|
Білім беру ұйымының атауы |
Жамбыл атындағы орта мектеп КММ |
|
Пәні: |
География |
|
Бөлім: |
Геоэкономика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Олжабаева А.У |
|
Күні: |
31.01.2025 |
|
Сынып: 10 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.5.Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді. |
|
Оқу технологиясы |
БжС технологиясы |
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Психологиялық ахуал туғызады. Оқушыларға бүгінігі күндеріне «Сәттілік тілеу». Үй тапсырмасы «WordWall» платформасы арқылы сұралады? 1.Өңдеуші өнеркәсіп пен құрылыс басым ел топтары? 2.Постиндустриялық елдерде ғалымдар қандай экономикалық феномен қалыптасуда? 3.Жаңа экономика дегеніміз не? 4.Ауылшаруашылығының үлесі басым ел топтары? 5.Дамудың азиялық үлгісі тән болатын жаңа индустриялық елдер арасында қандай қандай мемлекеттер айрықша көзге түседі? 6.Латын Америкалық үлгі қандай бағытта сипатталады? 7.Шаруашылық құрылымы бойынша елдер қандай топтарға бөлінеді? 8.Жаңа индустриялық елдердің негізгі даму үлгілері? 9.Постиндустриялық елдерде ауылшаруашылығының ЖІӨ-дегі үлес салмағы қанша пайыздан аспайды? 10.Нашар дамыған елдерде халықтың қанша пайызы ауылды жерлерде тұрады? Тақырыпты ашу: Шаруашылық дегеніміз не? |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір – біріне сәттілік тілеп, жақсы көңіл күй қалыптастырады. Оқушылар «WordWall» платформасы арқылы үй тапсырмасын орындайды, өз пікірлерін ортаға салады және бірін-бірі толықтырады. |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады Мадақтау |
https://wordwall.net/ru/resource/85443180 Ұялы телефон, Интернет желісі |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 минут Орындауға 5 мин 7 мин 2 мин 5 мин 3 мин |
«Тақырыпқа шығу» кезеңі Мақсатпен таныстыру. Жаңа сабақты түсіндіру ЖИ платформасы арқылы оқушыларға түсіндіріледі Кітап оқуға 5 минут беріледі. 1-кезең: «Түртіп алу»әдісі Терминдермен жұмыс Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып, тақырып бойынша көрсетілген нормаға сай 20 тірек сөздерді табады. Алдымен оқушыға мәтінді оқуға мүмкіндік беріледі. 20 тірек сөз 1.Ауыл шаруашылығы 2.Шаруашылық 3.Дамушы 4.Дамыған 5.Технология 6.Қаржы 7.Құрылым 8.Жұмыс күші 9.ЖІӨ 10.Өңдеуші. 11.Өндіріс 12.Валюта 13.Туризм 14.Шикізат, 15.Халық, 16.Нарық 17.Экспорт, 18.Экономика 19.Индустрия 20.Постиндустрия 2-кезең: «Сұрақ-жауап» әдісі Мұғалім тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді және түсіндіреді. Кезең аяқталғаннан соң, екі минусы бар оқушыларға тағы 1 сұрақтан қойылады олардың әрқайсысы қолын көтеріп, минусын жоя алады. 1.Нашар дамыған елдерде халықтың неше пайызы ауылды жерлерде тұрады?(73 пайызы) 2. Дамушы мемлекеттерде халықтың неше пайызы ауыл шаруашылығымен айналысады? (60 пайызы) 3.Шаруашылық құрылымы бойынша елдер неше топқа бөлінеді? (4) 4.Өңдеуші өнеркәсіп пен құрылыс басым елдер қатары? (Индустриялы елдер) 5.Ауыл шаруашылығы мен өндіруші өнеркәсіп басым елдер?(аграрлы шикізатты елдер) 6.Жаңа индустриялық елдердің даму үлгісі нешеге бөлінеді.(2 ге бөлінеді Азиялық , Латынамерикалық)) 7. ұлттық экономиканы импорт алмастырушы бағытта дамитын үлгі?(Латынамерикалық) 8.Постиндустриялық елдердің экономикасының ашық сипатта болуына не әсер етеді? (көлік, байланыс, қаржы қызметі, туризм) 9.Жамбыл ауылына тән ерекшелік? (ауыл шаруашылығының үлесі басым) 10. Адам капиталының үлесі жоғары болатын салалардың жиынтығы? (жаңа экономика) 11.Аграрлы шикізатты елдерге қандай мемлекеттер жатады? (Алжир, Гвинея, Қырғыз Республикасы) 12.Шетел инвестициясы, жоғары технологиялар мен өнеркәсіптің жоғары қарқынмен дамуы қандай елдерге тән қасиет? (Индустриалды елдер) 13.Инновациялар өндірісі, жоғары технологиялар саласы, ақыл ой қызметтерін көрсету сияқты қасиеттер тән елдер қатары? (Постиндустрия) 14.Дамушы елдердегі ЖІӨ бойынша ауыл шаруашылық өнімдерінің үлесі пайызбен? (20) 15.Дамыған елдердегі ЖІӨ бойынша ауыл шаруашылық өнімдерінің үлесі пайызбен? (3) Тапсырма Жеке жұмыс « Ойлан, тап, жікте » әдісі Орындау шарты: Төмендегі дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеп, белгіленген елдер қатарын кескін картаға түсіріңдер. Дискриптор: Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді. Белгіленген елдер қатарын кескін картаға түсіреді. Сомали,АҚШ,Алжир, Сахара, Папуа-Жаңа Гвинея, Қырғызстан, Германия, Кот-д Ивуар,Гвинея,Малайзия,Тайланд.
Талқылау сұрақтары: «Google Earf» платформасы арқылы Интербелсенді тақтадан көрсетеді. Сомали,АҚШ,Алжир, Сахара, Папуа-Жаңа Гвинея, Қырғызстан, Германия, Кот-д Ивуар,Гвинея,Малайзия,Тайланд.
Мақсатқа оралу Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді.
4-кезең: Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізіледі.
|
Жаңа тақырыпты меңгеру
Оқушылардың жадысы жұмыс істейді, есте сақтау қабілеті дамиды Мәтінді оқи отырып 20 тірек сөзді белгілейді.Одан кейін оның сөздері мұғалімнің тірек сөздерімен сәйкес келсе
Бағалау ұяшығына оқушы «+» алады. Егер сәйкес келмесе «-» алады, оқушы сөздер сәйкес келгенше немесе уақыт біткенше оқуды жалғастырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Төмендегі дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді, белгіленген елдер қатарын кескін картаға түсіреді.
«Google Earf» платформасы арқылы Интербелсенді тақтадан көрсетеді.
Сомали,АҚШ,Алжир, Сахара, Папуа-Жаңа Гвинея, Қырғызстан, Германия, Кот-д Ивуар,Гвинея, Малайзия,Тайланд.
63 сөзден тұратын немесе артық болатындай тақырыпқа сәйкес эссе жазады.
Жазған эссе бойынша оқып, талқылайды.
|
Бірінші бағалау. Есте сақтау нормасы карта да көрсетілген. Тақтаға нәтижені жазу. 1 кезең ≤ және ≥ нормасы
Екінші бағалау. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз: 2кезең ≤ немесе≥ нормалар.
.
Үшінші бағалау Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус. Тақтаға нәтижені жазу: 3 кезең ≤ немесе≥ нормалар.
Төртінші бағалау. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус. Тақтаға нәтижені жазу: 4 кезең ≤ немесе≥ нормалар.
|
ЖИ Видеосы
Оқулық, дәптер, қалам.
Матрица Кестесі
Матрица
Атлас, кескін карта
«Google Earf» платформасы
|
||||||||||
|
Бекіту 5 мин |
Сабақты қорытындылау. «Торт » әдісі
1.Шаруашылық ел топтарын атаңыз? 2.Алжир қай материкте орналасқан? 3.Жаңа экономика шаруашылығы қандай елдерге тән? 4.Дүниежүзілік шаруашылық құрамы қанша аймақтан тұрады? 5.Экономикалық зоналар ел ішінде қалай жіктеледі?
Үйге тапсырма: Агралы және индустриялы елдердің экономикасы туралы хабарлама дайындаңдар.
|
Сабақтың тақырыбын «Торт » әдісі қорытындылайды |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
||||||||||
|
Кері байланыс
3 мин
Бағалау |
«Mentimeter» Платформасы арқылы жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін ауызша айтып шығады
|
Журналға баға қою нормативі: 4 «+» - 9-10 ұпай
3«+» – 7-8 ұпай |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 10 сынып Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
Ашық сабақ 10 сынып Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жамбыл атындағы орта мектеп КММ |
|
Пәні: |
География |
|
Бөлім: |
Геоэкономика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Олжабаева А.У |
|
Күні: |
31.01.2025 |
|
Сынып: 10 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.5.Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді. |
|
Оқу технологиясы |
БжС технологиясы |
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Психологиялық ахуал туғызады. Оқушыларға бүгінігі күндеріне «Сәттілік тілеу». Үй тапсырмасы «WordWall» платформасы арқылы сұралады? 1.Өңдеуші өнеркәсіп пен құрылыс басым ел топтары? 2.Постиндустриялық елдерде ғалымдар қандай экономикалық феномен қалыптасуда? 3.Жаңа экономика дегеніміз не? 4.Ауылшаруашылығының үлесі басым ел топтары? 5.Дамудың азиялық үлгісі тән болатын жаңа индустриялық елдер арасында қандай қандай мемлекеттер айрықша көзге түседі? 6.Латын Америкалық үлгі қандай бағытта сипатталады? 7.Шаруашылық құрылымы бойынша елдер қандай топтарға бөлінеді? 8.Жаңа индустриялық елдердің негізгі даму үлгілері? 9.Постиндустриялық елдерде ауылшаруашылығының ЖІӨ-дегі үлес салмағы қанша пайыздан аспайды? 10.Нашар дамыған елдерде халықтың қанша пайызы ауылды жерлерде тұрады? Тақырыпты ашу: Шаруашылық дегеніміз не? |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір – біріне сәттілік тілеп, жақсы көңіл күй қалыптастырады. Оқушылар «WordWall» платформасы арқылы үй тапсырмасын орындайды, өз пікірлерін ортаға салады және бірін-бірі толықтырады. |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады Мадақтау |
https://wordwall.net/ru/resource/85443180 Ұялы телефон, Интернет желісі |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 минут Орындауға 5 мин 7 мин 2 мин 5 мин 3 мин |
«Тақырыпқа шығу» кезеңі Мақсатпен таныстыру. Жаңа сабақты түсіндіру ЖИ платформасы арқылы оқушыларға түсіндіріледі Кітап оқуға 5 минут беріледі. 1-кезең: «Түртіп алу»әдісі Терминдермен жұмыс Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып, тақырып бойынша көрсетілген нормаға сай 20 тірек сөздерді табады. Алдымен оқушыға мәтінді оқуға мүмкіндік беріледі. 20 тірек сөз 1.Ауыл шаруашылығы 2.Шаруашылық 3.Дамушы 4.Дамыған 5.Технология 6.Қаржы 7.Құрылым 8.Жұмыс күші 9.ЖІӨ 10.Өңдеуші. 11.Өндіріс 12.Валюта 13.Туризм 14.Шикізат, 15.Халық, 16.Нарық 17.Экспорт, 18.Экономика 19.Индустрия 20.Постиндустрия 2-кезең: «Сұрақ-жауап» әдісі Мұғалім тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді және түсіндіреді. Кезең аяқталғаннан соң, екі минусы бар оқушыларға тағы 1 сұрақтан қойылады олардың әрқайсысы қолын көтеріп, минусын жоя алады. 1.Нашар дамыған елдерде халықтың неше пайызы ауылды жерлерде тұрады?(73 пайызы) 2. Дамушы мемлекеттерде халықтың неше пайызы ауыл шаруашылығымен айналысады? (60 пайызы) 3.Шаруашылық құрылымы бойынша елдер неше топқа бөлінеді? (4) 4.Өңдеуші өнеркәсіп пен құрылыс басым елдер қатары? (Индустриялы елдер) 5.Ауыл шаруашылығы мен өндіруші өнеркәсіп басым елдер?(аграрлы шикізатты елдер) 6.Жаңа индустриялық елдердің даму үлгісі нешеге бөлінеді.(2 ге бөлінеді Азиялық , Латынамерикалық)) 7. ұлттық экономиканы импорт алмастырушы бағытта дамитын үлгі?(Латынамерикалық) 8.Постиндустриялық елдердің экономикасының ашық сипатта болуына не әсер етеді? (көлік, байланыс, қаржы қызметі, туризм) 9.Жамбыл ауылына тән ерекшелік? (ауыл шаруашылығының үлесі басым) 10. Адам капиталының үлесі жоғары болатын салалардың жиынтығы? (жаңа экономика) 11.Аграрлы шикізатты елдерге қандай мемлекеттер жатады? (Алжир, Гвинея, Қырғыз Республикасы) 12.Шетел инвестициясы, жоғары технологиялар мен өнеркәсіптің жоғары қарқынмен дамуы қандай елдерге тән қасиет? (Индустриалды елдер) 13.Инновациялар өндірісі, жоғары технологиялар саласы, ақыл ой қызметтерін көрсету сияқты қасиеттер тән елдер қатары? (Постиндустрия) 14.Дамушы елдердегі ЖІӨ бойынша ауыл шаруашылық өнімдерінің үлесі пайызбен? (20) 15.Дамыған елдердегі ЖІӨ бойынша ауыл шаруашылық өнімдерінің үлесі пайызбен? (3) Тапсырма Жеке жұмыс « Ойлан, тап, жікте » әдісі Орындау шарты: Төмендегі дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеп, белгіленген елдер қатарын кескін картаға түсіріңдер. Дискриптор: Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді. Белгіленген елдер қатарын кескін картаға түсіреді. Сомали,АҚШ,Алжир, Сахара, Папуа-Жаңа Гвинея, Қырғызстан, Германия, Кот-д Ивуар,Гвинея,Малайзия,Тайланд.
Талқылау сұрақтары: «Google Earf» платформасы арқылы Интербелсенді тақтадан көрсетеді. Сомали,АҚШ,Алжир, Сахара, Папуа-Жаңа Гвинея, Қырғызстан, Германия, Кот-д Ивуар,Гвинея,Малайзия,Тайланд.
Мақсатқа оралу Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді.
4-кезең: Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізіледі.
|
Жаңа тақырыпты меңгеру
Оқушылардың жадысы жұмыс істейді, есте сақтау қабілеті дамиды Мәтінді оқи отырып 20 тірек сөзді белгілейді.Одан кейін оның сөздері мұғалімнің тірек сөздерімен сәйкес келсе
Бағалау ұяшығына оқушы «+» алады. Егер сәйкес келмесе «-» алады, оқушы сөздер сәйкес келгенше немесе уақыт біткенше оқуды жалғастырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Төмендегі дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді, белгіленген елдер қатарын кескін картаға түсіреді.
«Google Earf» платформасы арқылы Интербелсенді тақтадан көрсетеді.
Сомали,АҚШ,Алжир, Сахара, Папуа-Жаңа Гвинея, Қырғызстан, Германия, Кот-д Ивуар,Гвинея, Малайзия,Тайланд.
63 сөзден тұратын немесе артық болатындай тақырыпқа сәйкес эссе жазады.
Жазған эссе бойынша оқып, талқылайды.
|
Бірінші бағалау. Есте сақтау нормасы карта да көрсетілген. Тақтаға нәтижені жазу. 1 кезең ≤ және ≥ нормасы
Екінші бағалау. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз: 2кезең ≤ немесе≥ нормалар.
.
Үшінші бағалау Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус. Тақтаға нәтижені жазу: 3 кезең ≤ немесе≥ нормалар.
Төртінші бағалау. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус. Тақтаға нәтижені жазу: 4 кезең ≤ немесе≥ нормалар.
|
ЖИ Видеосы
Оқулық, дәптер, қалам.
Матрица Кестесі
Матрица
Атлас, кескін карта
«Google Earf» платформасы
|
||||||||||
|
Бекіту 5 мин |
Сабақты қорытындылау. «Торт » әдісі
1.Шаруашылық ел топтарын атаңыз? 2.Алжир қай материкте орналасқан? 3.Жаңа экономика шаруашылығы қандай елдерге тән? 4.Дүниежүзілік шаруашылық құрамы қанша аймақтан тұрады? 5.Экономикалық зоналар ел ішінде қалай жіктеледі?
Үйге тапсырма: Агралы және индустриялы елдердің экономикасы туралы хабарлама дайындаңдар.
|
Сабақтың тақырыбын «Торт » әдісі қорытындылайды |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
||||||||||
|
Кері байланыс
3 мин
Бағалау |
«Mentimeter» Платформасы арқылы жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін ауызша айтып шығады
|
Журналға баға қою нормативі: 4 «+» - 9-10 ұпай
3«+» – 7-8 ұпай |
|
шағым қалдыра аласыз














