Материалдар / Ашық сабақ.5-сынып.Қазақ тілі .Әдет-ғұрыптар.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ.5-сынып.Қазақ тілі .Әдет-ғұрыптар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Өзімнің жеке шығармашылығым,әріптестермен бөліскім келді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қырқүйек 2020
543
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабқ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Отбасылық дәстүр мен мерекелер

Мектеп: Б Нысанбаев атындағы орта мектеп

Мұғалімнің есімі:Қадіршина Арнұр Бақтыбайқызы


Сынып: 5 «б» сыныбы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әдет-ғұрыптар..Синоним

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Ж5.Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып,жинақы мәтін жазу.

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар орындай алады:

Негізгі ақпараттарды сақтай отырып оқылым және тыңдалым материалдары бойынша жинақы мәтін жазады.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Негізгі ақпаратты анықтайды.

Мәтіндегі тірек сөздердің синонимін тауып, сөйлем құрайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: мәтін мазмұнындағы ақпараттардың маңыздылығына, өзектілігіне талдау жасайды,әдет-ғұрыптарға байлансты эссе жазады.

Бағалау критерийі


Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.

Ақпараттарды қолданып,мәтінді өз сөзімен баяндайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:синоним,салт-дәстүрлер,әдет-ғұрыптар,үлгі-өнеге.


Құндылықтарға баулу

Халқымыздың игі дәстүрлерін,ізгі-қасиеттерін,инабаттылы,,іскерлік дағдыларын,салт-дәстүр,әдет-ғұрыптарын бойларына сіңіру.

Пәнаралық байланыс

мәдениет

Тақырып бойынша алдыңғы білім


Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы алғкан білімдеріне шолу жасау.

Сабақ барысы


Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Басы (10 мин)

Сәлемдесу.аудиозапис тыңдату.

  1. .Бұл суреттер туралы не айта аламыз?Осы суреттер бойынша ортақ қандай тақырып алуға болады?

  2. Балалар айтады өз ойларын сурет бойынша.

Салт-дәстүр,әдет-ғұрып туралы екен,ия дұрыс айтасындар дер,сұрақ қоямын.

Салт-дәстүр дегенді қалай түсінеміз?

Әдет-ғұрып дегеніміз не?

Қалай ойлайсыңдар олардың қандай айырмашылықтары бар?

Оқушылардың жауабын өзім де толықтырып кетемін.

Әдет-ғұрып- дәстүрге айналған жалпыға бірдей қалыптасқан,әр этносқа тән ортақ тәртіп,салт-сана,қазақтың өмір салтын қолдану маен дәріптеудә ғұрып дейміз.

«Білгенім артық болмас» айдары

1.Отау көтеру дәстүрі

2.Тәрбие дәстүрі

3.Отбасы,тұрмыс дәстүрі

4.Еңбек дәстүрлері

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары хабарланады.

  1. Оқушыларды топқа бөлу.


Қанатты сөздер



Ортасы (20 мин.)

1-тапсырма. «Шашыраған сөздер» ойыны.

Сөздерді орын-орнына қойыңдар.

Баланың,тай,атайды,тойында,сүндет,барғанда,мектепке,әке-шешесі.Оны, дейді, «бәсіре»,тай.Бағады,оны,үйретеді,бала,күтімге алады,ерекше.Мал бағуға,сол арқылы,үйренеді,еңбекке.»Бәсіре»атау,көңілін,баланың,өмірге,өсіреді,бейімдейді.

Тілдік бағдар.Лексикалық норма.Синоним.

2-тапсырма

.Берілген мәтінді оқып шығып,тірек сөздерді анықтау.синонимдерді табу. 3-топқа үш тақырыпты беру.

1-топ. «Ала жіп»

2-топ. «Асар»

3-топ. «Ат майы»

«Ала жіп аттамау».Қазақ дүниетанымында ала жіп туралы әртүрлі ұғымдар мен түсініктер бар.Мысалы,баланың тұсауын кескенде,адамдар қатты ренжіскенде,тағы басқа әдет-ғұрып қағидаларында «ала жіп» бейнесі қолданылады.Соның бірі –«ала жіп аттамау» деп аталады.Ол адалдыққа ,адамгершілікке сай қолданылатын фразеологизм десе де болады.Бұл теңеу «ешкімне қиянат жасама,біреудің мал-мүлкін ұрлама»дегенді білдіреді. «Асар» -қазақ елінің ұжымдық топта жұмыс істеуінің бір көрінісі.

Мінер аты жоқ кедейлер байларға келіп ат майын сұрайды,яғни мініске ат сұрау.

Дискриптор:

  1. Мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілер алады.

  2. Іріктелген ақпараттар негізінде мәтінді өз сөзімен жазады.






аудиотаспа

Сабақтың соңы (10 мин.)

Кері байланыс.

Сабақтағы тапсырмалардың меңгерілуін анықтау мақсатында сауалнама беру.










Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игері деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.









Екі жұлдыз бір тілек

АКТ


Сабақ бойынша рефлекция.

Сабақ мақсаттары немес оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кеззеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.













Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі немесе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?


1:


2:



Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:


2:










































Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Отбасылық дәстүр мен мерекелер

Мектеп: Б Нысанбаев атындағы орта мектеп

Күні: 26.04.2017

Мұғалімнің есімі:Қадіршина Арнұр Бақтыбайқызы


Сынып: 5 «б» сыныбы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ана тілі-ұлт байлығы.Дауысты,дауыссыз дыбыстар.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау. (5.5.О 1)

Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату.( 5.О3)

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпааратты түсінеді,анықтайды.Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.Дыбыстарға талдау жасайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді өлең құрлысына талдайды.маңызды ақпаратты талдап,өз ойларымен жалғастырады.


Кейбір оқушылар орындай алады: Ана тілінің болашағы туралы ой толғайды,пікір бөліседі.

Бағалау критерийі


Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтайды. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:синоним,салт-дәстүрлер,әдет-ғұрыптар,үлгі-өнеге.


Құндылықтарға баулу

Халқымыздың игі дәстүрлерін,ізгі-қасиеттерін,инабаттылы,,іскерлік дағдыларын,салт-дәстүр,әдет-ғұрыптарын бойларына сіңіру.

Пәнаралық байланыс

мәдениет

Тақырып бойынша алдыңғы білім


Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы алғкан білімдеріне шолу жасау.

Сабақ барысы


Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Басы (10 мин)

Ана тілі туралы бейнероликтентыңдату.

Тіл туралы шумақтар арқылы топқа бөлу.

Дискриптор:

Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді,анықтайды.

Жанрлық ерекшелігін ажырату.

Дыбыстық талдау жасайды

Өлең құрлысына талдайды.

Маңызды ақпаратты таңдайды,өз ойларымен жалғастырады,мәтінді мақал-мәтелмен жалғастырады.

Ой толғап,пікір бөліседі.



Қанатты сөздер



Ортасы (20 мин.)

1.«Мені жалғастыр»-Оқушылар кезекпен өлең шумақтарын оқиды.

2.«Кір жаятын жіп» - әр топтың оқушылары кезекпен келіп сұрақтарды алады.

- Мәтінді жанрлық ерекшелігіне ажыратыңыз?

-Өлең құрлысына талда

-Маңызды ақпаратты талдап,өз ойыңмен жалғастыр.

-Жұпар,қанжыға

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!