ашық сабақ 11 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ашық сабақ 11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстанда егіншілік пен көшпелі мал шаруашылығының дамуы
Материалдың қысқаша нұсқасы

(Білім беру ұйымының атауы)

«№ЖББМ» КММ_

Бөлім:

Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу

11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін «тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі», «қоныстану жүйесі», «экожүйе» ұғымдарын пайдалана отырып анықтау

11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін жіктеу

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Көшпелі шаруашылықты анықтау.

Көшпелі шаруашылықтың түрлерін сипаттау.

Егіншіліктің ерекшелігін сипаттау.

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу;

Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау;

Ар-ұят:Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру




Өткен білімді еске түсіру

7 минут





Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут




«Ой қозғау» тапсырмасы.Оқушылармен сабақ мақсатын анықтау барысында үш топқа алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтар беріледі.

1. Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасу себептері?

2. Қандай жайылым түрлерін білесіңдер ?

3. Мал шаруашылықтың түрлері қандай ?

4. Қазақстан жерінде таралған егіншілік алқаптары?


1.Көшпелі мал шаруашылықты сипаттайды

2. Жайылым түрлерін сипаттайды

3.Мал шаруашылықтың түрлерін анықтайды.

4. Егінішік шаруашылығы тараған аймақтарды анықтайды.

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут


























































I тапсырма Мәтінмен танысып, төрт маусымды бөлісіп алады.


1-

2-

3 -

4-

ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

ІІ тапсырма «Қызықты карта» Оқушылар Қазақстанның картасына шаруашылық түрлерінің дамыған аймақтарын және төрт түлік малдың қандай түрлері басым өсірілгенін белгілеп әңгімелейді.Қазақстанның қай бөлігінде егіншілік шаруашылығының дамығандығын көрсетеді.



«№.... орта мектебі» КММ_


ІІІ тапсырма Серпілген сауалдар

1. Көшпелі қоғамда таптық бөлініс (бай мен кедей) болды ма?
2. XVIII–XIX ғасырларда көшпелі қазақ қоғамына орыс зерттеушілері қызығушылығының арту себебі неде?
3. «Көшпелілер тек малшаруашылығымен айналысты, өздері өнім өндірмеді». Бұл пікірге қалай қарайсыңдар?
4. Қазақ қоғамындағы ауқатты көшпелілердің рөлі қандай еді?
5. Қазіргі уақытта республикамыздың қай өңірлерінде егіншілік басым дамыған? ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды





Дискриптор: Білім алушы

1 Жайлауды анықтайды

2 Күздегі жайылымды анықтайды.

3 Қыстаудың ерекшелігін сипаттайды.

4 Көктем мезгіліндегі жайылымды сипаттайды.

Дискриптор: Білім алушы

1 Шаруашылықтың түрлерінің дамыған аймақтарын картадан анықтайды.

2 Төрт түлік малдың қандай түрлері басым өсірілгенін сипаттайды.


Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады











ҚБ «Алақан-жұлдыз»













ҚБ «Ең үздік жауап»








ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін









Үлестірмелі қағаздар







Суреттер











Тірек-сызбалар












Кесте



«Көшпелілерде шаруашылықтың қандай түрлері қалыптасты?» атты мәтін, Қазақстанның картасы, төрт түлік малдың суреті және желім.






Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы




Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Жайылымдар туралы қосымша мәліметтер жинақтап келу.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.11.2025
55
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі