|
Пәні: |
Химия |
||||||||||
|
Бөлім: |
10.3 A Тотығу-тотықсыздану реакциялары |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбай А.Ғ |
||||||||||
|
Күні: |
16.01.25 |
||||||||||
|
Сынып: 10 |
10 сынып ЖМБ |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электрохимиялық потенциалдар қатары |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.3.7 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
|
Құндылықтар |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау; моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану; тұрақты даму принциптерін өмір салтына айналдыру, баламалы энергия көздерін пайдалану, табиғи ресурстарды үнемді тұтыну; Аптаның дәйек сөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Оқушылармен амандасу. Сергіту сәтін орындау Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу
«Химиялық смайликтер» әдісі бойынша топқа бөлінеді. І топ: Белсенді металдар ІІ топ: Белсенділігі орташа металдар ІІІ топ: Асыл металдар « Кім жылдам » әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
«Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» Құндылық: заң және тәртіп құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін. |
Оқушылар сабаққа дайындығын бастайды «Химиялық смайликтер» әдісі бойынша топқа бөлінеді. І топ: Белсенді металдар ІІ топ: Белсенділігі орташа металдар ІІІ топ: Асыл металдар
« Кім жылдам » әдісі Төмендегі сұрақтарға жауап беруге тырысады 1. Қандай элементтер қышқылдардың құрамынан сутекті ығыстыра алмайды? 2. Сұйылтылған қышқылдар құрамынан сутекті ығыстыратын металдарға қандай металдар жатады? 3. Орташа белсенділік қасиет көрсететін металдарды атаңдаршы Оқушылар қолындағы металдарға байланысты өздері топтарға жіктелуді игереді |
«Ауа -райы»
Сұраққа жауап бергені үшін 1балл |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt,Diffit,GROK ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 35мин |
Жаңа сабақты талқылау мақсатында металдардың электрохимиялық потенциал мәніне сәйкес реакцияға түсу мүмкіндігіне бейне ролик көрсетіледі. https://youtu.be/ipD0hKkg6kM?si=gKicso1GltieOMT_
Тапсырма №1. «Жетістік баспалдағы» әдісі мұғалім оқушыларға оқулықтағы №9 тапсырманың 5 реакция теңдеуін береді «Металдардың кернеулік қатарын» пайдалану қажеттілігін түсіндіріледі. Саралау тәсілі; Ресурсты қолданамын -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? |
Бейне роликті көреді. Тапсырмалар орындайды.
Тапсырма №1. Оқушылар дұрыс жаза алған реакция теңдеулері бойынша Жетістік баспалдағы орнын анықтайды
|
Дескриптор: 1. Стандартты ЭҚК мәнін анықтайды 2. Химиялық реакцияның жүру барысын сипаттайды. 3. Реакция теңдеуін жазады. 1 балл |
Интербел-сенді тақта Оқулық
Қосымша 1 |
|||||||
|
«Стандартты электродты потенциалдар» кестесі бойынша берілген металдардың электродты потенциалдарының мәндерін пайдаланып жүруі мүмкін тотығу-тотықсыздану реакцияларының қысқыртылған иондық теңдеулерін жазу .(бір металл тұз ретінде берілгенің ескеру) Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
Тапсырма №2. Гальваникалық элементтің ЭҚК анықтаңыз. (-) Mg / MgSO4 // CuSO4 / Cu (+) Тоқ бөлетін анодтағы және катодтағы үрдістерді реакция теңдеуімен жазыңыз.
|
Дескриптор: -Гальваникалық элементтің схемасы жазады 1- балл. Катодтағы процестегі реакция теңдеуін жазады-1 балл Анодтағы процестегі реакция теңдеуін жазады-1 балл Гальваникалық элементтің ЭҚК есептейді- 1 балл берілген, катод мыс, ал анод - магний.
|
Оқулық Қосымша 2 |
||||||||
|
|
Электродтық потенциалдар. Гальваникалық элемент тақырыбына есептер Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады |
Тапсырма №3. Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз:
|
Дескриптор: -Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырады. -Анодта және катодта жүретін үрдістердің теңдеуін жазады. Жалпы балл 2балл |
Интербелсенді тақта АКТ Қосымша 3 |
|||||||
|
|
Функцияналдық сауаттылыққа мына мәтінді оқи отырып тапсырмаларды орындайды Бұл элементті 1808 жылы ағылшын химигі Хэмфри Дэви ашты. Қосылыстарында +2 тотығу дәрежесін және ІІ валенттілік көрсетеді. Бұлщық ет жұмысына қажет фермент қызметі мен қан ұю жүйесі үшін . Ол кейбір фермент жұмысын жеделдетеді, адам және мал сүйектері мен тістері құрамына кіреді. Адам және мал азығында мөлшері жетіспесе, мал рахит ауруына шалдығады, жүрек жұмысы әлсірейді,қанның сапасы кемиді. Минералдарының қоры Қаратау өнірінде.Мәрмәрдің,бордың,әктастың негізгі құраушысы. Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады.
|
Тапсырма №4. -Бұл қай элемент? Бұл элемент жайында не білеміз?_________________________ -Осы элементтің күкірт қышқылымен әрекеттесу реакция теңдеуін жазыңыздар
-Осы элементтің ЭҚК анықтаңыз. -Металдар тірішілік үшін зиян келтіретін жағдайлары бола ма? Оны болдырмау шаралары жөнінде не білесіздер?
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл 2 балл
. |
Қосымша 4 |
|||||||
|
Сабақ соңы 3 минут |
Сабақтың соңында «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар» кері байланыс . |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар» парақшаларға бүгінгі сабақтағы ойларымен бөліседі |
Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||
Тексерілді: ДОІЖО
Қосымша 1
Тапсырма 1.
9- тапсырмадағы 5 реакияны жазыңыз
-
Екі гальваникалық элементтің кестесінде біреуінде мыс катод болса, біреуінде мыс анод болуы керек. Осы элементтердің жұмыс кезіндегі реакциялар теңдеулерін жазып, стандартты ЭҚК мәнін есептеңдер.
-
Мына гальваникалық элементтерде: а)Mg|Mg2+||Pb2+|Pb; б)Pb|Pb2+||Сu2+|Сu; в) Сu|Сu2+||Аg+| Аg сыртқы тізбек бойынша электрондар қай бағытта Қосымша 2
Тапсырма 2
Гальваникалық элементтің ЭҚК анықтаңыз.
(-) Mg / MgSO4 // CuSO4 / Cu (+)
Тоқ бөлетін анодтағы және катодтағы үрдістерді реакция теңдеуімен жазыңыз.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Гальваникалық элементтің схемасы берілген, катод мыс, ал анод - магний.
(-) Mg / MgSO4 // CuSO4 / Cu (+)
А: Mg0 -2e— = Mg2+
К: Cu2+ +2e— = Cu
Mg0 + Cu2+ = Mg2+ + Cu
Mg + CuSO4 = MgSO4 + Cu
-Гальваникалық элементтің ЭҚК анықтаймыз:
ЭҚК = E0кат — E0ан = E0Cu2+/Cu — E0Mg2+/Mg
E0Cu2+/Cu = +0,337 В
E0Mg2+/Mg = -2,37 В
ЭҚК =0,337 + 2,37 = 2,71 В
Қосымша 3
Тапсырма 3
Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз:
Zn +
СuSO4 =
ZnSO4 +
Cu Анодта және катодта жүретін үрдістердің теңдеуін
жазыңыздар
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Дескриптор:
-.Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырады.
- Анодта және като022222222222222дта жүретін үрдістердің теңдеуін жазады.
Қосымша
Функционалдық сауаттылыққа мына мәтінді оқи отырып тапсырмаларды орындайды
Бұл элементті 1808 жылы ағылшын химигі Хэмфри Дэви ашты. Қосылыстарында +2 тотығу дәрежесін және ІІ валенттілік көрсетеді. Бұлщық ет жұмысына қажет фермент қызметі мен қан ұю жүйесі үшін . Ол кейбір фермент жұмысын жеделдетеді, адам және мал сүйектері мен тістері құрамына кіреді. Адам және мал азығында мөлшері жетіспесе, мал рахит ауруына шалдығады, жүрек жұмысы әлсірейді,қанның сапасы кемиді. Минералдарының қоры Қаратау өнірінде.Мәрмәрдің,бордың,әктастың негізгі құраушысы.
1.тапсырма. Бұл қай элемент? Бұл элемент жайында не білеміз?_________________________
2.тапсырма. Осы элементтің күкірт қышқылымен әрекеттесу реакция теңдеуін жазыңыздар
3. тапсырма. Осы элементтің ЭҚК анықтаңыз.
4 тапсырма. Металдар тірішілік үшін зиян келтіретін жағдайлары бола ма? Оны болдырмау шаралары жөнінде не білесіздер?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 10 сынып Химия
Ашық сабақ 10 сынып Химия
|
Пәні: |
Химия |
||||||||||
|
Бөлім: |
10.3 A Тотығу-тотықсыздану реакциялары |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбай А.Ғ |
||||||||||
|
Күні: |
16.01.25 |
||||||||||
|
Сынып: 10 |
10 сынып ЖМБ |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электрохимиялық потенциалдар қатары |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.3.7 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
|
Құндылықтар |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау; моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану; тұрақты даму принциптерін өмір салтына айналдыру, баламалы энергия көздерін пайдалану, табиғи ресурстарды үнемді тұтыну; Аптаның дәйек сөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Оқушылармен амандасу. Сергіту сәтін орындау Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу
«Химиялық смайликтер» әдісі бойынша топқа бөлінеді. І топ: Белсенді металдар ІІ топ: Белсенділігі орташа металдар ІІІ топ: Асыл металдар « Кім жылдам » әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
«Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» Құндылық: заң және тәртіп құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін. |
Оқушылар сабаққа дайындығын бастайды «Химиялық смайликтер» әдісі бойынша топқа бөлінеді. І топ: Белсенді металдар ІІ топ: Белсенділігі орташа металдар ІІІ топ: Асыл металдар
« Кім жылдам » әдісі Төмендегі сұрақтарға жауап беруге тырысады 1. Қандай элементтер қышқылдардың құрамынан сутекті ығыстыра алмайды? 2. Сұйылтылған қышқылдар құрамынан сутекті ығыстыратын металдарға қандай металдар жатады? 3. Орташа белсенділік қасиет көрсететін металдарды атаңдаршы Оқушылар қолындағы металдарға байланысты өздері топтарға жіктелуді игереді |
«Ауа -райы»
Сұраққа жауап бергені үшін 1балл |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt,Diffit,GROK ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 35мин |
Жаңа сабақты талқылау мақсатында металдардың электрохимиялық потенциал мәніне сәйкес реакцияға түсу мүмкіндігіне бейне ролик көрсетіледі. https://youtu.be/ipD0hKkg6kM?si=gKicso1GltieOMT_
Тапсырма №1. «Жетістік баспалдағы» әдісі мұғалім оқушыларға оқулықтағы №9 тапсырманың 5 реакция теңдеуін береді «Металдардың кернеулік қатарын» пайдалану қажеттілігін түсіндіріледі. Саралау тәсілі; Ресурсты қолданамын -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? |
Бейне роликті көреді. Тапсырмалар орындайды.
Тапсырма №1. Оқушылар дұрыс жаза алған реакция теңдеулері бойынша Жетістік баспалдағы орнын анықтайды
|
Дескриптор: 1. Стандартты ЭҚК мәнін анықтайды 2. Химиялық реакцияның жүру барысын сипаттайды. 3. Реакция теңдеуін жазады. 1 балл |
Интербел-сенді тақта Оқулық
Қосымша 1 |
|||||||
|
«Стандартты электродты потенциалдар» кестесі бойынша берілген металдардың электродты потенциалдарының мәндерін пайдаланып жүруі мүмкін тотығу-тотықсыздану реакцияларының қысқыртылған иондық теңдеулерін жазу .(бір металл тұз ретінде берілгенің ескеру) Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
Тапсырма №2. Гальваникалық элементтің ЭҚК анықтаңыз. (-) Mg / MgSO4 // CuSO4 / Cu (+) Тоқ бөлетін анодтағы және катодтағы үрдістерді реакция теңдеуімен жазыңыз.
|
Дескриптор: -Гальваникалық элементтің схемасы жазады 1- балл. Катодтағы процестегі реакция теңдеуін жазады-1 балл Анодтағы процестегі реакция теңдеуін жазады-1 балл Гальваникалық элементтің ЭҚК есептейді- 1 балл берілген, катод мыс, ал анод - магний.
|
Оқулық Қосымша 2 |
||||||||
|
|
Электродтық потенциалдар. Гальваникалық элемент тақырыбына есептер Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады |
Тапсырма №3. Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз:
|
Дескриптор: -Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырады. -Анодта және катодта жүретін үрдістердің теңдеуін жазады. Жалпы балл 2балл |
Интербелсенді тақта АКТ Қосымша 3 |
|||||||
|
|
Функцияналдық сауаттылыққа мына мәтінді оқи отырып тапсырмаларды орындайды Бұл элементті 1808 жылы ағылшын химигі Хэмфри Дэви ашты. Қосылыстарында +2 тотығу дәрежесін және ІІ валенттілік көрсетеді. Бұлщық ет жұмысына қажет фермент қызметі мен қан ұю жүйесі үшін . Ол кейбір фермент жұмысын жеделдетеді, адам және мал сүйектері мен тістері құрамына кіреді. Адам және мал азығында мөлшері жетіспесе, мал рахит ауруына шалдығады, жүрек жұмысы әлсірейді,қанның сапасы кемиді. Минералдарының қоры Қаратау өнірінде.Мәрмәрдің,бордың,әктастың негізгі құраушысы. Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады.
|
Тапсырма №4. -Бұл қай элемент? Бұл элемент жайында не білеміз?_________________________ -Осы элементтің күкірт қышқылымен әрекеттесу реакция теңдеуін жазыңыздар
-Осы элементтің ЭҚК анықтаңыз. -Металдар тірішілік үшін зиян келтіретін жағдайлары бола ма? Оны болдырмау шаралары жөнінде не білесіздер?
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл 2 балл
. |
Қосымша 4 |
|||||||
|
Сабақ соңы 3 минут |
Сабақтың соңында «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар» кері байланыс . |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар» парақшаларға бүгінгі сабақтағы ойларымен бөліседі |
Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||
Тексерілді: ДОІЖО
Қосымша 1
Тапсырма 1.
9- тапсырмадағы 5 реакияны жазыңыз
-
Екі гальваникалық элементтің кестесінде біреуінде мыс катод болса, біреуінде мыс анод болуы керек. Осы элементтердің жұмыс кезіндегі реакциялар теңдеулерін жазып, стандартты ЭҚК мәнін есептеңдер.
-
Мына гальваникалық элементтерде: а)Mg|Mg2+||Pb2+|Pb; б)Pb|Pb2+||Сu2+|Сu; в) Сu|Сu2+||Аg+| Аg сыртқы тізбек бойынша электрондар қай бағытта Қосымша 2
Тапсырма 2
Гальваникалық элементтің ЭҚК анықтаңыз.
(-) Mg / MgSO4 // CuSO4 / Cu (+)
Тоқ бөлетін анодтағы және катодтағы үрдістерді реакция теңдеуімен жазыңыз.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Гальваникалық элементтің схемасы берілген, катод мыс, ал анод - магний.
(-) Mg / MgSO4 // CuSO4 / Cu (+)
А: Mg0 -2e— = Mg2+
К: Cu2+ +2e— = Cu
Mg0 + Cu2+ = Mg2+ + Cu
Mg + CuSO4 = MgSO4 + Cu
-Гальваникалық элементтің ЭҚК анықтаймыз:
ЭҚК = E0кат — E0ан = E0Cu2+/Cu — E0Mg2+/Mg
E0Cu2+/Cu = +0,337 В
E0Mg2+/Mg = -2,37 В
ЭҚК =0,337 + 2,37 = 2,71 В
Қосымша 3
Тапсырма 3
Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз:
Zn +
СuSO4 =
ZnSO4 +
Cu Анодта және катодта жүретін үрдістердің теңдеуін
жазыңыздар
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Дескриптор:
-.Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырады.
- Анодта және като022222222222222дта жүретін үрдістердің теңдеуін жазады.
Қосымша
Функционалдық сауаттылыққа мына мәтінді оқи отырып тапсырмаларды орындайды
Бұл элементті 1808 жылы ағылшын химигі Хэмфри Дэви ашты. Қосылыстарында +2 тотығу дәрежесін және ІІ валенттілік көрсетеді. Бұлщық ет жұмысына қажет фермент қызметі мен қан ұю жүйесі үшін . Ол кейбір фермент жұмысын жеделдетеді, адам және мал сүйектері мен тістері құрамына кіреді. Адам және мал азығында мөлшері жетіспесе, мал рахит ауруына шалдығады, жүрек жұмысы әлсірейді,қанның сапасы кемиді. Минералдарының қоры Қаратау өнірінде.Мәрмәрдің,бордың,әктастың негізгі құраушысы.
1.тапсырма. Бұл қай элемент? Бұл элемент жайында не білеміз?_________________________
2.тапсырма. Осы элементтің күкірт қышқылымен әрекеттесу реакция теңдеуін жазыңыздар
3. тапсырма. Осы элементтің ЭҚК анықтаңыз.
4 тапсырма. Металдар тірішілік үшін зиян келтіретін жағдайлары бола ма? Оны болдырмау шаралары жөнінде не білесіздер?
шағым қалдыра аласыз



















