|
Бөлім: |
9.4. Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
22.04.2026 ж. |
|||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы. Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды стратегиялық шешім болып табылды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Астананың салыну тарихы мен даму бағыттарын талдайды; ҚР астанасын көшіру себептерін біледі; Астананың Қазақстанның дамуына ықпалын айқындайды. |
|||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және Отаншылдық. Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау; Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу; Мемлекеттік тілді білу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. 2. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім жағымды тілектер айту арқылы сыныпта психологиялық жағымды ахуал құрады. Оқушыларды тәуелсіз Қазақстанның негізгі үш кезеңіне қатысты тірек сөздері арқылы 3 топқа бөлу. Тірек сөздер:Тәуелсіздік декларациясы, рәміздер, конституция, ұлттық валюта, БҰҰға мүшелік, ядролық қарланудан бас тарту, Қазақстан -2030,Қазақстан -2050, Астананың ауысуы, Болашаққа бағдар жаңғыру, көпвекторлық саясат, әділетті Қазақстан, референдум 2026, цифрландыру, адал азамат. «Садақ ату» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Үй тапсырмасы интербелсенді тақтада орындалады. Өтілген тақырыпты қайталау. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді. Пікірталасқа қатысу: оқушылар талқылауға белсенді қатысады, өз идеялары мен алғашқы сөз тіркесіне толықтырулар ұсынады. Білімді жүйелеу: оқушылар алынған ақпаратты талдайды және талқылауға дейін және одан кейін білімдерін жүйелейді. «Садақ ату» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады
|
Бағалау критерийлері: Ақпараттың толықтығы мен дәлдігі. Ақпаратты талдау және жүйелеу қабілеті. Пікірталасқа қатысу белсенділігі.
Дескриптор: Өткен сабақты қайталап тақырыпқа байланысты сұрақтарға жылдам жауап береді. Дұрыс жауапқа: 1 балл |
Презентация Оқулық Дүиежүзінің саяси картасы
https://youtu.be/T8MoOOHyzC8?si=Y7m4HoCSmvj7KxxH Қосымша мәліметтер
|
||
|
Жаңа білім |
Интербелсенді тақтада әлем елдерінің астаналары көрсетіледі. Астаналарын дүниежүзінің саяси картасынан көрсетеді. Ашылған суретке қарап, жаңа сабақтың тақырыбын болжауын сұрайды.
Зейін шоғырландыру «Кинометафора» әдісі бейнесюжетті көрсету арқылы оқушылардың мотивациясын туғызу және өз ойын, ой -пікірлерін білу мен оқу мақсатын айқындау. Жаңа сөздермен жұмыс. Бейнеролик көрсетіледі. Топтық жұмыс 1- топ: постер қорғайды; 2-топ: инфографика құрастырады; 3-топ: SWOT талдау жасайды; Жұптық жұмыс: Әдіс: 5W1H Тапсырма шарты бойынша оқушылар белгіленген сұрақтарға жауап беруі қажет Бүгінгі сабақта алған білімдерін HTML сайты арқылы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылау. Астана қаласына виртуалды тур |
Тақтада көрсетілген суретке қарап, жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. Сабақтың тақырыбы: «Астана-тәуелсіз Қазақстанның астанасы» ЖИ арқылы жасалған бейнеролик көреді. Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздерді жазып алады. 1-топ сәулетті Астананың салыну тарихына постер жасайды; 2-топ «Астана – экономикалық драйвер» тақырыбында инфографика құрастырады; 3-топ ҚР астанасының ауысуы тақырыбына SWOT анализ жасайды. Жұптар тақырыпқа байланысты нақты сұрақтарға жауап беріп тақырып бойынша білімдерін нақтылайды. Сабақты қорытындылау Оқушылар ұялы телефондарымен сілтеме арқылы тур жасайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор: Негізгі аспектілерді анықтайды. Нақты дәлел келтіреді,мазмұны, эстетикалық безендірілуі, қорғау деңгейі Дұрыс жауап:3 балл Бір –бірін бағалау Дескриптор: Оқушылар белгіленген жұптық жұмыста 5W1H әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауапқа 1балл Өзіндік бағалау Дескриптор: белгіленген бекіту тапсырмасында сабақты қорытындылау тапсырмаларын орындайды. Дұрыс жауапқа 1 балл |
|||
|
Ұялы телефон, https://share.google/Jqg98BPCSEOGAdck9 |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Өзін-өзі бағалау әдісі. Кері байланыс Түсіндім Түсінбедім Сұрағым бар ЖИ арқылы Үй тапсырмасы: Мини-эссе «Астана – ел дамуының символы». |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. Оқушылар бағалау парағын мұғалімге тексертеді. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды Бағалау: Оқушылар 1-10 баллдық шәкілмен бағаланады. |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
|
Бөлім: |
9.4. Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
22.04.2026 ж. |
|||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы. Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды стратегиялық шешім болып табылды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Астананың салыну тарихы мен даму бағыттарын талдайды; ҚР астанасын көшіру себептерін біледі; Астананың Қазақстанның дамуына ықпалын айқындайды. |
|||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және Отаншылдық. Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау; Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу; Мемлекеттік тілді білу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. 2. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім жағымды тілектер айту арқылы сыныпта психологиялық жағымды ахуал құрады. Оқушыларды тәуелсіз Қазақстанның негізгі үш кезеңіне қатысты тірек сөздері арқылы 3 топқа бөлу. Тірек сөздер:Тәуелсіздік декларациясы, рәміздер, конституция, ұлттық валюта, БҰҰға мүшелік, ядролық қарланудан бас тарту, Қазақстан -2030,Қазақстан -2050, Астананың ауысуы, Болашаққа бағдар жаңғыру, көпвекторлық саясат, әділетті Қазақстан, референдум 2026, цифрландыру, адал азамат. «Садақ ату» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Үй тапсырмасы интербелсенді тақтада орындалады. Өтілген тақырыпты қайталау. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді. Пікірталасқа қатысу: оқушылар талқылауға белсенді қатысады, өз идеялары мен алғашқы сөз тіркесіне толықтырулар ұсынады. Білімді жүйелеу: оқушылар алынған ақпаратты талдайды және талқылауға дейін және одан кейін білімдерін жүйелейді. «Садақ ату» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады
|
Бағалау критерийлері: Ақпараттың толықтығы мен дәлдігі. Ақпаратты талдау және жүйелеу қабілеті. Пікірталасқа қатысу белсенділігі.
Дескриптор: Өткен сабақты қайталап тақырыпқа байланысты сұрақтарға жылдам жауап береді. Дұрыс жауапқа: 1 балл |
Презентация Оқулық Дүиежүзінің саяси картасы
https://youtu.be/T8MoOOHyzC8?si=Y7m4HoCSmvj7KxxH Қосымша мәліметтер
|
||
|
Жаңа білім |
Интербелсенді тақтада әлем елдерінің астаналары көрсетіледі. Астаналарын дүниежүзінің саяси картасынан көрсетеді. Ашылған суретке қарап, жаңа сабақтың тақырыбын болжауын сұрайды.
Зейін шоғырландыру «Кинометафора» әдісі бейнесюжетті көрсету арқылы оқушылардың мотивациясын туғызу және өз ойын, ой -пікірлерін білу мен оқу мақсатын айқындау. Жаңа сөздермен жұмыс. Бейнеролик көрсетіледі. Топтық жұмыс 1- топ: постер қорғайды; 2-топ: инфографика құрастырады; 3-топ: SWOT талдау жасайды; Жұптық жұмыс: Әдіс: 5W1H Тапсырма шарты бойынша оқушылар белгіленген сұрақтарға жауап беруі қажет Бүгінгі сабақта алған білімдерін HTML сайты арқылы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылау. Астана қаласына виртуалды тур |
Тақтада көрсетілген суретке қарап, жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. Сабақтың тақырыбы: «Астана-тәуелсіз Қазақстанның астанасы» ЖИ арқылы жасалған бейнеролик көреді. Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздерді жазып алады. 1-топ сәулетті Астананың салыну тарихына постер жасайды; 2-топ «Астана – экономикалық драйвер» тақырыбында инфографика құрастырады; 3-топ ҚР астанасының ауысуы тақырыбына SWOT анализ жасайды. Жұптар тақырыпқа байланысты нақты сұрақтарға жауап беріп тақырып бойынша білімдерін нақтылайды. Сабақты қорытындылау Оқушылар ұялы телефондарымен сілтеме арқылы тур жасайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор: Негізгі аспектілерді анықтайды. Нақты дәлел келтіреді,мазмұны, эстетикалық безендірілуі, қорғау деңгейі Дұрыс жауап:3 балл Бір –бірін бағалау Дескриптор: Оқушылар белгіленген жұптық жұмыста 5W1H әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауапқа 1балл Өзіндік бағалау Дескриптор: белгіленген бекіту тапсырмасында сабақты қорытындылау тапсырмаларын орындайды. Дұрыс жауапқа 1 балл |
|||
|
Ұялы телефон, https://share.google/Jqg98BPCSEOGAdck9 |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Өзін-өзі бағалау әдісі. Кері байланыс Түсіндім Түсінбедім Сұрағым бар ЖИ арқылы Үй тапсырмасы: Мини-эссе «Астана – ел дамуының символы». |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. Оқушылар бағалау парағын мұғалімге тексертеді. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды Бағалау: Оқушылар 1-10 баллдық шәкілмен бағаланады. |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз



