не түсініксіз болды Үй тапсырмасы : Натюрморт салу
|
Дескриптор: -сұраққа жауап береді Қорытынды жасау үшін оқушылардың жұмысын қатар қойып, арнайы қойылған нұсқамен дұрыс орналасқанын салыстырады. Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді. |
Қ/Б «Тамаша!»
|
Орындық , тақта |
|
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
|
1 бөлім Сәндік қолданбалы өнер |
Мектеп: |
||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Күні: 17.12.2024 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері. |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.2.1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы талдауды жасау; 9.1.3.1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану); 9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
*Қазақстанның тоқыма өнерінің тарихымен, түрлерімен танысады; *Кілемдер түрлерін меңгереді; Гобелен өнерімен танысады; *Қазіргі кілемдер үлгілерін зерттейді. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
кезеңдері |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы. |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері. «Сұраққа жетіп ал». Оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында «сұраққа жетіп ал» белсенді әдісі қолданылады. Ол үшін мұғалім кішірек допты сұрақ қоя отырып бір оқушыға лақтырады.Ол оқушы келесі оқушыға сұрақ қоя отырып допты лақтырады. Алаша –alasha-ковер Кілем- ковер- carpet Гобелен–tarestry- гобелен Басқұр – киіз үйді сәндейтін жалпақ жолақ; Алаша – түксіз кілем. Түкті кілем. Негізгі (бойлық) және көлденең (арқау) жіптер, раппорт, символ, тоқу мен кілем тоқу. Сәндік қолданбалы өнер және тоқыма түрлері туралы презентация көрсетіледі. |
Сұрақтар: *Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не? *Тоқыма өнерінің түрлерін атаңыз; *Алаша өнері дегенді қалай түсінесіз? *Кілем, гобелен тоқу өнері дегеніміз не?
|
Өзара бағалау
|
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері https://decormaster.kz/st/kazaxskie_kovry.php Қазақ кілемдері http://www.bilu.kz/kover.php Қазақтардың сәндік қолданбалы өнері. Тоқыма өнері және кілем тоқу. https://www.youtube.com/watch?v=02qOjmk_ESg Басқұр http://kyzylordatv.kz/ru/news/culture/vozrozhdaetsya-unikalnoe-iskusstvo-tkachestva |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тоқыма өнеріндегі кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлері түрлі-түсті қағазға жазылып жеребе таратылады. Әр топ оқушылары берілген тоқыма өнері туралы мәліметтер жинақтайды.
Кілем Алаша Гобелен Зерттеу жұмысы. Тапсырма: Әр топқа тиісті тапсырма беріледі 1 топ- кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлерінің тарихын, тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттеңіздер. 2 топ- Қазақстандық және әлемдік тоқыма өнерінен мысалдар келтіріңіздер АКТ арқылы
|
Оқушыларды «Қаламсап» әдісі арқылы 2 топқа бөлу.
|
Дескриптор: -Тақырыпты толық ашады; -кілем, гобелен, алаша өнерінің түрлерін анықтайды; -тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттейді; -қазіргі кілемдер түрлерін анықтайды. -мәліметті сызба, сурет ретінде ; зерттеу жұмысына таныстырылым жасайды . Қолдау көрсету
|
Тоқу өнерінің сырлары https://www.kondor-tour.kz/kaz_tkachestvo Кілем тоқу http://classpodelki.ru/publ/azbuka_rukodelija/kovrotkachestvo/35 Қолмен тоқу техникасы http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_3/20-1-0-96 Кілем тоқу станогы, кілем тоқуға арналған материалдар мен құрал-жабдықтар http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_2/20-1-0-72 |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Оқушының аты-жөні сыныбы
|
Sketchbook (сурет дәптері), түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш алып келу. Кілемдер топтамасын жинақтап келу
|
Өзін- өзі бағалау |
|
|||||||||||||
Тексерілді ----------------- оқу ісі орынбасары Ж.А.Абдулаева
шағым қалдыра аласыз

























