Бекітілді:__________________ Сапарова Г.Т.
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Табиғатты пайдалану және геоэкология 3.2. Геоэкологиялық зерттеулер негіздері |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Исаханова К.М. |
|||||
|
Күні: |
12,12,2024ж |
|||||
|
Сынып: 10 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геоэкологиядағы антропогендік факторлар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.3.2.5. Табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну Көпшілік оқушылар: Антропогендік факторлардың топтарына сипаттама береді Кейбір оқушылар: Антропогендік факторлардың тиімді әсерлерін айтады |
|||||
|
Сабақтың құндылықтары |
Қазақстанның тағдырымен болашағына эмоционалды түрде араласу |
|||||
|
Дәйексөз |
«Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт: |
Педагогтің әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау: |
Ресурстар: |
||
|
1.Басы: Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут. Үй тапсырмасын сұрау 6 минут |
1.Сәлемдеседі.
Оқушылардың қатысуын тіркейді. Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу
мотивация Топқа бөлу «Кіру билеттері» тарату арқылы бөлу. Үй жұмысы «Керуен» әдісі арқылы сұрау 1.Геосфераның ластану дегеніміз не? 2.Ластанудың түрлері қандай? 3Геоэкологиялық аудандастыру дегеніміз не? 4. Қазақстанды геоэкологиялық ауданға қалай,кім бөлген? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
1.Жарайсыңдар! |
1.Презентация
|
||
|
2.Басы. 6 мин. |
Видео көрсету «Табиғаттың ластануы» Мұғалім жаңа тақырыппен таныстырады. Оқу мақсатын айтады. Презентациямен сабақтың өзекті білімдерін таныстырады. Сілтеме арқылы қазіргі таңдағы мәселе тек жер шарының бетіндегі емес космыстық ластанудың ғаламдық проблеманың бірі екенін атап айта отырып балаларға Spacegid.com – Ғарыш әлеміндегі сіздің гидіңіз (https://spacegid.com сілеме арқылы ғарыштағы қалдықтарға вертуалды саяхат жасау арқылы көрсету. |
2. Оқушылар мұғалімді тыңдап орындайды. |
2.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. |
2.Интербелсенді тақта.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.Слайд. |
||
|
3.Ортасы.1минут. Орындау: .5 минут |
3.Топтық жұмыс: 4 топқа топ жұмыс жасайды. Мұғалім оқушыларға арнайы топтық жұмыс уақытында дерек ретінде қолдануға дайындалған презентацияны береді. ««Куча- Печа» әдісі әдісі арқылы топтарға таратылған слайдтағы суреттер арқылы сөйлейді. 1 топ Механикалық факторлар
Дескриптор: 1.Механикалық ластануын сипаттайды. 2.Механикалық ластануын талдайды. 2 топ физикалық факторлар
Дескриптор: 1.Физикалық ластануын сипаттайды. 2.Физикалық ластануын талдайды. 3 топ Химиялық факторлар
Дескриптор: 1.Химиялық ластануын сипаттайды. 2.Химиялық ластануын талдайды. 4 топ Ландшафтылық факторлар
Дескриптор: 1. Ландшафтылық ластануын сипаттайды. 2. Ландшафтылық ластануын талдайды. Осы тапсырмаға қарай отырып балалар табиғатты ластаушы факторларды атап ластану себептерін анықтайды және салдары мен оны қорғау шараларын ұсынады. Жұптық жұмыс Кескін картаға Қазақстанның экологиялық жағдайывн бөліп көрсету. Дескриптор: 1.Кескін картамен жұмыс жасай алады. |
3. 4 топ топтық тапсырманы дескриптор бойынша деректерді қолданып орындайды. |
3. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Дескриптор әлем бойынша ауаның ластануы осы берілген сілтеме бойынша нақты мысалдарды келтіру графиг салу. |
3.Интербелсенді тақта. Оқулық Слайд Тапсырма парақтары
әлем бойынша ауаның ластануы
|
||
|
4.Сабақты бекіту: 5минут. Сабақты қорытындылау |
4. Quizizz бағдарламасымен тест сұрағын сәкестендіру.
Жасанды интеллект арқылы. |
4.Quizizz мен тест тапсырады 1.b; 2.c; 3.c; 4. c; 5.а; 6.b; 7. с; 8.а; 9.а; 10.b;
|
4.ҚБ 10 балл |
4. Quizizz |
||
|
5.Сабақтың соңы:2минут |
5.Оқу мақсатын ашып кері байланыс жасау
Үйге тапсырма: «Ауаның ластануы себебі мен ластанған ауаның құрамы» хабарлама дайындау. |
5.Оқу мақсатына жеткенін анықтайды |
5.Оқу мақсаты |
|
||


Тест тапсырмалары
1.Адам іс әрекетінің нәтижесінде табиғат компонентінің өзгерістерге ұшырауы? a.Геоэкология b.Антропогендік фактор c.Геосфераның ластану дәрежесі
2.Адамдардың әртүрлі техникалық қызмет түрлерін пайдалануы нәтижесінде қоршаған ортаның өзгерістерге ұшырайы? a. Ластану b. Механикалық ластану c. Техногенез
3.Техникалық қызмет түрлерін қарқынды қолданатын ел? а. Қазақстан b. Ресей c. Канада
4.Шахта үстінде орналасқан қалалар, минералды ресурстардың сарқылуы антропогендік факторлардың уақыт бойынша әсерінің қай түрін сипаттайды? а. Уақытша b. байқалмайтын c. Апатты
5.Ауылшаруашылығында өнімді өндіру мен жинау антропогендік факторлардың уақыт бойынша әсерінің қай түрін сипаттайды? а. Мерзімдік b. Уақытша c. Апатты
6.Кішігірім бір ауылда өзенге көпір салынса антропогендік факторлардың уақыт бойынша әсерінің қай түрін сипаттайды ? ? а. Мерзімдік b. Аз байқалатын c. Апатты
7. Климаттың ғаламдық өзгеруі жануарлардыңда орын ауыстыруына себеп болып отырғаны антропогендік факторлардың өзара әсер етуі бойынша қандай түрі? а. Жанама b. Екінші жанама c. Алғашқы тікелей
8. Жер жырту, жол құрылыстарын салу арқылы жер бедері мен табиғи ландшафттардың өзгеруіне әсер етуі антропогендік факторлардың өзара әсер етуі бойынша қандай түрі? а. Жанама b. Екінші жанама c. Алғашқы тікелей
9.Ормандағы ағаштарды кесу антропогендік факторлардың қоршаған ортаға әсер етуіне қарай жіктелуі бойынша қандай түрі?
а. Механикалық b. Физикалық c. Химиялық
10.Жылу электр орталықтарының қарқынды жұмысы антропогендік факторлардың қоршаған ортаға әсер етуіне қарай жіктелуі бойынша қандай түрі?
а. Механикалық b. Физикалық c. Химиялық
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 10 сынып Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
Ашық сабақ 10 сынып Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
Бекітілді:__________________ Сапарова Г.Т.
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Табиғатты пайдалану және геоэкология 3.2. Геоэкологиялық зерттеулер негіздері |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Исаханова К.М. |
|||||
|
Күні: |
12,12,2024ж |
|||||
|
Сынып: 10 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геоэкологиядағы антропогендік факторлар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.3.2.5. Табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну Көпшілік оқушылар: Антропогендік факторлардың топтарына сипаттама береді Кейбір оқушылар: Антропогендік факторлардың тиімді әсерлерін айтады |
|||||
|
Сабақтың құндылықтары |
Қазақстанның тағдырымен болашағына эмоционалды түрде араласу |
|||||
|
Дәйексөз |
«Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт: |
Педагогтің әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау: |
Ресурстар: |
||
|
1.Басы: Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут. Үй тапсырмасын сұрау 6 минут |
1.Сәлемдеседі.
Оқушылардың қатысуын тіркейді. Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу
мотивация Топқа бөлу «Кіру билеттері» тарату арқылы бөлу. Үй жұмысы «Керуен» әдісі арқылы сұрау 1.Геосфераның ластану дегеніміз не? 2.Ластанудың түрлері қандай? 3Геоэкологиялық аудандастыру дегеніміз не? 4. Қазақстанды геоэкологиялық ауданға қалай,кім бөлген? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
1.Жарайсыңдар! |
1.Презентация
|
||
|
2.Басы. 6 мин. |
Видео көрсету «Табиғаттың ластануы» Мұғалім жаңа тақырыппен таныстырады. Оқу мақсатын айтады. Презентациямен сабақтың өзекті білімдерін таныстырады. Сілтеме арқылы қазіргі таңдағы мәселе тек жер шарының бетіндегі емес космыстық ластанудың ғаламдық проблеманың бірі екенін атап айта отырып балаларға Spacegid.com – Ғарыш әлеміндегі сіздің гидіңіз (https://spacegid.com сілеме арқылы ғарыштағы қалдықтарға вертуалды саяхат жасау арқылы көрсету. |
2. Оқушылар мұғалімді тыңдап орындайды. |
2.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. |
2.Интербелсенді тақта.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.Слайд. |
||
|
3.Ортасы.1минут. Орындау: .5 минут |
3.Топтық жұмыс: 4 топқа топ жұмыс жасайды. Мұғалім оқушыларға арнайы топтық жұмыс уақытында дерек ретінде қолдануға дайындалған презентацияны береді. ««Куча- Печа» әдісі әдісі арқылы топтарға таратылған слайдтағы суреттер арқылы сөйлейді. 1 топ Механикалық факторлар
Дескриптор: 1.Механикалық ластануын сипаттайды. 2.Механикалық ластануын талдайды. 2 топ физикалық факторлар
Дескриптор: 1.Физикалық ластануын сипаттайды. 2.Физикалық ластануын талдайды. 3 топ Химиялық факторлар
Дескриптор: 1.Химиялық ластануын сипаттайды. 2.Химиялық ластануын талдайды. 4 топ Ландшафтылық факторлар
Дескриптор: 1. Ландшафтылық ластануын сипаттайды. 2. Ландшафтылық ластануын талдайды. Осы тапсырмаға қарай отырып балалар табиғатты ластаушы факторларды атап ластану себептерін анықтайды және салдары мен оны қорғау шараларын ұсынады. Жұптық жұмыс Кескін картаға Қазақстанның экологиялық жағдайывн бөліп көрсету. Дескриптор: 1.Кескін картамен жұмыс жасай алады. |
3. 4 топ топтық тапсырманы дескриптор бойынша деректерді қолданып орындайды. |
3. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Дескриптор әлем бойынша ауаның ластануы осы берілген сілтеме бойынша нақты мысалдарды келтіру графиг салу. |
3.Интербелсенді тақта. Оқулық Слайд Тапсырма парақтары
әлем бойынша ауаның ластануы
|
||
|
4.Сабақты бекіту: 5минут. Сабақты қорытындылау |
4. Quizizz бағдарламасымен тест сұрағын сәкестендіру.
Жасанды интеллект арқылы. |
4.Quizizz мен тест тапсырады 1.b; 2.c; 3.c; 4. c; 5.а; 6.b; 7. с; 8.а; 9.а; 10.b;
|
4.ҚБ 10 балл |
4. Quizizz |
||
|
5.Сабақтың соңы:2минут |
5.Оқу мақсатын ашып кері байланыс жасау
Үйге тапсырма: «Ауаның ластануы себебі мен ластанған ауаның құрамы» хабарлама дайындау. |
5.Оқу мақсатына жеткенін анықтайды |
5.Оқу мақсаты |
|
||


Тест тапсырмалары
1.Адам іс әрекетінің нәтижесінде табиғат компонентінің өзгерістерге ұшырауы? a.Геоэкология b.Антропогендік фактор c.Геосфераның ластану дәрежесі
2.Адамдардың әртүрлі техникалық қызмет түрлерін пайдалануы нәтижесінде қоршаған ортаның өзгерістерге ұшырайы? a. Ластану b. Механикалық ластану c. Техногенез
3.Техникалық қызмет түрлерін қарқынды қолданатын ел? а. Қазақстан b. Ресей c. Канада
4.Шахта үстінде орналасқан қалалар, минералды ресурстардың сарқылуы антропогендік факторлардың уақыт бойынша әсерінің қай түрін сипаттайды? а. Уақытша b. байқалмайтын c. Апатты
5.Ауылшаруашылығында өнімді өндіру мен жинау антропогендік факторлардың уақыт бойынша әсерінің қай түрін сипаттайды? а. Мерзімдік b. Уақытша c. Апатты
6.Кішігірім бір ауылда өзенге көпір салынса антропогендік факторлардың уақыт бойынша әсерінің қай түрін сипаттайды ? ? а. Мерзімдік b. Аз байқалатын c. Апатты
7. Климаттың ғаламдық өзгеруі жануарлардыңда орын ауыстыруына себеп болып отырғаны антропогендік факторлардың өзара әсер етуі бойынша қандай түрі? а. Жанама b. Екінші жанама c. Алғашқы тікелей
8. Жер жырту, жол құрылыстарын салу арқылы жер бедері мен табиғи ландшафттардың өзгеруіне әсер етуі антропогендік факторлардың өзара әсер етуі бойынша қандай түрі? а. Жанама b. Екінші жанама c. Алғашқы тікелей
9.Ормандағы ағаштарды кесу антропогендік факторлардың қоршаған ортаға әсер етуіне қарай жіктелуі бойынша қандай түрі?
а. Механикалық b. Физикалық c. Химиялық
10.Жылу электр орталықтарының қарқынды жұмысы антропогендік факторлардың қоршаған ортаға әсер етуіне қарай жіктелуі бойынша қандай түрі?
а. Механикалық b. Физикалық c. Химиялық
шағым қалдыра аласыз


























