|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 «» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.1.3 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-3мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: Арнай рандом платформасында жүзеге асады.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ 2-топ 3-топ |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
|
3-5мин |
Оқушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін сәйкестендіру тапырмаларын ұсына отырып тексеру |
Оқушылар берілген тапсырмадан сәйкестігін табады |
Дескриптор: -сәйкестендіреді Әрбір жауап -1балл |
|
|
Сабақтың ортасы 5-15мин
|
1 2. Өз елімізде аса қорғауға алынған жерлерді білесіздер ме? 3.Неліктен Жер шарында тірі ағзалардың көптеп жойылу қаупі бар? 4.Тірі табиғатты сақтау үшін қандай іс-шаралар ұйымдастырылуда? Оқушылардың берген жауаптары бойынша оқу мақсаты және жетістік критерийлері таныстырылады. Кинометафора" әдісі Оқушыларға бейнекөрсетілім көрсетіледі -Мұғалім қосымша түсіндірме жүргізеді -Оқушылармен талқылайды Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады Платформа арқылы сәйкестігін табу тапсырмасын орындатады |
Бағалау критерий: -Суреттерге мұқият назар аударады -Ондағы болып жатқан процесті атайды -Тақырыптың мағынасын түсіндіреді
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады. Жарайсың! Керемет! Алғырсың! Есте сақтау қабілетің жоғары! Дескриптор;
Барлығы -2балл Бағалау домбыра әдісі |
https://youtu.be/1Iv9zSh1d0g?si=shgBa4QX2lHBY5QV |
|
Сабақтың ортасы 15-30мин
|
Топтық жұмыстар ұйымдастырады. 1-топ тапсырмалар Табиғи және жасанды крипротекторларды сипаттайды 2-топ тапсырмалары Сирек кездесетін жануарларды атайды 3-топ тапсырмалары Сирек кездесетін өсімдіткерді атайды |
Топтасып орындайды, Бәрі Өзі Таңдау арқылы жұмыстарын түсіндіреді |
Бағалау критерийі Қазақстандағы түрлік алуантүрлілік туралы деректерді салыстырады. 2. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерді сақтау қажеттігіне талдау жасап, дәлелдейді. Топтар бірін бірі бағалауы
|
|
|
Сабақтың ортасы 30-35мин
|
«Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытырады. Тапсырма түрлерін ұсынады 1-жұп тапсырмалары Қазақстан қорықтарында сирек кезедесетін өсімдіктер мен жануарларды ажыратады 2-жұп тапсырмалыры 3-жұп тапсырмалары |
Бағалау критерийі: - |
Дескриптор: -Барлығы-2балл |
1-жұп тапсырмасы https://learningapps.org/view27006500 |
|
Сабақтың ортасы 35-43мин |
«Соңғы сөзді мен айтам» тәсілі 1. Алуантүрлілікті сақтау үшін мамандар қандай іс – шаралар жасап жатыр? 2. Әлемде табиғи кешендерді қорғаудың қандай формалары бар? 3. Түрді табиғатқа қайтару үшін қандай жағдай қажет екенін білесіңдер ме? |
Оқушылар берілген сұрақтарға тақырып бойыншга меңгергендерін бір ауыз сөзбен түсіндіреді |
Десриптор: -өз жауаптарын ұсынады-2балл |
|
|
43-45мин |
Кері байланыс «Padlet» тақтасы әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тақтада қарап оқиды Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген сілтемег өтіп Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 11сынып
Ашық сабақ 11сынып
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 «» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.1.3 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-3мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: Арнай рандом платформасында жүзеге асады.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ 2-топ 3-топ |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
|
3-5мин |
Оқушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін сәйкестендіру тапырмаларын ұсына отырып тексеру |
Оқушылар берілген тапсырмадан сәйкестігін табады |
Дескриптор: -сәйкестендіреді Әрбір жауап -1балл |
|
|
Сабақтың ортасы 5-15мин
|
1 2. Өз елімізде аса қорғауға алынған жерлерді білесіздер ме? 3.Неліктен Жер шарында тірі ағзалардың көптеп жойылу қаупі бар? 4.Тірі табиғатты сақтау үшін қандай іс-шаралар ұйымдастырылуда? Оқушылардың берген жауаптары бойынша оқу мақсаты және жетістік критерийлері таныстырылады. Кинометафора" әдісі Оқушыларға бейнекөрсетілім көрсетіледі -Мұғалім қосымша түсіндірме жүргізеді -Оқушылармен талқылайды Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады Платформа арқылы сәйкестігін табу тапсырмасын орындатады |
Бағалау критерий: -Суреттерге мұқият назар аударады -Ондағы болып жатқан процесті атайды -Тақырыптың мағынасын түсіндіреді
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады. Жарайсың! Керемет! Алғырсың! Есте сақтау қабілетің жоғары! Дескриптор;
Барлығы -2балл Бағалау домбыра әдісі |
https://youtu.be/1Iv9zSh1d0g?si=shgBa4QX2lHBY5QV |
|
Сабақтың ортасы 15-30мин
|
Топтық жұмыстар ұйымдастырады. 1-топ тапсырмалар Табиғи және жасанды крипротекторларды сипаттайды 2-топ тапсырмалары Сирек кездесетін жануарларды атайды 3-топ тапсырмалары Сирек кездесетін өсімдіткерді атайды |
Топтасып орындайды, Бәрі Өзі Таңдау арқылы жұмыстарын түсіндіреді |
Бағалау критерийі Қазақстандағы түрлік алуантүрлілік туралы деректерді салыстырады. 2. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерді сақтау қажеттігіне талдау жасап, дәлелдейді. Топтар бірін бірі бағалауы
|
|
|
Сабақтың ортасы 30-35мин
|
«Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытырады. Тапсырма түрлерін ұсынады 1-жұп тапсырмалары Қазақстан қорықтарында сирек кезедесетін өсімдіктер мен жануарларды ажыратады 2-жұп тапсырмалыры 3-жұп тапсырмалары |
Бағалау критерийі: - |
Дескриптор: -Барлығы-2балл |
1-жұп тапсырмасы https://learningapps.org/view27006500 |
|
Сабақтың ортасы 35-43мин |
«Соңғы сөзді мен айтам» тәсілі 1. Алуантүрлілікті сақтау үшін мамандар қандай іс – шаралар жасап жатыр? 2. Әлемде табиғи кешендерді қорғаудың қандай формалары бар? 3. Түрді табиғатқа қайтару үшін қандай жағдай қажет екенін білесіңдер ме? |
Оқушылар берілген сұрақтарға тақырып бойыншга меңгергендерін бір ауыз сөзбен түсіндіреді |
Десриптор: -өз жауаптарын ұсынады-2балл |
|
|
43-45мин |
Кері байланыс «Padlet» тақтасы әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тақтада қарап оқиды Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген сілтемег өтіп Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
шағым қалдыра аласыз


.Берілген
суретте неліктен табиғат, жан-жануарлар, карта, ұшақ
бейнеленген?













