Пән:Ө зін-өзі тану
Мектеп: № 9 мектеп
Мерзімі: 08.11.2021ж . Мұғалім: Тулегенова Айман Сериковна
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Адамның жан сұлулығы №9 сабақ
Құндылығы: Сүйіспеншілік
Қасиеттері: Шынайылық, жанашырлық, жан сұлулығы
|
Мақсаты: Оқушыларға ішкі және сыртқы сұлулық туралы айта отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік: Адамның «жан сұлулығы» ұғымының мәнін ашу Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы шынайылық қасиеттерін дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларды жанашырлыққа тәрбиелеу. |
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.http://oilar.kz |
|
Сабақтың барысы:
Жағымды күйге келу. Жаттығу. «Менің таңбам» 15ғ ІІ жартысында Еуропалықтар қоғамдағы өз орындарын білдіру үшін арнайы эмблемалар пайдаланған. Атақты адамдар өз таңбаларын мақтан тұтқан. Бұл таңбалардың адамның жеке ерекшелігін, отбасы жетістіктерін, мінезін білуге болған. Қазір өз-өзімізге таңба жасаймыз. Ол үшін таңба бейнесі бар парақтар аласыңдар. Ол бес бөлікке бөлінген. Таңба формасы өз еріктеріңмен, сөз, сурет, символ арқылы көрсетесіңдер. Таңба мына критерийлерге жауап беруі тиіс: Мен жақсы істей аламын Өзімді жақсы сезінетін орта Ең үлкен жетістігім Мен сенетін үш адам Өзім туралы естігім келетін
үш сөз 1. №8 – сабақ. 6 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №9, «Ақиқаттан аттауға болмайды» мәтінін оқып келу. |
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. «Сыртқы сұлулық толық болуы үшін ішкі сұлулықпен жандану керек» Виктор Гюго Сұрақтар:
|
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Ы.Алтынсарин Алтын шекілдеуік Бір үлкен мейрам алдында, әкесі балаларын қуанту үшін үйіне әртүрлі жеміс алып келді. Леночка деген кіші қызы сол келтірген көп жемістің ішінде, сырты алтындаған шеттеуіктерге қызығып, соны маған бер деп қоймады. Шешесі айтты: - Бұл шекілдеуіктер тек әдемілікке істелген, мыналарды ал,- деп, бөтендерін беріп еді, Леночка жылай бастады: - Мен қара шекілдеуіктерді алмаймын, алтын тыстысын аламын, оның ішіндегі дәні де тәтті шығар- деп. Шешесі тіл алмайтын қисық баланың дегенін істегеннен артығы жоқ екенін ойлап, Леночкаға алтын тыстыларын, бөтен балаларына бөтен шекілдеуіктерді таратып берді. Леночка қуанып шекілдеуіктерін дереу шаға бастады, қараса, бірінің де ішінде дәні жоқ, бос қабықтар екен. Мұны көріп қасындағы балалар мазақтап күле бастады. Сондаатасы айтты: - Бұл шекілдеуіктер жеу үшін істелген емес, тек көзге әдемі көріну үшін қойылған; мен шекілдеуіктердің бос қабығын алып, сыртын күміспен бояп қана қойып едім, екінші рет не нәрсенің де құр сыртына қарап қызықпа, асылы ішінде болар,- деді. Сұрақтар 1. Лена қандай жеміске қызықты? 2. Неге Ленаның таңдауы дұрыс болмады? 3. Ленаның атасы қандай кеңес берді? 4. Адамның асылы ішінде болу үшін қандай қасиеттер мен құндылық болу қажет? 5. Қасында отырған сыныптасының бойындағы қасиеттерін ата. Ол қандай сұлулық түріне жатқызылады? |
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Өнер туындыларымен танысып, «Малым – жанымның садағасы, жаным – арымның садағасы» немесе «Қара қылды қақ жарғандар» тақырыбында пікір алысу жүргізіңіздер. |
|
|
6. Топпен ән айту. Қазақ елі Сөзі Шөмішбай Сариевтікі Әні Сейдулла Бәйтерековтікі |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №9 – сабақ. 1 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №10, «Ақыл» мәтінін оқып келу. |
|
|
8. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 10 сынып "Адамның жан сұлулығы"
Ашық сабақ 10 сынып "Адамның жан сұлулығы"
Пән:Ө зін-өзі тану
Мектеп: № 9 мектеп
Мерзімі: 08.11.2021ж . Мұғалім: Тулегенова Айман Сериковна
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Адамның жан сұлулығы №9 сабақ
Құндылығы: Сүйіспеншілік
Қасиеттері: Шынайылық, жанашырлық, жан сұлулығы
|
Мақсаты: Оқушыларға ішкі және сыртқы сұлулық туралы айта отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік: Адамның «жан сұлулығы» ұғымының мәнін ашу Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы шынайылық қасиеттерін дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларды жанашырлыққа тәрбиелеу. |
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.http://oilar.kz |
|
Сабақтың барысы:
Жағымды күйге келу. Жаттығу. «Менің таңбам» 15ғ ІІ жартысында Еуропалықтар қоғамдағы өз орындарын білдіру үшін арнайы эмблемалар пайдаланған. Атақты адамдар өз таңбаларын мақтан тұтқан. Бұл таңбалардың адамның жеке ерекшелігін, отбасы жетістіктерін, мінезін білуге болған. Қазір өз-өзімізге таңба жасаймыз. Ол үшін таңба бейнесі бар парақтар аласыңдар. Ол бес бөлікке бөлінген. Таңба формасы өз еріктеріңмен, сөз, сурет, символ арқылы көрсетесіңдер. Таңба мына критерийлерге жауап беруі тиіс: Мен жақсы істей аламын Өзімді жақсы сезінетін орта Ең үлкен жетістігім Мен сенетін үш адам Өзім туралы естігім келетін
үш сөз 1. №8 – сабақ. 6 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №9, «Ақиқаттан аттауға болмайды» мәтінін оқып келу. |
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. «Сыртқы сұлулық толық болуы үшін ішкі сұлулықпен жандану керек» Виктор Гюго Сұрақтар:
|
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Ы.Алтынсарин Алтын шекілдеуік Бір үлкен мейрам алдында, әкесі балаларын қуанту үшін үйіне әртүрлі жеміс алып келді. Леночка деген кіші қызы сол келтірген көп жемістің ішінде, сырты алтындаған шеттеуіктерге қызығып, соны маған бер деп қоймады. Шешесі айтты: - Бұл шекілдеуіктер тек әдемілікке істелген, мыналарды ал,- деп, бөтендерін беріп еді, Леночка жылай бастады: - Мен қара шекілдеуіктерді алмаймын, алтын тыстысын аламын, оның ішіндегі дәні де тәтті шығар- деп. Шешесі тіл алмайтын қисық баланың дегенін істегеннен артығы жоқ екенін ойлап, Леночкаға алтын тыстыларын, бөтен балаларына бөтен шекілдеуіктерді таратып берді. Леночка қуанып шекілдеуіктерін дереу шаға бастады, қараса, бірінің де ішінде дәні жоқ, бос қабықтар екен. Мұны көріп қасындағы балалар мазақтап күле бастады. Сондаатасы айтты: - Бұл шекілдеуіктер жеу үшін істелген емес, тек көзге әдемі көріну үшін қойылған; мен шекілдеуіктердің бос қабығын алып, сыртын күміспен бояп қана қойып едім, екінші рет не нәрсенің де құр сыртына қарап қызықпа, асылы ішінде болар,- деді. Сұрақтар 1. Лена қандай жеміске қызықты? 2. Неге Ленаның таңдауы дұрыс болмады? 3. Ленаның атасы қандай кеңес берді? 4. Адамның асылы ішінде болу үшін қандай қасиеттер мен құндылық болу қажет? 5. Қасында отырған сыныптасының бойындағы қасиеттерін ата. Ол қандай сұлулық түріне жатқызылады? |
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Өнер туындыларымен танысып, «Малым – жанымның садағасы, жаным – арымның садағасы» немесе «Қара қылды қақ жарғандар» тақырыбында пікір алысу жүргізіңіздер. |
|
|
6. Топпен ән айту. Қазақ елі Сөзі Шөмішбай Сариевтікі Әні Сейдулла Бәйтерековтікі |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №9 – сабақ. 1 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №10, «Ақыл» мәтінін оқып келу. |
|
|
8. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. |
|
шағым қалдыра аласыз













