|
Мектеп |
№40 орта мектеп |
|||||
|
Бөлім |
Тамақтану мәдениеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Омарова А.К |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.4-Бутерброд пен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану 5.1.3.1-Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бутерброд пен сусындар дайындау технологиясын біледі және қолданады.Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен өз бетімен жұмыс істей біледі және суық тағамдар мен сусындардын жасалу технологиясын біледі.Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, қарапайым сусын дайындайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылармен амандасып, оқушылардың зейінін шоғырландыру.
Топқа бөлу. («Пазл»әдісі) І топ – көкөністер ІІ топ – жеміс-жидектер .
|
Мұғалім оқушылармен ұйымдастыру сәтін жасайды Оқушылар «Пазлы» әдісі арқылы топқа бөлінеді
|
Мұғалім оқушылар тілегін мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады және топқа бөліп сәттілік тілейді . |
Сурет қиындылары арқылы суреттер құрастырыла ды. |
||
|
Сабақтың ортасы
|
«Кім жылдам» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру:
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап бере алады. - Уақытты тиімді пайдаланады.
Қызығушылықты ояту Сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
1 тапсырма: Жұптық жұмыс «Суреттен таны-кестеге орналастыр» әдісі. Дескриптор: -Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен өз бетімен жұмыс істей біледі.
2 тапсырма: Жеке жұмыс Шай демдеудің технологиялық картасы Дескриптор -Қажетті асханалық бұйымдарды дұрыс таңдай біледі. -Технологиялық картаның құрастыру бірізділігін сақтайды.
Қауіпсіздік ережесін сұрау. 3 тапсырма: Топтық-тәжірибелік жұмыс 1-топ: Бутерброд жасау 2-топ: Сусын әзірлеу Дескриптор: - Суық тағамдар мен сусындардын жасалу технологиясын біледі. -Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне отырып, материалдар мен құралдарды қолданады. |
Оқушылар «Кім жылдам» әдісі арқылы сұрақтарға дұрыс әрі жылдам жауап береді
АКТ-ны қолдану.
Оқулықпен жұмыс Жұмыс дәптерінде тапсырма орындайды.
Оқушылар топтасып, ақылдасып, пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Жарайсыңдар!!!!
Қалыптастырушы бағалау: Қол шапалақтау
Қ.Б «Мaдaқтаy aрқылы» - Жapайcың! -Kерeмeт жұмыс жасадыңдap! -Керемет жетістікке жеттіңдep! |
https://www.youtube.com/wa tch?v=PrOaMruyNvk -35 идеялы креативті бутерброд https://www.youtube.com/watch
Кесте таратылады
https://chatgpt.com/s/t_69de987aa0788191b2552bceee1b5f22 Мерекелік дастарқан http://www.zeremonia.ru/boil ing_tea.html http://tvoj-chaj.ru/kak-pravilnozavarivat-chernij-chaj
|
||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақтың соңында оқушылар жасаған жұмыстарына талдау жүргізеді және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жұмысты жақсарту керек екендігіне белгілер (рефлексия) жүргізеді. - не үйрендің, не білдің? - не түсініксіз қалды? - немен айналысу керек? Үй тапсырмасын беру:
|
Шығармашылық тапсырма: Дескриптор: - Рецепт жазып келеді |
Мұғалімнің кері байланысы. Оқушылардың пікір көзқарacынa құрметпен қaрау |
|
||


Үй тапсырмасы сұрақтарының жауаптары


2 .Көкөністер мен жемістерді турау пішіндері екі түрлі болады. Ол қарапайым және күрделі. Қарапайым турау пішініне – бөліктеп,кесектеп,текшелеп,сақиналап,тілімдеп турау жатады.
Күрделі турау пішініне – алмұрт тәрізді,жұлдызшалап,домалақтап,сәндеп турау жатады.
3.Көкөністер мен жемістерді безендіру ,яғни ,карвинг деп атайды. Карвинг дегеніміз- көкөністер мен жеміс-жидектерді көркемдеп ою өнері.
4.

Жаңа сабақты ашу мақсатында осы суреттерді көрсетеміз.


Жұптық жұмыс
«Суреттен таны-кестеге орналастыр» әдісі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шай демдеудің технологиялық картасы
|
Азық түлік атауы |
Мөлшері |
Дайындау реті |
Ыдыстар мен керек-жарақтар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Балалар,бүгін біз бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы тақырыбында сабақ өтеміз. Бутерброд – нан мен әртүрлі
тағам өнімдерінен (ет, ірімшік, көкөніс, май, т.б.) дайындалатын жеңіл тағам.
Бутерброд түрлері:
-
Ашық бутерброд – нан үстіне өнімдер қойылады
-
Жабық бутерброд (сэндвич) – екі нанның ортасына салынады
-
Ыстық бутерброд – пеште немесе табада қыздырылады.
Бутербродпен бірге ыстық не салқын сусын беріледі. Ыстық сусынға шәй,кофе,какао жатады.Соның ішінде шәй-ертеден қолданылып келе жатқан сусынның бірі. Шәй туралы түрлі аңыз бар. Бұта жапырақтарын жұлып жеген малдың сергек күйін көрген Оңтүстік Қытай шопандары шәй жапырағының тұнбасын алғаш қолданған.Шәй демдеуге керамикалық шәйнекті пайдаланған жөн,себебі оның жылу өткізгіштігі төмен. Шәйді демдемес бұрын шәйнекті қайнаған сумен шаяды,содан соң қажетті мөлшерде құрғақ шәй салады,шәйнектің 1/3 көлеміне қайнаған су құйылады. Қақпағын жауып,арнайы жылытқыда 5-8 минут демделеді.Демделген соң қайнаған су құйылады.Қант,сүт не кілегей қосқанда ыстық сусындардың құнарлылығы арта түседі. Шәйді кесеге толтырмай құю керек. Қонақтың шәйі әрдайым ыстық болуы керек. Ыстық сусын көбінесе таңғы және бесіндік аста беріледі.Салқын сусындарға минералды су,шырын,кампот,алма,анар шырыны,жалбыз шәйі,газдалған сусындар жатады.Сусынды салқын күйінде ұсынады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
|
Мектеп |
№40 орта мектеп |
|||||
|
Бөлім |
Тамақтану мәдениеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Омарова А.К |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.4-Бутерброд пен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану 5.1.3.1-Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бутерброд пен сусындар дайындау технологиясын біледі және қолданады.Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен өз бетімен жұмыс істей біледі және суық тағамдар мен сусындардын жасалу технологиясын біледі.Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, қарапайым сусын дайындайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылармен амандасып, оқушылардың зейінін шоғырландыру.
Топқа бөлу. («Пазл»әдісі) І топ – көкөністер ІІ топ – жеміс-жидектер .
|
Мұғалім оқушылармен ұйымдастыру сәтін жасайды Оқушылар «Пазлы» әдісі арқылы топқа бөлінеді
|
Мұғалім оқушылар тілегін мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады және топқа бөліп сәттілік тілейді . |
Сурет қиындылары арқылы суреттер құрастырыла ды. |
||
|
Сабақтың ортасы
|
«Кім жылдам» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру:
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап бере алады. - Уақытты тиімді пайдаланады.
Қызығушылықты ояту Сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
1 тапсырма: Жұптық жұмыс «Суреттен таны-кестеге орналастыр» әдісі. Дескриптор: -Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен өз бетімен жұмыс істей біледі.
2 тапсырма: Жеке жұмыс Шай демдеудің технологиялық картасы Дескриптор -Қажетті асханалық бұйымдарды дұрыс таңдай біледі. -Технологиялық картаның құрастыру бірізділігін сақтайды.
Қауіпсіздік ережесін сұрау. 3 тапсырма: Топтық-тәжірибелік жұмыс 1-топ: Бутерброд жасау 2-топ: Сусын әзірлеу Дескриптор: - Суық тағамдар мен сусындардын жасалу технологиясын біледі. -Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне отырып, материалдар мен құралдарды қолданады. |
Оқушылар «Кім жылдам» әдісі арқылы сұрақтарға дұрыс әрі жылдам жауап береді
АКТ-ны қолдану.
Оқулықпен жұмыс Жұмыс дәптерінде тапсырма орындайды.
Оқушылар топтасып, ақылдасып, пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Жарайсыңдар!!!!
Қалыптастырушы бағалау: Қол шапалақтау
Қ.Б «Мaдaқтаy aрқылы» - Жapайcың! -Kерeмeт жұмыс жасадыңдap! -Керемет жетістікке жеттіңдep! |
https://www.youtube.com/wa tch?v=PrOaMruyNvk -35 идеялы креативті бутерброд https://www.youtube.com/watch
Кесте таратылады
https://chatgpt.com/s/t_69de987aa0788191b2552bceee1b5f22 Мерекелік дастарқан http://www.zeremonia.ru/boil ing_tea.html http://tvoj-chaj.ru/kak-pravilnozavarivat-chernij-chaj
|
||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақтың соңында оқушылар жасаған жұмыстарына талдау жүргізеді және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жұмысты жақсарту керек екендігіне белгілер (рефлексия) жүргізеді. - не үйрендің, не білдің? - не түсініксіз қалды? - немен айналысу керек? Үй тапсырмасын беру:
|
Шығармашылық тапсырма: Дескриптор: - Рецепт жазып келеді |
Мұғалімнің кері байланысы. Оқушылардың пікір көзқарacынa құрметпен қaрау |
|
||


Үй тапсырмасы сұрақтарының жауаптары


2 .Көкөністер мен жемістерді турау пішіндері екі түрлі болады. Ол қарапайым және күрделі. Қарапайым турау пішініне – бөліктеп,кесектеп,текшелеп,сақиналап,тілімдеп турау жатады.
Күрделі турау пішініне – алмұрт тәрізді,жұлдызшалап,домалақтап,сәндеп турау жатады.
3.Көкөністер мен жемістерді безендіру ,яғни ,карвинг деп атайды. Карвинг дегеніміз- көкөністер мен жеміс-жидектерді көркемдеп ою өнері.
4.

Жаңа сабақты ашу мақсатында осы суреттерді көрсетеміз.


Жұптық жұмыс
«Суреттен таны-кестеге орналастыр» әдісі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шай демдеудің технологиялық картасы
|
Азық түлік атауы |
Мөлшері |
Дайындау реті |
Ыдыстар мен керек-жарақтар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Балалар,бүгін біз бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы тақырыбында сабақ өтеміз. Бутерброд – нан мен әртүрлі
тағам өнімдерінен (ет, ірімшік, көкөніс, май, т.б.) дайындалатын жеңіл тағам.
Бутерброд түрлері:
-
Ашық бутерброд – нан үстіне өнімдер қойылады
-
Жабық бутерброд (сэндвич) – екі нанның ортасына салынады
-
Ыстық бутерброд – пеште немесе табада қыздырылады.
Бутербродпен бірге ыстық не салқын сусын беріледі. Ыстық сусынға шәй,кофе,какао жатады.Соның ішінде шәй-ертеден қолданылып келе жатқан сусынның бірі. Шәй туралы түрлі аңыз бар. Бұта жапырақтарын жұлып жеген малдың сергек күйін көрген Оңтүстік Қытай шопандары шәй жапырағының тұнбасын алғаш қолданған.Шәй демдеуге керамикалық шәйнекті пайдаланған жөн,себебі оның жылу өткізгіштігі төмен. Шәйді демдемес бұрын шәйнекті қайнаған сумен шаяды,содан соң қажетті мөлшерде құрғақ шәй салады,шәйнектің 1/3 көлеміне қайнаған су құйылады. Қақпағын жауып,арнайы жылытқыда 5-8 минут демделеді.Демделген соң қайнаған су құйылады.Қант,сүт не кілегей қосқанда ыстық сусындардың құнарлылығы арта түседі. Шәйді кесеге толтырмай құю керек. Қонақтың шәйі әрдайым ыстық болуы керек. Ыстық сусын көбінесе таңғы және бесіндік аста беріледі.Салқын сусындарға минералды су,шырын,кампот,алма,анар шырыны,жалбыз шәйі,газдалған сусындар жатады.Сусынды салқын күйінде ұсынады.
шағым қалдыра аласыз








