|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
|
|
Бөлімше: |
Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру. - Комбинативті өзгергіштік пен мутация байланысын анықтау. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. Эмоционалды көңіл-күй. "Қуаныш шеңбері" стратегиясын қолдана отырып, коллаборативті ортаны құру. М: Оқушылар бір-біріңізге бұрылып, жақсы сөз-тілек айтыңыз (сізге денсаулық тілеймін, сізге тілегім келеді...) Flippity интернет жүйесі арқылы оқушыларды топқа бөлу. Үй тапсырмасы «тарсия» әдісі арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тіліп,тілек айтады. Қима қағаздарды құрастырады. |
«Лайк, дизлайк» әдісі
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Ассоциация» әдісі
Эволюция
Ассоциация нәтижесін талдау арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырып бойынша ақпарат беріледі. ( Топтық жұмыс) Тапсырма 1 «Кубизм» әдісі. Кубиктің көмегімен әр топқа талқылауға тақырып беріледі:
(Жұптық жұмыс ) Тапсырма 2 «Мәлімдемелік кесте» әдісі Басты және қарапайым эволюциялық факторларды атау және эволюциядағы мәнін төмендегі кесте бойынша талдау
2.2. «Сәйкестендіру» әдісі. Анықтамаларды өз орнына қойыңыз.
(ФС) (Жеке жұмыс ) Тапсырма 3. «Венн диаграммасы» әдісі. Комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып, диаграмманы толтырыңыз.
|
Оқушылар «Эволюция» терминіне ассоциация жасайды.
Өз ойларын айтады. Дәлелдер арқылы өз пікірлерін жүйелейді. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбы тұжырымдалады.
Әр топ кубик арқылы түскен тақырыппен жұмыс жасайды.
Жазған мәліметтерін топта талқылайды, топтың атынан ортақ жауап дайындайды, яғни постер қорғайды.
Оқушылар басты және қарапайым эволюциялық факторларды атайды және эволюциядағы мәнін төмендегі кестеге жазады.
Сабақ барысында сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындау арқылы белсенділік танытады.
Оқушылар сілтеме арқылы өтіп, тапсырманы орындайды.
Берілген анықтамаларды сәйкестендіреді.
Оқушылар комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып, диаграмманы толтырады.
|
Мадақтау сөздер арқылы бағалау.
Дескриптор Білім алушылар: -тақырыпты меңгереді. -тақырыпты түсіндіреді.
Дескриптор Білім алушылар: - эволюцияның факторлары мен бағыттарын анықтайды; - эволюцияның факторлары мен бағыттарын эволюциядағы мәнін анықтайды.
Дескриптор Білім алушылар: -анықтамаларды өз орнына қояды.
Дескриптор Білім алушылар: - Комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің ұқсастықтарын анықтайды. - Комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің айырмашылықтарын анықтайды.
|
АКТ
https://youtu.be/CWhlvr7hSB8?si=dNLckuHPLWprE-0k
Оқулық, интернет көзі
АКТ
сілтеме https://learningapps.org/watch?v=pnoopz4uj23
АКТ
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі Сабақты бекіту мақсатында қолданылады. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бір сөйлем арқылы білдіреді.
Қорытындылай келе, оқушыларға кері байланыс беріледі.
Кері байланыс: «Тұжырым» әдісі 1. Сабақта алынған мәлімет өміріме қажет деп есептеймін, себебі... 2. Сабақ кезінде берілген тапсырмалар арқылы білімімді тексердім, себебі... 3. Сабақ кезіндегі берілген тапсырмалар қиындық тудырды, себебі...
|
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады.
Оқушылар сабақта алынған мәліметтердің өмірмен байланысын анықтай отырып, сабақ кезіндегі тапсырмалар бойынша кері байланыс қалдырады. |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу», «Қорытынды». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Лайк,дизлайк» әдісі «Мадақтау сөзі» әдісі «Үш шапалақ» әдісі «Бас бармақ» әдісі Дескриптор арқылы
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 10 сынып, биология Эволюция
Ашық сабақ 10 сынып, биология Эволюция
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
|
|
Бөлімше: |
Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру. - Комбинативті өзгергіштік пен мутация байланысын анықтау. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. Эмоционалды көңіл-күй. "Қуаныш шеңбері" стратегиясын қолдана отырып, коллаборативті ортаны құру. М: Оқушылар бір-біріңізге бұрылып, жақсы сөз-тілек айтыңыз (сізге денсаулық тілеймін, сізге тілегім келеді...) Flippity интернет жүйесі арқылы оқушыларды топқа бөлу. Үй тапсырмасы «тарсия» әдісі арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тіліп,тілек айтады. Қима қағаздарды құрастырады. |
«Лайк, дизлайк» әдісі
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Ассоциация» әдісі
Эволюция
Ассоциация нәтижесін талдау арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырып бойынша ақпарат беріледі. ( Топтық жұмыс) Тапсырма 1 «Кубизм» әдісі. Кубиктің көмегімен әр топқа талқылауға тақырып беріледі:
(Жұптық жұмыс ) Тапсырма 2 «Мәлімдемелік кесте» әдісі Басты және қарапайым эволюциялық факторларды атау және эволюциядағы мәнін төмендегі кесте бойынша талдау
2.2. «Сәйкестендіру» әдісі. Анықтамаларды өз орнына қойыңыз.
(ФС) (Жеке жұмыс ) Тапсырма 3. «Венн диаграммасы» әдісі. Комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып, диаграмманы толтырыңыз.
|
Оқушылар «Эволюция» терминіне ассоциация жасайды.
Өз ойларын айтады. Дәлелдер арқылы өз пікірлерін жүйелейді. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбы тұжырымдалады.
Әр топ кубик арқылы түскен тақырыппен жұмыс жасайды.
Жазған мәліметтерін топта талқылайды, топтың атынан ортақ жауап дайындайды, яғни постер қорғайды.
Оқушылар басты және қарапайым эволюциялық факторларды атайды және эволюциядағы мәнін төмендегі кестеге жазады.
Сабақ барысында сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындау арқылы белсенділік танытады.
Оқушылар сілтеме арқылы өтіп, тапсырманы орындайды.
Берілген анықтамаларды сәйкестендіреді.
Оқушылар комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып, диаграмманы толтырады.
|
Мадақтау сөздер арқылы бағалау.
Дескриптор Білім алушылар: -тақырыпты меңгереді. -тақырыпты түсіндіреді.
Дескриптор Білім алушылар: - эволюцияның факторлары мен бағыттарын анықтайды; - эволюцияның факторлары мен бағыттарын эволюциядағы мәнін анықтайды.
Дескриптор Білім алушылар: -анықтамаларды өз орнына қояды.
Дескриптор Білім алушылар: - Комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің ұқсастықтарын анықтайды. - Комбинативтік өзгергіштік пен мутациялық өзгергіштіктің айырмашылықтарын анықтайды.
|
АКТ
https://youtu.be/CWhlvr7hSB8?si=dNLckuHPLWprE-0k
Оқулық, интернет көзі
АКТ
сілтеме https://learningapps.org/watch?v=pnoopz4uj23
АКТ
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі Сабақты бекіту мақсатында қолданылады. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бір сөйлем арқылы білдіреді.
Қорытындылай келе, оқушыларға кері байланыс беріледі.
Кері байланыс: «Тұжырым» әдісі 1. Сабақта алынған мәлімет өміріме қажет деп есептеймін, себебі... 2. Сабақ кезінде берілген тапсырмалар арқылы білімімді тексердім, себебі... 3. Сабақ кезіндегі берілген тапсырмалар қиындық тудырды, себебі...
|
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады.
Оқушылар сабақта алынған мәліметтердің өмірмен байланысын анықтай отырып, сабақ кезіндегі тапсырмалар бойынша кері байланыс қалдырады. |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу», «Қорытынды». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Лайк,дизлайк» әдісі «Мадақтау сөзі» әдісі «Үш шапалақ» әдісі «Бас бармақ» әдісі Дескриптор арқылы
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















