№ 71 жалпы орта білім беретін мектебі
коммуналдық мекемесі
Ашық сабақ

Тақырыбы: Ұлы Жібек жолы
Пән мұғалімі:Абдунакибова З.Р
Сыныбы: 7- «Б»
2024-2025 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдунакибова З.Р. |
|
Күні: |
13.11.2024ж. |
|
Сынып: 7-«Б» |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Жібек жолы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау 7.5.1.4 одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. Одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
Құндылыққа баулу: |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік -өз әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру; -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; -берілген ортақ іс үшін ұжым алдындағы жауапкершілікті түсіну; |
|
Апта дәйексөзі: |
2-апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ! |
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:
«Сенім аралы» тренингін ұйымдастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне «Мен саған сенемін, себебі сен ...» (ақылдысың, мейірімдісің т.с.с. сөздерді қолданады) Екі топқа бірігеді: «Саудагерлер» тобы «Саяхатшылар» тобы «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. Үй жұмысын тексеру. 1. Ұлы дала өркениеті ненің бастауы? 2. Ұлы Дала қандай екі құрлықтың басын қосты? 3. Жылқыны алғаш қолға үйреткен кімдер? 4. Әлемдегі ең үлкен кітапхана? 5. Отырардың көне атауы қандай? 6. Отырар қаласына ерекше көңіл аударған кім? 7. Ең құнды сыйлық 8. Ең қасиетті сөз Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Тасымалдау-перевозить Жалғасу-продолжение Өндіру-производить Жетістік-успех, достижение Мүмкіндік-возможность Оқылым. Айтылым. Мәтінді мұқият тыңдап, оқиғаны әрі қарай болжаңыз. Өте ерте кездері Қытайдан бастап Орталық Азия арқылы Таяу Шығысқа баратын керуендік жол бағыты пайда болған. Тек ХІХ ғасырда ғана бұл жолдың атауын неміс географы Фердинанд фон Рихтгофен қолданысқа енгізген екен. - Ол қандай жол болуы мүмкін? Ұлы Жібек жолы дегеніміз не? Ол қай кезден басталады? Жолдың пайда болуы туралы не білесіңдер? Жібек жолының бойындағы сауданың дамуы шаруашылыққа қалай әсер етті? Ұлы Жібек жолының мемлекеттер арасындағы байланысқа ықпалы болды ма? Тыңдалым. Ұлы Жібек жолы туралы бейнежазба Жазылым. Айтылым. Картаға қарап, Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардың атын жаз. Осы қалалардың қайсысы туралы не білесің? Ол неге «Ұлы Жібек жолы» деп аталған? «Тарихи домино» ойыны Сөйлемдерді дұрыс құрастыр Тілдік бағдар Одағай сөздер
Жұптық жұмыс. Жазылым. Берілген сөздерді қатыстырып, Ұлы дала мәдениетіне байланысты 5 сөйлем жаз. Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс. Топтық жұмыс Проблемалық сұрақ: Ұлы Жібек жолы кезіндегі сауда қазіргі кездегі сауда туралы салыстырып өмірмен байланыстырасыңдар |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, өзара бірін-бірі түгендейді, зейінін сабаққа аударады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Білім алушылар мәтінді тыңдайды, оқиғаны әрі қарай болжайды. Сұрақтарға жауап беру үшін бейнежазбаны тыңдайды Білім алушылар картаға қарап қалалардың атын жазады. Сөйлемдерді реттілігін құрастырады Оқушылар одағай сөздерге анық, нақты мысалдар келтіреді. Оқушылар берілген сөздерді қатыстырып, Ұлы дала мәдениетіне байланысты 5 сөйлем жазады.Одағай сөздерді қолданады
Проблемалық сұраққа жауап береді |
Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Өте жақсы!» «Тамаша!»
«Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса төбедегі келеді!» «Бір сырлы, сегіз қырлы бол!» Шыншыл бол!» «Жігітке жеті өнерде аз! Өнерлі бол!» Дескриптор: Жалпы- әр дұрыс жауапқа 1 балл -сұрақтарға жауап береді – 1 балл -үй тапсырмасы – 1 балл Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Керемет!» «Жарайсың!» «Өте жақсы!» «Тамаша!»
Дескриптор: Жалпы- 2 балл -картаға қарап қалалардың атын жазады – 1 балл -сұраққа жауап береді – 1 балл Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Керемет!» «Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» Дескриптор: Жалпы- 2 балл -берілген сөздерді қатыстырып, Ұлы дала мәдениетіне байланысты 5 сөйлем жазады- 1балл -одағай сөздерді қолданады – 1 балл Дескриптор: Жалпы- 2 балл -деңгейлік тапсырмаларға жауап береді Дескриптор: Ұлы Жібек жолы кезіндегі сауда мен қазіргі кездегі сауда туралы ВЕНН диаграммасына түсіріп, өмірмен байланыстырады – 2 балл |
Оқу құралдары, тақта, оқулық, тақырыптық суреттер Интербелсенді тақта, қима қағаздары Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта Сөздік жұмыс Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=BgI5zVIXs_0
https://learningapps.org/display?v=pwdasq7w524 |
|
Сабақтың соңы |
Бекіту. «Дұрыс, бұрыс» әдісі. Сұрақтарға жауап беру. Бағалау. Үйге тапсырма. Оқулықтағы 5-тапсырма. Кері байланыс. «Көгершінге хат» әдісі |
Берілген сұрақтарға оқушылар өз пікірлерін айтады.
9-10 ұпай -«5» баға 7-8 ұпай – «4» баға 5-6 ұпай- «3» баға
Оқушылар бүгінгі тақырыпты түсінгенін , нені білгенін және қиындық тудырғанын стикерге жазып шығып, тапсырады |
Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Керемет!» «Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» Бүгінгі сабақ барысында алған балы бағалау парағымен бағаланады. |
Интербелсенді тақта Бағалау парақшасы
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Тапсырмаларды сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін. Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын. 5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын.
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2.Ауызша мадақтау сөздер қолданады «Өте жақсы!» «Тамаша!» |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау 2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жас ерекшелігіне сай жасалған. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ
№ 71 жалпы орта білім беретін мектебі
коммуналдық мекемесі
Ашық сабақ

Тақырыбы: Ұлы Жібек жолы
Пән мұғалімі:Абдунакибова З.Р
Сыныбы: 7- «Б»
2024-2025 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдунакибова З.Р. |
|
Күні: |
13.11.2024ж. |
|
Сынып: 7-«Б» |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Жібек жолы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау 7.5.1.4 одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. Одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
Құндылыққа баулу: |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік -өз әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру; -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; -берілген ортақ іс үшін ұжым алдындағы жауапкершілікті түсіну; |
|
Апта дәйексөзі: |
2-апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ! |
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:
«Сенім аралы» тренингін ұйымдастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне «Мен саған сенемін, себебі сен ...» (ақылдысың, мейірімдісің т.с.с. сөздерді қолданады) Екі топқа бірігеді: «Саудагерлер» тобы «Саяхатшылар» тобы «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. Үй жұмысын тексеру. 1. Ұлы дала өркениеті ненің бастауы? 2. Ұлы Дала қандай екі құрлықтың басын қосты? 3. Жылқыны алғаш қолға үйреткен кімдер? 4. Әлемдегі ең үлкен кітапхана? 5. Отырардың көне атауы қандай? 6. Отырар қаласына ерекше көңіл аударған кім? 7. Ең құнды сыйлық 8. Ең қасиетті сөз Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Тасымалдау-перевозить Жалғасу-продолжение Өндіру-производить Жетістік-успех, достижение Мүмкіндік-возможность Оқылым. Айтылым. Мәтінді мұқият тыңдап, оқиғаны әрі қарай болжаңыз. Өте ерте кездері Қытайдан бастап Орталық Азия арқылы Таяу Шығысқа баратын керуендік жол бағыты пайда болған. Тек ХІХ ғасырда ғана бұл жолдың атауын неміс географы Фердинанд фон Рихтгофен қолданысқа енгізген екен. - Ол қандай жол болуы мүмкін? Ұлы Жібек жолы дегеніміз не? Ол қай кезден басталады? Жолдың пайда болуы туралы не білесіңдер? Жібек жолының бойындағы сауданың дамуы шаруашылыққа қалай әсер етті? Ұлы Жібек жолының мемлекеттер арасындағы байланысқа ықпалы болды ма? Тыңдалым. Ұлы Жібек жолы туралы бейнежазба Жазылым. Айтылым. Картаға қарап, Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардың атын жаз. Осы қалалардың қайсысы туралы не білесің? Ол неге «Ұлы Жібек жолы» деп аталған? «Тарихи домино» ойыны Сөйлемдерді дұрыс құрастыр Тілдік бағдар Одағай сөздер
Жұптық жұмыс. Жазылым. Берілген сөздерді қатыстырып, Ұлы дала мәдениетіне байланысты 5 сөйлем жаз. Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс. Топтық жұмыс Проблемалық сұрақ: Ұлы Жібек жолы кезіндегі сауда қазіргі кездегі сауда туралы салыстырып өмірмен байланыстырасыңдар |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, өзара бірін-бірі түгендейді, зейінін сабаққа аударады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Білім алушылар мәтінді тыңдайды, оқиғаны әрі қарай болжайды. Сұрақтарға жауап беру үшін бейнежазбаны тыңдайды Білім алушылар картаға қарап қалалардың атын жазады. Сөйлемдерді реттілігін құрастырады Оқушылар одағай сөздерге анық, нақты мысалдар келтіреді. Оқушылар берілген сөздерді қатыстырып, Ұлы дала мәдениетіне байланысты 5 сөйлем жазады.Одағай сөздерді қолданады
Проблемалық сұраққа жауап береді |
Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Өте жақсы!» «Тамаша!»
«Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса төбедегі келеді!» «Бір сырлы, сегіз қырлы бол!» Шыншыл бол!» «Жігітке жеті өнерде аз! Өнерлі бол!» Дескриптор: Жалпы- әр дұрыс жауапқа 1 балл -сұрақтарға жауап береді – 1 балл -үй тапсырмасы – 1 балл Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Керемет!» «Жарайсың!» «Өте жақсы!» «Тамаша!»
Дескриптор: Жалпы- 2 балл -картаға қарап қалалардың атын жазады – 1 балл -сұраққа жауап береді – 1 балл Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Керемет!» «Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» Дескриптор: Жалпы- 2 балл -берілген сөздерді қатыстырып, Ұлы дала мәдениетіне байланысты 5 сөйлем жазады- 1балл -одағай сөздерді қолданады – 1 балл Дескриптор: Жалпы- 2 балл -деңгейлік тапсырмаларға жауап береді Дескриптор: Ұлы Жібек жолы кезіндегі сауда мен қазіргі кездегі сауда туралы ВЕНН диаграммасына түсіріп, өмірмен байланыстырады – 2 балл |
Оқу құралдары, тақта, оқулық, тақырыптық суреттер Интербелсенді тақта, қима қағаздары Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта Сөздік жұмыс Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=BgI5zVIXs_0
https://learningapps.org/display?v=pwdasq7w524 |
|
Сабақтың соңы |
Бекіту. «Дұрыс, бұрыс» әдісі. Сұрақтарға жауап беру. Бағалау. Үйге тапсырма. Оқулықтағы 5-тапсырма. Кері байланыс. «Көгершінге хат» әдісі |
Берілген сұрақтарға оқушылар өз пікірлерін айтады.
9-10 ұпай -«5» баға 7-8 ұпай – «4» баға 5-6 ұпай- «3» баға
Оқушылар бүгінгі тақырыпты түсінгенін , нені білгенін және қиындық тудырғанын стикерге жазып шығып, тапсырады |
Ауызша мадақтау сөздер қолданады: «Керемет!» «Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» Бүгінгі сабақ барысында алған балы бағалау парағымен бағаланады. |
Интербелсенді тақта Бағалау парақшасы
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Тапсырмаларды сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін. Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын. 5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын.
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2.Ауызша мадақтау сөздер қолданады «Өте жақсы!» «Тамаша!» |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау 2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жас ерекшелігіне сай жасалған. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз




