Тексерілді: ____________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Этникалық және әлеуметтік процестер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: дүниежүзі тарихы Сынып: 10 Қатысқандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.2.1-тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін қолдану; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
*Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін қолданады. Барлық оқушылар орындайды: Этносаралық қатынастарды анықтайды, Этносаралық қатынастардың қазіргі кездегі ұлтаралық байланыстарын анықтайды (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін түсіндіреді(қолдану) Кейбір оқушылар орындайды: Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтарын анықтап, талдайды, сипаттайды (бағалау). |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
- БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ • Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез-құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен сәлемдесемін, сыныпты түгендеймін, сыныпты 2-топқа «Стикер» әдісі арқылы бөлемін. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын білім алушыларға таныстырамын, айтамын. Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау шартын түсіндіру.
|
Амандасады. Топқа бөлінеді. Тақырыпты жазып, жаңа сабақтың мақсатымен танысады. Бағалау парақшасының шартымен танысады. |
мадақтау |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы:
|
Барлық оқушылар орындайды:«Бірік, жұптас, талқыла» әдісімен топтық, мәтінмен, постермен жұмыс жасайды. 1-тапсырма: 1-топ:Этносаралық қатынастарды анықтаңдар 2-топ:Этносаралық қатынастардың қазіргі кездегі ұлтаралық байланысын анықтаңдар
Басым бөлігі орындайды: «Сәйкестендіру» әдісі. Жұптық жұмыс 2-тапсырма: Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін сәйкестендіріңдер, түсіндіріңдер
Кейбір оқушылар орындайды:«ПТМС» формула әдісі. Топтық жұмыс
3-тапсырма:Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтарын анықтап, талдаңдар, сипаттаңдар
Позиция деп санаймыз...... Түсіндіру (себебі ......) Мысал (біз мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламыз ...........) Салдар немесе нәтиже (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймыз .........)
|
Дескриптор: -мәтінді жеке оқып, жұптасып талқылайды және бірігіп топта талқылайды; - Этносаралық қатынастарды анықтайды; - Этносаралық қатынастардың қазіргі кездегі ұлтаралық байланысын анықтайды; -постермен жұмыс жасап, сынып алдында қорғайды; -өзара бір-бірлерін бағалайды;
Дескриптор: - «ұлтшылдық» терминін сипаттамасымен сәйкестендіреді, түсіндіреді; - «шовинизм» терминін сипаттамасымен сәйкестендіреді, түсіндіреді; -«нәсілдік кемсітушілік» терминін сипаттамасымен сәйкестендіреді, түсіндіреді; -кестені толтырады; -өзара бағалау жүреді.
Дескриптор: -Өздерінің позициясын дұрыс деп санайды; -Түсіндіре отырып себебін анықтай алады; -Мысалдар арқылы өздерінің ойларын дәлелдей алады; -Нәтижесіне қорытынды жасай алады; -А3 форматты қағазға жазып, сынып алдында қорғайды; -Топтық өзара бағалау жүреді |
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл аралығы |
Мәтін таратпа қағаздары, оқулық, постерге А3 форматты қағаз, флипчарт қағаздарын, маркерлер, тақта, бор, бағдаршам бағалау парақтары
Таратпа материалдар
А3 форматты қағаздар, маркерлер |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы:
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «Миыңның суретін сал» әдісі.
Білім алушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін, түсінген тұстарын мидың ішіне жазады. Түсінбеген тұстарын мидың сыртына жазады. Үйге: тақырып соңындағы деңгейлік тапсырмаларды орындау. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Кері байланыс парақшасын толтырады. Үйге тапсырма алады. Өз-өзін критерийге сай бағалайды. |
мадақтау |
Бағалау парағы |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 10 сынып Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
ашық сабақ 10 сынып Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
Тексерілді: ____________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Этникалық және әлеуметтік процестер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: дүниежүзі тарихы Сынып: 10 Қатысқандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.2.1-тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін қолдану; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
*Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін қолданады. Барлық оқушылар орындайды: Этносаралық қатынастарды анықтайды, Этносаралық қатынастардың қазіргі кездегі ұлтаралық байланыстарын анықтайды (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін түсіндіреді(қолдану) Кейбір оқушылар орындайды: Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтарын анықтап, талдайды, сипаттайды (бағалау). |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
- БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ • Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез-құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен сәлемдесемін, сыныпты түгендеймін, сыныпты 2-топқа «Стикер» әдісі арқылы бөлемін. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын білім алушыларға таныстырамын, айтамын. Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау шартын түсіндіру.
|
Амандасады. Топқа бөлінеді. Тақырыпты жазып, жаңа сабақтың мақсатымен танысады. Бағалау парақшасының шартымен танысады. |
мадақтау |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы:
|
Барлық оқушылар орындайды:«Бірік, жұптас, талқыла» әдісімен топтық, мәтінмен, постермен жұмыс жасайды. 1-тапсырма: 1-топ:Этносаралық қатынастарды анықтаңдар 2-топ:Этносаралық қатынастардың қазіргі кездегі ұлтаралық байланысын анықтаңдар
Басым бөлігі орындайды: «Сәйкестендіру» әдісі. Жұптық жұмыс 2-тапсырма: Тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстады түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік» терминдерін сәйкестендіріңдер, түсіндіріңдер
Кейбір оқушылар орындайды:«ПТМС» формула әдісі. Топтық жұмыс
3-тапсырма:Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтарын анықтап, талдаңдар, сипаттаңдар
Позиция деп санаймыз...... Түсіндіру (себебі ......) Мысал (біз мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламыз ...........) Салдар немесе нәтиже (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймыз .........)
|
Дескриптор: -мәтінді жеке оқып, жұптасып талқылайды және бірігіп топта талқылайды; - Этносаралық қатынастарды анықтайды; - Этносаралық қатынастардың қазіргі кездегі ұлтаралық байланысын анықтайды; -постермен жұмыс жасап, сынып алдында қорғайды; -өзара бір-бірлерін бағалайды;
Дескриптор: - «ұлтшылдық» терминін сипаттамасымен сәйкестендіреді, түсіндіреді; - «шовинизм» терминін сипаттамасымен сәйкестендіреді, түсіндіреді; -«нәсілдік кемсітушілік» терминін сипаттамасымен сәйкестендіреді, түсіндіреді; -кестені толтырады; -өзара бағалау жүреді.
Дескриптор: -Өздерінің позициясын дұрыс деп санайды; -Түсіндіре отырып себебін анықтай алады; -Мысалдар арқылы өздерінің ойларын дәлелдей алады; -Нәтижесіне қорытынды жасай алады; -А3 форматты қағазға жазып, сынып алдында қорғайды; -Топтық өзара бағалау жүреді |
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл аралығы |
Мәтін таратпа қағаздары, оқулық, постерге А3 форматты қағаз, флипчарт қағаздарын, маркерлер, тақта, бор, бағдаршам бағалау парақтары
Таратпа материалдар
А3 форматты қағаздар, маркерлер |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы:
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «Миыңның суретін сал» әдісі.
Білім алушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін, түсінген тұстарын мидың ішіне жазады. Түсінбеген тұстарын мидың сыртына жазады. Үйге: тақырып соңындағы деңгейлік тапсырмаларды орындау. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Кері байланыс парақшасын толтырады. Үйге тапсырма алады. Өз-өзін критерийге сай бағалайды. |
мадақтау |
Бағалау парағы |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













