|
Пәннің аты: |
Шағын топ. |
||||
|
Логопедтің аты-жөні: |
|
||||
|
Бөлімі: / Күні: |
|
||||
|
Сынып / диагнозы Балалардың аты , тегі |
4 «Б» сынып ЖТК- ІІІ деңгей дислексия-дисграфия |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мамандықтың бәрі жақсы». |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып,болашақ мамандыққа байланысты ұғымдарын тереңдетіп,қызығушылықтарын арттыру. Жұмыстың мазмұнымен,мағынасымен айрықшаланатын мамандық әлемінің түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру. Балалардың сөз қорындағы сқздердің мағынасын анықтау және әртүрлі сөз таптарын жаңа сөздермен ,сөзжасам дағдыларын меңгерту арқылы сөз қорын молайту.Түбірлес сөздерді біртіндеп меңгерту. Оқушылардың бойына жақсы қасиеттерді сіңіру,мамандық таңдай білуге, еңбексүйгіштікке тірбиелеу. |
||||
|
Әдіс-тәсілдері: |
Түсіндіру,әңгімелеу,сұрақ-жауап,үлестірмелі кеспелермен жұмыс . |
||||
|
Көрнекілігі: |
Мамандық суреттері. |
||||
|
Сабақтың барысы : |
|||||
|
Сабақтың кезең |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы Миға шабуыл. «Ширату» әдісі 5. Жаңа сабақ. Сабақтың ортасы Мағынаны ашу Дәптермен жұмыс Дәптермен жұмыс : Сергіту сәті: Саусақ жаттығуы Қорытыны Рефлексия |
«Шаттық шеңбер» құрайық. Әрбіріміз қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін ізгі сөздермен, көтеріңкі көңілмен жеткізейік: -Сен нағыз доссың ; -Сен ең әдемі қызсың; -Сен өте мейрімдісің; -Сен өте ұқыптысың; -Сен еңбекқорсың. 2.Ережелерді сұрау . -Балалар біз үнемі сабақ барысында қандай ережелерді есімізде сақтаймыз? - Сөйлеу ережесі -Бір-бірімізді тыңдай білу -Тыныштық сақтай білу -Сұрақтарға толық жауап беру 4.Үй тапсырмасын сұрау -үйге түрлі мамандықтар туралы өлең шумақтарын жатқа айту. - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Мамандықтың бәрі жақсы» . -Мамандық дегеніміз не, балалар? Түсінік беру Мамандық дегеніміз- адамның еңбек қызметінің түрі , ол арнайы біліктілік пен білімділікті талап етеді екен .Міне, сондықтан осы мектеп қабырғасында жүріп , терең, жан-жақты білім аласыңдар , келешекте өз мамандықтарыңды дұрыс таңдау жасай аласыңдар.Жаман мамандық жоқ , мамандықтың бәрі жақсы. -Қандай басқа мамандық түрлерін білесіңдер? -Иә,олай болса, бізге де көп мамандық иелері қонаққа келіпті. Олар жай келмей, өз тапсырмаларымен қызықты ойындарымен келген екен. 6.Бірінші келген қонақты білу үшін,ең алдымен сендерге жұмбақ жасырамын, сендер мұқият тыңдап , дұрыс шешімін айтуларың қажет. Шәкіртке жанашыр Мейірман кім , жаны асыл? (Ұстаз ) -Иә, дұрыс айтасыңдар, ұстаз екен. Ұстазымыздың тапсырмасы –мақал-мәтелдің жалғасын табыңдар. -Мақал-мәтелді жалғасын табады кезек-кезек оқиды. Әрі мамандық иелерінде айтып кетеді. 8.Келесі қонағымыздың жұмбағын жасырамын,мұқият тыңдаймыз. Ожауы бар қолыңды Кімді айттым ойымда ?(Аспаз) -Келесі қонағымыз мамандық иесі екен? -Аспазымыздың тапсырмасы-сурет бойынша ,сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бізге бірнеше мамандардың сурет берілген екен. Суретте қай маман иелері . Атап атайықшы. -Суретші,құырлысшы,биші,еден жуушы. А) Ағам «Үздік суретші» байқауын қатысып бас жүлдені жеңіп алды. Ә)Құрлышылар көп қабатты үйлер,биік, зәулім ғимараттар салды. Б) Севара апай қолына көк резеңке қолғабын киіп, қара шелегін алды. В) Біздің мектепке «Әсем-ай» бишілер тобының қыздары келді. 9. Келесі жұмбақ иесі кім екен? Ара тұрар өлімге, Қай мамандық бұл өмірде? (Дәрігер) -Иә, дұрыс айтасыңдар.Тағы да бір қонағымыз келіп ,қосылды. Дәрігеріміз бір ойын ала келген екен. Қане, бәр бойымызды, ойымызды сергітіп алайық. (әуенмен) қимыл -қозғалыс «Понтомимо» деп аталады.Яғни ым-ишарамен,қимыл-қозғалыспен бір бейнені бейнелеу. Ортаға Асылан шығып,белгімен маманды бейнелейді. -Шаштараз. -Ұстаз. -Суретші. -Әнші. 10.Ал енді балалар, соңғы қонағымыз кім екен? Мұқият тыңдайық Оқырманға ой салар, Сіздердің әр сөзіңіз Оқырман мен кітапты, Табыстырар кім қзі? (Кітапханашы) -Жарайсыңдар, дұрыс айтасыңдар! Міне, тағы бір қонағымыз келіп қосылды. -Балалар кітапханашының тапсырмасы «Бес жолды » өлең құрастыру екен. . -Балалар тақтаға мынандай сұрақтар ілемін, сұрақтарға толық жауап беріп, әр сұрақтың жанына жазып отырасыңдар. Сол сөйлемдер бойынша «Бес жолды» өлеңді құрап жазамыз. Кім ? не ?-Балалар, біз кімдер жайлы сабақ өттік, әңгімеледік?
Қандай ? –Бізге қандай мамандық иелері қонаққа келді?
Не істейді? –Еңбек етіп жүреді, Қамқор болып жүреді.
Сөйлем--Әрқашанда біздерге.
Мамандық иелері,
Ұстаз, аспаз, дәрігер,
Еңбек етіп келеді,
Әрқашанда біздерге,
Қамқор болып жүреді
-Жарайсыңдар, барлық тапсырманы мұхият, жақсы орындадыңдар.
- Бүгінгі сабаққа кері байланыс береміз -Ал сендердің көңіл-күйлерің қандай? - Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай?
|
-Мамандық дегеніміз не, балалар? -Заңгер, құрлысшы, тігінші,суретші өрт сөндіруші, мұнайшы, теңізші, огроном. т.б
-Жарайсыңдар, дұрыс айтасыңдар!
-Жарайсыңдар, дұрыс айтасыңдар! |
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»
Дескриптор: -1 сұраққа жауап береді; -2 сұраққа жауап береді; Дескриптор: -Жаңылтпашты жаңылмай қайтала Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» деген мақтаулар айтылады
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалайды.
|
Смайликтер Суреттер
|
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Пәннің аты: |
Шағын топ. |
||||
|
Логопедтің аты-жөні: |
|
||||
|
Бөлімі: / Күні: |
|
||||
|
Сынып / диагнозы Балалардың аты , тегі |
4 «Б» сынып ЖТК- ІІІ деңгей дислексия-дисграфия |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мамандықтың бәрі жақсы». |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып,болашақ мамандыққа байланысты ұғымдарын тереңдетіп,қызығушылықтарын арттыру. Жұмыстың мазмұнымен,мағынасымен айрықшаланатын мамандық әлемінің түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру. Балалардың сөз қорындағы сқздердің мағынасын анықтау және әртүрлі сөз таптарын жаңа сөздермен ,сөзжасам дағдыларын меңгерту арқылы сөз қорын молайту.Түбірлес сөздерді біртіндеп меңгерту. Оқушылардың бойына жақсы қасиеттерді сіңіру,мамандық таңдай білуге, еңбексүйгіштікке тірбиелеу. |
||||
|
Әдіс-тәсілдері: |
Түсіндіру,әңгімелеу,сұрақ-жауап,үлестірмелі кеспелермен жұмыс . |
||||
|
Көрнекілігі: |
Мамандық суреттері. |
||||
|
Сабақтың барысы : |
|||||
|
Сабақтың кезең |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы Миға шабуыл. «Ширату» әдісі 5. Жаңа сабақ. Сабақтың ортасы Мағынаны ашу Дәптермен жұмыс Дәптермен жұмыс : Сергіту сәті: Саусақ жаттығуы Қорытыны Рефлексия |
«Шаттық шеңбер» құрайық. Әрбіріміз қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін ізгі сөздермен, көтеріңкі көңілмен жеткізейік: -Сен нағыз доссың ; -Сен ең әдемі қызсың; -Сен өте мейрімдісің; -Сен өте ұқыптысың; -Сен еңбекқорсың. 2.Ережелерді сұрау . -Балалар біз үнемі сабақ барысында қандай ережелерді есімізде сақтаймыз? - Сөйлеу ережесі -Бір-бірімізді тыңдай білу -Тыныштық сақтай білу -Сұрақтарға толық жауап беру 4.Үй тапсырмасын сұрау -үйге түрлі мамандықтар туралы өлең шумақтарын жатқа айту. - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Мамандықтың бәрі жақсы» . -Мамандық дегеніміз не, балалар? Түсінік беру Мамандық дегеніміз- адамның еңбек қызметінің түрі , ол арнайы біліктілік пен білімділікті талап етеді екен .Міне, сондықтан осы мектеп қабырғасында жүріп , терең, жан-жақты білім аласыңдар , келешекте өз мамандықтарыңды дұрыс таңдау жасай аласыңдар.Жаман мамандық жоқ , мамандықтың бәрі жақсы. -Қандай басқа мамандық түрлерін білесіңдер? -Иә,олай болса, бізге де көп мамандық иелері қонаққа келіпті. Олар жай келмей, өз тапсырмаларымен қызықты ойындарымен келген екен. 6.Бірінші келген қонақты білу үшін,ең алдымен сендерге жұмбақ жасырамын, сендер мұқият тыңдап , дұрыс шешімін айтуларың қажет. Шәкіртке жанашыр Мейірман кім , жаны асыл? (Ұстаз ) -Иә, дұрыс айтасыңдар, ұстаз екен. Ұстазымыздың тапсырмасы –мақал-мәтелдің жалғасын табыңдар. -Мақал-мәтелді жалғасын табады кезек-кезек оқиды. Әрі мамандық иелерінде айтып кетеді. 8.Келесі қонағымыздың жұмбағын жасырамын,мұқият тыңдаймыз. Ожауы бар қолыңды Кімді айттым ойымда ?(Аспаз) -Келесі қонағымыз мамандық иесі екен? -Аспазымыздың тапсырмасы-сурет бойынша ,сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бізге бірнеше мамандардың сурет берілген екен. Суретте қай маман иелері . Атап атайықшы. -Суретші,құырлысшы,биші,еден жуушы. А) Ағам «Үздік суретші» байқауын қатысып бас жүлдені жеңіп алды. Ә)Құрлышылар көп қабатты үйлер,биік, зәулім ғимараттар салды. Б) Севара апай қолына көк резеңке қолғабын киіп, қара шелегін алды. В) Біздің мектепке «Әсем-ай» бишілер тобының қыздары келді. 9. Келесі жұмбақ иесі кім екен? Ара тұрар өлімге, Қай мамандық бұл өмірде? (Дәрігер) -Иә, дұрыс айтасыңдар.Тағы да бір қонағымыз келіп ,қосылды. Дәрігеріміз бір ойын ала келген екен. Қане, бәр бойымызды, ойымызды сергітіп алайық. (әуенмен) қимыл -қозғалыс «Понтомимо» деп аталады.Яғни ым-ишарамен,қимыл-қозғалыспен бір бейнені бейнелеу. Ортаға Асылан шығып,белгімен маманды бейнелейді. -Шаштараз. -Ұстаз. -Суретші. -Әнші. 10.Ал енді балалар, соңғы қонағымыз кім екен? Мұқият тыңдайық Оқырманға ой салар, Сіздердің әр сөзіңіз Оқырман мен кітапты, Табыстырар кім қзі? (Кітапханашы) -Жарайсыңдар, дұрыс айтасыңдар! Міне, тағы бір қонағымыз келіп қосылды. -Балалар кітапханашының тапсырмасы «Бес жолды » өлең құрастыру екен. . -Балалар тақтаға мынандай сұрақтар ілемін, сұрақтарға толық жауап беріп, әр сұрақтың жанына жазып отырасыңдар. Сол сөйлемдер бойынша «Бес жолды» өлеңді құрап жазамыз. Кім ? не ?-Балалар, біз кімдер жайлы сабақ өттік, әңгімеледік?
Қандай ? –Бізге қандай мамандық иелері қонаққа келді?
Не істейді? –Еңбек етіп жүреді, Қамқор болып жүреді.
Сөйлем--Әрқашанда біздерге.
Мамандық иелері,
Ұстаз, аспаз, дәрігер,
Еңбек етіп келеді,
Әрқашанда біздерге,
Қамқор болып жүреді
-Жарайсыңдар, барлық тапсырманы мұхият, жақсы орындадыңдар.
- Бүгінгі сабаққа кері байланыс береміз -Ал сендердің көңіл-күйлерің қандай? - Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай?
|
-Мамандық дегеніміз не, балалар? -Заңгер, құрлысшы, тігінші,суретші өрт сөндіруші, мұнайшы, теңізші, огроном. т.б
-Жарайсыңдар, дұрыс айтасыңдар!
-Жарайсыңдар, дұрыс айтасыңдар! |
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»
Дескриптор: -1 сұраққа жауап береді; -2 сұраққа жауап береді; Дескриптор: -Жаңылтпашты жаңылмай қайтала Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» деген мақтаулар айтылады
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалайды.
|
Смайликтер Суреттер
|
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз






















