|
Білім беру ұйымының атауы |
Максим Горький мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Ашық сабақ |
|||||
|
Педагог – ассистенттің аты-жөні: |
Абдраймова М.Т |
|||||
|
Күні: |
10.12.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
3 «А» |
Қатысушы: 1 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Дүкенде» рөлдік ойын |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушының әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларын, тілдік қарым-қатынасын және есте сақтауын, ойлау қабілетін дамыту; Сатып алу, сату жағдайында өзін дұрыс ұстауға, сұрақ қоюға, дұрыс жауап беруге, өтініш білдіруге, зейінін тұрақтандыруға және өзіндік сөздік қорын қолдануға, кезек күтуді, өз қажеттілігін дұрыс жеткізе білуге үйрету; Рөлге ену арқылы өзін еркін ұстауына, жағымды эмоциялық тәжірибе қалыптастыру. |
|||||
|
Сабақтың түрі: |
Рөлдік ойын арқылы әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды дамытуға бағытталған ашық сабақ. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер: |
- Рөлдік ойын, көрнекілік, жұптық жұмыс – Моделдеу, қадамдық нұсқау, қолдау көрсету – Позитивті кері байланыс, мадақтау |
|||||
|
Көрнекіліктер: |
Ойыншық көкөніс, жемістер, азық-түліктер суреті, жасанды ақша (теңге), себет, касса, чек, бағалар көрсетілген карточкалар, «Дүкен» бұрышы |
|||||
|
Құндылық: Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ |
Апта дәйексөзі: «Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
Баламен тыныштандыру жаттығуы арқылы баланы сабаққа бейімдеу «Тыныс аламыз – қолымызды көтереміз, шығарамыз – түсіреміз.» – Бүгін біз дүкенге барамыз. -Дүкенде қалай сөйлесу керек екенін үйренеміз. -Заттар сатып аламыз Әлеуметтік сөз тіркестерін қолдану: «Сәлеметсіз бе?», «Маған осыны беріңізші», «Қанша тұрады?», «Рахмет». Заттарды көрсетіп, баладан атауын сұрау (азық-түлік, ойыншық, киім). Түрлеріне қарай бөлу: азық-түлік – тәтті – жеміс – сусын. Кезек күту, тәртіп сақтау дағдыларын түсіндіру Қолда бар ақшаны санап, жететін тауарды таңдай білу керегін айту. Әр заттың бағасын айту, баға карточкасын қою. «Сатушы – сатып алушы» диалогын модельдеу. Мұғалімнің түсіндіруі: – Сатып алушы: «Сәлеметсіз бе! Маған алма керек еді қанша теңге?» – Сатушы: «Міне, алмаңыз. 200 теңге.» – Сатып алушы: «Рахмет. Сау болыңыз!» т.б ЕББҚ ететін оқушыны қолдау: ✔ суретті карточка ✔ дайын сөйлем ✔ қадамдық нұсқау ✔ қажет жерде қолмен бағыттау Жұптық жұмыс рөлмен ойнау Бірлік және ынтымақ Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу 1. Рөлдерді бөлу Оқушы – сатып алушы Мұғалім – сатушы (кейін рөлдер ауысады) 2. Тауар таңдау Оқушы себетке қажетті затты өзі салады. 3. Ақша санау Оқушыға қажетті соманы табуға көмектесу. Карточкада: «200 т, 300 т» визуал қолдау. 4. Диалог орындау. Оқушы диалогты айтады немесе карточкамен көрсетеді. 5. Чек беру, алғыс айту – «Рахмет», «Сау болыңыз» сөздерін қолдану. 6. Рөл ауыстыру Оқушы – сатушы Мұғалім – сатып алушы Оқушы екі рөлді де ойнап көреді. Бұл оқушының өзін сенімді сезінуіне көмектеседі Сергіту сәті: «Су - джок» терапиясы арқылы қолдың моторикасын арттыру. Қортынды: Мұғалім сұрақ қояды: – «Саған қандай рөл ұнады?» – «Дүкенде не сатып алдың?» – «Сатушымен қалай сәлемдестің?» – «Мына тауар қанша тұрады?» (бағасын көрсету). – «Сатушы не деді?» Күтілетін нәтиже: 1.Оқушы дүкендегі әлеуметтік мінез-құлықты меңгереді. 2.Қарапайым диалогты қолданады. 3.Ақша санау және таңдау дағдылары дамиды. 4.Өз ойын жеткізу мен сыпайылық ережелері қалыптасады. 5.Эмоциялық жағымды тәжірибе алады. 6.Дүкен жағдайында қарапайым рөлдік әрекет орындайды; Смайлик әдісі: ? – маған ұнады ? – онша емес ☹ – қиын болды Оқушыны мадақтау: |
Тыныштала ды Тыңдайды Әңгімелейді Айтады Санайды Сұрақтарға жауап береді Рөлге кіріп ойнайды Сатушы болады Сатып алушы болады Диолог құрады «Сәлеметсіз бе», «Маған беріңізші», «Қанша тұрады?», «Рахмет» сөздерін айтады Қимылдар жасайды Сұрақтарға жауап береді Өз ойын айтады Кері байланыс жасайды |
Шапалақтау
«Жарайсың!» «Өте сыпайы сөйлестің»
«Өзің дұрыс таңдадың» «Ақша санадың» . «Сен бүгін өте жақсы жұмыс жасадың!» «Дұрыс сәлемдестің» «Дүкенде өте сыпайы болдың.» Мадақтау |
Ойыншық көкөніс, жемістер, азық-түліктер суреті, жасанды ақша (теңге), себет, касса, чек, бағалар көрсетіл ген карточка лар, «Дүкен» бұрышы суретер
Кері байланыс парағы
«Смайлк» |
||
«Максим Горький атындағы орта мектебі» комуналдық мемлекеттік мекемесінде өткізілген Ерекше білім беруді қажет ететін оқушымен өткізілген жеке ашық сабақ анықтамасы
2025 жылдың 10 желтоқсанында мен педагог-ассистент М.Т. Абдраймова ерекше білім беруді қажет ететін 3 «А» сынып оқушысы Нұрмахаметходжа Муслимамен «Дүкенде» рөлдік ойыны тақырыбында жеке ашық сабақ өткіздім.
Сабақтың мақсаты – оқушының әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларын дамыту, тілдік қарым-қатынасын жетілдіру, өз ойын еркін жеткізуге, дұрыс сұрақ қойып, жауап беруге үйрету. Сонымен қатар, күнделікті өмірде жиі қолданылатын жағдаяттарда (дүкен, сату-сатып алу үдерісі) коммуникативтік белсенділігін арттыру.
Сабақ барысында оқушы «сатушы» және «сатып алушы» рөлін ойнап, тауар таңдау, сәлемдесу, сұрау, алғыс айту секілді сөз тіркестерін қолданды. Педагог-ассистент тарапынан қадамдық нұсқау, сүйемелдеу, көрнекілік, мадақтау әдістерін тиімді қолдандым.
https://www.instagram.com/reel/DSFkY3miF0S/?igsh=M280a2lvend3bzdx


Анықтама жазған педагог – ассистент: Абдраймова М.Т
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
Максим Горький мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Ашық сабақ |
|||||
|
Педагог – ассистенттің аты-жөні: |
Абдраймова М.Т |
|||||
|
Күні: |
10.12.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
3 «А» |
Қатысушы: 1 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Дүкенде» рөлдік ойын |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушының әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларын, тілдік қарым-қатынасын және есте сақтауын, ойлау қабілетін дамыту; Сатып алу, сату жағдайында өзін дұрыс ұстауға, сұрақ қоюға, дұрыс жауап беруге, өтініш білдіруге, зейінін тұрақтандыруға және өзіндік сөздік қорын қолдануға, кезек күтуді, өз қажеттілігін дұрыс жеткізе білуге үйрету; Рөлге ену арқылы өзін еркін ұстауына, жағымды эмоциялық тәжірибе қалыптастыру. |
|||||
|
Сабақтың түрі: |
Рөлдік ойын арқылы әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды дамытуға бағытталған ашық сабақ. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер: |
- Рөлдік ойын, көрнекілік, жұптық жұмыс – Моделдеу, қадамдық нұсқау, қолдау көрсету – Позитивті кері байланыс, мадақтау |
|||||
|
Көрнекіліктер: |
Ойыншық көкөніс, жемістер, азық-түліктер суреті, жасанды ақша (теңге), себет, касса, чек, бағалар көрсетілген карточкалар, «Дүкен» бұрышы |
|||||
|
Құндылық: Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ |
Апта дәйексөзі: «Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
Баламен тыныштандыру жаттығуы арқылы баланы сабаққа бейімдеу «Тыныс аламыз – қолымызды көтереміз, шығарамыз – түсіреміз.» – Бүгін біз дүкенге барамыз. -Дүкенде қалай сөйлесу керек екенін үйренеміз. -Заттар сатып аламыз Әлеуметтік сөз тіркестерін қолдану: «Сәлеметсіз бе?», «Маған осыны беріңізші», «Қанша тұрады?», «Рахмет». Заттарды көрсетіп, баладан атауын сұрау (азық-түлік, ойыншық, киім). Түрлеріне қарай бөлу: азық-түлік – тәтті – жеміс – сусын. Кезек күту, тәртіп сақтау дағдыларын түсіндіру Қолда бар ақшаны санап, жететін тауарды таңдай білу керегін айту. Әр заттың бағасын айту, баға карточкасын қою. «Сатушы – сатып алушы» диалогын модельдеу. Мұғалімнің түсіндіруі: – Сатып алушы: «Сәлеметсіз бе! Маған алма керек еді қанша теңге?» – Сатушы: «Міне, алмаңыз. 200 теңге.» – Сатып алушы: «Рахмет. Сау болыңыз!» т.б ЕББҚ ететін оқушыны қолдау: ✔ суретті карточка ✔ дайын сөйлем ✔ қадамдық нұсқау ✔ қажет жерде қолмен бағыттау Жұптық жұмыс рөлмен ойнау Бірлік және ынтымақ Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу 1. Рөлдерді бөлу Оқушы – сатып алушы Мұғалім – сатушы (кейін рөлдер ауысады) 2. Тауар таңдау Оқушы себетке қажетті затты өзі салады. 3. Ақша санау Оқушыға қажетті соманы табуға көмектесу. Карточкада: «200 т, 300 т» визуал қолдау. 4. Диалог орындау. Оқушы диалогты айтады немесе карточкамен көрсетеді. 5. Чек беру, алғыс айту – «Рахмет», «Сау болыңыз» сөздерін қолдану. 6. Рөл ауыстыру Оқушы – сатушы Мұғалім – сатып алушы Оқушы екі рөлді де ойнап көреді. Бұл оқушының өзін сенімді сезінуіне көмектеседі Сергіту сәті: «Су - джок» терапиясы арқылы қолдың моторикасын арттыру. Қортынды: Мұғалім сұрақ қояды: – «Саған қандай рөл ұнады?» – «Дүкенде не сатып алдың?» – «Сатушымен қалай сәлемдестің?» – «Мына тауар қанша тұрады?» (бағасын көрсету). – «Сатушы не деді?» Күтілетін нәтиже: 1.Оқушы дүкендегі әлеуметтік мінез-құлықты меңгереді. 2.Қарапайым диалогты қолданады. 3.Ақша санау және таңдау дағдылары дамиды. 4.Өз ойын жеткізу мен сыпайылық ережелері қалыптасады. 5.Эмоциялық жағымды тәжірибе алады. 6.Дүкен жағдайында қарапайым рөлдік әрекет орындайды; Смайлик әдісі: ? – маған ұнады ? – онша емес ☹ – қиын болды Оқушыны мадақтау: |
Тыныштала ды Тыңдайды Әңгімелейді Айтады Санайды Сұрақтарға жауап береді Рөлге кіріп ойнайды Сатушы болады Сатып алушы болады Диолог құрады «Сәлеметсіз бе», «Маған беріңізші», «Қанша тұрады?», «Рахмет» сөздерін айтады Қимылдар жасайды Сұрақтарға жауап береді Өз ойын айтады Кері байланыс жасайды |
Шапалақтау
«Жарайсың!» «Өте сыпайы сөйлестің»
«Өзің дұрыс таңдадың» «Ақша санадың» . «Сен бүгін өте жақсы жұмыс жасадың!» «Дұрыс сәлемдестің» «Дүкенде өте сыпайы болдың.» Мадақтау |
Ойыншық көкөніс, жемістер, азық-түліктер суреті, жасанды ақша (теңге), себет, касса, чек, бағалар көрсетіл ген карточка лар, «Дүкен» бұрышы суретер
Кері байланыс парағы
«Смайлк» |
||
«Максим Горький атындағы орта мектебі» комуналдық мемлекеттік мекемесінде өткізілген Ерекше білім беруді қажет ететін оқушымен өткізілген жеке ашық сабақ анықтамасы
2025 жылдың 10 желтоқсанында мен педагог-ассистент М.Т. Абдраймова ерекше білім беруді қажет ететін 3 «А» сынып оқушысы Нұрмахаметходжа Муслимамен «Дүкенде» рөлдік ойыны тақырыбында жеке ашық сабақ өткіздім.
Сабақтың мақсаты – оқушының әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларын дамыту, тілдік қарым-қатынасын жетілдіру, өз ойын еркін жеткізуге, дұрыс сұрақ қойып, жауап беруге үйрету. Сонымен қатар, күнделікті өмірде жиі қолданылатын жағдаяттарда (дүкен, сату-сатып алу үдерісі) коммуникативтік белсенділігін арттыру.
Сабақ барысында оқушы «сатушы» және «сатып алушы» рөлін ойнап, тауар таңдау, сәлемдесу, сұрау, алғыс айту секілді сөз тіркестерін қолданды. Педагог-ассистент тарапынан қадамдық нұсқау, сүйемелдеу, көрнекілік, мадақтау әдістерін тиімді қолдандым.
https://www.instagram.com/reel/DSFkY3miF0S/?igsh=M280a2lvend3bzdx


Анықтама жазған педагог – ассистент: Абдраймова М.Т
шағым қалдыра аласыз


























