|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||
|
Күні : 10.11 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 6. «Тұсаукесер» жыры. |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану 4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолдана алады және мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолданады Көбі: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолдана алады және мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырата алады Кейбірі: шылауларды, көмекші сөздерді ажырата алады, ауызша/жазбаша тілде қолданады ЕБҚ: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолдана алады |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Жыр – стихотворение, поэма, народная песня - Мәдениет – культура - Ала жіп – алая нить (символ чести, границы дозволенного) - Бата – благословение - Дәстүр – традиция |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу. «Ең жақсы»
ойыны Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. |
«Қол шапалақ» |
Слайд |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:
Ойқозғау Тақырыпты болжау.
Сөздердің мағынасын келесі бағаннан тап 2.Оқылым. 2-тапсырма Оқы. Сұрақтарға жауап бер. Бата беру Қадам басу Сергіту сәті Оқып және жауап берейік 3– тапсырма. Суретке қара. Сөйлемдер құрап жаз.Сұрақтарға жауап бер. Айтылым ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, |
Тыңдалым,айтылым. Жыр-былина,сказание Мәдениет-культура ала жіп-крапчатый нить дәстүр-обычай бата-благословение Айтылым Ойтүрткі Тұсаукесер сөзі шығатын суретті тапсырма. 1. Т – отбасы (семья) 2. Ұ - туған күн (День рождения) 3. С – алғашқы қадам (первый шаг) 4. А – сыйлық (подарок) 5. У – алажіп (пестрая веревка) 6. К – ақ (белый) 7. Е – қара (черный) 8. С – қыз (девочка) 9. Е – ана (мама) 10. Р – әже (бабушка) Айтайық «Сәйкестендір»
Оқиық Түсініп оқы. Тұсаукесер – сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып, ырым. Ол үшін арнайы ала жіп дайындалады. Бұл ала жіп аттамасын деген ұғымнан шыққан. Сол жіппен баланың аяғын тұсап, оны жүріс-тұрысы ширақ әйелге қидырады. Сүріншек, жайбасар адамдарға баланың тұсауын кестірмейді. Тұсауы кесілген баланы қолынан ұстап жүгіртеді, шашу шашылады. Баланың ата-анасы тұсау кесушіге кәдесін береді. Тұсау кесу тойының негізгі жабдықтары 1,5 м ала жіп, өткір қайшы немесе пышақ. Сергіту сәтін орындайды. Биле, Биле Айтайық Мәтін бойынша сұраққа жауап бер. 1.Тұсаукесер» тойында болдың ба? 2.Тұсауды неліктен ала жіппен кеседі. 3.Тұсауды кім кеседі? 4.Тұсаукесер» жыры кім айтады? Айтайық Сұрақтарды мұқият оқы. А)Сұраққа сәйкес жауап бер. Ә) Сөйлемді өзгерт Айтылым Синквей формасы "Тұсау" Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі |
«Табыс баспалдағы»
Дескриптор: -Өзінің мектебін әңгімелейді.
«Қол шапалақ»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді
Смайликтер
Дескриптор 3 балл -Сөйлем құрайды
«Үш шапалақ»
|
Оқулық сөздік слайд
Оқу құралдарының суреті
Интербелсенді тақта
Түрлі түсті қарындаштар,
Слайд Оқулық
АКТ
Оқулық
слайд
маркерлер, А-4 парағы.
Әр оқушыға бір смайликтен
Жеке жұмысқа арналған кесте |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма |
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер»
|
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||||
|
Тілек |
Екі түсті жіп |
|
Жыр |
Өлең |
|
Өнегелі |
Жақсы сөз |
|
Сыйлы |
Барлығы жақсы көреді |
|
Ала жіп |
тәрбиелі |
|
Ғасыр |
Ата-бабадан қалған зат |
|
Мұра |
Өткен жыл |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||
|
Күні : 10.11 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 6. «Тұсаукесер» жыры. |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану 4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолдана алады және мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолданады Көбі: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолдана алады және мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырата алады Кейбірі: шылауларды, көмекші сөздерді ажырата алады, ауызша/жазбаша тілде қолданады ЕБҚ: берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолдана алады |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Жыр – стихотворение, поэма, народная песня - Мәдениет – культура - Ала жіп – алая нить (символ чести, границы дозволенного) - Бата – благословение - Дәстүр – традиция |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу. «Ең жақсы»
ойыны Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. |
«Қол шапалақ» |
Слайд |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:
Ойқозғау Тақырыпты болжау.
Сөздердің мағынасын келесі бағаннан тап 2.Оқылым. 2-тапсырма Оқы. Сұрақтарға жауап бер. Бата беру Қадам басу Сергіту сәті Оқып және жауап берейік 3– тапсырма. Суретке қара. Сөйлемдер құрап жаз.Сұрақтарға жауап бер. Айтылым ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, |
Тыңдалым,айтылым. Жыр-былина,сказание Мәдениет-культура ала жіп-крапчатый нить дәстүр-обычай бата-благословение Айтылым Ойтүрткі Тұсаукесер сөзі шығатын суретті тапсырма. 1. Т – отбасы (семья) 2. Ұ - туған күн (День рождения) 3. С – алғашқы қадам (первый шаг) 4. А – сыйлық (подарок) 5. У – алажіп (пестрая веревка) 6. К – ақ (белый) 7. Е – қара (черный) 8. С – қыз (девочка) 9. Е – ана (мама) 10. Р – әже (бабушка) Айтайық «Сәйкестендір»
Оқиық Түсініп оқы. Тұсаукесер – сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып, ырым. Ол үшін арнайы ала жіп дайындалады. Бұл ала жіп аттамасын деген ұғымнан шыққан. Сол жіппен баланың аяғын тұсап, оны жүріс-тұрысы ширақ әйелге қидырады. Сүріншек, жайбасар адамдарға баланың тұсауын кестірмейді. Тұсауы кесілген баланы қолынан ұстап жүгіртеді, шашу шашылады. Баланың ата-анасы тұсау кесушіге кәдесін береді. Тұсау кесу тойының негізгі жабдықтары 1,5 м ала жіп, өткір қайшы немесе пышақ. Сергіту сәтін орындайды. Биле, Биле Айтайық Мәтін бойынша сұраққа жауап бер. 1.Тұсаукесер» тойында болдың ба? 2.Тұсауды неліктен ала жіппен кеседі. 3.Тұсауды кім кеседі? 4.Тұсаукесер» жыры кім айтады? Айтайық Сұрақтарды мұқият оқы. А)Сұраққа сәйкес жауап бер. Ә) Сөйлемді өзгерт Айтылым Синквей формасы "Тұсау" Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі |
«Табыс баспалдағы»
Дескриптор: -Өзінің мектебін әңгімелейді.
«Қол шапалақ»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді
Смайликтер
Дескриптор 3 балл -Сөйлем құрайды
«Үш шапалақ»
|
Оқулық сөздік слайд
Оқу құралдарының суреті
Интербелсенді тақта
Түрлі түсті қарындаштар,
Слайд Оқулық
АКТ
Оқулық
слайд
маркерлер, А-4 парағы.
Әр оқушыға бір смайликтен
Жеке жұмысқа арналған кесте |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма |
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер»
|
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||||
|
Тілек |
Екі түсті жіп |
|
Жыр |
Өлең |
|
Өнегелі |
Жақсы сөз |
|
Сыйлы |
Барлығы жақсы көреді |
|
Ала жіп |
тәрбиелі |
|
Ғасыр |
Ата-бабадан қалған зат |
|
Мұра |
Өткен жыл |
шағым қалдыра аласыз













