|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қаңқа және қозғалыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.2.2. әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жануарлардың тірек-қимыл жүйесімен танысу, қаңқаның құрылысын сипаттау |
|
Құндылықтарға баулу: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар «Қымыз» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1 топ 2 топ 3 топ Бағалау парақтары түсіндіріліп таратылады |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар қымыз ішетін кеселерді таңдау арқылы топқа бөлінеді Бағалау парақтарын алады |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мотивациялық сөздер
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында оқушыларға бейнематериалдан ертегі көрсетіледі. Бейнематериал «Тас» авторы: И.Г.Рогозина |
Оқушылар ертегінің мазмұнын талдай отырып сұрақтарға жауап береді. |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Бейнематериал Ойынға сілтеме
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін бейнематериал беріледі. Бейнематериал Қаңқа дегеніміз не? Бұлшықет не үшін керек бізге? Дененің сымбатты болуы дегеніміз не?- секілді сұрақтар қойылады. Бейнематериал мен оқулықтан алған білімдерін толықтыру мақсатында тапсырмалар беріледі. |
Бейнематериалды көрген соң оқушылар бірнеше сұраққа жауап беру арқылы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген бейнематериалға өз ойларын айтады |
Белсенділіктеріне қарай бағаланады «Жарайсың» |
Презентация бейнематериал
|
|
т |
1 тапсырма. 1 топ. «Модельдеу» әдісі. Жануарлардың қаңқасын суреттер арқылы модельдейді. Актив, пассив бөлігін түсіндіреді. 2 топ. «Arloopa 3 Д» платформасында биология бөліміндегі жануарлар қаңқасын кітаптағы мысықтың қаңқасымен салыстыра отырып құрылысын, қызметін түсіндіреді.
3 топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы мысы, балық, бунақденелілер, ұлуларда иінтірек қызметін түсіндіріп сипаттайды. |
1 топ. Оқушылар берілген қима суреттер арқылы постерге адам қаңқасын жапсырып модельдей отырып, тірек-қимыл аппаратының актив және пассив бөлігінің ерекшеліктерін сипаттайды. 2 топ. Оқушылар 3 д қолдана отырып жануарлар қаңқасының ерекшеліктерін, құрылысын, қызметін түсіндіреді 3 топ. Оқушылар суретте берілген балық, бунақденелілер, ұлуларда иінтірек қызметін түсіндіріп, қаңқаларының ерекшеліктерін сипаттайды. |
Дескриптор: 1. тірек-қимыл жүйесіне сипаттама берді; 2. тірек-қимыл жүйесінің түрлерін ажыратты; 3. тірек-қимыл жүйесіне мысалдар келтірді. Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Суреттер Ұялы телефондар Постер Бағалау парақтары |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Тәжірибе. «Дәптермен жұмыс». «Мысық қаңқасында қандай иінтірек сүйектерді табуға болады?». Қорытынды жаса. |
Оқушылар дәптерлеріне «Мысық қаңқасында қандай иінтірек сүйектерді табуға болады?» деген сұраққа қорытынды жасайды. Қозғалыстың маңыздылығын жазады. |
Дескриптор: - иінтірек сүйектерді анықтады; - қозғалыстың маңыздылығын жазды – 2 балл; Баллдық жүйені бояп бағалап отырады |
Оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Бекіту
|
“Learning Aps” онлайн платформасы. Мысықтың қаңқасы бейнеленген тапсырма. Сәйкестендіріңдер. |
Оқушылар онлайн платформадағы мысықтың қаңқасын дұрыс нұсқасын сәйкестендіреді. |
Бағалау. Оқушылар Баллдық жүйені бояу арқылы бояп өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
Ұялы телефондары Ойынға сілтеме https://learningapps.org/watch?v=pdcqne51524
|
|
Кері байланыс
|
Оқушылардан кері байланыс алып, үй жұмысын береді. Рефлексия. «Кубок» әдісі арқылы кері байланыс жасау Үй тапсырмасы: ξ50 оқу . |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айтумен қатар медальдарды кубокка ілу арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар пікірін анықтайды. Білімді меңгеру деңгейін біледі. Саралау: Сабаққа қорытынды жасалады. |
Кубок медальдарымен |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы.Естудің бұзылуы себептері.Есту мүшесінің гигиенасы.Зертханалық жұмыс №12. Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу.
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қаңқа және қозғалыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.2.2. әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жануарлардың тірек-қимыл жүйесімен танысу, қаңқаның құрылысын сипаттау |
|
Құндылықтарға баулу: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар «Қымыз» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1 топ 2 топ 3 топ Бағалау парақтары түсіндіріліп таратылады |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар қымыз ішетін кеселерді таңдау арқылы топқа бөлінеді Бағалау парақтарын алады |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мотивациялық сөздер
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында оқушыларға бейнематериалдан ертегі көрсетіледі. Бейнематериал «Тас» авторы: И.Г.Рогозина |
Оқушылар ертегінің мазмұнын талдай отырып сұрақтарға жауап береді. |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Бейнематериал Ойынға сілтеме
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін бейнематериал беріледі. Бейнематериал Қаңқа дегеніміз не? Бұлшықет не үшін керек бізге? Дененің сымбатты болуы дегеніміз не?- секілді сұрақтар қойылады. Бейнематериал мен оқулықтан алған білімдерін толықтыру мақсатында тапсырмалар беріледі. |
Бейнематериалды көрген соң оқушылар бірнеше сұраққа жауап беру арқылы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген бейнематериалға өз ойларын айтады |
Белсенділіктеріне қарай бағаланады «Жарайсың» |
Презентация бейнематериал
|
|
т |
1 тапсырма. 1 топ. «Модельдеу» әдісі. Жануарлардың қаңқасын суреттер арқылы модельдейді. Актив, пассив бөлігін түсіндіреді. 2 топ. «Arloopa 3 Д» платформасында биология бөліміндегі жануарлар қаңқасын кітаптағы мысықтың қаңқасымен салыстыра отырып құрылысын, қызметін түсіндіреді.
3 топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы мысы, балық, бунақденелілер, ұлуларда иінтірек қызметін түсіндіріп сипаттайды. |
1 топ. Оқушылар берілген қима суреттер арқылы постерге адам қаңқасын жапсырып модельдей отырып, тірек-қимыл аппаратының актив және пассив бөлігінің ерекшеліктерін сипаттайды. 2 топ. Оқушылар 3 д қолдана отырып жануарлар қаңқасының ерекшеліктерін, құрылысын, қызметін түсіндіреді 3 топ. Оқушылар суретте берілген балық, бунақденелілер, ұлуларда иінтірек қызметін түсіндіріп, қаңқаларының ерекшеліктерін сипаттайды. |
Дескриптор: 1. тірек-қимыл жүйесіне сипаттама берді; 2. тірек-қимыл жүйесінің түрлерін ажыратты; 3. тірек-қимыл жүйесіне мысалдар келтірді. Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Суреттер Ұялы телефондар Постер Бағалау парақтары |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Тәжірибе. «Дәптермен жұмыс». «Мысық қаңқасында қандай иінтірек сүйектерді табуға болады?». Қорытынды жаса. |
Оқушылар дәптерлеріне «Мысық қаңқасында қандай иінтірек сүйектерді табуға болады?» деген сұраққа қорытынды жасайды. Қозғалыстың маңыздылығын жазады. |
Дескриптор: - иінтірек сүйектерді анықтады; - қозғалыстың маңыздылығын жазды – 2 балл; Баллдық жүйені бояп бағалап отырады |
Оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Бекіту
|
“Learning Aps” онлайн платформасы. Мысықтың қаңқасы бейнеленген тапсырма. Сәйкестендіріңдер. |
Оқушылар онлайн платформадағы мысықтың қаңқасын дұрыс нұсқасын сәйкестендіреді. |
Бағалау. Оқушылар Баллдық жүйені бояу арқылы бояп өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
Ұялы телефондары Ойынға сілтеме https://learningapps.org/watch?v=pdcqne51524
|
|
Кері байланыс
|
Оқушылардан кері байланыс алып, үй жұмысын береді. Рефлексия. «Кубок» әдісі арқылы кері байланыс жасау Үй тапсырмасы: ξ50 оқу . |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айтумен қатар медальдарды кубокка ілу арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар пікірін анықтайды. Білімді меңгеру деңгейін біледі. Саралау: Сабаққа қорытынды жасалады. |
Кубок медальдарымен |


шағым қалдыра аласыз


оптық
жұмыс



